• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про застосування ефективної ставки відсотка

Національний банк України  | Лист від 23.12.2005 № 12-111/1935-13065
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Лист
  • Дата: 23.12.2005
  • Номер: 12-111/1935-13065
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Лист
  • Дата: 23.12.2005
  • Номер: 12-111/1935-13065
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Л И С Т
23.12.2005 N 12-111/1935-13065
Головним управлінням
Національного банку України
в Автономній Республіці Крим
та по м. Києву та Київській
області, територіальним
управлінням Національного
банку України, структурним
підрозділам Національного
банку України, банкам
України, Асоціації
українських банків,
Українському
кредитно-банківському союзу
Про застосування ефективної ставки відсотка
В зв'язку з надходженням запитів від банків щодо застосування ефективної ставки відсотка надаємо роз'яснення.
1. Застосування ефективної ставки здійснюється відповідно до вимог міжнародних стандартів фінансової звітності, національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, Інструкції з бухгалтерського обліку кредитних, вкладних (депозитних) операцій та формування і використання резервів під кредитні ризики в банках України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 15.09.2004 N 435, починаючи з 1 січня 2006 року, та Інструкції з бухгалтерського обліку операцій з цінними паперами в банках України, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 03.10.2005 N 358, яка набирає чинності з 1 січня 2006 року.
2. Ефективна ставка відсотка використовується для:
оцінки фінансових інструментів, що обліковуються за амортизованою собівартістю, а саме кредитів, депозитів, боргових цінних паперів;
визнання процентних доходів (витрат);
визначення справедливої вартості подібної фінансової інвестиції;
дисконтування очікуваних майбутніх грошових потоків у разі зменшення корисності активів.
3. Впровадження ефективної ставки відсотка відбувається поступово та зважено. Розрахунок ефективної ставки відсотка ґрунтується на концепції теперішньої вартості грошових коштів, яка вже була викладена раніше в нормативно-правових актах НБУ з бухгалтерського обліку депозитних операцій (постанова НБУ від 20.08.99 N 418, основних засобів і нематеріальних активів (постанова НБУ від 11.12.2000 N 475, операцій з цінними паперами (постанова НБУ від 20.08.2003 N 355.
4. Відповідальність за організацію роботи щодо впровадження ефективної ставки відсотка та проведення розрахунків оцінки фінансових інструментів покладається на відповідні служби фронт-офісу банку.
Для впровадження ефективної ставки відсотка необхідно забезпечити комплекс заходів для вдосконалення інформаційних технологій банку.
Служби бухгалтерського обліку повинні забезпечити відображення за відповідними рахунками бухгалтерського обліку інформації про операції банку.
5. Зауважуємо про особливості підходів до застосування ефективної ставки відсотка, що передбачені в Правилах бухгалтерського обліку доходів і витрат банків України, затверджених постановою Правління Національного банку України від 18.06.2003 N 255 (із змінами), а саме:
1) банки можуть не застосовувати ефективну ставку відсотка до фінансових інструментів із строком користування до одного року;
2) якщо рівень відхилення ефективної ставки відсотка від номінальної ставки за певним фінансовим інструментом є несуттєвим;
3) якщо величина дисконту (премії) з урахуванням сум комісій, що включаються до вартості фінансового інструменту, є несуттєвою, тобто менше 1% від суми номіналу, то вона відноситься на процентні доходи (витрати) під час визнання такого фінансового інструменту.
У перерахованих вище перших двох випадках використовується прямолінійний метод.
6. Відповідно до вимог міжнародних стандартів фінансової звітності зміни в обліковій політиці банку, що викликані змінами стандартів та тлумачень, враховуються ретроспективно, за винятком ситуації, коли ретроспективний підхід є практично неможливим. Враховуючи те, що на початок 2006 року практично неможливо визначити кумулятивну дію застосування нової облікової політики за всі попередні періоди, нова облікова політика застосовується перспективно.
7. Для фінансових інструментів, що оцінюються за амортизованою собівартістю з використанням ефективної ставки відсотка, їх балансова вартість за станом на 01.01.2006 вважається їх новою амортизованою собівартістю.
До часу набуття чинності (до 01.02.2006) змін до Плану рахунків, вказаних в другому абзаці пункту 4 постанови Правління НБУ від 01.12.2005 N 457, будь-які різниці, що виникають між сумою визнаних за ефективною ставкою відсотка процентних доходів (витрат) та нарахованих за номінальною процентною ставкою доходів (витрат) за фінансовими інструментами, відображаються за аналітичними рахунками з обліку нарахованих доходів (витрат) в кореспонденції з рахунками з обліку процентних доходів (витрат). Починаючи з 01.02.2006 ці різниці переносяться на відповідні рахунки з обліку неамортизованого дисконту або неамортизованої премії.
8. До внесення необхідних змін до нормативно-правових актів Національного банку України щодо визначення порядку формування та використання резервів за кредитними операціями та операціями з цінними паперами банки формують резерви згідно з вимогами діючих нормативно-правових актів. Під час визнання зменшення корисності активів вважається, що суми резерву розраховані відповідно до діючих вимог НБУ.
Враховуючи вищевикладене, банки протягом першого півріччя 2006 року зобов'язані доопрацювати програмне забезпечення і привести у відповідність облікову політику та бухгалтерський облік кредитних і вкладних (депозитних) операцій відповідно до вимог Інструкції з бухгалтерського обліку кредитних, вкладних (депозитних) операцій та формування і використання резервів під кредитні ризики в банках України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 15.09.2004 N 435.
Заступник Голови П.М.Сенищ