• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про місцеві Ради народних депутатів та місцеве і регіональне самоврядування

Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки  | Закон від 07.12.1990 № 533-XII | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки
  • Тип: Закон
  • Дата: 07.12.1990
  • Номер: 533-XII
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки
  • Тип: Закон
  • Дата: 07.12.1990
  • Номер: 533-XII
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
З А К О Н
УКРАЇНСЬКОЇ РАДЯНСЬКОЇ СОЦІАЛІСТИЧНОЇ РЕСПУБЛІКИ
Про місцеві Ради народних депутатів Української РСР та місцеве самоврядування
( Вводиться в дію Постановою ВР N 534-XII від 08.12.90, ВВР, 1991, N 2, ст. 6 )
Виходячи з Конституції Української РСР, Декларації про державний суверенітет України цей Закон визначає засади місцевого самоврядування - основи демократичного устрою влади в республіці, правовий статус місцевих Рад народних депутатів, органів територіального громадського самоврядування, а також форм безпосередньої демократії. Закон є основою реалізації державної влади і місцевого самоврядування, утвердження повноти народовладдя на відповідних адміністративних територіях.
Місцеве самоврядування в Українській РСР - це територіальна самоорганізація громадян для самостійного вирішення безпосередньо або через державні і громадські органи, які вони обирають, усіх питань місцевого життя, виходячи з інтересів населення, на основі законів Української РСР та власної фінансово-економічної бази.
Р о з д і л I
ТЕРИТОРІАЛЬНА І ПРАВОВА ОСНОВА, СИСТЕМА І ПРИНЦИПИ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
С т а т т я 1. Територіальна основа і базовий рівень місцевого самоврядування
Місцеве самоврядування здійснюється в межах відповідних адміністративно-територіальних одиниць Української РСР.
Територіальну основу місцевого самоврядування становлять сільрада, селище, район, місто, район у місті, область.
Однойменні адміністративно-територіальні одиниці, які мають спільний адміністративний центр, можуть об'єднуватися в одну за взаємною згодою відповідних Рад та з урахуванням інтересів населення шляхом референдуму.
Сільради, селища, міста з метою більш ефективного здійснення своїх прав та інтересів можуть об'єднуватися в асоціації, інші форми добровільних об'єднань.
Будь-які перетворення сільських поселень (об'єднання, роз'єднання, перейменування, переведення в іншу категорію тощо) можуть здійснюватися за рішенням районних Рад народних депутатів лише з волі жителів цих поселень.
Базовим рівнем місцевого самоврядування є сільради, селища міського типу, міста.
У сільських районах базовий рівень місцевого самоврядування може бути визначено самостійно шляхом референдуму.
Згідно з законодавством Української РСР, виходячі з інтересів населення, місцеве самоврядування базового рівня забезпечує вирішення питань місцевого значення на відповідній території.
С т а т т я 2. Система місцевого самоврядування
Система місцевого самоврядування включає:
сільські, селищні, районні, міські, районні в містах, обласні Ради народних депутатів та їх органи, які є державними органами місцевого самоврядування;
органи територіального громадського самоврядування (комітети і ради мікрорайонів, житлових комплексів, домові, вуличні, квартальні, дільничні, селищні, сільські комітети та інші органи);
місцеві референдуми, загальні збори (сходи) громадян, інші форми безпосереднього волевиявлення населення, передбачені законодавством Української РСР.
Основною ланкою в системі місцевого самоврядування є місцеві Ради народних депутатів як представницькі органи державної влади. На своїй території вони об'єднують і координують діяльність усіх інших ланок місцевого самоврядування.
С т а т т я 3. Основні принципи місцевого самоврядування
Місцеве самоврядування здійснюється на принципах:
народовладдя;
законності;
самостійності і незалежності Рад народних депутатів у межах своїх повноважень у вирішенні питань місцевого значення;
захисту прав, свобод і законних інтересів громадян, соціальної справедливості;
виборності Рад народних депутатів, органів територіального громадського самоврядування, їх підконтрольності, підзвітності і відповідальності перед населенням;
гласності і врахування громадської думки;
поєднання місцевих і державних інтересів, інтересів особи і всього населення відповідної території;
економічної і фінансової самостійності території;
взаємодії органів місцевого самоврядування з трудовими колективами, громадськими організаціями і рухами;
самофінансування і самозабезпечення;
оптимальної децентралізації;
реальної керованості територією.
С т а т т я 4. Правова основа місцевого самоврядування
Правовий статус місцевих Рад народних депутатів, органів територіального громадського самоврядування, місцевих референдумів, загальних зборів (сходів) громадян, інших форм безпосереднього волевиявлення населення визначається цим Законом, іншими законодавчими актами Української РСР.
Органи місцевого самоврядування базового рівня наділяються цим Законом, іншими законами Української РСР власною компетенцією, яка не може бути змінена інакше як законом або договором.
Місцеві Ради народних депутатів мають право:
за взаємною згодою перерозподіляти між собою окремі повноваження в галузі господарського і соціально-культурного будівництва з урахуванням місцевих демографічних, територіальних, економічних умов і національних особливостей;
передавати частину своїх повноважень органам територіального громадського самоврядування.
Передача у відання органів місцевого самоврядування додаткових повноважень повинна супроводжуватися передачею їм відповідних коштів, а також матеріально-технічних та інших ресурсів, необхідних для здійснення цих повноважень.
Органи територіального громадського самоврядування за умов, встановлених законодавством Української РСР, мають право юридичної особи.
Органи місцевого самоврядування, які є юридичними особами, мають право купувати і продавати майно, укладати договори, брати на себе фінансові зобов'язання, виступати як сторони в суді, арбітражі. За своїми зобов'язаннями вони несуть самостійну матеріально-фінансову відповідальність.
