• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про підсумки виконання Генеральної угоди між Кабінетом Міністрів України і Українським союзом промисловців і підприємців та профспілковими обєднаннями України на 1997-1998 роки

Кабінет Міністрів України  | Постанова від 05.04.1999 № 532
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 05.04.1999
  • Номер: 532
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 05.04.1999
  • Номер: 532
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
від 5 квітня 1999 р. N 532
Київ
Про підсумки виконання Генеральної угоди між Кабінетом Міністрів України і Українським союзом промисловців і підприємців та профспілковими об'єднаннями України на 1997-1998 роки
Кабінет Міністрів України відзначає, що міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації провели відповідну роботу з виконання заходів щодо реалізації Генеральної угоди між Кабінетом Міністрів України і Українським союзом промисловців і підприємців та профспілковими об'єднаннями України на 1997-1998 роки, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 22 грудня 1997 р. N 735. Більшість зобов'язань за Генеральною угодою Кабінетом Міністрів України виконано.
Вирішено ряд важливих питань у сфері забезпечення продуктивної зайнятості та соціального захисту безробітних, гарантій оплати праці, соціальних гарантій, трудових відносин, охорони праці, соціального партнерства тощо.
Зокрема, під час дії Генеральної угоди з метою забезпечення зайнятості населення введено в дію 65,4 тис. робочих місць, кількість працевлаштованих громадян, що перебували на обліку в державній службі зайнятості, збільшилася в 1998 році порівняно з 1997 роком на 28,7 відсотка, створено умови для тимчасової зайнятості 82,6 тис. безробітних шляхом організації громадських робіт, за рахунок коштів державного фонду сприяння зайнятості населення організовано професійне навчання 105,2 тис. незайнятих громадян, що забезпечило підвищення їх конкурентоспроможності на ринку праці.
Мінімальна заробітна плата підвищилася з 45 гривень на початок 1998 року до 74 гривень на початок 1999 року.
За останні чотири місяці 1998 року призупинено зростання заборгованості із заробітної плати працівникам бюджетної сфери.
Розроблено і подано на розгляд Верховної Ради України ряд законопроектів з питань охорони праці та соціального забезпечення, якими передбачено запровадження механізму, що сприятиме економічній заінтересованості підприємств і організацій у забезпеченні безпечних умов праці, права громадян на соціальний захист у разі тимчасової втрати працездатності чи професійного захворювання тощо.
Разом з тим не забезпечено своєчасної виплати поточної заробітної плати працівникам установ і організацій бюджетної сфери з державного і місцевих бюджетів.
Станом на 1 січня 1999 р. заборгованість з виплати заробітної плати у бюджетній сфері становила 938,4 млн. гривень. Протягом 1998 року вона зросла на 154,5 млн. гривень, або на 19,7 відсотка. Заборгованість з виплати заробітної плати працівників бюджетних установ, що фінансуються з місцевих бюджетів, збільшилася протягом 1998 року на 29,1 відсотка і станом на 1 січня 1999 р. становила 564 млн. гривень. Найбільше зростання заборгованості за цей період допущено в Львівській (приріст заборгованості - 325,8 відсотка), Харківській (261,2), Одеській (177,4) областях та м. Севастополі (495,2 відсотка).
Фондом державного майна, міністерствами, іншими центральними і місцевими органами виконавчої влади не вжито ефективних заходів до виконання актів Президента України та Кабінету Міністрів України, спрямованих на своєчасну виплату і погашення заборгованості із заробітної плати на підприємствах, що належать до сфери їх управління. Заборгованість з виплати заробітної плати працівникам, зайнятим у галузях економіки, зросла з початку 1998 року на 26 відсотків (у тому числі на підприємствах і в організаціях залізничного транспорту - на 68 відсотків, громадського харчування - на 72,4, авіаційного транспорту - на 132,5, геології та гідрометеорології - на 140,9 відсотка) і становила 6518,6 млн. гривень.
Не забезпечено належним чином виконання положення Генеральної угоди щодо здійснення уповноваженими державою особами та представниками профспілкових організацій функцій контролю за виконанням графіків погашення заборгованості в господарських товариствах з часткою державної власності. Заборгованість із заробітної плати на підприємствах недержавної форми власності становить майже 60 відсотків загальної суми заборгованості на підприємствах галузей економіки.
Не впливали достатньою мірою на поліпшення ситуації з виплатою заробітної плати та погашенням заборгованості з неї об'єднання роботодавців, які разом з Кабінетом Міністрів України представляють Сторону власників, та профспілкові об'єднання, що уклали Генеральну угоду.
Міністерством фінансів, Міністерством праці та соціальної політики не забезпечено спрямування 100 відсотків надходжень до державного фонду сприяння зайнятості населення на фінансування заходів, передбачених Програмою зайнятості населення на 1997-2000 роки. За 1998 рік до державного фонду сприяння зайнятості населення надійшло 456,9 млн. гривень, з яких лише 332,4 млн. гривень (72,7 відсотка) спрямовано на фінансування витрат фонду. Внаслідок цього на початок 1999 року виникла заборгованість з першочергових виплат у сумі 30,9 млн. гривень, у тому числі з допомоги по безробіттю - 26,5 млн. гривень.
Незабезпечення своєчасної виплати заробітної плати працівникам бюджетної сфери, а також вилучення з державного фонду сприяння зайнятості населення коштів стало однією з причин колективного трудового спору між Федерацією профспілок і Кабінетом Міністрів України у 1998 році.
