• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Інструкція щодо визначення національних показників моніторингу й оцінки ефективності заходів, що забезпечують контроль стану епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу

Міністерство охорони здоровя України  | Інструкція від 17.05.2006 № 280
Реквізити
  • Видавник: Міністерство охорони здоровя України
  • Тип: Інструкція
  • Дата: 17.05.2006
  • Номер: 280
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство охорони здоровя України
  • Тип: Інструкція
  • Дата: 17.05.2006
  • Номер: 280
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МОЗ України
17.05.2006 N 280
( z1003-06 )
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
23 серпня 2006 р.
за N 1004/12878
ІНСТРУКЦІЯ
щодо визначення національних показників моніторингу й оцінки ефективності заходів, що забезпечують контроль стану епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу
Ця Інструкція розроблена на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2004 року N 890-р "Про моніторинг і оцінку ефективності заходів, що забезпечують контроль стану епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу за національними показниками" та Указу Президента України від 30.08.2004 N 1022 "Про запобігання дальшому поширенню ВІЛ-інфекції/СНІДу в Україні", з метою створення єдиної системи моніторингу й оцінки заходів щодо запобігання ВІЛ-інфекції/СНІДу в Україні, установлення єдиних вимог до порядку визначення національних показників моніторингу й оцінки ефективності заходів, що забезпечують контроль стану епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу (далі - національні показники), а також для організації систематичного збору та обробки даних.
Для узагальнення даних звіти про визначення національних показників подаються до Міністерства охорони здоров'я України (далі - МОЗ України) за підписами відповідальних осіб, визначених центральними органами виконавчої влади, що забезпечують організацію роботи з проведення збору й обробки необхідної для розрахунку національних показників інформації.
Звіти про визначення національних показників подаються до МОЗ України щороку до 15 грудня.
1. Національний показник N 1 "Обсяг коштів державного бюджету, спрямований на заходи щодо запобігання поширенню ВІЛ-інфекції/СНІДу".
1.1. Метод вимірювання: збір інформації про обсяг коштів, направлених на протидію ВІЛ-інфекції/СНІДу в усіх задіяних галузях за рік, що передує року розрахунку показника, або огляд відповідної літератури, аналіз офіційних бюджетних документів та особисті інтерв'ю з ключовими посадовцями та учасниками.
2. Національний показник N 2 "Комбінований національний індекс в галузі політики ВІЛ-інфекції/СНІДу".
2.1. Інструмент вимірювання: анкета для визначення Комбінованого національного індексу в галузі політики ВІЛ-інфекції/СНІДу, яка охоплює: стратегічний план, політичну підтримку, профілактику, догляд та підтримку, моніторинг та оцінку, права людини, залучення громадянського суспільства.
2.2. Окремо розраховується індекс для кожної галузі політики шляхом додавання ствердних відповідей на відповідні твердження ("так" = 1, "ні" = 0) та розрахунку окремого відсоткового значення показника для кожної із зазначених галузей політики. Для розрахунку комбінованого індексу використовується середнє значення показників в усіх галузях політики.
3. Національний показник N 3 "Відсоток осіб, які протягом останніх 12 місяців пройшли тестування на ВІЛ-інфекцію та одержали його результати: а. серед споживачів ін'єкційних наркотиків; б. серед осіб, які надають сексуальні послуги за плату; в. серед чоловіків, які мають секс із чоловіками; г. серед засуджених; д. серед молоді віком 15-24 роки".
3.1. Метод вимірювання: спеціальне поведінкове дослідження серед представників груп, уразливих до ВІЛ-інфекції.
3.2. Чисельником показника є кількість представників кожної з груп, уразливих до ВІЛ-інфекції, зазначених у пункті 3 цієї Інструкції, які протягом останніх 12 місяців зверталися за проходженням тестування на ВІЛ-інфекцію та одержали його результати. Знаменником показника є загальна кількість опитаних представників відповідної уразливої групи.
4. Національний показник N 4 "Відсоток осіб, яких охоплено профілактичними програмами: а. серед споживачів ін'єкційних наркотиків; б. серед осіб, які надають сексуальні послуги за плату; в. серед чоловіків, які мають секс із чоловіками; г. серед засуджених; д. серед молоді віком 15-24 роки".
4.1. Метод вимірювання: спеціальне поведінкове дослідження або дані програмного моніторингу.