Дія цього Закону, інших законодавчих актів Української РСР, які регулюють місцеве самоврядування, поширюється також на монофункціональні поселення (території військових містечок, поселення закритого типу).
Р о з д і л ІІ
ЕКОНОМІЧНА І ФІНАНСОВА ОСНОВА МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
С т а т т я 5. Фінансово-економічна база місцевого самоврядування
Фінансово-економічну базу місцевого самоврядування становлять:
природні ресурси (земля, її надра, рослинний і тваринний світ), розпорядження якими відповідно до законів Української РСР здійснюється сільськими, селищними і міськими Радами народних депутатів;
місцеве господарство, комунальна та інша власність, яка служить джерелом одержання доходів місцевого самоврядування і задоволення соціально-економічних потреб населення відповідної території;
фінансові ресурси, що складаються з бюджетних і позабюджетних коштів, валютних фондів місцевих Рад народних депутатів, а також коштів органів територіального громадського самоврядування.
С т а т т я 6. Місцеве господарство та його склад
Місцеве господарство забезпечує безпосереднє задоволення потреб населення і функціонування системи місцевого самоврядування.
Місцеве господарство складається з підприємств (об'єднань), організацій, установ, об'єктів виробничої і соціальної інфраструктури, які є комунальною власністю відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
До складу місцевого господарства можуть бути включені за згодою власника підприємства (об'єднання), організації і установи, які не є комунальною власністю і діяльність яких пов'язана переважно з обслуговуванням населення.
За згодою населення і органів місцевого самоврядування до складу місцевого господарства можуть бути також включені об'єкти, створені в результаті трудової участі громадян або придбані на їх добровільні внески.
Місцеві Ради народних депутатів у межах своєї компетенції можуть надавати підприємствам (об'єднанням), організаціям і установам, які входять до складу місцевого господарства, переважне право на користування місцевими природними ресурсами, матеріально-технічне забезпечення місцевих фондів.
Місцеві Ради народних депутатів мають право самостійно створювати за рахунок наявних у них коштів підприємства (об'єднання), організації і установи, в тому числі і поза межами відповідних адміністративно-територіальних одиниць.
Місцеві Ради народних депутатів координують діяльність підприємств (об'єднань), організацій і установ місцевого господарства, сприяють розвитку малих підприємств.
С т а т т я 7. Комунальна власність
Комунальна власність становить основу місцевого господарства.
Розпорядження і управління комунальною власністю здійснюють від імені населення адміністративно-територіальних одиниць відповідні місцеві Ради народних депутатів та уповноважені ними інші органи місцевого самоврядування.
До комунальної власності належить майно, яке передається безоплатно Союзом РСР і Українською РСР, іншими суб'єктами, а також майно, яке створюється і купується місцевими Радами народних депутатів за рахунок належних їм коштів.
Місцеві Ради народних депутатів мають право вносити пропозиції про передачу або продаж у комунальну власність, відповідних адміністративно-територіальних одиниць підприємств (об'єднань), організацій і установ, їх структурних підрозділів та інших об'єктів, що належать до державної власності, якщо вони мають особливо важливе значення для забезпечення комунально-побутових і соціально-культурних потреб населення даної території, функціонування місцевого господарства.
Місцеві Ради народних депутатів мають право передавати об'єкти комунальної власності у тимчасове або постійне користування, оренду, продавати їх підприємствам (об'єднанням), організаціям і установам, окремим громадянам та об'єднанням громадян, крім випадків, встановлених законодавством, а також перерозподіляти об'єкти комунальної власності на договірній та конкурсній основі між власними підприємствами (об'єднаннями), організаціями і установами, якщо це не суперечить чинному законодавству.
Місцеві Ради народних депутатів мають переважне право на придбання приміщень, споруд, інших об'єктів, розташованих на їх території, якщо вони можуть бути використані для забезпечення комунально-побутових та соціально-культурних потреб населення, особливо найменш соціально захищеної його частини.
Склад об'єктів і структура комунальної власності можуть змінюватись відповідно до розвитку ринкових відносин, вільного підприємництва, роздержавлення та демонополізації економіки.
Перелік майна, що перебуває у комунальній власності, порядок передачі, купівлі, продажу, а також перелік державного майна , що безоплатно передається у власність відповідних адміністративно-територіальних одиниць, порядок розгляду спорів, які виникають при цьому, визначаються законодавством Української РСР.
С т а т т я 8. Відносини органів місцевого самоврядування з іншими суб'єктами власності
Відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами (об'єднаннями), організаціями і установами, кооперативними та іншими організаціями, які не належать до комунальної власності, будуються на податковій і договірній основі.
Господарське і соціально-культурне співробітництво між органами місцевого самоврядування здійснюється самостійно тільки на основі укладених між ними договорів.
С т а т т я 9. Матеріально-технічне забезпечення і товарообмін між адміністративними територіями
Матеріально-технічне забезпечення органів місцевого самоврядування та об'єктів місцевого господарства здійснюється в умовах повної економічної самостійності учасників господарської діяльності на основі прямих договорів, що укладаються між ними, а також шляхом оптової, роздрібної торгівлі у встановленому порядку.
При централізованому розподілі матеріальні ресурси, необхідні для соціально-економічного розвитку території, обслуговування населення, охорони навколишнього середовища, виділяються місцевим Радам народних депутатів відповідними державними органами.
Товарообмін між адміністративними територіями здійснюється в умовах відкритості територіальних ринків.
Місцеві Ради народних депутатів не мають права встановлювати обмеження на ввезення та вивезення продукції і товарів за межі відповідної території, крім випадків, передбачених законодавством Української РСР.