Міністерством праці та соціальної політики, Міністерством фінансів, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями не було вжито ефективних заходів до виконання регіональних та галузевих програм поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища. За 1998 рік регіональні програми виконано в середньому на 80 відсотків, галузеві - на 45 відсотків. Найгірший стан з виконанням заходів цих програм склався у Міністерстві вугільної промисловості, Міністерстві промислової політики, Міністерстві транспорту (від 10 до 25 відсотків) та Черкаській, Сумській областях (від 45 до 60 відсотків).
У той же час кількість смертельних нещасних випадків на виробництві у вугільній галузі у 1998 році зросла порівняно з 1997 роком на 26 відсотків, на підприємствах Сумської області - на 40 відсотків.
Міністерством охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки не здійснено еколого-економічного експерименту, що стримує розроблення техніко-економічного обгрунтування проекту Закону України "Про зони надзвичайних ситуацій, їх класифікацію і статус".
Міністерством культури і мистецтв, Міністерством освіти, Міністерством інформації, Міністерством фінансів, іншими центральними і місцевими органами виконавчої влади недостатньо вживалося заходів для надання підтримки соціально-культурним закладам, українській пресі та книговиданню, подальшому розвитку національного мистецтва, створенню високохудожньої кінотелевізійної продукції.
Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Звернути увагу Міністра фінансів Мітюкова І.О., Міністра праці та соціальної політики Саханя І.Я., Міністра економіки Рогового В.В., Міністра культури і мистецтв Остапенка Д.І., Міністра охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки Шевчука В.Я. на недостатню роботу з виконання у повному обсязі зобов'язань, передбачених Генеральною угодою.
2. Попередити Міністра транспорту Данькевича І.П., Міністра агропромислового комплексу Супіханова Б.К., голову Державного комітету по геології і використанню надр Гошовського С.В., голів обласних державних адміністрацій: Львівської - Сенчука С.Р., Одеської - Гриневецького С.Р., Харківської - Дьоміна О.О. і Севастопольської міської державної адміністрації - Кучера Б.О. щодо їх персональної відповідальності за виконання актів Президента України і Кабінету Міністрів України, спрямованих на погашення заборгованості із заробітної плати та інших соціальних виплат. Зазначеним керівникам до 15 квітня ц.р. поінформувати Кабінет Міністрів України про вжиті заходи для поліпшення ситуації з виплати заробітної плати.
3. Міністерству фінансів (Мітюкову І.О.), Головному управлінню Державного казначейства (Петрашку П.Г.), Міністерству праці та соціальної політики (Саханю І.Я.) забезпечити погашення заборгованості з першочергових виплат (допомога по безробіттю, професійна підготовка і перепідготовка, утримання служби зайнятості), що утворилася на кінець 1998 року, а також фінансування заходів Програми зайнятості населення в межах надходжень до державного фонду сприяння зайнятості населення та відповідно до кошторису витрат цього фонду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 1999 р. N 257.
Міністерству праці та соціальної політики (Саханю І.Я.) вжити заходів до повернення кредитів, наданих суб'єктам господарювання на створення додаткових робочих місць з державного фонду сприяння зайнятості населення, термін погашення яких минув.
4. Міністерству праці та соціальної політики (Саханю І.Я.), Міністерству економіки (Роговому В.В.), Міністерству фінансів (Мітюкову І.О.) разом з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями та профспілковими об'єднаннями розробити і подати Кабінетові Міністрів України пропозиції щодо вдосконалення діяльності державної інспекції праці з метою забезпечення дієвого контролю за дотриманням законодавства про оплату праці на підприємствах усіх форм власності.
5. Міністерству економіки (Роговому В.В.), Міністерству праці та соціальної політики (Саханю І.Я.), Міністерству фінансів (Мітюкову І.О.), іншим центральним та місцевим органам виконавчої влади з метою забезпечення продуктивної зайнятості населення під час здійснення структурної перебудови економіки розробити в 1999 році проекти Державної довгострокової програми розвитку трудового потенціалу та Генеральної схеми створення робочих місць з відповідним економічним і фінансовим обгрунтуванням щодо їх впровадження.
6. Групі повноважних представників Сторони власників та уповноважених ними органів для проведення попередніх консультацій і колективних переговорів про укладення Генеральної угоди на 1999 - 2000 роки, склад якої затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 листопада 1998 р. N 981, розглянути за погодженням з профспілковою стороною питання про включення до Генеральної угоди на 1999 - 2000 роки положень, виконання яких не було забезпечено під час дії Генеральної угоди на 1997 - 1998 роки і які не втратили актуальності.
Керівникам міністерств, інших центральних органів виконавчої влади забезпечити персональну участь своїх представників у роботі спільної комісії з ведення колективних переговорів, допускаючи їх рівноцінну заміну на окремих засіданнях лише з об'єктивних причин і за попереднім узгодженням з керівником групи.
7. Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській і Севастопольській міським державним адміністраціям забезпечити виконання заходів щодо реалізації рекомендацій учасників Всеукраїнської тристоронньої наради представників профспілок, органів виконавчої влади та об'єднань роботодавців з питань ефективності колективних договорів і угод, яка відбулася 22 грудня 1998 року.
Прем'єр-міністр України В.ПУСТОВОЙТЕНКО
Інд. 26