• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо відповідності дій працівників ВАТ "ЕК "Миколаївобленерго"

Національна комісія регулювання електроенергетики України  | Лист від 20.01.2010 № 265/11/17-10
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія регулювання електроенергетики України
  • Тип: Лист
  • Дата: 20.01.2010
  • Номер: 265/11/17-10
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія регулювання електроенергетики України
  • Тип: Лист
  • Дата: 20.01.2010
  • Номер: 265/11/17-10
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ РЕГУЛЮВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
Л И С Т
20.01.2010 N 265/11/17-10
Депутату Миколаївської
обласної ради
Шмаковій Т.О.
Шановна Тетяно Олександрівно!
Національна комісія регулювання електроенергетики України (далі - НКРЕ) розглянула Ваше звернення від 16.12.2009 N 505 щодо відповідності дій працівників ВАТ "ЕК "Миколаївобленерго" (далі - енергопостачальник) чинному законодавству та в межах компетенції повідомляє.
Згідно з Положенням про Національну комісію регулювання електроенергетики України (далі - НКРЕ), затвердженого Указом Президента України від 21.04.98 N 335/98, НКРЕ у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, постановами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, зокрема, Закону України "Про природні монополії" та Закону України "Про електроенергетику".
Положеннями пункту 9 Закону України "Про електроенергетику" (далі - Закон) державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.
Відповідно до положень статей 11 Закону державне регулювання діяльності в електроенергетиці провадиться шляхом надання ліцензій на здійснення окремих видів діяльності в електроенергетиці, формування тарифної політики, встановлення порядку здійснення контролю за діяльністю суб'єктів електроенергетики, інших учасників оптового ринку електричної енергії та відповідальності за порушення ними умов і правил здійснення діяльності на оптовому ринку електричної енергії. Правові, економічні та організаційні засади державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій у сфері електроенергетики визначаються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Положеннями статті 24 Закону передбачено, що енергопостачальники зобов'язані забезпечувати надійне постачання електричної енергії згідно з умовами ліцензій та договорів. Енергопостачальники несуть відповідальність перед споживачами електричної енергії у розмірі двократної вартості недовідпущеної електричної енергії у разі переривання електропостачання з вини енергопостачальника (згідно з умовами договору на користування електричною енергією). У разі відпуску електричної енергії, параметри якості якої знаходяться поза межами показників, зазначених у договорі на користування електричною енергією, енергопостачальник несе відповідальність у розмірі двадцяти п'яти відсотків вартості такої електроенергії.
Положеннями статті 11 Цивільного кодексу України встановлено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори.
Згідно із положеннями пункту 3 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.99 N 1357 (далі - ПКЕЕН), споживання електричної енергії здійснюється на підставі договору про користування електричною енергією між споживачем і енергопостачальником, що розробляється енергопостачальником згідно з Типовим договором про користування електричною енергією (додаток 1 до ПКЕЕН) і укладається на три роки.
Так, пунктами 11-15 Типового договору визначені права та обов'язки як споживачів електричної енергії так і права та обов'язки енергопостачальників.
Крім цього, положеннями пункту 41 ПКЕЕН споживач має право, зокрема, на якісне обслуговування енергопостачальником електричних мереж і приладів обліку.
Відповідно до положень пункту 42 ПКЕЕН одними з обов'язків споживачів є дотримання вимог нормативно-технічних документів та договору та забезпечувати доступ представникам енергопостачальника після пред'явлення ними службових посвідчень до квартири або іншого об'єкта для обстеження приладу обліку, електроустановок та електропроводки.
Положеннями пункту 37 ПКЕЕН визначено, що енергопостачальник має право перевіряти справність приладів обліку, знімати показання відповідно до умов договору та проводити обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза приладами обліку.
Абзацом восьмим пункту 38 ПКЕЕН одним з обов'язків енергопостачальника є проводити не менш як один раз на 6 місяців контрольне знімання показань приладів обліку у споживачів відповідно до затверджених графіків.
При цьому пунктом 39 ПКЕЕН зазначено, що представник енергопостачальника під час знімання показань приладів обліку, заміни приладів обліку, виписування платіжних документів за електричну енергію та інших дій, що виконуються відповідно до цих Правил, зобов'язаний пред'являти своє службове посвідчення.
Отже, відповідно до вимог законодавства та умов договору, для належного виконання своїх прав та обов'язків, представники енергопостачальника мають право здійснювати технічні перевірки електроустановок споживачів.
Відповідно до пункту 53 ПКЕЕН у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Один примірник акта вручається споживачу, другий залишається у енергопостачальника. Споживач має право внести до акта свої зауваження.
