• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про експертно-кваліфікаційну комісію Служби безпеки України та атестацію судових експертів

Служба безпеки України  | Наказ, Лист, Опис, Зразок, Форма типового документа, Протокол, Перелік, Положення від 24.12.2014 № 855
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Служба безпеки України
  • Тип: Наказ, Лист, Опис, Зразок, Форма типового документа, Протокол, Перелік, Положення
  • Дата: 24.12.2014
  • Номер: 855
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
СЛУЖБА БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ
Центральне управління
НАКАЗ
24.12.2014 № 855
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 січня 2015 р.
за № 44/26489
Про затвердження Положення про експертно-кваліфікаційну комісію Служби безпеки України та атестацію судових експертів
( Із змінами, внесеними згідно з Наказами Служби безпеки № 635 від 14.11.2017 № 80 від 13.03.2020 № 214 від 03.08.2020 )
Відповідно до статей 16, 17 Закону України "Про судову експертизу" , з метою забезпечення контролю за якістю підготовки та атестації судових експертів Служби безпеки України, а також забезпечення роботи експертно-кваліфікаційної комісії Служби безпеки України
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Положення про експертно-кваліфікаційну комісію Служби безпеки України та атестацію судових експертів, що додається.
2. Контроль за виконанням цього наказу покласти на директора Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Голова СлужбиВ. Наливайченко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Центрального управління
Служби безпеки України
24.12.2014 № 855
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 січня 2015 р.
за № 44/26489
ПОЛОЖЕННЯ
про експертно-кваліфікаційну комісію Служби безпеки України та атестацію судових експертів
I. Загальні положення
Це Положення відповідно до статей 10, 16 та 17 Закону України "Про судову експертизу" визначає:
завдання та порядок діяльності експертно-кваліфікаційної комісії Служби безпеки України (далі – ЕКК);
порядок атестації судових експертів Служби безпеки України (далі – СБУ) для присвоєння (підтвердження) кваліфікації судового експерта;
порядок розгляду питань щодо дисциплінарної відповідальності судових експертів.
II. Завдання та порядок діяльності ЕКК
2.1. Організаційне, матеріально-технічне, інформаційне забезпечення діяльності ЕКК здійснюється Українським науково-дослідним інститутом спеціальної техніки та судових експертиз СБУ (далі – ІСТЕ СБУ).
Перелік експертних підрозділів ІСТЕ СБУ наведений у додатку 1 до цього Положення.
Перелік зон регіонального обслуговування експертними підрозділами ІСТЕ СБУ наведений у додатку 2 до цього Положення.
2.2. Основні завдання ЕКК:
визначення рівня професійної підготовки і кваліфікації судових експертів;
атестація фахівців експертних підрозділів ІСТЕ СБУ з метою присвоєння (підтвердження) кваліфікації судового експерта та/або присвоєння кваліфікаційного класу судового експерта;
( Абзац третій пункту 2.2 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 80 від 13.03.2020 )
розгляд питань щодо дисциплінарної відповідальності судових експертів;
вивчення та узагальнення практики професійної підготовки судових експертів СБУ, рівня знань, навичок, досвіду, набутого у процесі навчання і практичної діяльності, та внесення пропозицій керівництву щодо їх вдосконалення.
2.3. Склад ЕКК формується з постійних і змінних членів.
2.4. Постійний склад ЕКК затверджується наказом Служби безпеки України.
До постійного складу комісії входять голова комісії, заступники голови комісії, члени комісії і секретар комісії.
Головою ЕКК призначається директор ІСТЕ СБУ.
Заступниками голови ЕКК призначаються заступник директора ІСТЕ СБУ (згідно з функціональним розподілом) та начальник Центру судових і спеціальних експертиз ІСТЕ СБУ.
( Пункт 2.4 розділу II в редакції Наказу Служби безпеки № 80 від 13.03.2020 )
2.5. Склад членів комісії формується з керівництва експертних підрозділів, найбільш досвідчених фахівців, які мають кваліфікацію судового експерта та стаж наукової чи практичної роботи за експертною спеціальністю не менше 5 років, фахівців з питань судової експертизи, експертології, криміналістики, кримінально-процесуальних питань та науково-педагогічного складу Національної академії СБУ.
2.6. Змінний склад затверджується головою ЕКК.
