• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Примірних навчального плану та навчальної програми підготовки членів добровільних формувань цивільного захисту

Державна служба України з надзвичайних ситуацій | Наказ від 17.11.2017 № 617
Реквізити
  • Видавник: Державна служба України з надзвичайних ситуацій
  • Тип: Наказ
  • Дата: 17.11.2017
  • Номер: 617
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна служба України з надзвичайних ситуацій
  • Тип: Наказ
  • Дата: 17.11.2017
  • Номер: 617
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА СЛУЖБА УКРАЇНИ З НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ
НАКАЗ
17.11.2017 № 617
(з основної діяльності)
Про затвердження Примірних навчального плану та навчальної програми підготовки членів добровільних формувань цивільного захисту
Відповідно до статті 27 Кодексу цивільного захисту України, постанови Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2013 р. № 616 "Про затвердження Положення про добровільні формування цивільного захисту" та з метою проведення належної підготовки членів добровільних формувань цивільного захисту
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Примірні навчальний план та навчальну програму підготовки членів добровільних формувань цивільного захисту, що додаються.
2. Керівникам територіальних органів ДСНС, Інституту державного управління у сфері цивільного захисту за запитамиорганів місцевого самоврядування, організацій та установздійснювати згідно з чинним законодавствомпідготовку членів добровільних формувань цивільного захисту на базі навчальних пунктів аварійно-рятувальних загонів спеціального призначення (загонів технічної служби) територіальних органів ДСНС, Навчального центру ГУ ДСНС України у м. Києві, Інституту державного управління у сфері цивільного захисту відповідно до затверджених навчальногопланута навчальної програмипідготовки членів добровільних формувань цивільного захисту.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Голови Мельчуцького О.Г.
ГоловаМ. Чечоткін
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ ДСНС
17.11.2017 № 617
ПРИМІРНІ НАВЧАЛЬНИЙ ПЛАН ТА НАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА ПІДГОТОВКИ ЧЛЕНІВ ДОБРОВІЛЬНИХ ФОРМУВАНЬ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ
1. ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
Примірні навчальний план та навчальна програма підготовки членів добровільних формувань цивільного захисту поширюються на членів добровільних і громадських об'єднань та інших добровольців (волонтерів), які залучаються або планують залучатися до виконання допоміжних робіт із цивільного захисту.
Метою проведення підготовки членів добровільних формувань цивільного захисту є здобуття ними спеціальних знань і практичних навичок для виконання допоміжних робіт із цивільного захисту у межах об'єднаних територіальних громад та/або населених пунктів.
Підготовка (навчання) членів добровільних формувань цивільного захисту, які залучаються або планують залучатися до виконання допоміжних робіт з цивільного захисту, здійснюється в навчальних пунктах аварійно-рятувальних загонів спеціального призначення (загонах технічної служби)територіальних органів ДСНС, Навчальному центрі ГУ ДСНС України у м. Києві, комунальних аварійно-рятувальних службах, Інституті державного управління у сфері цивільного захисту та ТовариствіЧервоного Хреста України.
До Примірних навчального плану та навчальної програми підготовки членів добровільних формувань цивільного захисту входять:
пояснювальна записка;
примірнийнавчальний план підготовки членів добровільних формувань цивільного захисту;
примірнанавчальна програма з навчального модуля І "Загальні положення діяльності членів добровільних формувань цивільного захисту";
примірнанавчальна програма з навчального модуля ІІ "Пожежна підготовка";
примірнанавчальна програма з навчального модуля ІІІ "Спеціальна підготовка";
примірнанавчальна програма з навчального модуля IV"Домедична підготовка";
орієнтовний перелік питань до заліку;
приклади практичних пробних робіт.
Тривалість навчання за програмою становить 60 годин.
Навчання може бути здійснене як за повним курсом підготовки членів добровільних формувань цивільного захисту, так і за окремими навчальними модулями про що робиться відповідний запис у сертифікаті.
