• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про спроби реалізації шахрайських механізмів примусового списання коштів з кореспондентських рахунків українських банків за кордоном за борги їх клієнтів

Національний банк України  | Лист від 03.02.2006 № 18-312/424-1252
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Лист
  • Дата: 03.02.2006
  • Номер: 18-312/424-1252
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Лист
  • Дата: 03.02.2006
  • Номер: 18-312/424-1252
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Юридичний департамент
Л И С Т
03.02.2006 N 18-312/424-1252
Банкам України, Асоціації
українських банків,
Українському
кредитно-банківському союзу,
територіальним управлінням
НБУ
З метою запобігання та попередження можливих збитків банкам України направляємо для врахування в роботі наступну інформацію.
До Національного банку України систематично надходять відомості про спроби реалізації шахрайських механізмів примусового списання коштів з кореспондентських рахунків українських банків за кордоном за борги їх клієнтів.
Суть однієї із зазначених схем полягає насамперед в ініціюванні за межами юрисдикції України (1) судових спорів, в яких відповідачем може бути український суб'єкт господарювання або нерезидент, якому переуступлене право вимоги до цього суб'єкта.
---------------
(1) На сьогодні Національному банку України відомі випадки ініціювання судових справ у країнах - учасницях СНД, а саме в Молдові, Білорусі та Росії.
У вказаних справах своїми рішеннями (ухвалами), винесеними, на думку Національного банку України, з порушеннями як національного, так і міжнародного права, іноземні суди підтверджують штучно утворену заборгованість українського підприємства перед нерезидентом (в т. ч. з місцезнаходженням в офшорних зонах), а також постановляють стягнути на користь останнього кошти, які знаходяться на кореспондентському рахунку банку, обслуговуючого свого клієнта-боржника. Судовий процес триває без повідомлення цього банку, завершується оперативним винесенням рішення, відкриттям виконавчого провадження з подальшим арештом та стягненням грошових коштів з кореспондентського рахунку. При цьому банк - власник цього рахунку не в змозі оперативно відреагувати на ситуацію та забезпечити збереження своїх коштів в неконтрольованих ним зонах іноземної юрисдикції.
Таким чином, фактично, суди іноземних юрисдикцій неправомірно стягують кошти з банку у рахунок погашення кредиторської заборгованості його клієнта перед третьою особою.
Існуючий міжнародно-правовий механізм визнання та виконання іноземних судових рішень (2) дозволяє звертати стягнення на грошові кошти банку, які знаходяться на кореспондентському рахунку в будь-якій державі, де можна легалізувати рішення іноземного суду. Передбачити заздалегідь, в якій саме країні це матиме місце, майже неможливо.
---------------
Внаслідок реалізації таких схем вже постраждали деякі українські банки.
Для попередження можливих негативних наслідків, пов'язаних із примусовим списанням коштів з кореспондентських рахунків банків України за борги їх клієнтів, пропонуємо під час встановлення кореспондентських відносин з іноземними банками детально вивчати законодавство країн їх місцезнаходження, міждержавні угоди, що укладені для врегулювання цих відносин, а також виважено підходити до ділової репутації банку-кореспондента.
Враховуючи ймовірність упередженого та необ'єктивного підходу до розгляду іноземними судами спорів, які стосуються захисту прав українських суб'єктів, пропонуємо в договорах про встановлення кореспондентських відносин з іноземними партнерами передбачати арбітражне застереження, згідно з яким спори між банками-кореспондентами вирішуватимуться в порядку міжнародного комерційного арбітражу обраною сторонами авторитетною судовою інстанцією.
Крім того, при відкритті українськими банками рахунків в іноземних банках в угоді про встановлення кореспондентських відносин слід передбачати норму, згідно з якою банки не несуть відповідальності за зобов'язаннями своїх клієнтів.
З метою аналізу Національним банком України протиправних схем списання коштів з коррахунків українських банків за кордоном, вироблення механізмів протидії цим явищам просимо оперативно інформувати про такі випадки, а також вносити пропозиції щодо вирішення зазначеної проблеми.
Перший заступник Голови А.В.Шаповалов