До змінного складу комісії входять найбільш досвідчені фахівці, що не входять до постійного складу комісії і мають кваліфікацію судового експерта та стаж наукової чи практичної роботи за експертною спеціальністю не менше 5 років.
2.7. У разі розгляду питання щодо присвоєння кваліфікації судового експерта з експертної спеціальності, фахівці з якої відсутні в установі, чи нової експертної спеціальності до змінного складу ЕКК можуть залучатись фахівці інших науково-дослідних установ судових експертиз, провідні фахівці відповідної галузі знань наукових установ, навчальних закладів, інших державних органів (за згодою).
2.8. Засідання ЕКК проводить її голова. У разі відсутності голови ЕКК його обов’язки виконує заступник голови ЕКК.
До участі в засіданні ЕКК запрошуються не менше двох фахівців зі стажем не менше 5 років з тієї експертної спеціальності, з якої комісія проводить атестацію з метою присвоєння (підтвердження) кваліфікації судового експерта або розглядає питання щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності.
2.9. Організація засідань ЕКК, підготовка матеріалів для розгляду ЕКК, а також ведення діловодства покладаються на секретаря ЕКК. Про час проведення засідання заінтересовані особи повідомляються не пізніше ніж за 7 днів.
2.10. Засідання комісії проводяться за потреби. Строк розгляду подання не повинен перевищувати 30 днів з дня надходження до комісії та може бути продовжений за наявності поважних причин, пов’язаних з їх розглядом, до 45 днів.
2.11. Засідання ЕКК є правомочним, якщо в ньому беруть участь не менше 2/3 її постійного складу та не менше двох фахівців зі стажем не менше 5 років тієї експертної спеціальності, з якої комісія проводить атестацію щодо присвоєння (підтвердження) кваліфікації судового експерта або розглядає питання щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності.
2.12. Особа, яка підлягає атестації, до початку атестації має право заявити відвід члену комісії, якщо вона має сумнів у його об’єктивності.
Питання про заявлений відвід вирішується іншими членами комісії без участі члена, якому заявлено відвід, відкритим голосуванням.
2.13. Рішення комісії приймається простою більшістю голосів присутніх на засіданні членів ЕКК і оформлюється протоколом, форма якого наведена у додатку 3 до цього Положення.
При розбіжності думок члени комісії, які не згодні з рішенням, записаним у протоколі, підписують протокол із позначкою "З окремою думкою" та оформлюють письмово свої мотивування, які додаються до протоколу.
ІІІ. Порядок атестації судових експертів СБУ
3.1. Для присвоєння (підтвердження) кваліфікації судового експерта фахівці спеціалізованої експертної установи СБУ повинні мати відповідну вищу освіту, освітньо-кваліфікаційний рівень не нижче спеціаліста, пройти підготовку з певної експертної спеціальності, а також теоретичну підготовку у Національній академії СБУ, знати законодавство України про судову експертизу та методичні вимоги і практику їх застосування за відповідною експертною спеціальністю.
3.2. Кваліфікація судового експерта присвоюється згідно з Переліком основних видів судових експертиз та експертних спеціальностей, за якими присвоюється кваліфікація судового експерта фахівцям експертних підрозділів СБУ (додаток 4).
3.3. Навчання (стажування) фахівців здійснюється за планами підготовки судових експертів з відповідних експертних спеціальностей, які затверджуються головою ЕКК або його заступником.
3.4. З метою визначення якості підготовки та обсягу засвоєного методичного матеріалу (практичних навичок) після проходження навчання (стажування) з фахівцем проводиться усний екзамен (співбесіда).
3.5. На кожного фахівця спеціалізованої експертної установи СБУ, який підлягає атестації, складаються подання до присвоєння (підтвердження) кваліфікації судового експерта (додаток 5) та характеристика, що підписуються його безпосереднім керівником, до яких додаються:
реферати з процесуальних та спеціальних питань (у разі присвоєння кваліфікації судового експерта);
проекти (копії) 3 – 5 висновків з експертних спеціальностей відповідних видів експертиз;
рецензії на реферати, проекти (копії) висновків, складені судовими експертами, що не брали участі в навчанні (стажуванні);
фотокартка розміром 35 х 45 мм.
На розгляд комісії для ознайомлення подається копія диплома про відповідну вищу освіту з додатком до нього за освітньо-кваліфікаційним рівнем не нижче спеціаліста.