С т а т т я 10. Участь у зовнішньоекономічних зв'язках
Місцеві Ради народних депутатів встановлюють на принципах валютної самоокупності зовнішньоекономічні зв'язки відповідно до законодавства Української РСР.
Місцеві Ради народних депутатів сприяють розширенню зовнішньоекономічних зв'язків підприємств (об'єднань), організацій і установ, розташованих на їх території, розвитку експортної бази і збільшенню обсягів виробництва продукції (робіт, послуг).
Місцеві Ради народних депутатів мають право:
укладати договори з зарубіжними партнерами на реалізацію і придбання продукції за рахунок наявних у них валютних коштів або на іншій основі;
створювати спільні з зарубіжними партнерами підприємства по використанню природних ресурсів, випуску товарів народного споживання і наданню послуг населенню незалежно від підпорядкування співзасновників;
брати участь у створенні спільних з зарубіжними партнерами наукових, культурних, туристичних, фізкультурно-оздоровчих центрів, інших організацій, пов'язаних із забезпеченням розвитку місцевого господарства;
організовувати прикордонну і прибережну торгівлю;
вносити до Верховної Ради Української РСР пропозиції про створення зон вільного підприємництва.
С т а т т я 11. Забезпечення повноважень державних органів місцевого самоврядування по розвитку території
Питання створення або перетворення економічних і соціальних об'єктів, початку господарської діяльності, використання природних ресурсів на території сільської, селищної, міської Ради народних депутатів вирішуються тільки з її дозволу.
Підприємства (об'єднання), організації і установи, незалежно від їх підпорядкування і форм власності, не мають права вносити зміни у плани своєї діяльності з питань, обумовлених договором з Радою народних депутатів, а також в обов'язковому порядку погоджують з відповідною Радою заходи, які можуть призвести до зміни екологічного, демографічного стану та інших наслідків на її території.
С т а т т я 12. Місцеві бюджети
Місцеві Ради народних депутатів у межах своєї компетенції самостійно розробляють, затверджують і виконують бюджети відповідних територій в інтересах населення. Втручання вищестоящих органів у процес розроблення, затвердження і виконання місцевих бюджетів не допускається.
Місцеві бюджети одних адміністративно-територіальних одиниць не включаються до місцевих бюджетів інших адміністративно-територіальних одиниць, а також до Державного бюджету республіки.
Мінімальні розміри місцевих бюджетів визначаються на основі нормативів бюджетної забезпеченості на одного жителя, які встановлюються Верховною Радою Української РСР.
С т а т т я 13. Доходи місцевих бюджетів
Доходи місцевих бюджетів формуються за рахунок закріплених законом джерел та відрахувань від загальнореспубліканських податків і доходів. Відрахування в місцеві бюджети провадяться відповідно до законів Української РСР про бюджетну систему, про оподаткування та інших законів Української РСР.
1. У бюджет адміністративно-територіальної одиниці місцевого самоврядування базового рівня повністю зараховуються доходи:
прибутковий податок з громадян Української РСР, Союзу РСР, іноземних громадян та осіб без громадянства, які проживають на території місцевої Ради;
податок на фонд оплати праці колгоспників;
прибутковий податок з колгоспів, радгоспів, споживчої кооперації і громадських організацій;
державне мито, плата за патенти на зайняття індивідуальною трудовою діяльністю;
надходження від здачі в оренду майна, яке належить до комунальної власності відповідних адміністративно-територіальних одиниць;
податок з власників транспортних засобів;
земельний податок;
плата за трудові ресурси;
плата за природні ресурси;
податок на прибуток кооперативів;
податок на прибуток підприємств (об'єднань), організацій і установ, які входять до складу місцевого господарства та їх структурних одиниць, новостворюваних малих підприємств, а також спільних підприємств відповідно до частки в них місцевих Рад народних депутатів;
місцеві податки і збори;
податок на приріст коштів, спрямованих на споживання.
2. У місцеві бюджети зараховуються надходження за нормативами, які затверджуються Верховною Радою Української РСР:
від податку з обороту;
від податку на експорт та імпорт;
від податку на доходи;
від податку на прибуток підприємств (об'єднань), організацій і установ, за винятком підприємств, які входять до складу місцевого господарства, новостворюваних малих підприємств, а також спільних підприємств відповідно до частки в них місцевих Рад народних депутатів;
від інших доходів, передбачених законодавством Української РСР.
Склад і розміри частини загальнореспубліканських податків, зборів і платежів, що зараховуються у місцеві бюджети, визначаються Верховною Радою Української РСР, виходячи з відповідних соціально-економічних нормативів бюджетної забезпеченості населення території і стану місцевих джерел доходів.
Розмежування частини загальнореспубліканських податків, зборів і платежів між обласним бюджетом та бюджетами районів і міст визначається обласною, Київською і Севастопольською міськими Радами народних депутатів, виходячи з відповідних соціально-економічних нормативів бюджетної забезпеченості населення території і стану місцевих джерел доходів.
3. У місцеві бюджети з вищестоящих бюджетів можуть передаватися кошти у вигляді субвенцій, субсидій, дотацій.
4. Місцеві Ради народних депутатів мають право надавати окремим категоріям платників, у тому числі молоді, пільги по податках і платежах, що надходять у відповідний місцевий бюджет.
