• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо надання інформації

Національна комісія регулювання електроенергетики України  | Лист від 10.01.2007 № 61/13/17-07
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія регулювання електроенергетики України
  • Тип: Лист
  • Дата: 10.01.2007
  • Номер: 61/13/17-07
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія регулювання електроенергетики України
  • Тип: Лист
  • Дата: 10.01.2007
  • Номер: 61/13/17-07
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ РЕГУЛЮВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
Л И С Т
10.01.2007 N 61/13/17-07
Державний комітет України
з питань технічного
регулювання та споживчої
політики
На виконання пункту 4 Указу Президента України "Про заходи щодо посилення державного захисту прав споживачів" від 12.01.2002 N 16 Національна комісія регулювання електроенергетики України надає інформацію з приводу стану захисту прав споживачів електричної енергії та газу у 2006 році.
Одним з основних та першочергових завдань державного регулювання діяльності суб'єктів господарської діяльності у сфері природних монополій та суміжних ринків, передбачених Законами України "Про електроенергетику", "Про природні монополії", Положенням про Національну комісію регулювання електроенергетики України, затвердженого Указом Президента України від 14 березня 1995 р. N 213 (у редакції Указу Президента України від 21 квітня 1998 р. N 335 є захист прав споживачів.
У нижченаведеній таблиці надається інформація стосовно кількості звернень, що надійшли до Національної комісії регулювання електроенергетики України у 2006 році, їх повторності, категорій громадян, які звертались за захистом своїх порушених прав чи отримання відповідних роз'яснень, а також інша кількісна інформація щодо проведеної роботи із зверненнями споживачів електричної енергії та газу.
Звідки
надій-
шли
зверне-
ння
Кіль-
кість
грома-
дян, що
зверну-
лися
Кіль-
кість
звер-
нень
з них:
1234567891011121314
1. Від
грома-
дян
поштою
42089027499135311423310319801291319
2. Від
грома-
дян на
особис-
тому
прийомі
48582804139271324015032
3. Від
Кабіне-
ту
мініст-
рів
України
2178452915661225177214660510146
4. Від
інших
органів
911859505818723592026059
Всього77619786777152886166509155562002211556
1. Колективних; 2. Повторних; 3. Від героїв, інвалідів ВВВ; 4. Від ветеранів війни та праці, багатодітних сімей та інших громадян, які потребують соціального захисту та підтримки.; 5. Пропозиції; 6. Заяви; Клопотання; 7. Скарги; 8. Інформаційні запити; 9. Надано роз'яснення, необхідну інформацію; 10. Надіслано на розгляд за належністю іншому органу влади, установи чи організації; 11. Відмовлено у задоволенні (клопотанні, запиту, скарги); 12. У стадії розгляду (вирішення); 13. Розглянуто, надано відповідь з порушенням термінів; 14. Вирішено позитивно.
Як засвідчили результати, проведеної Комісією роботи із захисту прав споживачів електричної енергії та газу у 2006 році, основними питаннями, які найбільш частіше порушувались громадянами у зверненнях, заявах та скаргах є:
надання об'єктивної оцінки встановленим фактам порушень чинного законодавства України, що мали місце у взаємовідносинах між енергопостачальниками, газопостачальними (газотранспортними) організаціями та споживачами електричної енергії та газу;
правова оцінка дій енергопостачальників, газопостачальних (газотранспортних) організацій з відключень, припинень від джерел енерго(газо)постачання;
правомірність здійснених нарахувань відшкодування шкоди, заподіяної споживачами електричної енергії та газу;
встановлений порядок реструктуризації заборгованості, що виникла під час користування електричної енергії чи газом;
порядок пільгової оплати за спожитий газ та електричну енергію;
встановлений порядок укладення договорів про користування електричною енергією та договору про надання послуг з газопостачання;
порядок підключення електроустановок до електричних мереж, підключення газових приладів і пристроїв;
тарифи на електричну енергію та чинний порядок оплати за спожиту електричну енергію, як на індивідуальні (особисті), так і на загальнобудинкові потреби та технічні цілі;
ціни на газ для населення, чинний порядок оплати за його споживання, оплати за використаний газ за умови наявності лічильника або його відсутності;
чинний порядок з оплати за спожиту електричну енергію громадянами, які у встановленому порядку набули статусу суб'єктів підприємницької діяльності;
правове врегулювання питання укладення прямих договорів про користування електричною енергією особами - громадянами, які мають правовий статус членів садових товариств, кооперативів, об'єднань співвласників багатоквартирних будинків, або які у встановленому порядку вибули із таких організацій, кооперативів, об'єднань;
надання роз'яснень щодо застосування Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.99 N 1357, Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 1999 р. N 2246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2004 р. N 476 та нормативно-правових актів України щодо врегулювання взаємовідносин між споживачами електричної енергії, газу та енергопостачальниками, газопостачальними (газотранспортними) організаціями.
З метою належного захисту прав споживачів електричної енергії та газу, фахівцями Комісії здійснювався детальний розгляд наведеної інформації у зверненнях, заявах та скаргах. У разі необхідності, із залученням територіальних представництв НКРЕ, проводились перевірки викладених фактів порушень прав споживачів. За результатами таких перевірок та відповідно до вимог чинного законодавства України, оцінювалась конфліктна ситуація, яка мала місце у взаємовідносинах енергопостачальних, газопостачальних (газотранспортних організацій) та споживачів їх товарів, послуг, розглядались та здійснювались заходи щодо можливих шляхів вирішення спірних питань між ними. Зміст таких заходів полягає у підготовці відповідних роз'яснень або втручання Комісії у врегулювання конфліктної ситуації. У зв'язку з цим, НКРЕ готувались листи до енергопостачальних компаній та газопостачальних (газотранспортних) організацій з вимогами щодо приведення своїх взаємовідносин з споживачами електричної енергії та газу у відповідність до положень законодавства.