3.6. Атестація включає вивчення поданих документів та кваліфікаційний іспит, що проводиться у формі співбесіди, під час якої фахівці дають відповіді на питання, поставлені членами комісії.
3.7. Під час атестації комісія відповідно до покладених на неї завдань:
розглядає подані документи та допускає фахівця до кваліфікаційного іспиту;
приймає кваліфікаційний іспит.
Якщо під час вивчення документів буде встановлено, що фахівець не відповідає вимогам статті 10 Закону України "Про судову експертизу" , ЕКК відмовляє йому у допуску до кваліфікаційного іспиту.
3.8. За результатами кваліфікаційного іспиту залежно від рівня професійних знань комісія приймає одне з таких рішень:
про присвоєння кваліфікації судового експерта;
про підтвердження раніше присвоєної кваліфікації судового експерта;
про відмову в присвоєнні (підтвердженні) кваліфікації судового експерта.
3.9. Про результати атестації фахівцю повідомляється протягом 10 днів після проведення атестації.
3.10. Фахівці, щодо яких комісією прийнято рішення про відмову в присвоєнні (підтвердженні) кваліфікації судового експерта, можуть повторно пройти атестацію на черговому засіданні комісії.
Фахівці, щодо яких комісією три рази поспіль прийнято рішення про відмову в присвоєнні (підтвердженні) кваліфікації судового експерта, до наступного проходження атестації повинні повторно пройти підготовку з відповідних експертних спеціальностей.
3.11. Відомості щодо фахівців, яким присвоєна (підтверджена) кваліфікація судового експерта, вносяться до державного Реєстру атестованих судових експертів.
3.12. У разі прийняття комісією рішення про присвоєння або підтвердження кваліфікації судового експерта фахівцю видається свідоцтво про присвоєння кваліфікації судового експерта (далі – Свідоцтво), зразок та опис якого наведено у додатку 6 до цього Положення, або робиться відмітка у Свідоцтві про продовження терміну його дії.
Свідоцтво підписується головою комісії та секретарем, засвідчується печаткою спеціалізованої експертної установи СБУ. Свідоцтво реєструється в журналі, ведення якого покладається на секретаря комісії.
Свідоцтво посвідчує право на проведення судових експертиз та експертних досліджень. Використання Свідоцтва для проведення судових експертиз чи експертних досліджень на інших підприємствах, в установах та організаціях або особисто поза межами установи забороняється, крім випадків відрядження фахівця для участі у судовому засіданні чи слідчих діях або проведення експертиз у складі комісії.
3.13. Свідоцтво дійсне протягом 5 років.
Строк дії Свідоцтва продовжується після підтвердження експертом кваліфікації на 5 років.
У разі звільнення фахівця спеціалізованої експертної установи СБУ Свідоцтво вилучається та до державного Реєстру атестованих судових експертів надсилається відповідне подання.
3.14. У разі якщо строк дії Свідоцтва не продовжений протягом 3 місяців без поважних причин, Свідоцтво вважається недійсним, а кваліфікація судового експерта втраченою. У такому випадку фахівець повинен повторно пройти професійну підготовку з відповідної експертної спеціальності.
ІV. Порядок розгляду питань щодо дисциплінарної відповідальності судових експертів
4.1. Відповідно до статті 14 Закону України "Про судову експертизу" атестовані судові експерти за порушення вимог законодавства України про судову експертизу можуть бути притягнуті до дисциплінарної відповідальності.
4.2. Підставою для розгляду ЕКК питань щодо дисциплінарної відповідальності судових експертів є подання керівників експертних підрозділів спеціалізованої експертної установи СБУ:
за результатами розгляду скарг на дії судових експертів та/або рецензій, складених на висновки експертів СБУ;
щодо результатів перевірки інформації про порушення судовим експертом вимог законодавства України про судову експертизу та/або методичних вимог під час проведення досліджень.
4.3. До подання додаються:
документи, що містять інформацію про порушення судовим експертом вимог законодавства України про судову експертизу та/або методичних вимог під час проведення досліджень;
документи, що свідчать про виявлені в діяльності судового експерта порушення;
письмове пояснення судового експерта, стосовно якого пропонується розглянути питання щодо дисциплінарної відповідальності.
4.4. Рішення щодо винесення на розгляд відповідної комісії питання щодо дисциплінарної відповідальності судового експерта приймається головою комісії.
