• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо скасування Постанови, Правил та Методики розрахунку плати за приєднання електроустановок до електричних мереж

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики | Лист від 22.08.2013 № 5820/26/47-13
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики
  • Тип: Лист
  • Дата: 22.08.2013
  • Номер: 5820/26/47-13
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики
  • Тип: Лист
  • Дата: 22.08.2013
  • Номер: 5820/26/47-13
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРІ ЕНЕРГЕТИКИ
ЛИСТ
22.08.2013 № 5820/26/47-13
Громадська рада при Чернівецькій
обласній державній адміністрації
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (далі - НКРЕ), розглянула лист Громадської ради при Чернівецькій обласній державній адміністрації від 13.06.2013 № 4, надісланий на розгляд НКРЕ листом Секретаріату Кабінету Міністрів України від 15.08.2013 № 31705/1/1-13, та в межах своєї компетенції повідомляє.
З метою законодавчого врегулювання питання приєднання споживачів до електричних мереж 22 червня 2012 року Президентом України п. В.Ф. Януковичем підписаний Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо плати за приєднання до мереж суб'єктів природних монополій" № 5021-VI, який набрав чинності з 01 січня 2013 року (далі - Закон про приєднання).
Закон про приєднання передбачає окремі порядки приєднання до електричних мереж в залежності від типу електроустановок замовників, їх потужності та відстані, на якій вони розташовані від електричних мереж електропередавальних організацій. Зокрема, введене поняття "стандартне" приєднання, під яким розуміється максимально спрощена процедура приєднання електроустановок замовника (крім електроустановок, призначених для виробництва електричної енергії) до діючих мереж електропередавальної організації на відстань, що не перевищує 300 метрів по прямій лінії від місця забезпечення потужності до місця приєднання, яке диференціюється за ступенями потужності:
перший ступінь - до 16 кВт включно;
другий ступінь - від 16 кВт до 50 кВт включно;
третій ступінь - від 50 кВт до 160 кВт включно.
Приєднання, яке не підпадає під "стандартне", реалізовуватиметься відповідно до проектно-кошторисної документації, розробку якої забезпечуватиме безпосередньо замовник. Проектно-кошторисна документація узгоджуватиметься з електропередавальною організацією.
Отже, замовник матиме реальний контроль за обсягом робіт, необхідних для приєднання його електроустановок, і, відповідно, контроль за вартістю цих робіт.
Таким чином, окрім введення спрощеної процедури для "стандартних" приєднань, Законом про приєднання та Правилами приєднання електроустановок до електричних мереж , затвердженими постановою НКРЕ від 17.01.2013 № 32, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 08.02.2013 за № 236/22768 (далі - Правила), передбачений максимально спрощений та прозорий порядок "нестандартного" приєднання електроустановок замовників до електричних мереж, який складається з наступних етапів:
надання електропередавальною організацією замовнику підписаного договору про приєднання до електричних мереж та підписаних технічних умов (протягом 15/30 днів з дня подання заяви), підписання договору про приєднання;
розроблення замовником проектної документації на підставі отриманих технічних умов (впродовж нормативного строку проектування) та узгодження її з електропередавальною організацією (впродовж 15/30 днів з дня подання);
оплата замовником вартості приєднання, визначеної в проектно-кошторисній документації;
будівництво чи реконструкція електропередавальною організацією власних електричних мереж (впродовж нормативних строків будівництва);
надання електропередавальною організацією договору про постачання електричної енергії або про користування електричною енергією (впродовж 5 днів з дня завершення будівництва чи реконструкції електричних мереж);
підключення об'єкта замовника до електричних мереж (впродовж 5 днів з дня підписання договору про постачання чи користування електричною енергією).
Так, положеннями статті 17-2 Закону України "Про електроенергетику" встановлено, що вартість послуг з приєднання розраховується електропередавальною організацією у порядку, передбаченому Методикою розрахунку плати за приєднання електроустановок до електричних мереж , затвердженою постановою НКРЕ від 12.02.2013 № 115, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 28.02.2013 за № 339/22871 (далі - Методика), і обґрунтовується витратами, необхідними для будівництва та/або реконструкції електромереж від місця приєднання електроустановки замовника до місця забезпечення потужності.
Вартість послуг з приєднання електроустановок замовників, що не є стандартним приєднанням відповідно до статті 1 Закону України "Про електроенергетику" , визначається проектно-кошторисною документацією відповідно до замовленої (заявленої) на приєднання потужності пропорційно до передбаченої проектом величини потужності, яку можливо додатково приєднати, відповідно до Методики з урахуванням витрат на розвиток мереж для створення резерву потужності у місці забезпечення потужності.
Приєднання електроустановок замовника, яке не є стандартним приєднанням, фінансується в розмірі розрахованої плати за приєднання за рахунок коштів, отриманих як плата за приєднання замовника. У разі недостатності таких коштів для виконання в повному обсязі робіт згідно з проектно-кошторисною документацією ці роботи фінансуються за рахунок плати за приєднання інших замовників, які приєднуються до того самого місця забезпечення потужності, або складової тарифу на передачу електричної енергії, або за зверненням замовника за рахунок поворотної фінансової допомоги, яка може надаватися електропередавальній організації. Додатково необхідні кошти для виконання в повному обсязі робіт згідно з проектно-кошторисною документацією передбачаються у складовій тарифу на передачу електричної енергії в установленому законодавством порядку строком до п'яти років. Джерелом повернення коштів, залучених від замовника як поворотна фінансова допомога, є плата за приєднання інших замовників, що приєднуються до того самого місця забезпечення потужності, та складова тарифу на передачу електричної енергії. Кошти, залучені від замовника як поворотна фінансова допомога, повертаються у строк до п'яти років відповідно до порядку фінансування послуг з приєднання електроустановок до електричних мереж. Частка витрат для створення за рахунок тарифу на передачу електричної енергії резерву потужності у місці забезпечення потужності, компенсована у складі плати за приєднання замовниками, приєднана потужність електроустановок яких забезпечується від того самого місця забезпечення потужності, враховується під час перегляду відповідної складової тарифу на передачу електричної енергії шляхом виключення з тарифу відповідних сум.
