• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про проект змін до Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті

Національний банк України  | Лист, Проект від 14.12.2010 № 25-111/2984-22621
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Лист, Проект
  • Дата: 14.12.2010
  • Номер: 25-111/2984-22621
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національний банк України
  • Тип: Лист, Проект
  • Дата: 14.12.2010
  • Номер: 25-111/2984-22621
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК УКРАЇНИ
Департамент платіжних систем банку
Л И С Т
14.12.2010 N 25-111/2984-22621
Територіальним управлінням
Національного банку України
ОПЕРУ НБУ Банкам України
Асоціації українських банків
Асоціації "Український
кредитно-банківський союз"
Про проект змін до Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті
У зв'язку із змінами в законодавстві України, зокрема, введенням в дію Закону України "Про здійснення державних закупівель", набранням чинності Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом", прийняттям законів України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (який набере чинності 01.01.2011) "Про внесення змін до Закону України "Про виконавче провадження " та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення процедури примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб)" (який набере чинності 09.03.2011) Національним банком України підготовлено проект змін до Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті(1) (далі - проект змін).
_______________
(1) Інструкція про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті затверджена постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 N 22 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 за N 377/8976 (зі змінами).
Просимо розглянути проект змін і до 31 грудня ц.р. надати Департаменту платіжних систем (електронна адреса 25PLAS@U0H0) свої пропозиції та зауваження до нього, а також пропозиції щодо інших питань, які, на вашу думку, потребують врегулювання.
Одночасно інформуємо, що на виконання частини 2 статті 24 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон про єдиний внесок) постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 N 21-3(2) затверджено Порядок прийняття банками на виконання розрахункових документів на виплату заробітної плати(3). Цей Порядок регулює механізм прийняття банками грошових чеків, платіжних доручень та інших розрахункових документів на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до Закону про єдиний внесок нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
_______________
(2) Постанова набирає чинності з 1 січня 2011 року.
(3) Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20.10.2010 за N 953/18248.
Виконавчий директор В.М.Кравець
Додаток
ПРОЕКТ
ЗАТВЕРДЖЕНО
Постанова Правління
Національного банку України
N ____
ЗМІНИ ДО ІНСТРУКЦІЇ
про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті ( z0377-04 )
1. У главі 1:
1.1. Пункт 1.2 доповнити новим абзацом такого змісту:
"Клієнти банків здійснюють розрахунки в сумах, що перевищують встановлені у нормативно-правових актах Національного банку України, виключно у безготівковій формі".
1.2. Пункт 1.6 після абзацу другого доповнити новими абзацами такого змісту:
"Банк приймає від платника (підприємств, утворених у встановленому порядку органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим чи органами місцевого самоврядування та уповноважені на отримання державних коштів, взяття за ними зобов'язань і здійснення платежів, у тому числі державних казенних, комунальних підприємств, а також господарських товариств, у статутному капіталі яких державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків, їх дочірніх підприємств, а також підприємств, господарських товариств, у статутному капіталі яких 50 і більше відсотків належить державним, у тому числі казенним, комунальним підприємствам та господарським товариствам, у статутному капіталі яких державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків, об'єднань таких підприємств (господарських товариств) розрахунковий документ на перерахування коштів за товари, роботи і послуги відповідно до вимог Закону України "Про здійснення державних закупівель".
Платник подає до банку розрахунковий документ разом із звітом про результати здійснення процедури закупівлі, договір про закупівлю та річний план закупівель (далі - документи про закупівлю), що підтверджують виконання такими підприємствами та господарськими товариствами вимог Закону України "Про здійснення державних закупівель".
Банк може визначити порядок подання та перевірки документів про закупівлю та інших документів, які він вважає за потрібне перевірити, у внутрішніх процедурах банку та обумовити в договорі банківського рахунку".
У зв'язку з цим абзац третій уважати абзацом шостим.
1.3. Пункт 1.17 доповнити новим абзацом такого змісту:
"Зупинення фінансових операцій клієнта щодо яких є мотивована підозра, що вони пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму, чи щодо яких застосовані міжнародні санкції, регулюється законодавством України та нормативно-правовим актом Національного банку з питання здійснення банками фінансового моніторингу".
2. У главі 2:
2.1. У абзаці третьому пункту 2.4 після слів "банк стягувача" доповнити словами "(Державне казначейство України)".
2.2. У абзаці п'ятому пункту 2.5 слова "розрахункові документи" замінити словами "платіжні доручення".
2.3. Пункти 2.16 та 2.17 викласти в такій редакції:
"2.16. Банк має право відмовитися від виконання платіжного доручення, якщо клієнт не надав документи і відомості, що потрібні для з'ясування суті діяльності, фінансового стану, або умисно подасть неправдиві відомості про себе. Банк повертає клієнту платіжне доручення без виконання і на зворотному боці платіжного доручення проставляє напис про причину його повернення (із зазначенням дати повернення та посиланням на статтю 64 Закону України "Про банки і банківську діяльність") , який засвідчується підписами відповідального виконавця і працівника, на якого покладено функції контролера, та відбитком штампа банку).