4.5. Розгляд питань щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності судових експертів відбувається за участю судового експерта.
У разі неявки судового експерта розгляд питання переноситься на чергове засідання комісії.
У випадку повторної неявки судового експерта комісія може розглянути питання за його відсутності або визнати присутність судового експерта обов’язковою.
4.6. До початку розгляду питання щодо дисциплінарної відповідальності судовий експерт має право заявити відвід члену комісії, якщо він вважає, що член комісії заінтересований в результатах розгляду, чи має сумнів у його об’єктивності з інших причин.
Питання про заявлений відвід вирішується іншими членами комісії без участі члена, якому заявлено відвід, відкритим голосуванням. У разі рівності голосів член комісії вважається відведеним.
4.7. Під час розгляду питання щодо дисциплінарної відповідальності судовий експерт може ознайомлюватися з матеріалами та давати додаткові пояснення.
4.8. Рішення щодо дисциплінарної відповідальності приймається простою більшістю голосів членів комісії і оформлюється протоколом.
При розбіжності думок члени комісії, які не згодні з рішенням, підписують протокол з позначкою "З окремою думкою" та оформлюють письмово свої мотивування, які додаються до протоколу.
4.9. Рішення комісії виноситься за відсутності судового експерта та оголошується йому одразу після прийняття і повідомляється письмово протягом 10 робочих днів.
4.10. До судових експертів можуть бути застосовані такі дисциплінарні стягнення:
попередження;
призупинення дії Свідоцтва (на певний термін);
позбавлення кваліфікації судового експерта.
При обранні виду дисциплінарного стягнення комісія має врахувати ступінь тяжкості вчиненого проступку, обставини, за яких вчинено проступок, і результати роботи судового експерта за попередні роки.
Позбавлення кваліфікації судового експерта може мати місце внаслідок учинення судовим експертом порушення, що призвело до втрати довіри до нього, чи декількох порушень, які мають систематичний характер, а також визнання його не відповідним займаній посаді або в разі набрання законної сили рішення суду про визнання особи винною у вчиненні корупційного правопорушення, обвинувального вироку суду чи визнання судом цієї особи недієздатною.
4.11. У разі застосування до судового експерта дисциплінарного стягнення у вигляді призупинення дії Свідоцтва (на певний строк) комісія зобов’язує судового експерта усунути встановлені порушення або пройти навчання (стажування) за відповідною експертною спеціальністю та повторно пройти атестацію. Свідоцтво вилучається до виконання вказаних зобов’язань.
У разі виконання зобов’язань Свідоцтво повертається експертові без продовження терміну дії, на час якого його дію було призупинено.
4.12. У випадку непроходження повторної атестації кваліфікація судового експерта вважається втраченою, а Свідоцтво підлягає анулюванню.
4.13. У разі застосування до судового експерта дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення кваліфікації судового експерта Свідоцтво підлягає анулюванню, про що робиться відмітка в державному Реєстрі атестованих судових експертів.
Вилучене Свідоцтво знищується, про що складається акт за підписами голови і секретаря комісії та робиться відмітка у відповідному журналі.
4.14. Дисциплінарне стягнення щодо судових експертів не може бути накладене пізніше 1 року з дня вчинення проступку.
У разі застосування до судового експерта дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення кваліфікації судового експерта фахівець може пройти навчання та атестацію з метою присвоєння кваліфікації судового експерта через 1 рік.
4.15. Рішення комісії про притягнення до дисциплінарної відповідальності може бути оскаржене Голові СБУ або до суду.
Заступник Голови
Служби безпеки України

В. Ягун
Додаток 1
до Положення
про експертно-кваліфікаційну
комісію Служби безпеки України
та атестацію судових експертів
(пункт 2.1 розділу II)
ПЕРЕЛІК
експертних підрозділів ІСТЕ СБУ
№ з/пЕкспертний підрозділАдреса та телефонЕлектронна адреса
1Центр судових і спеціальних експертиз Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки Українивул. Миколи Василенка, 3, м. Київ, 03113,
тел./факс (044) 408-70-54
E-mail: icte@ssu.gov.ua
2Зональний експертний сектор Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України в УСБУ в Одеській областівул. Єврейська, 43, м. Одеса, 65045,
тел.: (048) 725-33-23
E-mail: usbu_ode@ssu.gov.ua
3Зональний експертний сектор Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України в УСБУ у Львівській областівул. Д. Вітовського, 55, м. Львів, 79012.