С т а т т я 14. Видатки місцевих бюджетів
1. Місцеві Ради народних депутатів самостійно:
визначають напрями використання коштів місцевих бюджетів, витрачають бюджетні кошти;
збільшують у межах наявних у них коштів норми видатків на утримання житлово-комунального господарства, закладів охорони здоров'я, соціального забезпечення, народної освіти, культури, фізкультури і спорту, органів внутрішніх справ, охорони природи, визначають додаткові пільги і допомогу при поданні допомоги окремим категоріям населення;
встановлюють розмір видатків на утримання органів місцевого управління;
утворюють резервні фонди за рахунок власних доходів і частини перевищення доходів над видатками бюджетів інших територій, які можуть передаватися на договірних і компенсаційних засадах відповідній Раді для фінансового збалансування нижчестоящих бюджетів шляхом субвенцій, дотацій.
2. Доходи, додатково одержані при виконанні місцевих бюджетів, а також суми перевищення доходів над видатками, що утворюються в результаті перевиконання доходів або економії у видатках, залишаються в розпорядженні місцевих Рад народних депутатів, вилученню не підлягають і використовуються за їх розсудом.
С т а т т я 15. Позабюджетні кошти
Місцева Рада народних депутатів формує єдиний позабюджетний фонд, в який включаються:
додаткові доходи і зекономлені кошти, одержані за рахунок здійснення організованих місцевими Радами заходів щодо розв'язання економічних і соціальних проблем;
добровільні внески і пожертвування громадян, підприємств (об'єднань), організацій і установ;
доходи від місцевих позик і місцевих грошово-речових лотерей, аукціонів, а також прибутків, одержаних від проведення суботників;
штрафи, які стягуються за одержання підприємствами (об'єднаннями), організаціями і установами необгрунтованого прибутку (доходу) у зв'язку з завищенням цін (тарифів) на продукцію (роботи, послуги);
доходи від розпродажу майна ліквідованих підприємств місцевого господарства, які належать до комунальної власності відповідних адміністративно-територіальних одиниць;
плата за реєстрацію кооперативів і малих підприємств;
інші позабюджетні кошти.
Позабюджетні кошти витрачаються за розсудом відповідної місцевої Ради народних депутатів. У межах єдиного позабюджетного фонду Рада може утворювати цільові фонди.
Кошти позабюджетних фондів перебувають на спеціальних рахунках, які відкриваються в установах банків і вилученню не підлягають.
З фондів соціального розвитку підприємств (об'єднань), організацій і установ пропорційно виділяються суми коштів на соціальний розвиток тих житлових масивів, селищ, сіл, в яких проживає відповідна кількість їх працівників.
Крім того, до єдиного позабюджетного фонду місцевої Ради народних депутатів базового рівня включаються:
орендна плата за землю;
екологічний податок і штрафи за забруднення навколишнього середовища і нераціональне використання природних ресурсів та інші порушення природоохоронного законодавства, санітарних норм і правил, а також платежі, які компенсують завдану шкоду;
штрафи за адміністративні правопорушення, вчинені на території місцевої Ради;
всі виявлені перевірками приховані або занижені доходи підприємств (об'єднань), організацій і установ, розташованих на території місцевої Ради;
доходи від реалізації безгосподарного і конфіскованого майна;
доходи від продажу населенню квартир і будинків.
С т а т т я 16. Валютні фонди
Місцеві Ради народних депутатів мають право формувати валютні фонди за рахунок:
відрахувань за стабільними довгочасними нормативами від валютної виручки підприємств (об'єднань), організацій і установ, розташованих на території Ради, які встановлюються законодавством Української РСР;
доходів від власної зовнішньоекономічної діяльності;
добровільних внесків і пожертвувань юридичних осіб та громадян;
надходжень від реалізації товарів, робіт (послуг) іноземним юридичним особам і громадянам;
інших не заборонених законом джерел.
Кошти валютних фондів перебувають на спеціальних рахунках, які відкриваються в установах банків, витрачаються за розсудом відповідної місцевої Ради народних депутатів і вилученню не підлягають.
С т а т т я 17. Фінансові ресурси органів територіального громадського самоврядування
Фінансові ресурси органів територіального громадського самоврядування утворюються за рахунок доходів від діяльності створених ними підприємств, добровільних внесків і пожертвувань інших підприємств (об'єднань), організацій, установ і населення, а також заходів, які проводять ці органи.
Місцеві Ради народних депутатів мають право передавати частину своїх фінансових ресурсів органам територіального громадського самоврядування.
Органи територіального громадського самоврядування:
самостійно використовують наявні в їх розпорядженні фінансові ресурси відповідно до цілей своєї діяльності, в тому числі на утримання утворюваних ними органів;
мають право відкривати в установах банків рахунки для грошових операцій.
С т а т т я 18. Участь органів місцевого самоврядування у кредитних відносинах
Місцеві Ради народних депутатів та органи територіального громадського самоврядування, які є юридичними особами мають право:
користуватися на договірних засадах кредитами на виробничі і соціальні цілі;
брати участь наявними в їх розпорядженні ресурсами у створенні і діяльності фінансово-кредитних та комерційних установ на акціонерній або пайовій основі;
утворювати цільові фонди і використовувати їх для фінансування цільових програм та вирішення питань місцевого життя.
Місцеві Ради народних депутатів мають право складати територіальні зведені фінансові баланси. Відповідні державні та громадські органи, підприємства (об'єднання), організації і установи подають Раді народних депутатів, її виконавчим і розпорядчим органам відомості, необхідні для їх складення.
Р о з д і л ІІІ
ДЕРЖАВНІ ОРГАНИ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
1. ПОРЯДОК ФОРМУВАННЯ, ФУНКЦІЇ І ЗАГАЛЬНА КОМПЕТЕНЦІЯ МІСЦЕВИХ РАД НАРОДНИХ ДЕПУТАТІВ
С т а т т я 19. Порядок формування Рад
Ради народних депутатів формуються з депутатів, обраних відповідно до Закону Української РСР "Про вибори депутатів місцевих Рад народних депутатів Української РСР".
