• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо надання розяснень (стосовно додаткових зобовязань по договору на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами)

Національна комісія регулювання електроенергетики України  | Лист від 31.03.2009 № 2067/17/17-09
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія регулювання електроенергетики України
  • Тип: Лист
  • Дата: 31.03.2009
  • Номер: 2067/17/17-09
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія регулювання електроенергетики України
  • Тип: Лист
  • Дата: 31.03.2009
  • Номер: 2067/17/17-09
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ РЕГУЛЮВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
Л И С Т
31.03.2009 N 2067/17/17-09
Рівненське територіальне
представництво
Щодо надання роз'яснень
Національна комісія регулювання електроенергетики України (далі - НКРЕ) розглянула лист Рівненського територіального представництва НКРЕ від 24.11.2008 N 30-17-21/340 та повідомляє.
Положеннями пункту 9.2 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.96 N 28 (далі - Правила), постачальник електричної енергії за нерегульованим тарифом зобов'язаний укласти відповідний договір з електропередавальною організацією, а за необхідності і з основним споживачем щодо передачі електричної енергії до мереж споживача, з яким укладено договір про купівлю-продаж електричної енергії.
Отже, Правилами, а також Примірним договором на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами між постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом та електропередавальною організацією, схваленим постановою НКРЕ від 19.10.2005 N 934, встановлена необхідність укладення договору на передачу, сторонами якого мають бути електропередавальна організація та постачальник електричної енергії за нерегульованим тарифом.
Вищезазначене свідчить, що предметом договору на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами є взаємовідносини між електропередавальною організацією та постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом щодо передачі електричної енергії мережами електропередавальної організації споживачам постачальника електричної енергії за нерегульованим тарифом.
Разом з тим, згідно з положеннями статті 6 Цивільного кодексу України, сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільного законодавства, свої відносини, які не врегульовані цими актами.
Сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд.
Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Враховуючи все вищезазначене, слід відмітити наступне:
чинне законодавство не обмежує кількість учасників договору на передачу електричної енергії, однак і не визначає обов'язкової участі споживача у таких взаємовідносинах;
участь споживача у такому договорі можлива лише за згоди самого споживача, а тому його відмова або зволікання з укладенням договору призведе до порушення гарантованого Законом України "Про електроенергетику" права суб'єкта підприємницької діяльності на доступ до мереж, який зобов'язаний забезпечити енергопостачальник, що здійснює діяльність з передачі електричної енергії з використанням власних мереж;
відповідно до Закону України "Про електроенергетику" та ПКЕЕ взаємовідносини між споживачем електричної енергії та постачальником регулюються договором про постачання електричної енергії, який і визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін.
Таким чином, укладення багатостороннього (тристороннього) договору про передачу електричної енергії, за взаємною згодою всіх учасників, не суперечить вимогам законодавства, зокрема нормативно-правовим актам НКРЕ. За відсутності згоди хоча б однієї із сторін такі відносини мають врегульовуватись системою двосторонніх договорів.
З огляду на зазначене та враховуючи, що ЗАТ "Ей-І-Ес Рівнеенерго" та ДП "Енерготранссервіс" на момент звернення не досягли згоди щодо запропонованих додаткових зобов'язань по договору на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електромережами, НКРЕ вважає за доцільне при укладенні зазначеного договору дотримуватись форми, схваленої постановою НКРЕ від 19.10.2005 N 934.
Крім того, зазначимо, що вимоги електропередавальних організацій щодо додаткових зобов'язань, у тому числі і тих, які прямо не стосуються умов договору, можуть вважатися протидією для здійснення суб'єктами господарювання ліцензованої діяльності з постачання електричної енергії за нерегульованим тарифом, а дії ЗАТ "Ей-І-Ес Рівнеенерго" у разі висування таких вимог буде кваліфіковано як зловживання своїм монопольним становищем та обмеження конкуренції на ринку електроенергії.
Член Комісії Ю.Андрійчук