Слід зазначити і те, що згідно з вимогами чинного законодавства України, всі спірні питання, які виникають під час користування електричною енергією чи газом, вирішуються у встановленому порядку. При цьому, виявляються випадки звернень споживачів електричної енергії чи газу до Комісії, коли їх взаємовідносини з енергопостачальниками, газопостачальними (газотранспортними) організаціями знаходились у стадії судового розгляду. За таких обставин, Комісією з метою захисту порушених прав споживачів електричної енергії чи газу готуються роз'яснення вимог чинного законодавства у сфері електроенергетики та газу з відповідним моделюванням на конкретну конфліктну ситуацію.
При цьому, при розгляді та вирішенні питань, поставлених у зверненнях, скаргах та заявах споживачів електричної енергії, газу, НКРЕ дотримується порядку розгляду звернень громадян, терміни їх розгляду, інших вимог, передбачених Законом України "Про звернення громадян".
Для вирішення питань, що виникають у громадян під час користування електричною енергією та газом, а також на виконання вимог вищевказаного Закону, посадовими особами, а саме Головою та Членами НКРЕ, у 2006 році на особистому прийомі було прийнято 58 громадян. За наслідками таких прийомів, у межах компетенції Комісії надано відповідні консультації та підготовлені роз'яснення щодо вирішення по суті поставлених питань.
Необхідно зазначити, що до НКРЕ у 2006 році звертались представники різних соціальних і професійних верств населення. При цьому, найбільш ураженими і такими, що потребують захисту з боку компетентних органів, є незахищені верстви населення України, а саме пенсіонери, інваліди, малозабезпечені особи. Від такої категорії споживачів надходили запити щодо порядку реструктуризації заборгованості, що виникла під час користування житлово-комунальними послугами, порядок призначення субсидій з їх оплати тощо. У зв'язку з такими зверненнями, заявами та скаргами з боку НКРЕ здійснювались конкретні заходи на місцях із залученням органів місцевої влади, енергопостачальних та газопостачальних (газотранспортних) компаній в напрямку знаходження компромісного вирішення питань, порушених громадянами з тяжким матеріальним станом - найчастіше це реструктуризація заборгованості, застосування терміну позовної давності при визначенні величини боргу споживача, клопотання про надання органами місцевої влади разової цільової допомоги тощо.
Також вагома кількість звернень, заяв у 2006 році надходила від громадян, які мають відповідно до закону право на пільгу з оплати за користування житлово-комунальними послугами. Для таких громадян, в більшості випадків надавались роз'яснення з механізму реалізації встановленого права на пільгу під час користування електричною енергією та газом.
Найбільш вагому частку у захисті прав споживачів електричної енергії за 2005 рік складає робота НКРЕ з підготовки в межах своїх повноважень роз'яснень положень чинного законодавства України у сфері електроенергетики та газу, що в свою чергу є наслідком запитів громадян, в яких порушуються питання стосовно правового врегулювання взаємовідносин енергопостачальників, газопостачальних (газотранспортних) організацій та споживачів.
Водночас вважаємо за потрібне звернути увагу і на той факт, що за 2006 рік спостерігалось зростання обізнаності громадянами змісту прав та обов'язків у якості споживачів електричної енергії та газу. Зріст вказаної позитивної тенденції, на нашу думку, забезпечує громадянам можливість самостійного, без втручання компетентних органів, захисту своїх прав та охоронюваних інтересів під час користування електричною енергією чи газом. Також з цією метою, Комісія опубліковує деякі відповіді на такі запити у офіційному виданні Комісії - "Інформаційний бюлетень НКРЕ" та системі комплексного інформаційного забезпечення "ЛІГА".
За наслідками роботи із захисту прав споживачів електричної енергії та газу у 2006 році можна виділити і таке позитивне явище, як зменшення позадоговірного споживання електричної енергії та газу у побуті. Проблема позадоговірного споживання електричної енергії існує доволі тривалий час, що у відповідності до вимог Закону України "Про електроенергетику", Цивільного кодексу України, Правил користування електричною енергією для населення, Правил надання послуг з газопостачання, є недопустимим. Слід відмітити, що під час здійснення Комісією захисту прав споживачів електричної енергії, виявлялись факти позадоговірного споживання електричної енергії та газу, і такі факти були непоодинокими. На підставі цього, Комісією у межах своєї компетенції проводилась робота із залученням фахівців територіальних представництв НКРЕ по областях для належного врегулювання правовідносин побутових споживачів електричної енергії та газу з енергопостачальними, газопостачальними (газотранспортними) організаціями.
Крім того, під час здійснення завдання із захисту прав споживачів у 2006 році, Комісія тісно співпрацювала із міністерствами, відомствами та іншими центральними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування. Під час виявлених фактів порушень прав споживачів електричної енергії та газу, усунення яких належить до компетенції прокуратури, Комісія, керуючись Законом України "Про прокуратуру", готувала відповідні звернення з метою захисту прав громадян та усунення, виявлених під час розгляду звернень порушень.
З урахуванням викладеного зазначаємо, що робота із захисту прав споживачів електричної енергії та газу у 2006 року була проведена Комісією у відповідності до вимог чинного законодавства України.
Голова Комісії О.Рогозін