У разі необхідності тривалість навчання може бути збільшена на десять відсотків за рахунок включення додаткового навчального матеріалу.
Наповнення однієї навчальної групи до 30 осіб.
Теоретична підготовка проводиться у формі уроків із використанням зразків рятувальних засобів, спеціального обладнання і спорядження, плакатів, схем, відеофільмів, манекенів, макетів тощо для засвоєння матеріальної бази та основ рятування людей, спеціальних знань з проведення заходів у сфері цивільного захисту.
Практичне навчанняпроводиться у формі навчальних занять, на яких керівником заняття організовується детальний розгляд слухачами окремих теоретичних положень навчального матеріалу та формуються вміння і навички їх практичного застосування шляхом індивідуального виконання ними відповідно сформульованих завдань (виконання практичних робіт, вправ).
Під час практичних занять членам добровільних формувань цивільного захисту необхідно дотримуватися вимог нормативно-правових актів з охорони праці.
Перелік засобів навчання: навчальні кабінети, оргтехніка з відповідним програмним забезпеченням, зразки спеціальних пожежно-рятувальних автомобілів, мотопомпи, спеціальний (захисний) одяг та спорядження, ручний немеханізований та механізований інструменти, механізований інструмент з електро-, пневмо-, гідроприводами, пневматичні подушки та клинки, гідравлічні ножиці, розтискачі та домкрати, напірні пожежні рукави та рукавне обладнання, пожежні драбини, вогнегасники, пожежні гідранти та пожежні крани, підручні засоби для гасіння низових лісових пожеж, рятувальна мотузка, засоби зв'язку, засоби індивідуального захисту шкіри, органів дихання та зору, легкий моторний і весловий човни, "Кінець Александрова", рятувальні круги, страхувальні кінці, мегафон, свисток, рятувальні жилети, бінокль, комплект спорядження № 1 (ласти, дихальна трубка, маска), засоби демеркуризації, аптечка індивідуальна, джгут, косинка медична, шини, ноші санітарні, сумки медичні, манекени для проведення серцево-легеневої реанімації.
Робочі навчальні програми підготовки членів добровільних формувань цивільного захистунеобхідно систематично доповнювати навчальним матеріалом відповідно до змін у техніці, вдосконалювати відповідно до сучасних технологій та з урахуванням міжнародних стандартів.
Слухачі, які пройшли навчання, повинні:
знати:
статутні документи, що регламентують діяльність членів добровільних формувань цивільного захисту;
права та функціональні обов'язки членів добровільних формувань цивільного захиступід час виконання заходів у сфері цивільного захисту;
вимоги до добровольців у сфері цивільного захисту;
техніку, технічні засоби, оснащення та устаткування, якими члени добровільних формувань цивільного захисту користуються під час виконання заходів цивільного захисту;
встановлені сигнали оповіщення та порядок збору до місця події;
правила охорони праці, санітарної та пожежної безпеки;
вміти:
виконувати основні прийоми дій під час здійснення заходів цивільного захисту;
володіти технікою, технічними засобами, оснащенням та устаткуванням, засобами індивідуального захисту, якими членидобровільних формувань цивільного захистукористуються;
надавати домедичну допомогу собі та постраждалим.
Навчальний час слухача визначається обліковими одиницями часу, передбаченого для виконання навчальних програм. Обліковою одиницею навчального часу є академічна година тривалістю 45 хвилин.
Після закінчення курсу підготовки членів добровільних формувань цивільного захиступроводиться залік, що передбачає перевірку теоретичних знань методом тестування та практичне відпрацювання навчальних вправ.
Особам, які пройшли підготовку за програмою підготовки членів добровільних формувань цивільного захистута успішно склали залік, на підставі рішення (протоколу) комісії видається сертифікат про закінчення курсу підготовки членів добровільних формувань цивільного захисту.
