• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо надання розяснень

Національна комісія регулювання електроенергетики України  | Лист від 10.11.2004 № С-211-13/59
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія регулювання електроенергетики України
  • Тип: Лист
  • Дата: 10.11.2004
  • Номер: С-211-13/59
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія регулювання електроенергетики України
  • Тип: Лист
  • Дата: 10.11.2004
  • Номер: С-211-13/59
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ РЕГУЛЮВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
Л И С Т
10.11.2004 N С-211-13/59
Стр-еву Г.Г.
м. Херсон, вул. Дорофієва
Щодо надання роз'яснень
Шановний Геннадію Григоровичу!
Національна комісія регулювання електроенергетики України розглянула Вашу скаргу від 10.10.2004 щодо відключення від електропостачання квартири, в якій Ви мешкаєте, і в межах своєї компетенції повідомляє.
Взаємовідносини між громадянами (далі - споживачі електричної енергії) та енергопостачальниками регулюються відповідно до Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 N 1357 (далі - Правила). Правила обов'язкові для виконання всіма споживачами і енергопостачальниками незалежно від форм власності.
Згідно з пунктом 19 Правил, розрахунки населення за спожиту електричну енергію здійснюються за діючими тарифами для населення. Пунктом 20 Правил визначено, що розрахунковим періодом для встановлення розміру оплати спожитої електричної енергії є календарний місяць. Плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься не пізніше 10 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено іншого терміну.
Оплата спожитої електричної енергії може здійснюватися за розрахунковими книжками, за платіжними документами, що виписуються енергопостачальником або за карткою попередньої оплати. Порядок та форма оплати спожитої електричної енергії визначаються у договорі (пункт 22 Правил).
За інформацією наданою у Вашому листі, Ви не маєте договірних відносин з енергопостачальником, що на Ваш погляд, звільняє Вас від обов'язків щодо своєчасного внесення оплати за використану електроенергію та дозволяє Вам обирати форму її оплати. З приводу цього Комісія інформує Вас про наступне.
Відповідно до абзацу першого пункту 3 Правил, споживання електричної енергії здійснюється на підставі договору про користування електричною енергією між споживачем і енергопостачальником.
При цьому, загальний порядок укладення, зміни та розірвання договорів встановлений главою 53 Цивільного кодексу України. Так, відповідно до частини 2 статті 638 ЦК України, договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною. Згідно з частиною 1 статті 641 ЦК України, пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору.
Слід зазначити, що вчинення споживачем дій з користування електричною енергією та її оплати свідчить про прийняття ним пропозиції енергопостачальної компанії щодо надання послуг з постачання електричної енергії (отримання споживачем абонентської книжки по розрахунку за електроенергію).
При цьому, згідно з частиною шостою статті 24 Закону України "Про електроенергетику" та абзацом третім пункту 3 Правил, енергопостачальники, що здійснюють постачання електричної енергії на закріпленій території, не мають права відмовити споживачу, об'єкти якого розташовані на цій території, в укладенні договору на постачання електричної енергії.
Таким чином, Ви можете скористатися правом, наданим Вам законодавством та врегулювати свої взаємовідносини із енергопостачальником з власної ініціативи.
Абзацом шостим пункту 42 Правил встановлено, що споживач електричної енергії зобов'язаний оплачувати спожиту електричну енергію та здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та цих Правил. При цьому за наданими Вами копіями квитанцій станом на 14.09.2004 Ви мали попередню суму заборгованості у розмірі 133.21 грн.
Разом з тим, пунктом 27 Правил передбачено, що у разі несплати за спожиту електричну енергію протягом 10 днів після терміну, зазначеного у договорі чи платіжному документі, та неотримання енергопостачальником повідомлення про оплату на 20 день споживачу надсилається попередження про відключення електричної енергії.
У разі несплати за спожиту електричну енергію на 30 день після отримання споживачем попередження енергопостачальник має право відключити споживача від електричної мережі.
Відновлення електропостачання споживача, згідно із пунктом 36 Правил, здійснюється протягом 3 днів у містах та 7 днів у сільській місцевості після усунення порушень і оплати споживачем заборгованості, витрат на повторне відключення та збитків, завданих енергопостачальнику.
У разі розгляду спірних питань у судовому порядку термін відключення не повинен перевищувати 1 місяця за умови відсутності у споживача заборгованості за спожиту електричну енергію.
При цьому повідомляємо, що Правилами передбачено механізм захисту малозабезпеченої категорії споживачів, зокрема, відповідно до пункту 28 Правил, у разі відсутності у споживача коштів на оплату заборгованості він повинен звернутися до енергопостачальника із заявою про складання графіка погашення заборгованості або відстрочення терміну оплати та надати довідки, що підтверджують його неплатоспроможність.
Таким чином, з метою усунення спорів та розбіжностей між Вами і енергопостачальником, Комісія пропонує Вам привести свої взаємовідносини у відповідність до вимог чинного законодавства шляхом укладення договору про користування електричною енергією.
З повагою,
Голова Комісії

С.Тітенко