Рада вважається правомочною за умови обрання не менш як трьох чвертей депутатів від встановленої Радою попереднього скликання кількості депутатських мандатів.
Строк повноважень Рад - п'ять років.
С т а т т я 20. Функції Рад
Ради народних депутатів у межах своєї компетенції самостійно вирішують усі питання місцевого значення, виходячи з інтересів громадян, які проживають на їх території, та державних інтересів, проводять у життя рішення вищестоящих органів державної влади, забезпечують додержання законності і правопорядку.
Ради забезпечують комплексний соціально-економічний розвиток на своїй території, здійснюють керівництво підприємствами (об'єднаннями), організаціями і установами, які є їх комунальною власністю.
Інші (не передбачені законами Української РСР) функції здійснюються Радами виключно на основі угод з іншими державними органами та органами місцевого самоврядування за умови додержання законних прав підприємств (об'єднань), організацій, установ і громадян.
С т а т т я 21. Загальна компетенція Рад
Ради народних депутатів є правомочними розглядати і вирішувати будь-які питання, віднесені законодавством Української РСР до відання місцевого самоврядування, а також утворюваних ними органів.
Ради утворюють свої виконавчі, розпорядчі та інші органи, самостійно встановлюють структуру, штати, затверджують фонд і умови оплати праці їх працівників відповідно до чинного законодавства.
Ради мають право утворювати і реорганізовувати утворені ними територіальні та міжтериторіальні, галузеві і міжгалузеві органи управління, встановлювати їх компетенцію відповідно до законодавства Української РСР.
Рішення Рад, їх виконавчих і розпорядчих органів, прийняті в межах своєї компетенції, є обов'язковими для виконання відповідно нижчестоящими Радами, їх виконавчими і розпорядчими органами, всіма розташованими на території Ради підприємствами (об'єднаннями), організаціями і установами, кооперативними та іншими громадськими організаціями, їх органами, а також посадовими особами і громадянами. Рішення Ради не повинні суперечити Конституції Української РСР і чинним законам.
Рада має право порушувати питання перед нижчестоящою Радою про скасування прийнятого нею рішення. Нижчестояща Рада у місячний строк розглядає цю пропозицію на сесії. Прийняте нею рішення є остаточним, якщо воно не суперечить чинному законодавству.
Ради та їх виконавчі комітети є юридичними особами, мають гербову печатку і кутовий штамп за зразком, який затверджується Президією Верховної Ради Української РСР, рахунки в установах банків.
2. КОМПЕТЕНЦІЯ РАДИ НАРОДНИХ ДЕПУТАТІВ БАЗОВОГО РІВНЯ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ (СІЛЬСЬКОЇ, СЕЛИЩНОЇ, МІСЬКОЇ)
С т а т т я 22. Повноваження в галузі планування, матеріально-технічного забезпечення та обліку
Сільська, селищна, міська Рада народних депутатів:
1) самостійно розробляє та затверджує плани економічного і соціального розвитку території, програми з питань житлового будівництва, шляхового будівництва, благоустрою, з інших питань комунально-побутового і соціально-культурного обслуговування населення, охорони природи, організує і контролює їх виконання, затверджує звіти про виконання планів і програм;
2) розглядає та погоджує подані підприємствами (об'єднаннями), колгоспами, кооперативами, організаціями і установами, розташованими на її території, проекти їх планів і заходів, які пов'язані з обслуговуванням населення, а також можуть призвести до зміни екологічного, демографічного стану та інших наслідків на її території;
3) здійснює передбачений законом контроль за станом обліку та звітності на підприємствах (об'єднаннях), організаціях і установах, які їй належать, а також у кооперативах і на малих підприємствах різних форм власності; сприяє органам державної статистики, подає їм та одержує від них необхідні дані;
4) вносить пропозиції до планів і програм економічного і соціального розвитку територій Рад інших ланок, а також до планів підприємств (об'єднань), колгоспів, кооперативів та організацій, розташованих на її території, з питань, пов'язаних з задоволенням потреб населення;
5) має право на розподіл до 20 процентів товарів народного споживання продовольчої і непродовольчої груп, які виробляють підприємства на її території, для власних потреб, а також для обміну за прямими договорами між іншими регіонами;
6) здійснює матеріально-технічне забезпечення заходів, передбачених у плані економічного і соціального розвитку її території і програмах;
7) розглядає плани розміщення, спеціалізації та розвитку підприємств (об'єднань), організацій і установ незалежно від їх підпорядкування і форм власності, в необхідних випадках вносить свої пропозиції у відповідні органи управління;
8) забезпечує складання необхідних для управління економічним і соціальним розвитком відповідальної території балансів трудових ресурсів, земельного, місцевих будівельних матеріалів, палива, грошових доходів і видатків населення.
Міська Рада доводить до районних у місті Рад вихідні показники для планування економічного і соціального розвитку їх території.
