• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Звіту НКРЕ за 1999 рік

Національна комісія регулювання електроенергетики України  | Постанова від 23.03.2000 № 299
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія регулювання електроенергетики України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 23.03.2000
  • Номер: 299
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія регулювання електроенергетики України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 23.03.2000
  • Номер: 299
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ РЕГУЛЮВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
N 299 від 23.03.2000
Про затвердження Звіту НКРЕ за 1999 рік
Національна комісія регулювання електроенергетики України
ПОСТАНОВЛЯЄ:
Затвердити Звіт про діяльність Національної комісії регулювання електроенергетики України у 1999 році (додається).
Голова Комісії О.Гридасов
Затверджено
постановою НКРЕ
від 23.03.2000 N 299
Національна комісія регулювання електроенергетики України
Звіт про діяльність Національної комісії регулювання електроенергетики України у 1999 році
Київ-2000
1. Коротка інформація про Комісію
Національна комісія регулювання електроенергетики України (НКРЕ), як незалежний, позавідомчий, постійно діючий орган державного регулювання, утворена Указом Президента України від 8 грудня 1994 року N 738.
Відповідно до Закону України "Про електроенергетику" НКРЕ є органом державного регулювання в електроенергетичній галузі.
Указом Президента України від 19 серпня 1997 року N 853/97 "Про заходи щодо реалізації державної політики у сфері природних монополій" на Національну комісію регулювання електроенергетики України покладено також функції регулювання діяльності господарюючих суб'єктів у сфері видобутку та реалізації нафти і газу, транспортування і розподілу природного газу, транспортування нафти, нафтопродуктів та інших речовин трубопроводами.
У 1998 році з метою реалізації державної політики у сфері природних монополій, забезпечення ефективного регулювання електроенергетики та нафтогазового комплексу Указом Президента України від 21 квітня 1998 року N 335/98 затверджено нову редакцію Положення про Національну комісію регулювання електроенергетики України.
Основними завданнями Комісії є:
- участь у формуванні та забезпеченні реалізації єдиної державної політики щодо розвитку і функціонування оптового ринку електроенергії, ринків газу та нафти;
- державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій в електроенергетиці та нафтогазовому комплексі;
- сприяння конкуренції у сфері виробництва електричної енергії, постачання електричної енергії та газу, видобутку газу та нафти, зберігання та реалізації газу та нафти;
- забезпечення проведення цінової і тарифної політики в електроенергетиці та нафтогазовому комплексі;
- розроблення і затвердження правил користування електричною енергією та газом;
- захист прав споживачів електричної і теплової енергії, газу та нафти;
- видача суб'єктам підприємницької діяльності ліцензій на виробництво, передачу та постачання електричної енергії, зберігання та постачання природного газу, транспортування природного і нафтового газу трубопроводами, транспортування нафти та нафтопродуктів магістральними трубопроводами та контроль за додержанням ліцензіатами умов здійснення ліцензованої діяльності;
- інші завдання, визначені законодавчими та нормативними актами.
Комісія відповідно до покладених на неї завдань:
- розробляє і затверджує обов'язкові для виконання нормативні акти з питань, що належать до її компетенції;
- затверджує Умови та Правила здійснення ліцензованих видів діяльності в електроенергетичній галузі та нафтогазовому комплексі та здійснює контроль за їх виконанням;
- визначає відповідність ліквідації, реорганізації у формі злиття, приєднання, участі в об'єднаннях, а також придбання або відчуження більше 25 відсотків часток (акцій, паїв) активів суб'єктів підприємницької діяльності умовам і правилам здійснення ліцензованої діяльності;
- бере участь у встановленні правил функціонування оптового ринку електроенергії, ринків газу, нафти та у здійсненні контролю за їх дотриманням;
- здійснює в межах своєї компетенції державну політику щодо ринкового формування цін на електроенергію, газ, нафту, тарифів на їх транспортування, зберігання, постачання та розподіл;
- застосовує майнові санкції до господарюючих суб'єктів та адміністративні стягнення до посадових осіб підприємств, установ, організацій згідно із законодавством України;
- здійснює інші повноваження, передбачені законодавчими та нормативними актами.
Крім того, відповідно до Указу Президента України від 15 грудня 1999 року N 1573 Національна комісія регулювання електроенергетики України віднесена до центральних органів виконавчої влади зі спеціальним статусом.
Станом на 31 грудня 1999 року Комісія складалася з Голови та чотирьох членів Комісії. Голова і члени Комісії мають рівні права при вирішенні питань, що належать до їх компетенції. Функції Голови Комісії та членів Комісії визначені в Положенні про Національну комісію регулювання електроенергетики України, затвердженому Указом Президента України від 14 березня 1995 року N 213/95.
Діяльність Комісії забезпечує робочий апарат. До його складу входять центральний апарат (функціональні управління та відділи, секретаріат) та 25 територіальних представництв (в Автономній Республіці Крим та областях України). Чисельність НКРЕ станом на 1 січня 2000 року становила 235 працівника, із них в центральному апараті - 141 працівник, в територіальних представництвах - 94 працівника. Структура НКРЕ наведена в додатку 1.1.
Підготовку матеріалів, проведення засідань та прийняття рішень Комісія здійснює у відповідності до Процедури розгляду питань на засіданні НКРЕ.
Комісія постійно висвітлює свою діяльність в засобах масової інформації, на телебаченні та радіо.
Адреса
Національної комісії регулювання електроенергетики України
Україна, 03680, м. Київ-680, вул. Смоленська, 19
Тел.: 441-79-37, факс: 241-90-47,
E-mail: box@nerc.gov.ua
2. Оптовий ринок електричної енергії
Оптовий ринок електричної енергії України було запроваджено у червні 1997 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.97 N 487 "Про вдосконалення системи розрахунків за спожиту електричну енергію".
Правовою базою функціонування Оптового ринку електричної енергії України став прийнятий 16 жовтня 1997 року Верховною Радою України Закон України "Про електроенергетику", яким встановлено, що Оптовий ринок електричної енергії України створюється на підставі Договору.
