• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про колективний трудовий спір між найманими працівниками відкритого акціонерного товариства "Державна холдингова компанія "Дніпрошахтобуд" Дніпропетровської області та адміністрацією відкритого акціонерного товариства "Державна холдингова компанія "Дніпрошахтобуд"

Національна служба посередництва і примирення | Рішення від 29.03.2001 № 01/03
Реквізити
  • Видавник: Національна служба посередництва і примирення
  • Тип: Рішення
  • Дата: 29.03.2001
  • Номер: 01/03
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна служба посередництва і примирення
  • Тип: Рішення
  • Дата: 29.03.2001
  • Номер: 01/03
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА СЛУЖБА ПОСЕРЕДНИЦТВА І ПРИМИРЕННЯ
Р І Ш Е Н Н Я
N 01/03 від 29.03.2001
м.Київ
Про колективний трудовий спір між найманими працівниками відкритого акціонерного товариства "Державна холдингова компанія "Дніпрошахтобуд" Дніпропетровської області та адміністрацією відкритого акціонерного товариства "Державна холдингова компанія "Дніпрошахтобуд"
29 грудня 2000 року Національна служба посередництва і примирення зареєструвала за N 53/00-В колективний трудовий спір між найманими працівниками відкритого акціонерного товариства "Державна холдингова компанія "Дніпрошахтобуд" (далі - ВАТ ДХК "Дніпрошахтобуд") та адміністрацією ВАТ ДХК "Дніпрошахтбуд".
Наймані працівники ВАТ ДХК "Дніпрошахтобуд" висунули до адміністрації такі вимоги:
1. Розробити та запровадити до 01.12.2000 року механізм погашення вугільними підприємствами заборгованості за роботи, виконані шахтобудівельними організаціями ДХК "Павлоградвугілля".
2. Виплачувати заробітну плату та регресні виплати (одноразові та щомісячні суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникам ушкодженням здоров'я) своєчасно та у повному обсязі, погасити заборгованість із заробітної плати і вищезазначених сум регресних виплат.
3. Вжити заходи по забезпеченню максимальної зайнятості працівників та збереження трудових колективів, домагатися укладення угод на виконання гарантовано оплачуваних замовниками робіт незалежно від їх форм власності та відомчої підпорядкованості.
4. Приватизацію підприємств і ДХК "Дніпрошахтобуд" здійснити тільки після повного погашення заборгованості із заробітної плати, регресних виплат, а також, забезпечення соціального захисту гірників та решти працюючих.
5. Забезпечити ДХК "Дніпрошахтобуд" бюджетним фінансуванням.
Оскільки відповідь адміністрації ВАТ ДХК "Дніпрошахтобуд" щодо задоволення лише першої і третьої вимог не задовольнила найманих працівників, було прийняте рішення про вступ у колективний трудовий спір.
Примирні процедури, у тому числі трудовий арбітраж, колективний трудовий спір не вирішили.
Необхідно зазначити, що обидві сторони даного колективного трудового спору забезпечили дотримання визначеного Законом України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" порядку проведення примирних процедур.
У відповідності із частиною третьою статті 16 Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" орган, уповноважений представляти інтереси найманих працівників, звернувся по сприяння у вирішенні цього колективного трудового спору до Національної служби посередництва і примирення (наш вх. N 05-05/14 від 22 березня 2001 року).
Національна служба посередництва і примирення у межах повноважень, визначених Законом України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" та Положенням про Національну службу посередництва і примирення, затвердженим Указом Президента України від 17 листопада 1998 року N 1258/98, із змінами, внесеними Указом Президента України від 30 грудня 2000 року N 1393/2000, розглянула матеріали колективного трудового спору (конфлікту) між найманими працівниками ВАТ ДХК "Дніпрошахтобуд" та адміністрацією компанії і встановила наступне.
Оскільки перша і п'ята вимоги, висунуті найманими працівниками ВАТ ДХК "Дніпрошахтобуд", не відповідають положенням статті 2 Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" і не є предметом колективного трудового спору, то вони повинні розглядатися і вирішуватися адміністрацією ВАТ ДХК "Дніпрошахтобуд" в установленому чинним законодавством порядку.
Друга, третя і четверта вимоги, висунуті найманими працівниками ВАТ ДХК "Дніпрошахтобуд", відповідають положенням статті 2 Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" і є предметом колективного трудового спору.
В ході розгляду висунутих найманими працівниками вимог адміністрація ВАТ ДХК "Дніпрошахтобуд" зобов'язалася забезпечити виконання першої і третьої вимог, що належать до її компетенції.
Вирішення четвертої вимоги належить до компетенції центрального органу управління - Міністерства палива та енергетики України та Фонду державного майна України у відповідності із положеннями Закону України "Про приватизацію державного майна" та Програми приватизації майна державних підприємств.
Вирішення п'ятої вимоги згідно чинного законодавства належить до повноважень відповідних центральних органів виконавчої влади.
Станом на 01.01.2001 року кредиторська заборгованість у ВАТ ДХК "Дніпрошахтобуд" склала 26 535 тис.грн., а дебеторська заборгованість - 23929 тис.грн., в т.ч.:
дебеторська заборгованість ДХК "Павлоградвугілля" - 18488 тис.грн.
дебеторська заборгованість ТОВ "Дніпроенерго" - 644 тис.грн., в т.ч. станом на 01.03.2001 року - 544 тис.грн.
Заборгованість із заробітної плати працівникам підприємства станом на 01.01.2001 року з нарахуваннями становила 6751 тис. грн., в тому числі по роках:
1997 рік - 735 тис.грн.
1998 рік - 952 тис.грн.
1999 рік - 1762 тис.грн.
