• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо надання інформації (стосовно укладення господарського договору на постачання електричної енергії)

Національна комісія регулювання електроенергетики України  | Лист від 24.11.2010 № 7550/11/17-10
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія регулювання електроенергетики України
  • Тип: Лист
  • Дата: 24.11.2010
  • Номер: 7550/11/17-10
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія регулювання електроенергетики України
  • Тип: Лист
  • Дата: 24.11.2010
  • Номер: 7550/11/17-10
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ РЕГУЛЮВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
Л И С Т
24.11.2010 N 7550/11/17-10
ТОВ "КК "Логіка"
ВАТ "Запоріжжяобленерго"
Запорізьке ТП НКРЕ
Щодо надання інформації
Національна комісія регулювання електроенергетики України (далі - НКРЕ) розглянула лист ТОВ "КК "Логіка" від 28.10.2010 N 315 щодо надання роз'яснень та в межах своєї компетенції повідомляє.
Згідно з частиною першою статті 67 Господарського кодексу України (далі - ГКУ), відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів, укладених сторонами за взаємною згодою із визначенням в них істотних умов.
Відповідно до положень статті 180 ГКУ, при укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Порядок укладення договорів регулюється статтею 181 ГКУ.
Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії), регулюються Правилами користування електричною енергією, затвердженими постановою НКРЕ від 31.07.96 N 28, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 02.08.96 за N 417/1442 (із змінами) (далі - ПКЕЕ). Дія ПКЕЕ поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення).
Відповідно до положень пункту 1.2 ПКЕЕ, населений пункт - це юридична особа - споживач (власник електроустановок населеного пункту або уповноважена власником (співвласниками) експлуатаційна організація, в господарському віданні якої є електроустановки населеного пункту), об'єднує населення на визначеній території та утримує ці електроустановки з метою забезпечення електричною енергією споживачів населеного пункту. Споживачі населеного пункту - це споживачі електричної енергії - фізичні особи, які з метою задоволення власних побутових або господарських потреб споживають електричну енергію для потреб електроустановок, що належать їм за ознакою права власності або користування, за винятком електроустановок, які використовуються для здійснення в установленому законодавством порядку підприємницької діяльності.
Договір про постачання електричної енергії на основі типового договору (додаток 3 до ПКЕЕ) укладається постачальником електричної енергії за регульованим тарифом з усіма споживачами та субспоживачами (крім населення), які розташовані на території здійснення ліцензованої діяльності постачальником електричної енергії за регульованим тарифом (пункт 1.3 ПКЕЕ).
Постачальники електричної енергії за регульованим тарифом на закріпленій території не мають права відмовити споживачу або субспоживачу, електроустановки якого розташовані на цій території, в укладенні договору за умови дотримання вимог законодавства України, зокрема ПКЕЕ та інших нормативно-технічних документів (абзац перший пункту 1.9 ПКЕЕ).
Розділом 5 ПКЕЕ визначені істотні та обов'язкові умови укладення договору про постачання електричної енергії.
Згідно з пунктом 5.1 ПКЕЕ, договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін.
Споживання електричної енергії без договору не допускається.
Особливості постачання електричної енергії для населених пунктів регулюються розділом 12 ПКЕЕ.
Відповідно до положень пункту 12.1 ПКЕЕ, електрична енергія постачається населеному пункту на підставі договору про постачання електричної енергії.
Пунктами 12.3 та 12.4 ПКЕЕ визначено, що населений пункт на підставі договору про постачання електричної енергії здійснює закупівлю електричної енергії у постачальника електричної енергії з метою її подальшого використання споживачами населеного пункту для задоволення комунально-побутових потреб споживачів населеного пункту, для технічних цілей та інших потреб населеного пункту. За обсяг закупленої електричної енергії з постачальником електричної енергії розраховується населений пункт відповідно до умов договору. Закупівля електричної енергії у постачальника за рахунок коштів споживачів населеного пункту, умови використання електричної енергії, розрахунків за неї, умови технічного забезпечення електропостачання електроустановок споживачів населеного пункту, утримання та обслуговування технологічних електричних мереж населеного пункту регулюються установчими документами населеного пункту та/або укладеними у встановленому законодавством порядку договорами між споживачами населеного пункту та населеним пунктом щодо обслуговування технологічних електричних мереж населеного пункту.