Оптовий ринок електричної енергії (далі - Оптовий ринок) це система виробничих, фінансових, економічних та юридичних відносин між суб'єктами підприємницької діяльності, що підписали Договір між членами Оптового ринку електричної енергії, отримали від НКРЕ відповідні ліцензії на право здійснення підприємницької діяльності з виробництва, передачі та постачання електричної енергії.
Купівля та продаж всієї виробленої на електростанціях електричної енергії та потужності здійснюється членами ринку через Оптовий ринок. Функціонування Оптового ринку забезпечує самостійний відокремлений підрозділ "Енергоринок" ДП НЕК "Укренерго". Обов'язковою умовою для членів ринку є продаж виробленої енергії лише в Оптовий ринок і заборона її прямої купівлі постачальниками електричної енергії від енергогенеруючих компаній теплових, атомних та гідроелектростанцій. Функціональна схема Оптового ринку електричної енергії наведена в додатку 2.1.
Згідно із своїми повноваженнями НКРЕ регулює ринок електричної енергії лише на рівні постачання електричної енергії з Оптового ринку, а взаємовідносини постачальник-споживач регулюються двосторонніми договорами між ними відповідно до Правил користування електричною енергією, затвердженими постановою НКРЕ від 13 серпня 1996 року.
У 1999 році діяльність НКРЕ щодо подальшого розвитку Оптового ринку була спрямована, перш за все, на регулювання платіжно-розрахункових відносин в Оптовому ринку, діяльності на Оптовому ринку суб'єктів підприємницької діяльності з виробництва та постачання електричної енергії, на удосконалення нормативно-правової бази функціонування Оптового ринку та на створення механізмів регулювання і контролю за роботою Оптового ринку електричної енергії.
Робота Оптового ринку здійснювалася відповідно до положень Договору між членами Оптового ринку електричної енергії України, підписаного 15 листопада 1996 року суб'єктами підприємницької діяльності з виробництва та постачання електричної енергії.
Станом на 30.12.99 року Договір між членами Оптового ринку був підписаний 551 суб'єктом підприємницької діяльності, що займаються виробництвом та постачанням електричної енергії і які отримали від НКРЕ відповідні ліцензії, але 58 суб'єктів у зв'язку з анулюванням НКРЕ ліцензій на здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за нерегульованим тарифом вибули з членів Оптового ринку. Таким чином, станом на 30.12.99 року членами Оптового ринку є 493 суб'єкти.
У 1999 році Оптовий ринок працював під керівництвом Ради Оптового ринку (Ради ринку), обраної на Загальних зборах 16 грудня 1998 року. До складу Ради ринку входили 5 голосуючих директорів від енергогенеруючих компаній (3 представника від енергогенеруючих компаній теплових електростанцій, 1 представник від НАЕК "Енергоатом" та 1 представник від енергогенеруючих компаній гідроелектростанцій) і 5 голосуючих директорів від постачальників електричної енергії (в тому числі 2 від державних енергопостачальних компаній, 2 представника від енергопостачальних компаній, більша частина акцій яких перебуває у приватній власності, та 1 представник від незалежних постачальників електричної енергії).
Згідно з положеннями Договору між членами Оптового ринку електричної енергії Рада ринку є представницьким органом членів Оптового ринку, і не є юридичною особою та не має інших повноважень, крім передбачених зазначеним Договором.
У 1999 році продаж електричної енергії в Оптовий ринок здійснювали 26 виробників електричної енергії, у т.ч. - 7 енергогенеруючих компаній (НАЕК "Енергоатом", 4 компанії теплових електростанцій, 2 гідрогенеруючі компанії), 13 теплоелектроцентралей, 5 орендарів обладнання на теплових електростанціях та 1 ГЕС.
Загальний обсяг проданої виробниками електричної енергії в Оптовий ринок становив 149 055 млн. кВт x год, або на 0,5% більше ніж у 1998 році.
Обсяг електроенергії, проданої компанією НАЕК "Енергоатом" у 1999 році, зменшився у порівнянні з 1998 роком на 3 366 млн. кВт x год. (на 4,8%) та становив 67 351 млн. кВт x год, тепловими електричними станціями - збільшився на 5 593 млн. кВт x год (на 10%) та становив 61 984 млн. кВт x год, гідроелектростанціями зменшився на 1 341 млн. кВт x год (на 9%) і становив 13 970 млн. кВт x год, ТЕЦ - збільшився на 2 126 млн. кВт x год (на 8%) та становив 4 632 млн. кВт x год, орендарями - зменшився на 2 836 млн. кВт x год (на 74%) і становив 980 млн. кВт x год.
Вартість електроенергії, проданої виробниками електричної енергії в Оптовий ринок електроенергії, становила 12 862 млн. грн.
Оплата всіма видами платежів за продану виробниками електричної енергії в Оптовий ринок електричну енергію в 1999 році становила 10 356 млн. грн., або 80,5% від товарної продукції. Фактичні виплати з розподільчого рахунку Оптового ринку виробникам електроенергії становили 794 млн. грн. (додаток 2.2).
Крім того, протягом IV кварталу 1999 року, відповідно до постанов Уряду, в рахунок заборгованості бюджетних організацій були перераховані на спеціальний рахунок Міненерго, а звідти - генеруючим компаніям теплових електростанцій та електростанціям НАЕК "Енергоатом", банківські кошти (крім розподільчого рахунку) у таких розмірах:
НАЕК "Енергоатом" - 52 983,99 тис. грн.
ВАТ "Центренерго" - 12 233,65 тис. грн.
ВАТ "Дніпроенерго" - 17 323,34 тис. грн.
ВАТ "Донбасенерго" - 43 339,16 тис. грн.
ДАЕК "Західенерго" - 7 657,05 тис. грн.