тел./факс (032) 261-61-43
E-mail: usbu_lvi@ssu.gov.ua
4Зональний експертний відділ Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України в ГУ в Донецькій та Луганській областяхвул. Ярослава Мудрого, 56, м. Краматорськ, 84300,
тел.: (06264)3-03-33
E-mail: usbu_don@ssu.gov.ua
5Зональний експертний сектор Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України в УСБУ в Харківській областівул. Мироносицька, 2, м. Харків, 61002.
тел.: (057) 700-16-61
E-mail: usbu_khr@ssu.gov.ua
6Зональний експертний сектор Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України в УСБУ у Дніпропетровській областівул. Святослава Хороброго, 23, м. Дніпро, 49000,
тел.: (056) 744-85-19
E-mail: usbu_dnp@ssu.gov.ua
7Експертний сектор Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України в УСБУ в Чернігівській областівул. Шевченка, 28, м. Чернігів, 14013,
тел.: (0462) 67-62-08
E-mail: usbu_chg@ssu.gov.ua
8Експертний сектор Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України в УСБУ в Рівненській областівул. Віденська, 4, м. Рівне, 33023,
тел.: (0362) 22-43-43
E-mail: usbu_riv@ssu.gov.ua
9Експертний сектор Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України в Волинській областіпр-т Василя Мойсея, 4, м. Луцьк, 43005,
тел.: (0332) 24-22-10
E-mail: usbu_vol@ssu.gov.ua
10Експертний сектор Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України в УСБУ в Закарпатській областівул. Довженка, 3, м. Ужгород, 88000,
тел.: (0312) 61-31-00
E-mail: usbu_zak@ssu.gov.ua
11Експертний сектор Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України в УСБУ в Івано-Франківській областівул. Ак. Сахарова, 15, м. Івано-Франківськ, 76018,
тел.: (0342) 52-22-95
E-mail: usbu_ivf@ssu.gov.ua
12Експертний сектор Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України в УСБУ в Тернопільській областіпроспект Ст. Бандери, 21, м. Тернопіль, 46002,
тел.: (0352) 52-45-42
E-mail: usbu_ter@ssu.gov.ua
13Експертний сектор Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України в УСБУ в Чернівецькій областівул. Т. Шевченка, 1А, м. Чернівці, 58000,
тел.: (0372) 52-43-15
E-mail: usbu_chn@ssu.gov.ua
14Експертний сектор Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України в УСБУ в Кіровоградській областівул. Дворцова, 9, м. Кропивницький, 25006,
тел.: (0522) 36-13-06
E-mail: usbu_kvg@ssu.gov.ua
15Експертний сектор Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України в УСБУ в Полтавській областівул. Соборності, 39, м. Полтава, 36000,
тел.: (0532) 60-20-28
E-mail: usbu_pol@ssu.gov.ua
16Експертний сектор Українського науково-дослідного інституту спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України в УСБУ в Житомирській областівул. Фещенка-Чопівського, 7, м. Житомир, 10008,
тел./факс (0412) 37-21-52
E-mail: usbu_zhr@ssu.gov.ua
( Додаток 1 в редакції Наказу Служби безпеки № 80 від 13.03.2020 )
Додаток 2
до Положення
про експертно-кваліфікаційну комісію
Служби безпеки України
та атестацію судових експертів
(пункт 2.1)
ПЕРЕЛІК
зон регіонального обслуговування експертними підрозділами ІСТЕ СБУ
1. Центр судових і спеціальних експертиз ІСТЕ СБУ
(м. Київ, Київська, Черкаська, Вінницька області).
2. Зональний експертний сектор ІСТЕ СБУ в УСБУ в Одеській області
(Одеська, Миколаївська, Херсонська області).
3. Зональний експертний сектор ІСТЕ СБУ в УСБУ у Львівській області
(Львівська, Хмельницька області).
4. Зональний експертний відділ ІСТЕ СБУ в ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях
(Донецька, Луганська області).
5. Зональний експертний сектор ІСТЕ СБУ в УСБУ в Харківській області
(Харківська, Сумська області).
( Пункт 6 виключено на підставі Наказу Служби безпеки № 80 від 13.03.2020 )
6. Зональний експертний сектор ІСТЕ СБУ в УСБУ у Дніпропетровській області
(Дніпропетровська, Запорізька області).