Крім того, відповідно до положень статті 18 Закону України "Про електроенергетику" , проектування та будівництво (нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт, технічне переоснащення) об'єктів електроенергетики здійснюються відповідно до законодавства у сфері містобудівної діяльності.
Фінансування капітального будівництва, реконструкції та обслуговування об'єктів, призначених для спільних потреб підприємств електроенергетики та підприємств інших галузей, провадиться за рахунок замовників (власників) та користувачів цих об'єктів.
Розвиток електричних мереж, які перебувають у власності або користуванні електропередавальних організацій, передбачається інвестиційними програмами, схваленими національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, та фінансується за рахунок коштів, передбачених у тарифах на передачу електричної енергії, оплати вартості послуг з приєднання, поворотної фінансової допомоги замовників, банківських кредитів, коштів, залучених з інших джерел, не заборонених законодавством. Кошти, отримані як оплата вартості послуги з приєднання, як поворотна фінансова допомога замовників обліковуються окремо та використовуються електропередавальною організацією для приєднання електроустановок замовників. Розвиток електричних мереж електропередавальної організації має узгоджуватися з планами забудови відповідної території.
Водночас повідомляємо, що згідно з положеннями Закону про приєднання , ставки плати за стандартне приєднання електроустановок мають бути обґрунтовані витратами на будівництво згідно з проектом та розраховані згідно з Методикою .
Одночасно слід зазначити, що постановою НКРЕ від 25.12.2012 № 1695 "Про затвердження ставок плати за стандартне приєднання електроустановок для Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя на 2013 рік" затверджені ставки плати за стандартне приєднання, які розраховані на підставі фактичних витрат на будівництво електричних мереж.
Так, на сьогодні ринкова вартість будівництва повітряної лінії електропередачі напругою 0,4 кВ на відстань 300 метрів становить близько 70 (сімдесят) тис. грн.
Таким чином, ставки плати за стандартне приєднання електроустановок для Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя встановлені на економічно обґрунтованому рівні та включають обґрунтовані витрати на розвиток електричних мереж.
Крім того, необхідно зауважити, що вимогами частини другої статті 25 Господарського кодексу України органам державної влади і органам місцевого самоврядування, що регулюють відносини у сфері господарювання, заборонено приймати акти або вчиняти дії, що визначають привілейоване становище суб'єктів господарювання тієї чи іншої форми власності, або ставлять у нерівне становище окремі категорії суб'єктів господарювання чи іншим способом порушують правила конкуренції.
Враховуючи вищевказане, НКРЕ звертає увагу, що порядок та механізм приєднання електроустановок до електричних мереж має здійснюватись з урахуванням вимог Закону України "Про електроенергетику" , Правил та Методики . При цьому, необхідно зауважити, що результатами законодавчого впорядкування послуг з приєднання електроустановок до електричних мереж (після прийняття Закону про приєднання та відповідних нормативно-правових актів) є: прозорість надання послуг з приєднання; визначення термінів надання послуг з приєднання; встановлення плати за приєднання; адаптація законодавства України до законодавства ЄС.
Разом з тим результатами змін законодавства з 01.01.2013 є зменшення
кількості процедур з 12-ти до 8-ми (при нестандартному приєднанні) та до
5-ти (при стандартному приєднанні), скорочення термінів приєднання з
285-ти днів до 140-ти (при нестандартному приєднанні) та до 42 (при
стандартному приєднанні - 1-й ступінь стандартного приєднання), а також
зниження вартості приєднання для 1-го ступеня стандартного приєднання з
|
1460 грн/1 кВт до 950 грн/1 кВт - V 35%.
Крім того, окремо необхідно звернути увагу, що положеннями пункту 116 Національного плану дій на 2012 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010-2014 роки "Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава" , затвердженого Указом Президента України від 12.03.2012 № 187 (далі - План), встановлено, що з метою спрощення процедури підключення до електричних мереж та підвищення не менше ніж на 20 пунктів показника "Підключення до системи електропостачання" в рейтингу Світового банку "Doing Business" 2013, НКРЕ надано доручення, зокрема, у 4-місячний строк з дня офіційного опублікування Закону про приєднання (01.01.2013) запровадити плату за приєднання електроустановок до електричних мереж.
Враховуючи вищенаведене, з метою виконання вимог Закону про приєднання , встановлення єдиної прозорої процедури визначення плати за приєднання електроустановок до електричних мереж та підняття позиції України в рейтингу сприятливості ділового середовища "Doing Business" 2013, який щорічно складається Всесвітнім банком (ВБ) та Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC), НКРЕ прийнято Постанову, якою затверджені ставки плати за стандартне приєднання для Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя на 2013 рік з урахуванням ступеня напруги в місці приєднання, категорії надійності електропостачання, одно- чи трифазного приєднання, окремо для сільської та міської місцевості, які встановлені на економічно обґрунтованому рівні та включають обґрунтовані витрати на розвиток електричних мереж
Таким чином, прийняття пропозиції Громадської ради при Чернівецькій обласній державній адміністрації щодо скасування Постанови , Правил та Методики призведе до невиконання вимог Закону про приєднання та Плану , а також створить передумови для зниження позиції України в рейтингу Світового банку "Doing Business" 2013, що є недопустимим.
Член КомісіїЮ. Власенко