Особам, які пройшли підготовку за окремими навчальними модулями та успішно склали залік, на підставі рішення (протоколу) комісії видається сертифікат про проходження курсу підготовки за окремими навчальними модулями із зазначенням їх найменувань.
Наявність у особи сертифікату (-ів) про закінчення окремих навчальних модулів, які разом відповідають наповненню програми, прирівнюється до наявності у особи сертифікату про закінчення курсу підготовки членів добровільних формувань цивільного захисту.
2. ПРИМІРНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ПЛАН
підготовки членів добровільних формувань цивільного захисту
№ з/пНавчальні предметиКількість годин
Всьогоз них на лабораторно-практичні роботи
1Модуль І (Загальні положення діяльності членів добровільних формувань цивільного захисту)1610
1.1Культура волонтерства2-
1.2Основи пожежної та техногенної безпеки42
1.3Просвітницька робота з населенням64
1.4Введення в екстремальну психологію44
2Модуль ІІ (Пожежна підготовка)2219
2.1Пожежна техніка та оснащення1211
2.2Пожежна тактика і тактика дій підрозділів під час ліквідації надзвичайних ситуацій75
2.3Засоби зв'язку11
2.4Засоби індивідуального захисту22
3Модуль ІІІ (Спеціальна підготовка)64
3.1Організація роботи із забезпечення безпеки на водних об'єктах43
3.2Порядок дій членів добровільних формувань цивільного захиступід час виникнення надзвичайних ситуацій, пов'язаних із ртутьвмісними речовинами21
4Модуль IV(Домедична допомога в екстремальних ситуаціях)106
4.1Домедична допомога106
5 Залік65
Загальний обсяг навчального часу6044
3. ПРИМІРНАНАВЧАЛЬНА ПРОГРАМА
Модуль І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ЧЛЕНІВ ДОБРОВІЛЬНИХ ФОРМУВАНЬ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ
№ з/пТемаКількість годин
всьогоз них на лабораторно-практичні роботи
1.1Культура волонтерства2-
1.2Основи пожежної та техногенної безпеки42
1.3Просвітницька робота з населенням64
1.4Введення в екстремальну психологію44
Всього1610
Тема 1.1. Культура волонтерства.
Роль волонтерства у формуванні цивільної культури. Призначення волонтерів, їх мотивація.
Форми і способи самоорганізації членів добровільних формувань цивільного захисту.
Тема 1.2. Основи пожежної та техногенної безпеки.
Загальні вимоги пожежної та техногенної безпеки. Протипожежні вимоги до територій населених пунктів, котеджних містечок, дачних і садових товариств.
Заходи з забезпечення техногенної та пожежної безпеки.Створення бази матеріально-технічних резервів для проведення заходів із ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.
Система оповіщення населення про загрозу та виникнення надзвичайних ситуацій. Утримання евакуаційних шляхів і виходів та вимоги до них. Заходи з евакуації.
Лабораторно-практична робота 1.
Прогнозування та оцінка можливих надзвичайних ситуацій та їх наслідки.
Тема 1.3. Просвітницька робота з населенням.
Проведення заходів просвітницького характеру з населенням.Організація заходів з різними категоріями населення. Методи роботи з дітьми.
Лабораторно-практична робота 2.
Моделювання заходів просвітницького характеру. Алгоритм організації просвітницької роботи у школах, в установах та на підприємствах.
Тема 1.4. Введення в екстремальну психологію.
Психологічна підготовка членів добровільних формувань цивільного захисту до дій в умовах надзвичайних ситуацій.
Лабораторно-практична робота 3.