З урахуванням додатково одержаних коштів відсоток сплати цим виробникам за продану електроенергію банківськими коштами з розподільчого рахунку ОРЕ у IV кварталі становив:
НАЕК "Енергоатом" - 8,7%
ВАТ "Центренерго" - 6,4%
ВАТ "Дніпроенерго" - 7,6%
ВАТ "Донбасенерго" - 11,1%
ДАЕК "Західенерго" - 8,1%
НКРЕ постановою від 24.11.99 N 1433 "Про внесення змін до алгоритму програми розподілу коштів між членами ОРЕ" внесла зміни до алгоритму програми розподілу коштів між членами ОРЕ, згідно з якими всі кошти, що надходять на розподільчий рахунок ОРЕ з спеціального рахунку Міненерго України, розподіляються таким чином: 20 відсотків відповідним енергопостачальним компаніям та 80 відсотків - виробникам, які продають електроенергію в Оптовий ринок. У IV кварталі 1999 року зазначена постанова НКРЕ не була виконана - Міненерго не перерахувало кошти із спеціального рахунку на розподільчий рахунок ОРЕ, що знизило можливості генеруючих компаній щодо повноти проведення необхідних розрахунків, в тому числі і з постачальниками палива на електростанції.
Незважаючи на вжиті заходи щодо зменшення заборгованості перед виробниками електричної енергії за продану в Оптовий ринок електроенергію, у 1999 році вона зросла з 4 573 млн. грн. до 7 584 млн. грн. або на 66% (у 1998 році - на 82,6%), (додаток 2.3).
Починаючи з травня 1999 року проводились розрахунки з погашення заборгованості відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.04.99 N 621. Цей порядок розрахунків відповідає принципам прозорості, справедливості, однакового підходу до всіх учасників та виключає можливість безтоварних розрахунків. Зазначений порядок розрахунків виправдав себе. Так, за 1999 рік всього було проведено розрахункових операцій щодо погашення заборгованості з виробниками електроенергії на суму 4 689 млн. грн., або 37,2% від товарної продукції. У тому числі: з НАЕК "Енергоатом" на суму 2 429 млн. грн. (48% від товарної продукції), з генеруючими компаніями: з "Центренерго" на суму 602 млн. грн. (31,5%), "Дніпроенерго" - 263 млн. грн. (13%), "Донбасенерго" - 864 млн. грн. (41,9%), "Західенерго" - 333 млн. грн. (31,2%); з ТЕЦ - на 113 млн. грн. (25%).
Експорт електроенергії в країни Східної Європи продовжує здійснювати ДПЗД "Укрінтеренерго".
Обсяг експорту електроенергії в країни Східної Європи зменшився у порівнянні з 1998 роком на 36% і становив 2 296 млн. кВт x год.
З квітня 1999 року розпочато експорт до Республіки Молдова (до квітня 1999 здійснювався перетік електроенергії відповідно до Договору про паралельну роботу енергосистем України і Республіки Молдова). Тариф, згідно з яким закуповувалась з ОРЕ електроенергія для експорту до Республіки Молдова та Бєларусі, встановлювався щомісячно НКРЕ та коливався від 11,7 до 12,58 коп/кВт x год, а з 01.10.99 постановою НКРЕ від 07.10.99 N 1319 встановлений постійний тариф у розмірі 14,2 коп/кВт x год (у денній тарифній зоні), що вище, ніж оптова ринкова ціна електроенергії. Станом на 01.01.2000 року обсяг експорту до Республіки Молдова склав 1097,3 млн. кВт x год, а до Бєларусі - 15 млн. кВт x год.
Протягом 1999 року імпорт електричної енергії з Росії не здійснювався. Заборгованість Оптового ринку імпортерам електричної енергії, які здійснювали поставки російської електроенергії в попередні роки, зменшилася на 147,9 млн. грн і становила на 01.01.2000 року 37 млн. грн.
Найбільші суми заборгованості склалися перед такими фірмами-імпортерами:
ДП "Правекс-Енергія" 19,5 млн. грн., ТОВ "Саст ЛТД" - 7,6 млн. грн., АТЗТ "Енергобудсервіс" - 6,9 млн. грн., ТОВ ПКФ "Енергоресурс" - 6,2 млн. грн., СП "ВТВ Експорт-Імпорт" - 4,5 млн. грн.
На доручення Уряду Комісія з IV кварталу 1999 року займалася питанням погашення заборгованості імпортерів російської електроенергії перед РАТ "ЄЕС Росії". Це питання розглядалося на 4 відкритих засіданнях Комісії, які відбувалися у грудні 1999 року та на початку 2000 року. Завдяки заходам, вжитим НКРЕ до імпортерів російської електроенергії, заборгованість імпортерів перед РАТ "ЄЕС Росії" зменшилася більше ніж на 20 млн. доларів США. Повністю розрахувалися фірми ДП "Правекс-Енергія", ЗАТ "Барі", ТОВ "Електробудінвест", АТЗТ "Інтер-Контакт", СП "ВТВ Експорт-Імпорт", ДП "Юнеф-Енергія".
В 1999 році закупівлю електричної енергії з Оптового ринку здійснювали 203 члени Оптового ринку.
За 1999 рік 32 ліцензіатами з постачання електроенергії за регульованим тарифом було закуплено на Оптовому ринку України 109 652 млн. кВт x год, або на 4,4% менше ніж у 1998 році (додаток 2.4). При цьому вартість електроенергії, закупленої ліцензіатами з постачання електроенергії за регульованим тарифом у 1999 році, становила 9 568 млн. грн. і збільшилась у порівнянні з 1998 роком на 1 561 млн. грн. або на 20%. Це зумовлено зростанням вартості електроенергії, яка вироблена тепловими електростанціями (що, в свою чергу, обумовлено зростанням ціни палива), яка в середньому за 1999 рік становила 11,39 коп/кВт x год, а за 1998 рік - 8,37 коп/кВт x год.