Заборгованість із сум відшкодування шкоди, заподіяної працівникам ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням ними трудових обв'язків, в тому числі по щомісячних виплатах, станом на 01.01.2001 р. склала 917 тис.грн. та по одноразових виплатах - 1543 тис.грн.
Основною причиною виникнення заборгованості із заробітної плати найманим працівникам є низький рівень розрахунків головним замовником - ДХК "Павлоградвугілля" за виконані ВАТ ДХК "Дніпрошахтобуд" роботи, оскільки станом на 01.01.2001р. ця заборгованість склала 18488 тис.грн.
В результаті проведеного аналізу встановлено, що основними причинами виникнення даного колективного трудового спору є, з одного боку, несвоєчасні розрахунки за виконані шахтобудівниками роботи, а з іншого боку - відсутність конкретної програми розвитку шахтобудування.
Позитивне вирішення колективного трудового спору у ВАТ ДХК "Дніпрошахтобуд" залежить як від здійснення адміністрацією ВАТ ДХК "Павлоградвугілля" в межах його повноважень реальних кроків по вирішенню вимог найманих працівників, зокрема в частині вдосконалення системи розрахунків за виконані роботи та забезпечення своєчасної виплати заробітної плати, так і від прийняття на державному і галузевому рівнях рішення про перспективи розвитку підгалузі "шахтобудування", що дозволить забезпечити вирішення таких надзвичайно важливих проблем підгалузі, як зайнятість населення та соціальний захист вивільнюваних працівників відповідно до чинного законодавства.
Виходячи із аналізу причин виникнення колективного трудового спору та з врахуванням результатів розгляду вимог колективного трудового спору між найманими працівниками та адміністрацією ВАТ ДХК "Дніпрошахтобуд", Національна служба посередництва і примирення з метою сприяння вирішенню колективного трудового спору (конфлікту) між найманими працівниками та адміністрацією ВАТ ДХК "Дніпрошахтобуд",
ВИРІШИЛА:
1. Рекомендувати Кабінету Міністрів України дати доручення Міністерству палива та енергетики України, Міністерству економіки України, Фонду державного майна України разом з Дніпропетровською обласною державною адміністрацією розглянути перспективи дальшого розвитку шахтобудування з метою визначення короткострокових і довгострокових орієнтирів шахтобудування, що в кінцевому результаті справить позитивний вплив на соціальну ситуацію в даній сфері матеріального виробництва.
2. Рекомендувати Міністерству палива та енергетики України:
2.1. З метою погашення заборгованості із заробітної плати працівникам ВАТ ДХК "Дніпрошахтобуд" вирішити питання щодо погашення підприємствами, підвідомчими Міністерству, в тому числі ДХК "Павлоградвугілля" та ТОВ "Дніпроенерго", боргових зобов'язань за виконані шахтобудівниками роботи;
2.2. В установленому порядку вирішити питання завантаження роботою шахтобудівників, в т.ч. виділення додаткових бюджетних коштів ДХК "Павлоградвугілля" за рахунок державної підтримки на капітальне будівництво в поточному році за пропозиціями ДХК "Павлоградвугілля" від 25.12.2000 року в обсязі 11,55 млн.грн., а також із централізованих капітальних вкладень на будівництво:
- шахти "Степова" блок 2 - 10 млн.грн.
- шахти "Західно-Донбаська" N 6/12 блок 2 - 40 млн.грн.
- водопроводу "Дніпро-Західний Донбас" - 5 млн.грн.
- каналізаційного колектору селища
"40 років Жовтня"
до очисних споруд м.Павлоград - 5 млн.грн.
та переселення села Вербівки з підроблених
територій - 3 млн.грн.
2.3. При здійсненні заходів щодо корпоратизації підприємств ВАТ ДХК "Дніпрошахтобуд" врахувати в планах та умовах їх приватизації вимоги найманих працівників, викладені в пункті 4 вимог трудового колективу ВАТ ДХК "Дніпрошахтобуд".
3. Рекомендувати Дніпропетровській обласній державній адміністрації у відповідності з вимогами статей 24 і 25 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" забезпечити реалізацію державних гарантій у сфері праці та сприяння адміністрації ВАТ ДХК "Дніпрошахтобуд" у вирішенні питань, передбачених рішенням трудового арбітражу від 15.02.2001 р.
4. Рекомендувати адміністрації ВАТ ДХК "Дніпрошахтобуд":
- забезпечити у відповідності зі статтею 115 Кодексу Законів про працю України, статтею 24 Закону України "Про оплату праці", пунктом 9.13. Угоди по тарифах і соціальних гарантіях між Мінвуглепромом та галузевими профспілками вугільної промисловості своєчасну і повну виплату поточної заробітної плати;
- скласти за погодженням з об'єднаним комітетом профспілки ВАТ ДХК "Дніпрошахтобуд" реальний графік погашення заборгованості із заробітної плати;
- забезпечити виконання рішення трудового арбітражу від 15.02.2001 року по даному спору.
5. Рішення Національної служби посередництва і примирення направити для розгляду Кабінету Міністрів України, Міністерству палива та енергетики України, Дніпропетровській обласній державній адміністрації, адміністрації ВАТ ДХК "Дніпрошахтобуд" і об'єднаному комітету профспілок ВАТ ДХК "Дніпрошахтобуд".
6. У відповідності з частиною четвертою статті 16 Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)" рекомендації Національної служби посередництва і примирення щодо вирішення колективного трудового спору між найманими працівниками і адміністрацією ВАТ ДХК "Дніпрошахтобуд" повинні бути розглянуті у семиденний строк, і про прийняті рішення повинні бути проінформовані сторони колективного трудового спору (конфлікту) та Національна служба посередництва і примирення.
Голова Національної служби
посередництва і примирення

В.М.Руденко