С т а т т я 23. Повноваження в галузі бюджету і фінансів
Сільська, селищна, міська Рада народних депутатів:
1) самостійно розробляє і затверджує бюджет, при необхідності вносить до нього зміни; розподіляє бюджетні кошти по статтях видатків, затверджує звіт про виконання бюджету;
2) встановлює місцеві податки, збори і мита в межах, визначених законом, а також тарифи по оплаті побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, якщо ці тарифи не встановлені вищестоящими органами влади і управління;
3) організує через державну податкову інспекцію стягнення податків, зборів, надходження інших фінансових коштів, передбачених законом;
4) вносить пропозиції і дає згоду на заміну платежів підприємств (об'єднань), організацій і установ у бюджет передачею в розпорядження Ради певної продукції, матеріалів, виконанням робіт або наданням послуг;
5) фінансує виконання підприємствами, які не входять до складу місцевого господарства, на договірній основі місцевих замовлень на виробництво продовольчих і непродовольчих товарів, надання послуг населенню, а також пов'язаних з будівництвом та реконструкцією об'єктів соціальної і виробничої інфраструктури;
6) може одержувати кошти з інших бюджетів у вигляді дотацій, субвенцій або субсидій, які мають цільовий характер або спрямовані на збалансування бюджету, виходячи з нормативів бюджетної забезпеченості на одного жителя;
7) здійснює з бюджету фінансування витрат на утримання належних Раді організацій і закладів народної освіти, культури, охорони здоров'я, соціального забезпечення, фізкультури і спорту, свого апарату, а також витрат, пов'язаних з розвитком житлово-комунального господарства, благоустрою і побутового обслуговування населення, збільшенням виробництва товарів народного споживання, проведенням природоохоронних заходів та заходів щодо зміцнення охорони громадського порядку;
8) утворює в складі бюджету резервний фонд, а також затверджує розміри оборотної касової готівки для покриття тимчасових касових розривів, передбачає в бюджеті виділення сум, необхідних для повернення кредитів і оплати процентів по них, а також субсидій;
9) має право збільшувати понад встановлені норми видатки на утримання соціально-культурних закладів, включаючи надбавки до заробітної плати їх працівників, на охорону природи, встановлювати додаткові пільги і допомогу малозабезпеченим громадянам, багатодітним сім'ям, престарілим та інвалідам, а також особам, які постраждали від стихійного лиха;
10) здійснює контроль за додержанням фінансової дисципліни і зобов'язань по платежах у бюджет підприємствами (об'єднаннями), організаціями і установами;
11) має право видавати позики з метою сприяння соціально-економічному розвитку території, брати участь наявними в її розпорядженні коштами у створенні і діяльності фінансово-кредитних установ на акціонерній або пайовій основі;
12) може за згодою підприємств (об'єднань), колгоспів, кооперативів, організацій і установ, які не входять до складу місцевого господарства, населення об'єднувати їх кошти, а також бюджетні і позабюджетні кошти Ради на будівництво, розширення ремонт і утримання на пайових засадах об'єктів соціальної і виробничої інфраструктури та на природоохоронні заходи;
13) може об'єднувати на договірних засадах кошти бюджетів інших територій для вирішення спільних питань;
14) сприяє роботі органів державного страхування, надає окремим громадянам пільги по обов'язковому державному страхуванню.
Міська Рада випускає місцеві позики, встановлює відрахування у районні в місті бюджети.
С т а т т я 24. Повноваження в галузі управління комунальною власністю, розвитку місцевого господарства
Сільська, селищна, міська Рада народних депутатів:
1) володіє на праві комунальної власності майном відповідної Ради, майновими фондами житлово-комунального господарства, створених нею або переданих у власність відповідної території підприємств (об'єднань), організацій і установ та іншим майном для задоволення потреб і запитів населення;
2) вирішує питання створення, придбання, використання, ліквідації, продажу, оренди або безоплатної передачі майнових об'єктів, які перебувають в її комунальній власності;
3) має право без погодження з вищестоящими органами створювати за рахунок наявних у неї коштів підприємства (об'єднання), організації і установи, затверджувати їх статути або положення про них, наділяти статутними фондами, призначати і звільняти з посади їх керівників або визначати порядок їх призначення і звільнення; перетворювати ці підприємства в акціонерні, брати участь на пайових засадах у створенні та експлуатації спільних підприємств;
4) приймає за погодженням з власниками рішення про включення до складу місцевого господарства відповідної території підприємств (об'єднань), організацій і установ, які не перебувають в її комунальній власності, але діяльністю яких пов'язана з обслуговуванням населення; вирішує питання про надання їм переважного права користуватися місцевими земельними та іншими природними ресурсами;
5) вносить пропозиції власникам щодо передачі або продажу в комунальну власність Ради підприємств та інших об'єктів, які належать їм і мають важливе значення для забезпечення потреб населення відповідної території;
6) сприяє створенню на своїй території кооперативів;
7) видає дозвіл на зайняття індивідуальною трудовою діяльністю; сприяє створенню сілянських (фермерських) господарств, малих підприємств;
8) координує діяльність підприємств (об'єднань), організацій і установ місцевого господарства;
9) укладає договори на виконання робіт (послуг) на своїй території з підприємствами (об'єднаннями), організаціями і установами, які не перебувають в її комунальній власності, кооперативами та громадянами;
10) координує в межах своїх повноважень формування планів підприємств (об'єднань), організацій і установ місцевого господарства, вирішує питання їх розміщення, спеціалізації і розвитку;
11) дає згоду на розміщення і розвиток на своїй території підприємств (об'єднань), організацій і установ, які не перебувають в її комунальній власності;
12) формує і розміщує на договірних засадах замовлення для підприємств (об'єднань), організацій і установ, незалежно від їх підпорядкування і форм власності, на виробництво продукції, в тому числі товарів народного споживання, розробку конструкторської та технологічної документації, методичних рекомендацій;
13) організує на договірних засадах надання підприємствами (об'єднаннями), організаціями і установами, які не належать до комунальної власності, тимчасово вільних виробничих потужностей, обладнання і складських приміщень іншим підприємствам (об'єднанням), організаціям і установам;
14) укладає договори про взаємні зобов'язання, пов'язані з створенням або перетворенням промислових об'єктів, які не належать до комунальної власності.