Крім того, слід зазначити, що згідно з Указом Президента України від 07.08.98 N 857 при проведенні бартерних операцій НЕК "Укренерго" з жовтня 1998 року здійснює нарахування ПДВ на електроенергію, яка реалізувалася за бартерними схемами. Таким чином, додатково енергопостачальним компаніям, які працювали за регульованим тарифом, було нараховано 322,8 млн. грн.
Загальна сплата за куповану з Оптового ринку електроенергію ліцензіатами, що працюють за регульованим тарифом, з урахуванням додатково нарахованого ПДВ, становила у 1999 році 7 614 млн. грн., або 77,1% від товарної продукції і збільшився у порівнянні з 1998 роком на 5,8%, в тому числі на розподільчий рахунок було перераховано 1 061 млн. грн. Порівняльний аналіз сплати за куповану електроенергію енергопостачальними компаніями в 1998 році та 1999 році наведений у додатку 2.5.
При цьому слід відзначити покращання розрахунків за куповану електроенергію такими обленерго:
- "Запоріжжяобленерго", відсоток виплат всіма видами платежів у 1999 році (з урахуванням нарахованого ПДВ) становив 98,8% (у 1998 році - 66,9%), сплата компанією банківськими коштами на розподільчий рахунок у 1999 році збільшилась на 46,9 млн. грн. або на 134%.
- "Дніпрообленерго", відсоток виплат всіма видами платежів у 1999 році (з урахуванням нарахованого ПДВ) становив 90,2% (у 1998 році - 70,6%), сплата банківськими коштами на розподільчий рахунок у 1999 році збільшилась на 63,7 млн. грн.
- "Донецькобленерго", відсоток виплат всіма видами платежів у 1999 році (з урахуванням нарахованого ПДВ) становив 89% (у 1998 році - 68,1%), сплата банківськими коштами на розподільчий рахунок у 1999 році збільшилась на 62 млн. грн.
- "Прикарпаттяобленерго", відсоток виплат всіма видами платежів у 1999 році (з урахуванням нарахованого ПДВ) становив 96,8% (у 1998 році - 72,3%).
- "Полтаваобленерго", відсоток виплат всіма видами платежів у 1999 році (з урахуванням нарахованого ПДВ) становив 92,6% (у 1998 році - 73,2%).
Останні дві компанії зменшили виплати банківськими коштами - "Прикарпаттяобленерго" на 7,2 млн. грн. (на 55%), "Полтаваобленерго" на 21,4 млн. грн. (на 51%).
Виплати банківськими коштами у 1999 році покращили:
- "Київобленерго" на 25 млн. грн. або на 51%;
- "Черкасиобленерго" на 11 млн. грн. або на 57%;
- "Вінницяобленерго" на 11 млн. грн. або на 47%;
- "Миколаївобленерго" на 28 млн. грн. або на 143%;
- "Одесаобленерго" на 27 млн. грн. або на 55%.
Значно погіршили виплати всіма видами платежів за куповану електроенергію ліцензіати, які працюють за регульованим тарифом:
- "Луганськобленерго" - 40% (у 1998 році - 77,4%)
- "Херсонобленерго" - 44,7% (у 1998 році - 61,7%)
- "Чернівціобленерго" - 47,1% ( 78%);
- "Тернопільобленерго" - 52,7% ( 91,7%);
- "Сумиобленерго" - 59,7% ( 73,1%), (додатки 2.6 і 2.7)
У зв'язку з цим НКРЕ розглядала діяльність вказаних енергопостачальних компаній на відкритих засіданнях Комісії і встановила для них попередній термін анулювання ліцензій (крім "Тернопільобленерго", питання якого знаходиться у розгляді).
Протягом 1999 року 171 ліцензіатом з постачання електроенергії за нерегульованим тарифом закуплено з ОРЕ 31 182 млн. кВт x год (у 1998 році - 28 907), що становило 28,4% (25%) від усього обсягу закупленої електричної енергії в Оптовому ринку. При цьому НАЕК "Енергоатом", як постачальник електроенергії за нерегульованим тарифом, закупила на Оптовому ринку у 1999 році 18 325 млн. кВт x год, що становить 58,7% від обсягу закупівлі електроенергії незалежними постачальниками.
Обсяги електроенергії, закупленої незалежними постачальниками, наведені у додатку 2.8.
Електрична енергія для незалежних постачальників продавалась з Оптового ринку згідно з Договором між членами Оптового ринку за умови здійснення авансового платежу в обсязі вартості місячного обсягу електричної енергії, що планується закупити постачальником в Оптовому ринку (крім кредиторів ОРЕ, перед якими є борг за постачання електроенергії в Оптовий ринок).
Оплата незалежними постачальниками за закуплену в Оптовому ринку електричну енергію здійснювалась або за рахунок заборгованості ринку, або за рахунок постачання палива (вугілля, газ, мазут, свіже ядерне паливо) енергогенеруючим компаніям ТЕС та АЕС, вивезення відпрацьованого ядерного палива, надання послуг з перевезення вантажів згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.97 N 487 "Про вдосконалення системи розрахунків за спожиту електричну і теплову енергію".
На загальних зборах членів ОРЕ 14.12.97 року було скасоване рішення Ради ринку від 28-29.08.97 року щодо попередньої часткової оплати авансових платежів банківськими коштами за закуплену електроенергію незалежними постачальниками.
У зв'язку з рішенням загальних зборів щодо скасування оплати банківськими коштами сплата банківськими коштами на розподільчий рахунок Оптового ринку незалежними постачальниками становила у 1999 році 7,3 млн. грн. або 0,2% від обсягу закупленої ними електроенергії.
Основним завданням спеціалізованого відокремленого підрозділу "Енергоринок" (в складі НЕК "Укренерго") визначено формування оптової ринкової ціни на електричну енергію, яка купується з Оптового ринку постачальниками електричної енергії. Крім того, зазначений підрозділ забезпечує закупівлю та продаж електричної енергії в Оптовому ринку і фінансові розрахунки між учасниками Оптового ринку за куплену-продану електричну енергію.