Екстремальні ситуації, їх вплив на членів добровільних формувань цивільного захистута постраждалих.Ознайомлення з поняттями психологічної готовності до дій в умовах надзвичайних ситуацій. Основні напрями формування психологічної готовності: розвиток почуття відповідальності за виконання свого обов'язку; набуття і постійне удосконалення досвіду дій в реальних умовах надзвичайних ситуацій (землетрус, вибухи, повені, пожежі, аварії на хімічних і радіаційно-небезпечних об'єктах, епідемії тощо); відпрацювання дій на моделях надзвичайних ситуацій, розвиток здібностей переносити інтенсивні екстремальні і довготривалі фізичні навантаження; накопичення досвіду гострих емоційних впливів під час роботи з постраждалими, загиблими, розвиток вольових якостей; тренування оперативного мислення.
Навички ефективного спілкування з оточуючими, як запорука успішного виконання завдань у сфері цивільного захисту.
Лабораторно-практична робота 4.
Тренінгові заняття, на яких відпрацьовуються наступні питання:
1. Види контактів, стереотип поведінки в різних ситуаціях.
2. Особливості спілкування в екстремальних ситуаціях.
3. Відпрацювання навичок спілкування з постраждалими, які перебувають в негативному психічному стані.
4. Формування вміння протидії емоційному зараженню, яке призводить до панічних настроїв під час НС.
5. Формування навичок спілкування з керівництвом та колегами.
Модуль ІІ. ПОЖЕЖНА ПІДГОТОВКА
2.1. Пожежна техніка та оснащення
№ з/пТемаКількість годин
всьогоз них на лабораторно-практичні роботи
2.1.1Пожежні автомобілі та мотопомпи32
2.1.2Пожежно-технічне обладнання та спорядження11
2.1.3Пожежне устаткування пожежно-рятувального транспортного засобу, порядок його експлуатації33
2.1.4Вогнегасники та вогнегасні речовини33
2.1.5Системи обладнання протипожежного захисту22
Всього1211
Тема 2.1.1. Пожежні автомобілі та мотопомпи.
Класифікація пожежних автомобілів.
Основні пожежні автомобілі: види, призначення, тактико-технічні характеристики. Розміщення на них обладнання.
Спеціальні пожежні автомобілі: види, призначення, тактико-технічні характеристики. Розміщення на них обладнання.
Допоміжні пожежні автомобілі: види та призначення.
Пожежні автомобілі, які знаходяться в оперативному розрахунку державних пожежно-рятувальних частин, місцевих і добровільних пожежних команд.
Пожежні мотопомпи. Призначення, класифікація, характеристики та їх будова.
Лабораторно-практична робота 1.
Ознайомлення з пожежними автомобілями та мотопомпами.
Відпрацювання вправ із зняття та розміщення пожежно-технічного обладнання.
Підготовка до роботи з пожежними мотопомпами. Відпрацювання вправ із забору води з вододжерел. Здійснення обслуговування пожежних мотопомп.
Тема 2.1.2. Пожежно-технічне обладнання та спорядження.
Лабораторно-практична робота 2.
Види спеціального (захисного) одягурятувальника, його призначення.
Спорядженнярятувальника, терміни та порядок його випробування.
Рятувальна мотузка, її призначення, терміни та порядок проведення випробування.
Ручний немеханізований інструмент: ломи, багри, гаки, сокири, пили, лопати, хлопавки. Технічне обслуговування немеханізованого інструменту.
Ручний механізований аварійно-рятувальний інструмент та його класифікація.
Механізований інструмент з електро-, пневмо-, гідроприводом. Пневматичні подушки та клинки, гідравлічні ножиці, розтискачі й домкрати. Загальна будова, технічні характеристики.
Ознайомлення зі спеціальним (захисним) одягом та спорядженням рятувальника. Відпрацювання порядку одягання.
Типові способи та прийоми роботи з механізованим та немеханізованим інструментом. Вимоги безпеки праці під час роботи з інструментом.
Тема 2.1.3. Пожежне устаткування пожежно-рятувального транспортного засобу, порядок його експлуатації.
Лабораторно-практична робота 3.
Ознайомлення з видами напірних пожежних рукавів та групи їх міцності. Правила експлуатації напірних пожежних рукавів: маркування, періодичність та порядок випробовування, збереження, перекантовка.