4.2. Чисельником показника є кількість представників кожної з груп, зазначених у пункті 4 цієї Інструкції, які протягом останніх 12 місяців користувались послугами профілактичних програм. Знаменником показника є загальна кількість опитаних представників відповідної уразливої групи.
5. Національний показник N 5 "Відсоток загальноосвітніх навчальних закладів, учителі яких пройшли підготовку з питань освіти щодо ВІЛ-інфекції/СНІДу на засадах формування життєвих навичок і які проводили такі заняття протягом останнього академічного року".
5.1. Метод вимірювання: репрезентативне дослідження навчальних закладів або аналіз статистичних даних Міністерства освіти і науки України.
5.2. Чисельником є кількість загальноосвітніх навчальних закладів, які мають учителів, що пройшли навчання та на постійній основі викладають програми щодо ВІЛ-інфекції/СНІДу на основі формування життєвих навичок. Знаменником є кількість загальноосвітніх навчальних закладів.
6. Національний показник N 6 "Відсоток учнів та студентів загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладів I-IV рівнів акредитації, яких охоплено профілактичними програмами".
6.1. Метод вимірювання: репрезентативне дослідження навчальних закладів або аналіз статистичних даних Міністерства освіти і науки України.
6.2. Чисельником показника є кількість учнів та студентів загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладів I-IV рівнів акредитації, які мали доступ до програм профілактики ВІЛ-інфекції. Знаменником є загальна кількість учнів та студентів.
7. Національний показник N 7 "Кількість та об'єм матеріалів інформаційного супроводу на державному телебаченні та радіо питань контролю та попередження ВІЛ-інфекції/СНІДу".
7.1. Кількість та об'єм матеріалів інформаційного супроводу на державному телебаченні та радіо з питань контролю та попередження ВІЛ-інфекції/СНІДу подається за календарний рік, що передує року подання до МОЗ України звіту про визначення цього показника, окремо для національних, обласних та регіональних державних телерадіокомпаній.
8. Національний показник N 8 "Відсоток великих підприємств/компаній (чисельність працівників понад 1000 осіб), що реалізують програми боротьби з ВІЛ-інфекцією/СНІДом на робочих місцях".
8.1. Метод вимірювання: спеціальне дослідження серед найбільших роботодавців країни.
8.2. Чисельником показника є кількість роботодавців, які здійснюють в даний час політику та процедури у сфері зайнятості, які охоплюють як мінімум такі аспекти: профілактика стигматизації та дискримінації на основі ВІЛ-статусу при (а) наймі та кар'єрному просуванні та (б) наданні пільг під час найму, хвороби та звільнення; програми профілактики, контролю та догляду в зв'язку з ВІЛ-інфекцією/СНІДом, які втілюються на робочих місцях та охоплюють (а) основні факти щодо ВІЛ-інфекції/СНІДу, (б) специфічні небезпечні чинники, які пов'язані з можливістю інфікування ВІЛ на робочих місцях та заходи безпеки, (в) розповсюдження презервативів, (г) добровільне консультування та тестування на ВІЛ-інфекцію. Знаменником показника є загальна кількість опитаних роботодавців.
9. Національний показник N 9 "Відсоток пацієнтів з інфекціями, що передаються статевим шляхом (далі - ІПСШ) , які отримали відповідні послуги щодо діагностики, консультування та лікування в державних і комунальних закладах охорони здоров'я".
9.1. Метод вимірювання: спеціальне дослідження закладів охорони здоров'я.
9.2. Чисельником показника є кількість пацієнтів із ІПСШ, які отримали всі відповідні послуги з лікування ІПСШ, серед яких: 1) ведення історій хвороби; 2) проведення медичного огляду; 3) правильності постановки діагнозу та лікування хворих; 4) ефективності консультування, у тому числі консультування з питань повідомлення партнерів, використання презервативів та тестування на ВІЛ-інфекцію. Знаменником показника є загальна кількість пацієнтів, які взяли участь у дослідженні.
10. Національний показник N 10 "Відсоток ВІЛ-інфікованих вагітних жінок, які отримали повний курс антиретровірусної профілактики (далі - АРВ-профілактика) з метою зниження ризику передачі ВІЛ-інфекції від матері дитині".
10.1. Метод вимірювання: аналіз даних програмного моніторингу.