2.17. Банк має право відмовитися від виконання платіжного доручення, якщо операція, яку проводить клієнт, підлягає фінансовому моніторингу відповідно до Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму". Банк повертає клієнту платіжне доручення без виконання і на зворотному боці платіжного доручення проставляє напис про причину його повернення (із зазначенням дати повернення та посиланням на частину 2 статті 10 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму") , який засвідчується підписами відповідального виконавця і працівника, на якого покладено функції контролера, та відбитком штампа банку)".
2.3. У пункті 2.19
абзац перший доповнити новим реченням такого змісту:
"Банк може виконувати платіжні доручення клієнтів, що надійшли після закінчення операційного часу, в день їх надходження, якщо це визначено в договорі банківського рахунку.";
У абзаці другому слово "міжбанківського" виключити.
3. У главі 3:
3.1. У пункті 3.5 цифру "10" замінити цифрою "30".
3.2. У пункті 3.9:
в абзаці першому слова "зборів/страхових внесків до державних цільових фондів" та "зборів/страхових внесків" замінити словами "єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - єдиного внеску) у відповідних відмінках;
в абзацах другому, третьому, четвертому слова "зборів/страхових внесків" та "зборів/страхових внесків до державних цільових фондів" замінити словами "єдиний внесок" у відповідних відмінках;
в абзацах другому та третьому слово "доходу" виключити.
4. У главі 5:
4.1. Пункт 5.1 доповнити словами "а також у випадках, встановлених законом".
4.2. Абзац перший пункту 5.2 доповнити словами "незалежно від встановленого порядку використання коштів за цими рахунками".
4.3. У пункті 5.3 слова "виданих судами" замінити словами "установлених законами України".
4.4. Пункт 5.9 після абзацу першого доповнити новим абзацом другим такого змісту:
"Банк платника в платіжній вимозі не перевіряє заповнення реквізитів, визначених в абзаці четвертому пункту 2.4 глави 2 цієї Інструкції".
У зв'язку з цим абзац другий уважати абзацом третім.
4.4. В абзаці другому пункту 5.10 слово "першому" виключити.
5. У главі 10:
5.1. Пункт 10.1 викласти в такій редакції:
"10.1. Обмеження прав клієнта щодо розпоряджання грошовими коштами, що знаходяться на його рахунку/ах, відповідно до статті 1074 Цивільного кодексу України, не допускається, крім випадків обмеження права розпоряджання рахунком за рішенням суду або в інших випадках, встановлених законом, а також у разі зупинення фінансових операцій, які можуть бути пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму, передбачених законом.
Зупинення фінансових операцій клієнта щодо яких є мотивована підозра, що вони пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму, чи щодо яких застосовані міжнародні санкції, регулюється законодавством України та нормативно-правовим актом Національного банку з питання здійснення банками фінансового моніторингу.
Виконання банком арешту коштів, що зберігаються на рахунку клієнта, здійснюється за постановою державного виконавця чи рішенням суду, в тому числі ухвали, постанови, наказу, виконавчого листа суду (далі - рішення суду) про стягнення коштів або про накладення арешту в порядку, встановленому законом.
Банк приймає до виконання рішення суду, яке доставлене до банку, самостійно державним виконавцем, слідчим, представником суду або яке надійшло від державного виконавця, слідчого, суду рекомендованим або цінним листом ".
5.2. Пункти 10.4 та 10.5 викласти в такій редакції:
"10.4. Банк, у якому відкрито рахунок/рахунки (далі - рахунок) клієнта, уживає заходів щодо забезпечення виконання документа про арешт коштів після отримання документа про арешт коштів.
10.5. На документі про арешт коштів, який надійшов до банку після закінчення операційного дня, ставиться штамп "Вечірня" і забезпечення виконання цього документа банк здійснює в межах залишків коштів на рахунку на початок наступного операційного дня".
Пункт 10.6 доповнити новим абзацом такого змісту:
"Банк у разі зміни з його ініціативи (у зв'язку з реорганізацією банку, зміною в банку правил бухгалтерського обліку, виконання банком вимог законодавства) номера рахунку платника, назви та коду банку платника письмово повідомляє про такі зміни орган, який надіслав документ про арешт коштів".
5.3. Пункт 10.7 після слів "цієї Інструкції" доповнити словами "та не здійснює договірне списання коштів".
5.4. В абзаці п'ятому пункту 10.10 після слів "за ініціативою клієнта" поставити розділовий знак ",".
6. У главі 11:
6.1. У пункті 11.6 після слів "у разі договірного списання коштів" доповнити словами "якщо отримувач коштів - клієнт іншого банку".
6.2. У пункті 11.13 слова "статті 7 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" замінити словами "статті 10 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму".