• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо перевищення лімітів споживання електроенергії

Національна комісія регулювання електроенергетики України  | Лист від 26.04.2004 № 05-39-11/1898
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія регулювання електроенергетики України
  • Тип: Лист
  • Дата: 26.04.2004
  • Номер: 05-39-11/1898
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія регулювання електроенергетики України
  • Тип: Лист
  • Дата: 26.04.2004
  • Номер: 05-39-11/1898
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ РЕГУЛЮВАННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГЕТИКИ УКРАЇНИ
Л И С Т
26.04.2004 N 05-39-11/1898
На N 37/01-24 від 24.03.2004,
43-Р/47 від 14.04.2004
Федерація профспілок
працівників кооперації
та інших форм підприємництва
України
ВАТ "Запоріжжяобленерго"
Щодо перевищення лімітів споживання електроенергії
Національна комісія регулювання електроенергетики України розглянула листи Федерації профспілок працівників кооперації та інших форм підприємництва України від 24.03.2004 N 37/01-24 та ВАТ "Запоріжжяобленерго" від 14.04.2004 N 43-Р/47 і повідомляє таке.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про електроенергетику" (далі - Закон), споживачі (крім населення, державних професійно-технічних навчальних закладів) у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам п'ятикратну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини. У випадку перевищення договірної величини потужності споживачі (крім населення, державних професійно-технічних навчальних закладів) сплачують енергопостачальникам п'ятикратну вартість різниці між найбільшою величиною потужності, що зафіксована протягом розрахункового періоду, та договірною величиною потужності.
Згідно з пунктом 1.2 Правил користування електричної енергії, затверджених постановою НКРЕ від 31 липня 1996 року N 28 (далі - Правила), розрахунковий період - період часу, за який визначається обсяг спожитої та/або переданої електричної енергії, величина потужності, та здійснюються відповідні розрахунки. Початок та тривалість розрахункового періоду для розрахунку плати за спожиту електроенергію визначаються у договорі (пункт 7.7 Правил).
Механізм реалізації норм частин п'ятої та шостої статті 26 Закону щодо оплати споживачем підвищеної вартості електроенергії понад обсяги договірних (граничних) величин визначається Порядком постачання електричної енергії споживачам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.1999 N 441 (далі - Порядок).
Пунктом 7 Порядку зазначено, що місцеві енергопостачальні організації визначають граничні величини споживання електричної енергії для споживачів (крім установ і організацій, що утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів і населення). Абзацом першим пункту 11 Порядку визначено, що граничні величини споживання електричної енергії та потужності доводяться до споживачів як договірні величини у терміни, обумовлені договором між місцевою енергопостачальною організацією та споживачем. Повідомлення про ці величини є невід'ємною частиною договору. Абзацом другим пункту 11 Порядку визначено, що за підсумками місяця гранична величина споживання електричної енергії для споживачів коригується до рівня фактично сплаченої за цей місяць величини її споживання.
Таким чином, якщо споживач протягом місяця перевищує встановлені на початку місяця граничні величини і до закінчення розрахункового періоду здійснить відповідні додаткові платежі, граничні величини коригуються йому в сторону збільшення. Якщо споживач протягом місяця не перевищив встановлених на початку місяця величин, але не здійснив в повному обсязі оплату спожитої електричної енергії, граничні величини на цей місяць зменшуються йому до рівня здійсненої оплати.
Згідно з пунктом 13 Порядку споживачі у разі перевищення встановлених як договірні граничних величин споживання електричної енергії та потужності несуть відповідальність згідно з частинами п'ятою і шостою статті 26 Закону України "Про електроенергетику".
На підставі пункту 6.1 Правил, договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регламентує відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом і споживачем, та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін.
У відповідності до пункту 7.1 Правил, розрахунки споживачів з постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом здійснюються за чинними тарифами, які встановлюються відповідно до положень нормативно-правових документів НКРЕ, згідно з договором про постачання електричної енергії. Цей договір укладається на основі Типового договору (додаток 2 до Правил). При цьому, розділом 5 Типового договору передбачено узгодження між сторонами порядку визначення договірних величин споживання електричної енергії та потужності.
Пунктом 1.2 Правил зазначено, що договірна величина споживання електричної енергії - це узгоджений в договорі між постачальником електричної енергії і споживачем обсяг електричної енергії, який може бути спожитий споживачем за відповідний розрахунковий період; договірна потужність - це узгоджена із споживачем на розрахунковий період відповідно до нормативних документів та зазначена у договорі гранична величина сумарної споживаної потужності в години максимального навантаження енергосистеми, яка встановлюється для об'єктів споживача потужністю 150 кВ х А (кВт) і більше, що розташовані окремо від основного підприємства споживача і не мають спільної з іншими об'єктами споживача технологічної електричної мережі.
Відповідно до статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Таким чином, споживач несе відповідальність за виконання умов договору, у тому числі він зобов'язаний сплачувати пеню за прострочення термінів здійснення платежів, якщо це встановлено договором. Це не звільняє споживача від обов'язку оплатити п'ятикратну вартість різниці фактично спожитої (зафіксованої протягом розрахункового періоду) і договірної величини.
З метою уникнення ситуацій, коли запізнення із проведенням платежу за електричну енергію на обумовлену договором дату призведе до відповідного коригування граничних величин електроспоживання та нарахування у відповідності до законодавства підвищеної вартості електричної енергії, Комісія рекомендує керуватись пунктом 7.6 Правил щодо розрахунків попередньою оплатою, плановими платежами тощо, що дасть змогу звести до мінімуму негативні наслідки недотримання споживачем дисципліни розрахунків.
Встановлення і коригування споживачу граничних величин згідно з Порядком, має здійснюватись за умови зазначення у договорі між сторонами порядку встановлення, доведення та коригування граничних величин, зокрема, дати підведення підсумків розрахункового періоду. У випадку передбачення зазначеного вище порядку в договорі, граничні величини набувають статусу договірних, а у споживача виникає зобов'язання (згідно статті 26 Закону України "Про електроенергетику" оплатити п'ятикратну вартість різниці фактично спожитої (зафіксованої протягом розрахункового періоду) і договірної величини.
Член Комісії В.Меркушов