7. Експертні сектори ІСТЕ СБУ в УСБУ у Чернігівській, Рівненській, Волинській, Закарпатській, Івано-Франківській, Тернопільській, Чернівецькій, Кіровоградській, Полтавській, Житомирській областях
(зона обслуговування поширюється у відповідних областях).
( Додаток 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби безпеки № 80 від 13.03.2020 )
Додаток 3
до Положення
про експертно-кваліфікаційну комісію
Служби безпеки України
та атестацію судових експертів
(пункт 2.13)
ПРОТОКОЛ
засідання експертно-кваліфікаційної комісії Служби безпеки України
Додаток 4
до Положення
про експертно-кваліфікаційну комісію
Служби безпеки України та атестацію
судових експертів
(пункт 3.2 розділу III)
ПЕРЕЛІК
видів судових експертиз та експертних спеціальностей, за якими присвоюється кваліфікація судового експерта фахівцям експертних підрозділів Служби безпеки України
КЛАС ЕКСПЕРТИЗИ

з/п
Види та підвиди судових експертизІндекси експертних спеціальностейВиди експертних спеціальностей
I. Криміналістична експертиза
1Почеркознавча та лінгвістична1.1Дослідження почерку і підписів
1.4Семантико-текстуальне дослідження писемного та усного мовлення
1.5Авторознавче дослідження писемного мовлення
2Технічна експертиза документів2.1Дослідження реквізитів документів
2.2Дослідження матеріалів документів
2.3Дослідження друкарських форм та інших засобів виготовлення документів
3Експертиза зброї3.1Балістичне дослідження вогнепальної зброї та бойових припасів до неї
3.2Балістичне дослідження слідів зброї, слідів пострілу та ситуаційних обставин пострілу
3.3Дослідження холодної зброї
4Трасологічна4.1Дослідження слідів людини та слідів тварини
4.2Дослідження знарядь, агрегатів, інструментів і залишених ними слідів, ідентифікація цілого за частинами
4.4Дослідження ідентифікаційних номерів та рельєфних знаків
4.6Дактилоскопічні дослідження
5Вибухово-технічна5.1Дослідження вибухових речовин, продуктів вибуху та пострілу
5.2Дослідження вибухових пристроїв, слідів та обставин вибуху
5.3Оцінка можливих наслідків застосування вибухових пристроїв
5.5Оцінка наслідків впливу технічних факторів диверсії (терористичного акту) іншої надзвичайної ситуації
6Фототехнічна, портретна та голографічних зображень6.1Дослідження фотозображень та технічних засобів їх виготовлення
6.2Ідентифікація особи за ознаками зовнішності за матеріальними зображеннями
6.3Дослідження голографічних захисних зображень та їх елементів
7Відео-, звукозапису7.4Дослідження матеріалів та засобів відео-, звукозапису
7.5Дослідження голосу і усного мовлення технічними методами
7.6Дослідження голосу і усного мовлення мовознавчими методами
8Спеціальних технічних засобів (СТЗ) негласного отримання інформації7.7Дослідження СТЗ негласного аудіо-, відеоконтролю та спостереження за особою, річчю або місцем
7.8Дослідження СТЗ негласного отримання інформації про місцезнаходження та/або переміщення особи, транспортних засобів чи іншого володіння особи, зокрема для негласного установлення місцезнаходження радіоелектронного засобу зв'язку
7.9Дослідження СТЗ негласного обстеження кореспонденції, предметів, матеріальних носіїв інформації
7.10Дослідження СТЗ негласного проникнення на об'єкт (публічно недоступні місця, житло чи інше володіння особи) шляхом відмикання механічних замикаючих пристроїв
7.11Дослідження СТЗ негласного проникнення на об'єкт (публічно недоступні місця, житло чи інше володіння особи) шляхом відмикання (вимкнення та вмикання) електронних засобів його охорони
7.12Дослідження СТЗ негласного зняття інформації з телекомунікаційних мереж
7.13Дослідження СТЗ негласного зняття інформації з електронних інформаційних систем
7.14Дослідження програмних засобів негласного отримання інформації
9Матеріалів, речовин та виробів8.3Дослідження волокнистих матеріалів і виробів з них
8.4Дослідження нафтопродуктів і пально-мастильних матеріалів
8.6Дослідження наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів
8.7Дослідження спиртовмісних сумішей