Оскільки купівля-продаж електричної енергії в Оптовому ринку здійснюється в межах єдиної енергетичної системи України, встановлено особливий порядок розрахунків за продану і куплену електричну енергію в Оптовому ринку, який передбачає використання єдиного розподільчого рахунку Оптового ринку електричної енергії.
Порядок розрахунків через розподільчий рахунок Оптового ринку за реалізовану споживачам електричну енергію визначено у спільній постанові Кабінету Міністрів України і Національного банку України від 5 червня 1998 року N 811 "Про встановлення спеціального режиму розрахунків за реалізовану споживачам електроенергію". Згідно з цією постановою перерахування банківських коштів споживачами електричної енергії за спожиту електричну енергію здійснюється виключно на розподільчі рахунки постачальників електричної енергії за регульованим тарифом з подальшим перерахуванням коштів з розподільчих рахунків постачальників на розподільчий рахунок Розпорядника коштів оптового ринку.
На підставі алгоритму автоматизованої програми розподілу коштів між учасниками Оптового ринку електричної енергії України, прийнятого Радою ринку і затвердженого НКРЕ у відповідності з положеннями "Інструкції про порядок використання коштів Оптового ринку" (додаток до Договору між членами Оптового ринку), здійснювався прозорий і неупереджений порядок щоденного розподілу коштів.
Надходження банківських коштів на розподільчий рахунок ОРЕ від постачальників електричної енергії за регульованим тарифом за 1999 рік становить 1 060 991 052 грн., що в порівнянні з 1998 роком на 28 відсотків більше. Динаміка надходження та розподілу між учасниками Оптового ринку електричної енергії коштів за 1999 рік наведена у додатку 2.9. Виплата коштів постачальникам електричної енергії за регульованим тарифом за 1999 рік становить 124 264 401 грн., що в порівнянні з 1998 роком на 6 відсотків більше (додаток 2.10).
В жовтні та листопаді 1999 року податкові адміністрації почали пред'являти неправомірні претензії до розподільчих рахунків Розпорядника коштів Оптового ринку та постачальників електроенергії. Так, були пред'явлені інкасові доручення в рахунок погашення заборгованості по податках до єдиного розподільчого рахунку членів Оптового ринку.
Крім того, були пред'явлені претензії податковими адміністраціями на місцях до розподільчих рахунків енергопостачальних компаній "Вінницяобленерго", "Запоріжжяобленерго", "Житомиробленерго", "Дніпрообленерго", "Донецькобленерго", "Луганськобленерго", "Київобленерго", "Черкасиобленерго", "Львівобленерго", "Прикарпаттяобленерго", "Одесаобленерго", "Харківобленерго".
При цьому рівень збору банківських коштів на розподільчий рахунок Оптового ринку значно знизився і на 27.09.99 становив 641 тис.грн. (від 15 енергопостачальних компаній із 31 надходження коштів припинилися).
НКРЕ звернулася до Кабінету Міністрів України з проханням щодо припинення Державною податковою адміністрацією вказаних неправомірних дій, після чого стягнення коштів з розподільчих рахунків енергопостачальних компаній податковими адміністраціями було припинено.
Судова колегія Вищого арбітражного суду 04.10.99 розглянула позов енергопостачальної компанії "Львівобленерго" про визнання недійсною постанови Кабінету Міністрів України від 05.06.98 N 811 "Про встановлення спеціального режиму розрахунків за реалізовану споживачам електричну енергію", і посилаючись на недотримання формальних ознак (оспорювана постанова на засіданні Кабінету Міністрів України не приймалася, а була лише погоджена з відповідними посадовими особами), прийняла рішення визнати постанову N 811 недійсною.
Судова колегія по перегляду рішень Вищого арбітражного суду 16.12.99 на заяву Кабінету Міністрів України переглянула рішення Вищого арбітражного суду і скасувала його.
Разом з тим, у період, коли дія постанови Кабінету Міністрів України N 811 була зупинена, різко зменшилось надходження коштів за електроенергію, закуплену на Оптовому ринку енергопостачальними компаніями.
Підтримка членів ОРЕ в надзвичайних ситуаціях, що виникали не з їх вини на енергетичних об'єктах, здійснювалась в установленому порядку згідно з "Положенням про Надзвичайні ситуації в Оптовому ринку", що є додатком до Договору між членами Оптового ринку.
Протягом 1999 року відповідно до пункту 1.2 "Положення про Надзвичайні ситуації в Оптовому ринку електричної енергії України", за поданням Міненерго України було введено постановами Національної комісії регулювання електроенергетики України 7 Надзвичайних ситуацій в Оптовому ринку. Загальна сума коштів, отриманих Відповідальними особами з Оптового ринку, становить 53 010 795 грн. Станом на 01.01.2000 Відповідальними особами вже повернуто 40 007 699 грн.
З метою недопущення техногенної катастрофи в країні вводилися Надзвичайні ситуації для генеруючих компаній теплових та атомних електростанцій, і в результаті вони отримали 50 357 903 грн., в тому числі 16 819 336 грн. - отримала НАЕК "Енергоатом" і 33 538 566 грн. - генеруючі компанії теплових електростанцій. Станом на 01.01.2000 НАЕК "Енергоатом" повернуто вже 10 235 581 грн. та генеруючими компаніями теплових електростанцій - 29 772 118 грн.
У зв'язку з аваріями на енергетичних об'єктах ВАТ "Запоріжжяобленерго", ВАТ "Дніпрообленерго" та НЕК "Укренерго", викликаними стихійними явищами, для них вводилася Надзвичайна ситуація і енергопостачальними компаніями отримані 2 152 893 грн., а НЕК "Укренерго" - 500 000 грн.
НЕК "Укренерго" щоденно надсилала НКРЕ інформацію для аналізу добового режиму роботи Об'єднаної енергетичної системи України; дані по цінових заявках генеруючих компаній теплових електростанцій; дані щодо обсягів виробництва електроенергії, постачання електроенергії, а також щодо нарахованих платежів, належних виробникам електроенергії, та платежів, які повинні сплачувати постачальники електричної енергії; дані щодо оптової ціни закупівлі електроенергії від енергогенеруючих компаній теплових електростанцій та щодо формування оптової ринкової ціни електроенергії тощо. Вказана інформація систематично аналізувалася в Комісії з метою прийняття оперативних рішень.
