• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Звернення Президента України до Верховної Ради України

Президент України  | Звернення від 11.07.1998 № 3
Реквізити
  • Видавник: Президент України
  • Тип: Звернення
  • Дата: 11.07.1998
  • Номер: 3
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Президент України
  • Тип: Звернення
  • Дата: 11.07.1998
  • Номер: 3
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
З В Е Р Н Е Н Н Я
ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ
Звернення Президента України до Верховної Ради України
Шановні народні депутати!
Надзвичайно складна та суперечлива економічна ситуація, що склалася в країні, зумовила необхідність подання урядом до Верховної Ради проекту закону "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про державний бюджет України на 1998 рік".
Сподіваюся, що ви з розумінням поставитесь до таких дій Кабінету міністрів. Адже ціною неймовірних зусиль вдалося зупинити падіння валового внутрішнього продукту, яке тривало з 1989 року. Намітилися обнадійливі зрушення у сфері виробництва, інвестиційної діяльності. Зниження темпів інфляції захищає доходи населення від знецінення.
Проте позитивні тенденції ще надто нестійкі, можуть бути зірвані негативними процесами, насамперед у сфері фінансів. І, зокрема, значним загостренням платіжної кризи, збільшенням заборгованості з заробітної плати, внутрішнього та зовнішнього боргу держави.
Одна з основних причин цього - хронічна розбалансованість бюджету. Упродовж багатьох років держава витрачає значно більше, ніж заробляє, має більше боргів, ніж може обслуговувати.
Багато в чому ситуацію ускладнює світова фінансова криза. Торік уперше вдалося відмовитися від згубної практики прямого кредитування Національним банком України дефіциту державного бюджету за рахунок емісійних коштів. Однак український фондовий ринок, який лише формується, виявився дуже вразливим до зовнішніх потрясінь. Його обсяги істотно скоротилися і, відповідно, різко зросли ставки бюджетних запозичень.
Економіка опинилася без вкрай необхідних кредитних ресурсів. Фактично не кредитуються підприємства і цілі галузі. Переважна частка фінансових ресурсів спрямовується на обслуговування бюджетного дефіциту й державного боргу. Усе це загрожує зривом стабілізаційних процесів, новим витком економічної кризи, яку в черговий раз українське суспільство витримати не зможе.
У системі невідкладних заходів виключно важливе значення має скорочення дефіциту державного бюджету поточного року. Його нереальність була очевидною під час прийняття, в тому числі народним депутатам, які, втім, не виявили бажання виправити ситуацію. Тому я вимушений був підписати бюджет 1998 року з одночасним виданням указу щодо запровадження режиму жорсткого обмеження бюджетних видатків та інших державних витрат.
Тепер розраховую на ваше розуміння та підтримку, усвідомлення гостроти цієї проблеми за нинішніх економічних обставин, прийняття уточненого бюджету 1998 року до літніх парламентських канікул. Спільна позиція Верховної Ради й уряду щодо невідкладного коригування дефіциту державного бюджету 1998 року повинна продемонструвати очікуваний суспільством конструктивізм у їх діях.
Не менш нагальним є вирішення давно назрілих завдань щодо зниження податкового тиску і стимулювання на цій основі промислового виробництва, розвитку аграрного сектора економіки, вітчизняного підприємництва, удосконалення управління державним майном.
З відомих вам причин я був вимушений, відповідно до Перехідних положень Конституції України, піти на врегулювання цих питань указами Президента.
В інтересах справи, щоб укази почали діяти, вони повинні проходити перевірку практикою. У разі потреби Верховна Рада матиме змогу внести до них можливі корективи через закони. Однак, наголошую, важливо, щоб до цього вони пройшли випробування життям. А з огляду на те, що у Верховній Раді нагромадилася велика кількість проектів законів економічного характеру, можна було б узгодити таку процедуру їх прийняття до кінця цього року.
Переконаний, саме це забезпечить так необхідну виваженість та стабільність законів. Сподіваюся на порозуміння і в цьому питанні.
Водночас звертаюся до Верховної Ради з пропозицією утримуватися від прийняття законодавчих актів, реалізація яких вимагає додаткових асигнувань з державного бюджету України або призводить до скорочення бюджетних надходжень без внесення відповідних змін та доповнень до Закону про державний бюджет.
Просив би також під час розгляду законопроектів, що передбачають незаплановані бюджетні видатки, виходити з реальних джерел та порядку фінансування зазначених витрат, які не ведуть до збільшення визначеного законом дефіциту держбюджету.
Цим зверненням до вас, шановні народні депутати, я ще раз підтверджую своє прагнення до плідної співпраці Президента з Верховною Радою в інтересах поглиблення й забезпечення високої ефективності економічних реформ, надання їм необхідного соціального спрямування для поліпшення життя наших громадян.
Л.КУЧМА