8.9Дослідження металів і сплавів та виробів з них
8.10.1Дослідження наявності пестицидів у навколишньому середовищі
8.11Дослідження речовин хімічних виробництв та спеціальних хімічних речовин
8.13Дослідження сильнодіючих і отруйних речовин
8.16Дослідження провідників із ознаками короткого замикання
8.17Дослідження причини руйнування виробів з металів та сплавів
10Біологічна9.3Імунологічні дослідження
9.4Цитологічні дослідження
9.5Молекулярно-генетичні дослідження
II. Інженерно-технічна експертиза
11Інженерно-транспортна10.3Дослідження деталей транспортних засобів
12Безпеки життєдіяльності10.5Дослідження причин та наслідків порушення вимог безпеки життєдіяльності та охорони праці
13Будівельно-технічна10.6Дослідження об'єктів нерухомості, будівельних матеріалів, конструкцій та відповідних документів
14Земельно-технічна10.7Розподіл земель та визначення порядку користування земельними ділянками
15Пожежно-технічна10.8Дослідження обставин виникнення і поширення пожеж та дотримання вимог пожежної безпеки
16Комп'ютерно-технічна10.9Дослідження комп'ютерної техніки та програмних продуктів
17Оціночно-будівельна10.10Визначення оціночної вартості будівельних об'єктів та споруд
18Оціночно-земельна10.14Оцінка земельних ділянок
19Телекомунікаційна10.17Дослідження телекомунікаційних систем (обладнання) та засобів
10.17.1Визначення геолокації електронного пристрою
20Електротехнічна10.18Дослідження технічної експлуатації електроустаткування
21Інженерно-екологічна10.19Дослідження обставин та організаційно-технічних причин і наслідків впливу техногенних джерел на об'єкти довкілля
22Експертиза з питань землеустрою10.20Дослідження з питань землеустрою
23Експертиза безпілотних літальних апаратів (БПЛА)10.26Дослідження безпілотних літальних апаратів (БПЛА), які призначені для радіоконтролю і перехоплення систем мобільного зв'язку,
фото-, відеоконтролю за об'єктами на місцевості
24Експертиза радіоелектронного обладнання10.27Дослідження радіоелектронного обладнання прийому, обробки та передачі інформації
25Експертиза робототехнічних систем10.28Дослідження робототехнічних систем спеціального призначення
III. Економічна експертиза
26Економічна11.1Дослідження документів бухгалтерського, податкового обліку і звітності
11.2Дослідження документів про економічну діяльність підприємств і організацій
11.3Дослідження документів фінансово-кредитних операцій
IV. Товарознавча експертиза
27Товарознавча12.1Визначення вартості машин, обладнання, сировини та споживчих товарів
12.1.1Дослідження грального обладнання
28Транспортно-товарознавча12.2Визначення вартості колісних транспортних засобів та розміру збитку, завданого власнику транспортного засобу
29Експертиза військового майна12.5Оцінка майна і техніки військового призначення та озброєння
V. Експертиза у сфері інтелектуальної власності
30Комерційних (фірмових) найменувань, торговельних марок (знаків для товарів і послуг), географічних зазначень13.6Дослідження, пов'язані з комерційними (фірмовими) найменуваннями, торговельними марками (знаками для товарів і послуг), географічними зазначеннями
31Топографій інтегральних мікросхем13.7Дослідження, пов'язані з топографіями інтегральних мікросхем
VI. Гемологічна експертиза
32Гемологічна експертиза17.1.1Дослідження дорогоцінного каміння
17.1.2Дослідження діамантів
17.1.3Дослідження дорогоцінного каміння органогенного походження
17.1.4Дослідження напівдорогоцінного каміння
17.1.5Дослідження декоративного каміння
( Додаток 4 в редакції Наказів Служби безпеки № 635 від 14.11.2017, № 80 від 13.03.2020, № 214 від 03.08.2020 )
Додаток 5
до Положення
про експертно-кваліфікаційну комісію
Служби безпеки України
та атестацію судових експертів
(пункт 3.5)
ПОДАННЯ
до присвоєння (підтвердження) кваліфікації судового експерта
Додаток 6
до Положення
про експертно-кваліфікаційну комісію
Служби безпеки України
та атестацію судових експертів
(пункт 3.12)
ЗРАЗОК ТА ОПИС
СВІДОЦТВА СУДОВОГО ЕКСПЕРТА