З метою недопущення неконтрольованого підвищення роздрібних тарифів на електричну енергію в умовах низької конкуренції між генеруючими компаніями у 1999 році НКРЕ здійснювала регулювання тарифів на виробництво електричної енергії тепловими енергогенеруючими компаніями шляхом обмеження граничного рівня цінової заявки та зменшення постійних витрат, що враховуються при розрахунку ціни робочої потужності.
Постановою НКРЕ від 07.04.99 N 480 введено обмеження граничного рівня цінової заявки до 135 грн/МВт x год, постановою НКРЕ від 19.07.99 N 928 граничний рівень зменшено до 125 грн/МВт x год, постановою НКРЕ від 14.12.99 N 1470 - до 121 грн/МВт x год.
Постійні витрати, що враховуються при розрахунку ціни робочої потужності, постановою НКРЕ від 22.11.99 N 1431 зменшені з 22 до 10 гривень за 1 МВт.
В додатку 2.11 наведені середньозважені тарифи генеруючих компаній по місяцях 1999 року з розбивкою по складових.
В додатку 2.12 наведена структура тарифів генеруючих компаній по місяцях 1999 року.
Згідно з Правилами Оптового ринку електричної енергії оптова ринкова ціна електроенергії, за якою постачальники електричної енергії закуповують електроенергію на Оптовому ринку, формується погодинно як сума погодинної оптової ціни закупівлі електричної енергії у генкомпаній теплових електростанцій, вартості електроенергії, закупленої у виробників електричної енергії, які продають електричну енергію в Оптовий ринок за двосторонніми контрактами - АЕС, ГЕС і ТЕЦ, та платежів, необхідних для здійснення центрального диспетчерського управління, утримання магістральних та міждержавних електромереж, покриття дотаційних сертифікатів та відрахування на будівництво вітроелектростанцій.
До серпня 1999 року згідно з Правилами Оптового ринку електроенергії України ця додаткова вартість формувалася таким чином, що оптова ринкова ціна не стимулювала споживачів електроенергії до зменшення споживання електроенергії у пікові години, коли має місце дефіцит потужності в енергосистемі, і до його збільшення у нічні години.
З метою врегулювання такої ситуації НКРЕ внесла зміни до порядку формування оптової ринкової ціни в Правилах Оптового ринку.
З 1 серпня 1999 року згідно з постановою НКРЕ від 30.07.99 N 992 "Щодо внесення змін до Правил Оптового ринку електроенергії України" формування оптової ринкової ціни здійснюється таким чином, що дозволяє здійснити збільшення її диференціації протягом доби. На сьогодні оптова ринкова ціна в пікові години в 3-4 рази більша від її величини в нічній зоні розрахункової доби (замість 20-50 % до серпня 1999 року). Це сприяє зміщенню графіка навантаження з годин максимального навантаження енергосистеми на нічні години.
На виконання Указу Президента України від 2 березня 1996 року N 159 та доручень Президента України НКРЕ прийняла постанову від 26.05.99 N 679 щодо платежів у повному обсязі вітровим електростанціям в разі постачання електричної енергії в ОРЕ.
Наслідки функціонування Оптового ринку електроенергії
За короткий період функціонування Оптового ринку в умовах вкрай важкої економічної ситуації в країні вдалося досягти певних позитивних наслідків, а саме:
- забезпечені рівні умови закупівлі електроенергії на Оптовому ринку завдяки прозорій і справедливій системі стосунків у процесі купівлі-продажу електричної енергії;
- створені умови конкуренції для енергогенеруючих компаній теплових електростанцій;
- створені умови конкуренції для постачальників електричної енергії;
- запроваджено регульовану систему відшкодування витрат на передачу електричної енергії електричними мережами всіма членами ринку;
- забезпечено функціонування міждержавних та магістральних електромереж та єдиного диспетчерського управління;
- створені умови, за яких дисконт роздрібної ціни електричної енергії, за якою продають електричну енергію незалежні постачальники, здійснюється за рахунок їх власного прибутку;
- забезпечено прозорий механізм розподілу коштів між виробниками та постачальниками електричної енергії;
- організовано дієвий державний контроль та економічне регулювання діяльності Оптового ринку в умовах дії єдиного багатостороннього Договору між членами Оптового ринку.
Основні проблеми розвитку Оптового ринку електроенергії та шляхи їх вирішення.
1. Наявність фінансового ризику для державного підприємства НЕК "Укренерго" у зв'язку із закупівлею електричної енергії від виробників та продажу всього її обсягу постачальникам.
У зв'язку із невиконанням постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом своїх договірних фінансових зобов'язань (із об'єктивних та суб'єктивних причин) НЕК "Укренерго" належним чином не виконує свої фінансові зобов'язання щодо розрахунків за закуплену електричну енергію перед виробниками електричної енергії.
Згідно з чинним законодавством до цього підприємства можуть бути виставлені претензії по стягненню заборгованості за закуплену електричну енергію, може бути накладено арешт на майно та рахунки компанії, порушено справу про її банкрутство.
При запровадженні Оптового ринку передбачалося, що буде створене окреме підприємство, яке виконуватиме лише функції розпорядника коштів та розрахунків на Оптовому ринку. Оскільки на сьогодні НЕК "Укренерго" купує та продає електричну енергію, то вся купована електрична енергія входить до складу товарної продукції підприємства, і в результаті додатково сплачуються обов'язкові платежі, зокрема, нарахування в інноваційний фонд та інші. Такі платежі перевищують нормативні майже на 100 млн. грн. на рік.
У зв'язку з цим у 2000 році планується створити спеціалізовану юридичну особу, яка забезпечуватиме здійснення розрахунків у процесі купівлі та продажу електричної енергії на Оптовому ринку електричної енергії.