10.2. Чисельником показника є кількість вагітних ВІЛ-інфікованих жінок, які отримали повний курс антиретровірусної профілактики вертикальної трансмісії ВІЛ-інфекції. Знаменником показника є кількість пологів у ВІЛ-інфікованих жінок за останні 12 місяців.
11. Національний показник N 11 "Кількість та відсоток людей із ВІЛ-інфекцією/СНІДом, які отримують комбіновану антиретровірусну терапію".
11.1. Метод вимірювання: аналіз адміністративних даних МОЗ України.
11.2. Чисельником показника є кількість людей на пізній стадії ВІЛ-інфекції, які отримують антиретровірусну терапію. Знаменником показника є кількість хворих на СНІД, які перебувають на диспансерному обліку.
12. Національний показник N 12 "Відсоток одиниць крові, що були перелиті за останні 12 місяців і які були досліджені на наявність ВІЛ-інфекції".
12.1. Метод вимірювання: аналіз адміністративних даних МОЗ України.
12.2. Чисельником показника є кількість одиниць крові, що перевірені на наявність антитіл до ВІЛ-інфекції за останні 12 місяців, відповідно до стандартів ВООЗ; знаменником показника є кількість одиниць крові, що були перелиті за останні 12 місяців.
13. Національний показник N 13 "Відсоток потенційних донорів крові, у яких було виявлено ВІЛ-інфекцію".
13.1. Метод вимірювання: аналіз адміністративних даних МОЗ України.
13.2. Чисельником показника є кількість потенційних донорів, у яких було виявлено ВІЛ-інфекцію. Знаменником показника є загальна кількість донорів за рік.
14. Національний показник N 14 "Відсоток осіб, які правильно визначають шляхи запобігання статевої передачі ВІЛ-інфекції та знають, як він не передається: а. серед споживачів ін'єкційних наркотиків; б. серед осіб, які надають сексуальні послуги за плату; в. серед чоловіків, які мають секс із чоловіками; г. серед засуджених; д. серед військовослужбовців.
14.1. Метод вимірювання: спеціальне поведінкове дослідження серед представників груп, уразливих до ВІЛ-інфекції.
14.2. Чисельником показника є кількість респондентів кожної з груп, зазначених у пункті 14, які правильно відповіли на всі запитання щодо шляхів передачі ВІЛ-інфекції. Знаменником показника є кількість респондентів відповідної уразливої групи, які надали відповіді (у тому числі "не знаю") на всі запитання.
15. Національний показник N 15 "Відсоток молодих людей віком 15-24 роки, які правильно визначають шляхи запобігання статевої передачі ВІЛ-інфекції та знають, як вона не передається".
15.1. Метод вимірювання: спеціальне соціологічне дослідження серед молоді на основі репрезентативної загальнонаціональної вибірки.
15.2. Чисельником показника є кількість респондентів віком 15-24 роки, які правильно відповіли на всі запитання. Знаменником показника є кількість респондентів віком 15-24 роки, які надали відповіді (у тому числі "не знаю") на всі запитання.
16. Національний показник N 16 "Відсоток осіб серед опитаних, які протягом останніх 12 місяців надавали сексуальні послуги за плату та повідомили про використання презервативів під час останнього статевого контакту з комерційним клієнтом".
16.1. Метод вимірювання: спеціальне поведінкове дослідження.
16.2. Чисельником показника є кількість респондентів з числа осіб, які протягом останніх 12 місяців надавали сексуальні послуги за плату і які повідомили про використання презервативів з останнім комерційним клієнтом. Знаменником є загальна кількість респондентів з числа осіб, які протягом останніх 12 місяців надавали сексуальні послуги за плату.
17. Національний показник N 17 "Відсоток чоловіків, які використали презерватив під час останнього сексуального стосунку із партнером-чоловіком".
17.1. Метод вимірювання: спеціальне поведінкове дослідження.
17.2. Чисельником показника є кількість респондентів з числа чоловіків, що мають секс з чоловіками (далі - ЧСЧ), які повідомили про використання презерватива під час останнього анального сексуального акту з партнером-чоловіком. Знаменником показника є кількість респондентів з числа ЧСЧ, які мали анальний секс з партнером-чоловіком за останні 6 місяців.