Відчуження найважливіших об'єктів комунальної власності здійснюється відповідною Радою за згодою населення. Об'єкти соціально-культурного і комунально-побутового обслуговування населення не можуть бути вилучені для погашення зобов'язань Ради перед іншими організаціями.
Міська Рада реєструє створювані нею підприємства.
Сільська, селищна, міська (міста районного підпорядкування) Рада вносить до вищестоящої Ради подання про державну реєстрацію створюваних нею підприємств.
Міська (крім міста районного підпорядкування) Рада реєструє статути кооперативів.
С т а т т я 25. Повноваження в галузі використання і охорони землі, інших природних ресурсів, навколишнього середовища
Сільська, селищна, міська Рада народних депутатів:
1) здійснює розпорядження і контроль за використанням і охороною землі, її надр, водойм, лісів, атмосферного повітря, рослинного і тваринного світу, інших природних ресурсів на відповідній території в межах і в порядку, встановлених законодавством Української РСР; дає висновки щодо проектів рішень місцевих Рад інших ланок про виділення в межах своєї території частини земель в їх відання;
2) надає земельні ділянки в межах своєї території, вилучає їх, передає в оренду та інші види тимчасового користування громадянам, підприємствам (об'єднанням), організаціям, установам і кооперативам у порядку, передбаченому земельним законодавством Української РСР;
3) реєструє право землеволодіння, договори на оренду та інші види тимчасового землекористування;
4) веде державний земельний кадастр;
5) приймає рішення з питань створення на відповідній території дачних кооперативів, садово-городніх товариств, реєструє їх;
6) організує проведення землевпорядних робіт, дає дозвіл на проведення вишукувальних робіт, що здійснюються на її землях;
7) відає водними ресурсами, надає у користування водні об'єкти, контролює будівництво та експлуатацію іригаційних і меліоративних споруд на своїй території;
8) контролює додержання всіма користувачами лісового законодавства Української РСР, здійснює передбачені цим законодавством повноваження в питаннях лісокористування;
9) надає відводи для розробки корисних копалин, контролює додержання при їх розробці законодавства і проведення необхідних природовідновлюваних заходів;
10) контролює додержання всіма землекористувачами природоохоронного законодавства, виконання ними зобов'язань по підвищенню родючості грунтів, боротьбі з ерозією, рекультивації порушених земель, насадженню полезахисних лісосмуг; організує проведення екологічної експертизи як проектів, так і споруджуваних об'єктів, роботи підприємств (об'єднань), організацій і установ, які забруднюють повітряний і водний басейни; зупиняє дію актів будь-яких органів на своїй території, прийнятих з порушенням законодавства про охорону природокористування, а також роботу підприємств (об'єднань), організацій і установ, яка призводить до погіршення екологічного стану;
11) організує роботу по ліквідації наслідків аварій і стихійного лиха, залучає до участі в ній підприємства (об'єднання), кооперативні та інші організації незалежно від їх підпорядкування і форм власності;
12) інформує населення про екологічно небезпечні аварії та ситуації і стан навколишнього середовища, а також про заходи, що вживаються з метою його поліпшення;
13) може подавати позови відповідно до суду або арбітражу про відшкодування матеріальної шкоди, а також шкоди здоров'ю громадян, завданої нераціональним використанням природних ресурсів і забрудненням навколишнього середовища підприємствами (об'єднаннями), організаціями і установами, незалежно від їх підпорядкування і форм власності, громадянами;
14) встановлює розміри штрафів за завдану шкоду природному середовищу, забруднення вулиць, тротуарів, газонів тощо;
15) приймає рішення або вносить пропозиції до відповідних органів про оголошення природних та інших об'єктів, що являють собою екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, пам'ятками природи, історії або культури, які охороняються законом.
С т а т т я 26. Повноваження в галузі будівництва
Сільська, селищна, міська Рада народних депутатів:
1) організує підготовку і затверджує проекти планіровки і забудови населених пунктів, їх генеральних планів, проекти і титульні списки будов та об'єктів місцевого господарства, контролює їх здійснення; керує проектними, будівельно-монтажними та ремонтно-будівельними організаціями, що належать до комунальної власності;
2) здійснює контроль за додержанням затверджених проектів будівництва об'єктів житлово-комунального господарства і виробничого призначення; зупиняє будівництво, яке проводиться з порушенням планів забудови і затверджених проектів і може завдати шкоди навколишньому середовищу;
3) організує за рахунок власних коштів і на дольових засадах будівництво і ремонт жилих будинків, об'єктів комунального господарства і соціально-культурного призначення, а також шляхів, які їй належать;
4) залучає на договірній основі підприємства (об'єднання), колгоспи, кооперативи, інші організації до участі в розвитку потужностей будівельної індустрії і промисловості будівельних матеріалів, а також у створенні на цих умовах спеціалізованих підприємств і організацій для виконання робіт по реконструкції і технічному переоснащенню підприємств, будівництву очисних споруд, каналізації, будівництву, реконструкції, ремонту і утриманню місцевих шляхів;
5) призначає державні приймальні комісії, затверджує акти про приймання в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів житлово-цивільного призначення, а також бере участь у прийманні в експлуатацію інших об'єктів, розташованих на відповідній території;
6) створює госпрозрахункові будівельні і ремонтно-будівельні підприємства, може передавати їх в оренду; сприяє створенню і роботі будівельних кооперативів, малих підприємств будівництва і будівельних матеріалів;
7) виступає замовником на будівництво об'єктів соціальної і виробничої інфраструктури комунальної власності.