2. Недостатній рівень відповідальності за виконання договірних зобов'язань постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом.
На цей час енергопостачальні компанії фактично не несуть відповідальності перед виробниками електричної енергії, електроенергію яких вони реалізують споживачам, оскільки між ними є посередник НЕК "Укренерго", і не відпрацьована система взаємної майнової відповідальності.
Протягом 1999 року мали місце факти, коли відсоток реалізації електричної енергії споживачам був значно вищий, ніж проплата компаніями на ОРЕ за куповану електричну енергію. Так, наприклад, у компанії "Тернопільобленерго" за 1999 рік відсоток проплати споживачами за спожиту електроенергію від товарної продукції становив 77%, тоді як у ринок компанією сплачено 53% від вартості закупленої електроенергії, для компанії "Херсонобленерго" відповідно - 70% і 45%, "Луганськобленерго" - 68% і 40%, "Львівобленерго" - 76% і 64%. А згідно з інформацією, одержаною у ході перевірки компанії "Сумиобленерго", за період з квітня по червень 1999 року вказані обсяги склали відповідно 89% і 5,1%.
Договором ринку та Інструкцією про порядок використання коштів ОРЕ (ІВКОР) передбачається, що при невиконанні енергопостачальною компанією договірних зобов'язань щодо закупівлі електроенергії до такої компанії повинні застосовуватися штрафні санкції, а саме - на заборгованість за закуплену електроенергію повинна нараховуватися пеня. Але Рада ринку прийняла рішення, згідно з яким пеня тимчасово не застосовується. Проблему можна вирішити шляхом прийняття Радою ринку рішення щодо запровадження порядку, згідно з яким купівля-продаж електричної енергії на Оптовому ринку здійснюється на договірній основі безпосередньо між виробниками та постачальниками електричної енергії.
Таким чином, буде встановлений порядок, згідно з яким відповідальність за виконання фінансових зобов'язань щодо розрахунків за закуплену на Оптовому ринку електричну енергію буде покладатися на постачальників.
Крім того, необхідно прискорити розробку нормативних та методологічних документів щодо впровадження двосторонніх фінансових контрактів (ф'ючерсних, форвардних, опціонів) між учасниками Оптового ринку.
3. Необхідність упорядкування пільгового споживання електроенергії
Забезпечення енергоносіями підприємств, які не підлягають відключенню, і не розраховуються за спожиту електроенергію, веде до зростання дебіторської заборгованості як споживачів, так і енергопостачальних компаній за куповану електроенергію і дезорганізує роботу Оптового ринку.
До аналогічних наслідків призводить наявність великої кількості пільгових категорій населення з невизначеними або відсутніми джерелами фінансування встановлених законодавством пільг.
Для вирішення вказаних проблем доцільно:
- Замість переліку підприємств, які не підлягають відключенню, визначити перелік особливо важливих підприємств та організацій, екологічно небезпечних підприємств, які в повній мірі забезпечуються фінансуванням для оплати спожитих енергоносіїв (лист НКРЕ від 13.12.99 N 05-39-10/1959 до Кабінету Міністрів України). На цей час прийнята відповідна постанова Кабінету Міністрів України N 59 від 17.01.2000, але не визначено джерело фінансування.
- Передбачити повне відшкодування коштів енергопостачальникам за електричну енергію, спожиту бюджетними організаціями і установами та споживачами, яких не можна відключати згідно з нормативно-правовими документами, оскільки таке відключення може призвести до екологічної катастрофи.
- Суттєво скоротити перелік пільгових категорій населення в оплаті за електроенергію та газ побутовий, зокрема наданих за професійною ознакою.
Застосовувати норми відпуску електроенергії при наданні пільг для всіх існуючих категорій пільговиків і внести відповідні зміни до чинного законодавства.
З останніми двома пропозиціями НКРЕ зверталася неодноразово до Кабінету Міністрів України, і Кабінет Міністрів України виходив з цими пропозиціями до Верховної Ради України.
Крім того, для прискорення реорганізації та вдосконалення механізму правового врегулювання системи взаємовідносин між учасниками Оптового ринку необхідно прискорити прийняття Верховною Радою України економічно виваженого Закону України "Про засади функціонування оптового ринку електричної енергії України". Для цього до прийнятого у першому читанні проекту вказаного Закону України, розробленого без врахування основних положень Закону України "Про електроенергетику", пропозицій ряду депутатів Верховної Ради України, фахівців-енергетиків та науково-технічної громадськості, необхідно внести відповідні поправки та уточнення.
3. Регулювання підприємницької діяльності в нафтогазовому комплексі
Указом Президента України від 21 квітня 1998 року N 335/98 на Комісію покладено завдання щодо здійснення державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності у нафтогазовому комплексі України.
Відповідно до покладених на Комісію завдань у 1999 році проводилося формування та забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо створення та розвитку конкурентного ринкового середовища в галузі постачання природного газу.
Основними положеннями Меморандуму економічної політики Уряду України на 1999 рік передбачалося посилення регулювання в нафтогазовому комплексі та подальше вдосконалення і реформування ринку газу з метою обмеження монополізму, недопущення зловживань, неплатежів і бартерних схем розрахунків. З цією метою Комісія проводила роботу щодо встановлення прозорих правил функціонування ринку, його подальшої лібералізації, вдосконалення діючого законодавства та впровадження ліцензування окремих видів підприємницької діяльності, як дієвого механізму регулювання ринку і контролю за діяльністю всіх його учасників.
Баланс газу по Україні, основні показники видобутку, споживання та транзиту природного газу наведені в додатках 3.1-3.4.