Отже, у разі укладення між ОСББ та енергопостачальною організацією договору про постачання електричної енергії, для забезпечення електричною енергією споживачів населеного пункту ОСББ підпадає під визначення "населений пункт".
Питання встановлення прямих взаємовідносин між споживачами електричної енергії (мешканцями багатоповерхового будинку) та енергопостачальником здійснюється з дотриманням вимог пункту 12.5 ПКЕЕ.
Так, у разі виходу із складу населеного пункту або прийняття відповідного рішення органом управління населеного пункту споживач населеного пункту або фізична особа, електроустановки якої приєднані до технологічних електричних мереж населеного пункту (далі - споживач на території населеного пункту), для користування електричною енергією має право:
змінити у встановленому порядку схему електропостачання та приєднати належну йому електроустановку до електричних мереж електропередавальної організації;
укласти тристоронній договір про користування електричною енергією на території населеного пункту з постачальником електричної енергії та населеним пунктом на основі типового договору (додаток 5 до ПКЕЕ) та договір про користування електричною енергією відповідно до Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.99 N 1357 (із змінами) (далі ПКЕЕН).
У разі укладення тристороннього договору про користування електричною енергією на території населеного пункту постачальник електричної енергії та населений пункт вносять у встановленому законодавством України порядку зміни в укладений між ними договір про постачання електричної енергії щодо визначення обсягу спожитої населеним пунктом електричної енергії та умов припинення або обмеження електропостачання населеного пункту, які пов'язані та витікають з умов тристороннього договору про користування електричною енергією на території населеного пункту.
Отже, у разі прийняття відповідного рішення органом управління населеного пункту (ОСББ) споживачі населеного пункту мають право укласти договори про користування електричною енергією з енергопостачальником.
Договір між споживачами та енергопостачальником укладається відповідно до положень ПКЕЕН.
Порядок постачання електричної енергії споживачам - фізичним особам, порядок розрахунків за спожиту ними електричну енергію, процедура відключення та відновлення електропостачання електроустановок таких споживачів регулюються нормами ПКЕЕН.
Відповідно до абзаців першого та другого пункту 3 ПКЕЕН, споживання електричної енергії здійснюється на підставі договору про користування електричною енергією між споживачем і енергопостачальником, що розробляється енергопостачальником згідно з Типовим договором про користування електричною енергією (Додаток 1) і укладається на три роки. Об'єктами споживача, згідно ПКЕЕН, є житлові будинки, гаражі, майстерні або інші електрифіковані споруди, що належать споживачу на правах власності або користування. Що стосується багатоквартирного будинку, який належить житлово-експлуатаційній організації, то у цьому випадку енергопостачальник має укладати договори про користування електричною енергією з кожним наймачем (власником) квартири.
Таким чином, відносини між постачальником електричної енергії та споживачем мають бути врегульовані згідно із вищенаведеними вимогами ПКЕЕ та ПКЕЕН.
Додатково повідомляємо, якщо між енергопостачальною організацією та споживачем не досягнуто згоди, то, згідно із статтею 187 ГКУ, спори, що виникають при укладанні господарських договорів, розглядаються судом.
Основна діяльність ОСББ полягає у здійсненні функцій із забезпечення прав власників приміщень, належного утримання будинків та прибудинкової території, сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг.
Щодо коштів, які сплачують власники приміщень за надані їм комунальні послуги, вони можуть, згідно з укладеними договорами, надходити на розрахунковий рахунок об'єднання для накопичення і наступного перерахування підприємствам, організаціям, які надають ці послуги. Таке перерахування коштів здійснюється щомісяця у визначений день згідно з договором між об'єднанням і зазначеними підприємствами, організаціями.
За відсутності технічної можливості проведення поквартирного обліку споживання водо-, тепло-, газо-, електропостачання, гарячого водопостачання та інших послуг управитель зобов'язаний за рахунок коштів балансоутримувача встановити загальнобудинкові прилади обліку.
У разі, якщо правління об'єднання самостійно здійснює функції управителя, воно, за договором з постачальниками комунальних послуг, може бути колективним замовником (абонентом) таких послуг. У цьому разі об'єднання несе повну відповідальність за вчасну сплату вартості фактично спожитих членами об'єднання комунальних послуг.
Член Комісії К.Теличко