С т а т т я 27. Повноваження в галузі житлового господарства, комунально-побутового, торговельного обслуговування транспорту і зв'язку
Сільська, селищна, міська Рада народних депутатів:
1) організує експлуатацію житлового фонду, об'єктів комунального і шляхового господарства, роботу підприємств торгівлі, громадського харчування і побутового обслуговування, що належать до комунальної власності, здійснює управління ними і контроль;
2) розподіляє власний житловий фонд, веде облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, вирішує питання використання жилих приміщень, оренди будинків і споруд, що належать до комунальної власності; здійснює контроль за станом квартирного обліку на підприємствах (об'єднаннях), в організаціях і установах, розташованих на її території;
3) видає ордери на заселення жилої площі в будинках державних, кооперативних і громадських організацій;
4) веде облік громадян, які бажають придбати незаселені квартири (будинки) з її фонду, приймає рішення про продаж цих квартир (будинків), подає допомогу власникам квартир (будинків) в їх експлуатації і ремонті; сприяє будівництву індивідуального та кооперативного житла;
5) приймає рішення про організацію житлово-будівельних і гаражних кооперативів, реєструє статути цих кооперативів, здійснює контроль за їх діяльністю;
6) організує експлуатацію електричних, водопровідних, каналізаційних, теплових і газових мереж та споруд, розглядає і дає висновки щодо планів будівництва зазначених об'єктів підприємствам (об'єднанням), організаціям і установам, які не перебувають у комунальній власності; контролює будівництво та експлуатацію очисних споруд і обладнання;
7) організує благоустрій населених пунктів, залучаючи до цього кошти, трудові і матеріально-технічні ресурси підприємств (об'єднань), організацій і установ, а також населення; контролює стан благоустрою виробничих територій, організує озеленення, охорону зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян; присвоює найменування вулицям та іншим частинам населених пунктів, встановлює нумерацію будинків;
8) веде облік нежилих приміщень на своїй території, має право продавати або здавати у користування на основі договору про оренду нежилі приміщення, що належать Раді на праві комунальної власності;
9) організує місцеві ринки, дає дозвіл на створення і експлуатацію підприємств торгівлі і громадського харчування, які перебувають у приватній і колективній власності; встановлює правила торгівлі на колгоспних та інших ринках; подає допомогу в розвитку колгоспної, кооперативної та індивідуальної торгівлі, організує ярмарки; захищає інтереси споживачів, здійснює контроль за додержанням цін, тарифів, цінників, правил торгівлі і обслуговування, санітарних і технологічних правил на підприємствах торгівлі та громадського харчування; контролює роботу організацій державної торгівлі і споживчої кооперації по закупівлі, зберіганню, переробці та продажу сільськогосподарської продукції;
10) здійснює заходи щодо розширення і вдосконалення мережі державних, акціонерних, кооперативних та приватних підприємств торгівлі і громадського харчування;
11) створює підприємства побутового обслуговування на праві комунальної власності і організує їх експлуатацію, вживає заходів до організації побутового обслуговування населення на умовах оренди підприємств, в тому числі тих, що належать до колективної або індивідуальної власності; організує забезпечення населення паливом;
12) забезпечує утримання в належному стані кладовищ, інших місць поховання та їх охорону;
13) встановлює зручний для населення режим роботи підприємств комунального господарства, торгівлі і громадського харчування, побутового обслуговування;
14) затверджує і звільняє з посади керівників підприємств комунального господарства, торгівлі і громадського харчування, побутового обслуговування, що належать до комунальної власності, або встановлює інший порядок їх призначення та звільнення відповідно до чинного законодавства;
15) здійснює контроль за належною експлуатацією об'єктів комунального господарства, торгівлі і громадського харчування, побутового обслуговування, які є у власності підприємств (об'єднань), організацій, установ, кооперативів та окремих громадян, зупиняє їх експлуатацію в разі порушення екологічних, санітарних правил, інших вимог законодавства, може скасовувати в таких випадках дані їм дозволи на створення та експлуатацію відповідних об'єктів;
16) керує підприємствами (об'єднаннями) та організаціями транспорту і зв'язку, що перебувають в її комунальній власності;
17) здійснює в межах своїх повноважень контроль за діяльністю підприємств (об'єднань) і організацій транспорту, незалежно від їх підпорядкування та форм власності, а також за організацією обслуговування пасажирів на автовокзалах і залізничних вокзалах, причалах (пристанях), в аеропортах;
18) залучає підприємства (об'єднання), організації і установи, які не належать до комунальної власності, до участі в обслуговуванні населення засобами транспорту і зв'язку; забезпечує облік автомобілів та інших видів механічних транспортних засобів;
19) забезпечує розвиток на відповідній території мережі автомобільних шляхів загального користування та їх утримання, обладнання технічними засобами регулювання дорожнього руху і засобами зв'язку, спорудження будинків і приміщень для служби ремонту і утримання шляхів, а також підприємств громадського харчування, автомотосервісу і відпочинку пасажирів;
20) здійснює контроль за станом обслуговування населення підприємствами зв'язку, подає їм допомогу в розвитку телефонізації, радіофікації і телебачення, поштового зв'язку, ремонті та охороні мережі зв'язку на своїй території.
Міська Рада затверджує правила користування міським транспортом, маршрути і графіки його руху.
С т а т т я 28. Повноваження в галузі соціального обслуговування населення
Сільська, селищна, міська Рада народних депутатів:
1) здійснює управління належними їй або переданими Радами інших ланок закладами народної освіти, охорони здоров'я і соціального забезпечення, культури, фізкультури і спорту, організує їх матеріально-фінансове забезпечення; затверджує і звільняє з посади їх керівників або встановлює відповідно до чинного законодавства інший порядок їх призначення і звільнення; створює за рахунок власних коштів або на дольових засадах нові установи соціально-культурного призначення для досягнення рівня соціального обслуговування населення не нижче від встановлених нормативів;