Функціонування ринку газу України в 1999 році було регламентоване Порядком забезпечення природним газом народного господарства і населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15 грудня 1998 року N 1978. Зазначеним Порядком було впроваджено ряд конкретних заходів з подолання кризи платежів і проведення більш ефективної політики ринкових перетворень у газовій галузі шляхом переходу до ліцензування окремих видів підприємницької діяльності. Встановлено, що природний газ, отриманий як плата за транзит російського газу територією України, а також газ власного видобутку, постачається підприємствами Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" для потреб населення, бюджетних установ та організацій, підприємств комунальної теплоенергетики та котелень промислових підприємств, які відпускають енергію зазначеним споживачам. Основними організаційними формами продажу природного газу для всіх інших суб'єктів господарювання у 1999 році були прямі договори, у тому числі укладені на аукціонах.
Лібералізація ринку нафти і газу України у 1999 році проводилась Комісією на базі законодавчо визначеної цінової політики шляхом подальшої лібералізації цін на ньому. Ціни на газ природний формувалися Комісією в межах її компетенції, визначеної законодавством.
Для забезпечення більш повного відшкодування населенням обгрунтованих витрат на видобуток, транспортування та постачання природного газу з 1 квітня 1999 року ціни на газ природний для населення були підвищені на 25 відсотків (постанова НКРЕ від 10.03.99 N 310) , для бюджетних установ та житлово-комунальних підприємств тією ж постановою ціни на газ були лібералізовані. Ціни на газ для промислових споживачів ринкові (вільні) з 1998 року.
Комісією проведені підготовчі роботи щодо формування тарифів на транспортування, розподіл та постачання природного газу, а також щодо встановлення тарифів на його закачку, зберігання та відбір із підземних сховищ газу.
Нормативно-правова база, створена Комісією на виконання Указів Президента України та урядових рішень, дозволила запровадити ліцензування окремих видів підприємницької діяльності в нафтогазовому комплексі України з 1 жовтня 1999 року.
Згідно з Указом Президента України від 17 листопада 1998 року N 1257/98 "Про запровадження ліцензування діяльності господарюючих суб'єктів у сфері природних монополій" з 1 січня 1999 року передбачалося запровадження ліцензування таких видів підприємницької діяльності:
- зберігання природного газу в обсягах, що перевищують рівень, який встановлюється умовами та правилами здійснення підприємницької діяльності із зберігання природного газу;
- постачання природного газу;
Повноваження щодо ліцензування зазначених видів підприємницької діяльності згідно з Указом Президента України від 1 лютого 1999 року N 108/99 "Про внесення змін і доповнень до Положення про Національну комісію регулювання електроенергетики України" та постановою Кабінету Міністрів України від 6 січня 1999 року N 22 були надані НКРЕ.
В 1999 році Комісією була створена нормативна-правова база з ліцензування, яка включає в себе такі документи:
1. Положення про порядок видачі ліцензій Національною комісією регулювання електроенергетики на здійснення окремих видів підприємницької діяльності, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 1999 року N 753 ( 753-99-п);
2. Інструкцію про порядок видачі ліцензій Національною комісією регулювання електроенергетики на здійснення окремих видів підприємницької діяльності, затверджена постановою НКРЕ від 06.10.99 N 1305 і зареєстрована в Мін'юсті від 28.10.99 за N 738/4031;
3. Нормативи достатності власних активів суб'єкта підприємницької діяльності, затверджені постановою НКРЕ від 29.07.99 N 983 "Про затвердження нормативів достатності власних активів суб'єктів підприємницької діяльності";
4. Ліцензійні умови на здійснення окремих видів підприємницької діяльності в нафтогазовому комплексі, у тому числі:
- Умови та Правила здійснення підприємницької діяльності з постачання природного газу за нерегульованим тарифом (затверджені постановою НКРЕ від 12.08.99 N 1042 і зареєстровані в Мін'юсті від 09.09.99 за N 609/3902);
- Умови та Правила здійснення підприємницької діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом (затверджені постановою НКРЕ від 12.08.99 N 1043 і зареєстровані в Мін'юсті від 09.09.99 за N 610/3903);
- Умови та Правила здійснення підприємницької діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами (затверджені постановою НКРЕ від 13.08.99 N 1195 і зареєстровані в Мін'юсті від 04.10.99 за N 668/3961);
- Умови та Правила здійснення підприємницької діяльності з транспортування природного і нафтового газу розподільними трубопроводами ( затверджені постановою НКРЕ від 30.09.99 N 1263 і зареєстровані в Мін'юсті від 21.10.99 за N 720/4013);
- Умови та Правила здійснення підприємницької діяльності (ліцензійні умови) із зберігання природного газу (затверджені постановою НКРЕ від 03.12.99 за N 1453 і зареєстровані в Мін'юсті від 21.12.99 за N 894/4187).
На період розробки, погодження та затвердження Комісією всіх необхідних нормативних документів з питань ліцензування на ринку газу України з початку 1999 року діяли правила здійснення діяльності з постачання природного газу, встановлені Умовами діяльності постачальників природного газу (далі Умови), які були розроблені відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15 грудня 1998 року N 1978 "Про порядок забезпечення природним газом народного господарства і населення у 1999 році". Зазначені Умови (затверджені постановою НКРЕ від 18.12.98 N 1624 та наказом Держнафтогазпрому від 20.12.98 N 257 )визначали порядок і основні вимоги до діяльності постачальників природного газу.
Комісією здійснювалася робота з впорядкування діяльності постачальників газу на газовому ринку України та контролю за дотриманням ними вимог Умов, а саме:
- в установленому порядку здійснювався розгляд та аналіз наданих претендентами матеріалів та їх підготовка до засідання Комісії щодо видачі Угоди на право постачання природного газу на ринку України;
- вивчався досвід роботи газового ринку України за Угодами, згідно з Умовами діяльності постачальників природного газу;
- регулярно проводилися засідання Комісії з розгляду можливості надання претендентам права на постачання природного газу і видачі Угоди. Всього видано 230 Угод на право здійснення постачання природного газу;
- здійснювався постійний контроль за діяльністю постачальників природного газу, які отримали Угоди, щодо дотримання ними вимог Умов, шляхом збору та аналізу наданої інформації (звітів).