18. Національний показник N 18 "Відсоток споживачів ін'єкційних наркотиків, які почали дотримуватися поведінки, що знижує ризик передачі ВІЛ-інфекції".
18.1. Метод вимірювання: спеціальне поведінкове дослідження.
18.2. Чисельником показника є кількість респондентів, які вказали, що вони не користувались спільним ін'єкційним інструментарієм протягом останнього місяця, а також використали презерватив під час останнього статевого контакту. Знаменником показника є кількість респондентів, які вказали, що вони протягом останнього місяця вживали ін'єкційні наркотики, а також мали статевий контакт.
19. Національний показник N 19 "Відсоток молодих людей віком 15-24 роки, які повідомили про використання презерватива під час статевих контактів із непостійним статевим партнером".
19.1. Метод вимірювання: спеціальне поведінкове дослідження.
19.2. Чисельником показника є кількість респондентів віком 15-24 роки, які відповіли, що мали непостійного статевого партнера (з яким не перебувають в шлюбі і спільно не проживають) за останні 12 місяців, а також, що під час останнього статевого контакту з цим партнером вони використали презерватив. Знаменником показника є кількість респондентів віком 15-24 роки, які вказали, що мають непостійного статевого партнера (з яким не перебувають в шлюбі і спільно не проживають) за останні 12 місяців.
20. Національний показник N 20 "Відсоток військовослужбовців, які повідомили про користування презервативами під час статевих стосунків із непостійними партнерами".
20.1. Метод вимірювання: спеціальне поведінкове дослідження серед військовослужбовців.
20.2. Чисельником показника є кількість респондентів, які повідомили, що мали непостійного статевого партнера (з яким не перебувають в шлюбі і не живуть спільно) за останні 12 місяців, а також, що під час останнього статевого контакту з цим партнером вони використали презерватив. Знаменником показника є кількість опитаних військовослужбовців, які вказали, що мали непостійного статевого партнера (з яким не перебувають в шлюбі і не живуть спільно) за останні 12 місяців.
21. Національний показник N 21 "Відсоток людей, що толерантно ставляться до ВІЛ-інфікованих".
21.1. Метод вимірювання: спеціальне дослідження на основі загальнонаціональної репрезентативної вибірки серед населення віком 15-49 років.
21.2. Чисельником показника є кількість людей, які правильно відповіли на всі запитання. Знаменником показника є загальна кількість опитаних віком 15-49 років.
22. Національний показник N 22 "Поширеність ВІЛ-інфекції за даними епідеміологічних досліджень: а. серед споживачів ін'єкційних наркотиків; б. серед осіб, які надають сексуальні послуги за плату; в. серед чоловіків, які мають секс із чоловіками".
22.1. Метод вимірювання: аналіз даних дозорних епідеміологічних досліджень.
22.2. Чисельником показників є кількість представників уразливих груп, які пройшли тестування на ВІЛ-інфекцію і виявилися ВІЛ-позитивними. Знаменниками показників є кількість представників відповідної групи, які пройшли тестування на ВІЛ-інфекцію.
23. Національний показник N 23 "Відсоток людей із ВІЛ-інфекцією/СНІДом, які залишились живі і продовжують лікуватися через 12 місяців після початку антиретровірусної терапії".
23.1. Метод вимірювання: аналіз даних програмного моніторингу.
23.2. Чисельником показника є кількість осіб, які залишились на АРТ через 12 місяців після початку. Знаменником показника є загальна кількість осіб (дорослих та дітей), які почали АРТ 12 місяців тому.
24. Національний показник N 24 "Відсоток ВІЛ-інфікованих дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями".
24.1. Метод вимірювання: аналіз даних моніторингу програми попередження передачі ВІЛ від матері до дитини МОЗ України.
24.2. Значення показника розраховується за формулою {T x (1 - е) + (1 - T)} x v, де T - це частка ВІЛ-інфікованих вагітних жінок, забезпечених АРВ-профілактикою; v - це рівень вертикальної передачі ВІЛ за умов відсутності будь-якої профілактики; е - це ефективність АРВ-профілактики (за умови відсутності у країні спеціальних досліджень чистої ефективності АРВ-профілактики, значення е приймається за 0,5). За базовий рівень передачі ВІЛ від матері дитині (v) приймається 27,8%.
В.о. начальника
Відділу інфекційних
соціально небезпечних хвороб


О.П.Сакальська