• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо здійснення контролю за показаннями якості електричної енергії

Національна комісія регулювання електроенергетики України  | Лист від 23.11.2011 № 8909/11/17-11
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія регулювання електроенергетики України
  • Тип: Лист
  • Дата: 23.11.2011
  • Номер: 8909/11/17-11
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія регулювання електроенергетики України
  • Тип: Лист
  • Дата: 23.11.2011
  • Номер: 8909/11/17-11
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ РЕГУЛЮВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
Л И С Т
23.11.2011 N 8909/11/17-11
67730, Одеська обл.,
Білгород-Дністровський р-н,
с. Старокозаче,
Осат-ку О.П.
Шановний Осат-ко О.П.!
Національна комісія регулювання електроенергетики України (далі - НКРЕ) розглянула Ваш запит щодо надання інформації, який надійшов на офіційний web-сайт НКРЕ www.nerc.gov.ua, та в межах своєї компетенції повідомляє.
Статтею 24 Закону України "Про електроенергетику" встановлено, що енергопостачальники зобов'язані забезпечувати належний технічний стан та організацію експлуатації об'єктів електроенергетики відповідно до вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж та енергетичного обладнання, надійне та якісне постачання (транспортування) енергії згідно з умовами ліцензій та договорів.
У свою чергу статтею 25 вищезазначеного Закону передбачаються права споживачів, зокрема, на отримання електричної енергії, якісні характеристики якої визначені державними стандартами.
Відповідно до ГОСТ 13109-97 "Норми якості електричної енергії в системах електропостачання загального призначення" (далі - ДЕСТу 13109-97), норми встановленні даним Стандартом, підлягають включенню в технічні умови на приєднання користувачів електричної енергії і в договори на постачання електричної енергії між електропередавальною організацією і користувачами електричної енергії.
Так, відносини між громадянами (далі - споживачі електричної енергії) та енергопостачальниками регулюються Правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.99 N 1357 (далі - Правила).
Споживання електричної енергії здійснюється на підставі договору про користування електричною енергією між споживачем і енергопостачальником, що розробляється енергопостачальником згідно з Типовим договором про користування електричною енергією (додаток 1) і укладається на три роки (пункт 3 Правил) .
Положеннями пункту 38 Правил визначено, що енергопостачальник зобов'язаний приймати письмові та усні повідомлення (у тому числі засобами зв'язку) споживачів щодо порушення електропостачання або порушення параметрів якості електричної енергії, а також вживати заходів до відновлення електропостачання та приведення показників якості у відповідність з вимогами нормативних документів.
Згідно з положеннями пунктів 49-51 Правил у разі порушення енергопостачальником умов договору споживач викликає представника енергопостачальника для складання та підписання акта-претензії споживача, в якому зазначаються терміни, види, відхилення показників з надання послуг тощо (форму типового акта-претензії наведено у додатку 2 до Правил).
Акт-претензія складається споживачем та представником енергопостачальника і скріплюється їхніми підписами.
У разі неприбуття представника енергопостачальника протягом 3 днів з дня звернення у містах або 7 днів - у сільській місцевості споживач має право скласти акт-претензію у довільній формі.
У разі відмови представника енергопостачальника від підписання акта, акт вважається дійсним, якщо його підписали не менше ніж три споживачі або споживач і виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоврядування.
Акт-претензія споживача подається енергопостачальнику, який у десятиденний термін усуває недоліки або надає споживачеві обґрунтовану відмову щодо задоволення його претензій.
Звертаємо увагу, що відповідно до положень пункту 52 Правил, у разі відмови енергопостачальника провести необхідні заміри параметрів якості електричної енергії споживач має право сам організувати проведення таких замірів. Проводити заміри параметрів якості електроенергії може організація, яка має відповідні повноваження або дозволи. У цьому випадку енергопостачальник повинен відшкодувати витрати споживача.
Пунктом 46 Правил визначено, що у разі порушення прав споживачів (відмова споживачеві в реалізації його прав, надання послуг, що за якістю не відповідають вимогам нормативно-технічних документів, відмова у наданні необхідної та достовірної інформації, ухилення від перевірки якості електричної енергії тощо) енергопостачальник несе відповідальність згідно із законодавством та договором.
Крім того, якщо між споживачем і енергопостачальником не досягнуто згоди про користування електричною енергією, її оплату, збереження приладів обліку тощо, спірні питання вирішуються в установленому законодавством порядку, зокрема судом (абзац сьомий пункту 53 Правил) .
Додатково повідомляємо, що відповідно до підпункту 15 пункту 4 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 N 929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2006 N 131) , здійснення в межах своєї компетенції нагляду за відповідністю показників якості електричної енергії вимогам нормативних документів та технічним станом та організацією експлуатації електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики, споживачів електричної енергії є одним із завдань та функцій Держенергонагляду.
Отже, для вирішення питання щодо здійснення контролю за показаннями якості електричної енергії Ви можете звернутись до Інспекції Держненергонагляду в Одеській області (65049, м. Одеса, вул. І.Франка, 55, (048) 730-12-37, 730-12-39(ф)).
Крім того, згідно із пунктами 1.3 та 1.5 Положення про Інформаційно-консультаційний центр по роботі із споживачами електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕ від 12.03.2009 N 299, Інформаційно-консультаційний центр по роботі із споживачами електричної енергії є загальнодоступним центром для юридичних, фізичних осіб - підприємців та населення, які є споживачами електричної енергії або мають намір стати споживачами та звернулися за консультацією, отриманням інформації або для розв'язання суперечних питань, які виникли між Компанією та заявниками.
Подібні спірні питання можуть бути вирішені у разі звернення до Інформаційно-консультаційного центру по роботі із споживачами електричної енергії ПАТ "Одесаобленерго" який знаходиться за адресою м. Одеса, вул. Мала Арнаутська, 88, (тел. (048) 705-25-00, (048) 705-24-47).
Слід зазначити, що відповідно до статті 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" (далі - Закон) публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Таким чином, інформація щодо строку приведення рівня напруги у відповідність до ДЕСТу 13109-97 в мережах енергопостачальника знаходиться у володінні ПАТ "Одесаобленерго", та не є такою, що належить чи була отримана або створена під час виконання своїх обов'язків НКРЕ.
Окремо повідомляємо, що відповідно до частини першої статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
З повагою,
Член Комісії

Ю.Андрійчук