У разі відмови споживача від підпису в акті робиться позначка про відмову. Акт вважається дійсним, якщо його підписали три представники енергопостачальника.
Акт про порушення цих Правил розглядається комісією з розгляду актів, що утворюється енергопостачальником і складається не менш як з трьох уповноважених представників енергопостачальника.
Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів.
Енергопостачальник повідомляє споживача не пізніше ніж за 20 календарних днів до дня засідання комісії про його час і дату.
Акт про порушення цих Правил не розглядається у разі неповідомлення або несвоєчасного повідомлення споживача про час і дату засідання комісії.
Рішення комісії з розгляду актів оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
У протоколі зазначається інформація про причетність споживача до порушення цих Правил.
У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються:
відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії;
розрахунок проведених нарахувань з посиланням на відповідні пункти цих Правил та затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 N 562 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією.
У разі відмови споживача від сплати вартості необлікованої електричної енергії енергопостачальник звертається з позовом до суду та має право припинити постачання електричної енергії після прийняття судом рішення на користь енергопостачальника (крім випадку виявлення факту самовільного підключення).
Якщо між споживачем і енергопостачальником не досягнуто згоди щодо користування електричною енергією, її оплати, збереження приладів обліку тощо, спірні питання вирішуються в установленому законодавством порядку.
Крім цього, відповідно до вимог Порядку визначення розміру і відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок викрадення електричної енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.2006 N 122, на підставі акта виявлених порушень енергопостачальник розраховує розмір завданих внаслідок викрадення електричної енергії збитків та надсилає споживачеві електричної енергії рахунок для їх оплати.
Споживач електричної енергії здійснює оплату зазначених збитків протягом 30 днів після отримання рахунка.
У разі відмови споживача відшкодувати збитки підтвердження факту викрадення електричної енергії та стягнення збитків здійснюється у судовому порядку.
Частиною другою статті 16 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону України "Про судоустрій України" правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються.
Разом з тим, положеннями статті 6 цього Закону усім суб'єктам правовідносин гарантується захист їх прав, свобод і законних інтересів незалежним і неупередженим судом, утвореним відповідно до закону. Таким чином, споживачі можуть скористатись своїм правом та звернутись для вирішення спірних питань до суду.
Згідно із пунктами 1.3 та 1.5 Положення про Інформаційно-консультаційний центр по роботі із споживачами електричної енергії від 12.03.2009 N 299 (далі - Положення) Інформаційно-консультаційного центру по роботі із споживачами електричної енергії є загальнодоступним центром для юридичних, фізичних осіб - підприємців та населення (далі - заявники), які є споживачами електричної енергії або мають намір стати споживачами та звернулися за консультацією, отриманням інформації або для розв'язання суперечних питань, які виникли між Компанією та заявниками. Діяльність ІКЦ має забезпечити доступність, достовірність інформації, об'єктивність та своєчасність розгляду пропозицій (зауважень), заяв (клопотань) і скарг заявників, викладених ними в письмовій або усній формі (далі - звернення).
Відповідно до підпункту 2.1.3 пункту 2.1 Положення одним із основних завдань ІКЦ є розв'язання суперечностей та конфліктних ситуацій, які виникають між Компанією та заявниками.
Підпунктом 2.2.3 пункту 2.2 Положення визначено, що для забезпечення належного виконання основних завдань ІКЦ виконує такі функції, в тому числі, організовує прийом заявників та розгляд їх звернень відповідно до законодавства та цього Положення.
ІКЦ при розгляді звернень зобов'язаний об'єктивно і вчасно розглянути їх, перевірити викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання (пункт 5.7 ПКЕЕН) .
Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома заявника в письмовій формі з посиланням на законодавство і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення (пункт 5.8 ПКЕЕН) .
Слід зазначити, що у разі, якщо спірне питання вирішено на користь Компанії, то підготовлена відповідь та матеріали передаються на розгляд Комісії ІКЦ.
До складу Комісії ІКЦ входить: начальник ІКЦ, який є головою Комісії ІКЦ, представники відповідного територіального представництва НКРЕ та Держенергонагляду. До складу Комісії ІКЦ можуть входити (за згодою) представники відповідних управлінь обласних державних адміністрацій, обласних відділень Антимонопольного комітету України, територіальних органів Держспоживстандарту України (пункт 4.3 ПКЕЕН) .
Згідно із пунктом 3.4.1 Умов та Правил здійснення підприємницької діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, затверджених постановою НКРЕ від 13.06.1996 N 15/1 Ліцензіат (енергопостачальник) повинен діяти згідно із законодавством України та іншими Нормативними документами.
Таким чином, порушені у Вашому зверненні питання врегульовані чинним законодавством.
З повагою,
Голова Комісії

В.Кальченко