Види всмоктувальних (напірно-всмоктувальних) рукавів. Правила їх експлуатації: маркування, періодичність та порядок випробовування, збереження.
Рукавне обладнання, яким укомплектовано пожежно-рятувальний транспортний засіб (ручні пожежні стволи, рукавні головки, пінозмішувач, всмоктувальний фільтр-клапан, рукавний колектор та розгалузник, гідроелеватор): маркування, будова, технічні характеристики та порядок застосування.
Ручні пожежні драбини. Драбина-палиця, штурмова драбина, драбина триколінна висувна. Призначення, будова, технічні характеристики.
Відпрацювання порядку використання та обслуговування водопінного обладнання, пожежних насосів і стволів.
Застосування пожежних рукавів та обладнання. Технічне обслуговування і ремонт пожежних рукавів та обладнання.
Порядок застосування та обслуговування ручних пожежних драбин.
Тема 2.1.4. Вогнегасники та вогнегасні речовини.
Лабораторно-практична робота 4.
Класифікація вогнегасників, галузь їх застосування. Переносні вогнегасники, їх призначення, маркування, загальна будова, технічні характеристики, терміни їх технічного обслуговування. Принцип роботи та порядок приведення вогнегасників у дію.
Типові способи роботи з вогнегасниками. Вимоги правил безпеки праці під час їх використання.
Вогнегасні речовини.
Тема 2.1.5. Системи обладнання протипожежного захисту.
Лабораторно-практична робота 5.
Зовнішнє та внутрішнє протипожежне водопостачання. Пожежні гідранти та пожежні крани.
Ознайомлення із улаштуванням зовнішнього та внутрішнього протипожежного водопостачання.
2.2. Пожежна тактика і тактика дій підрозділів під час ліквідації надзвичайних ситуацій
№ з/пТемаКількість годин
всьогоз них на лабораторно-практичні роботи
2.2.1Пожежна тактика та її завдання. Пожежа та її розвиток. Тактичні можливості пожежно-рятувальних підрозділів1-
2.2.2Рятування людей та евакуація майна під час гасіння пожежі22
2.2.3Особливості гасіння лісових пожеж22
2.2.4Організація життєзабезпечення постраждалого населення21
Всього75
Тема 2.2.1. Пожежна тактика та її завдання. Пожежа та її розвиток. Тактичні можливості пожежно-рятувальних підрозділів.
Загальні поняття про пожежну тактику. Поняття про горіння. Визначення пожежі. Зони та стадії пожежі. Характеристика теплової дії, зон горіння та задимлення (небезпечні фактори пожежі). Визначення початкової, основної та кінцевої стадій пожежі.
Основні фактори пожежі, які впливають на людей: відкритий вогонь, іскри, висока температура, токсичні продукти горіння, зниження концентрації кисню, руйнування конструкцій.
Основні параметри пожежі та їх визначення: лінійна швидкість розповсюдження горіння, площа пожежі та її форми, периметр пожежі, фронт пожежі тощо.
Поняття газового обміну на пожежі. Визначення та практичне значення нейтральної зони. Засоби управління газовим обміном.
Сили та засоби Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, місцевих і добровільних пожежних команд. Поняття про відділення і караул на основних та спеціальних пожежно-рятувальних автомобілях.
Тактичні можливості відділення та караулу на основних та спеціальних пожежно-рятувальних автомобілях.
Вирішальні напрямки гасіння пожеж, принципи їх визначення.
Тема 2.2.2. Рятування людей та евакуація майна під час гасіння пожеж.
Лабораторно-практична робота № 1.
Фактори, що негативно впливають на людей в умовах пожежі. Дії пожежного-рятувальника та добровольця під час рятування людей. Визначення шляхів і способів рятування людей.
Правила евакуації майна, матеріалів, обладнання. Визначення шляхів евакуації.
Тема 2.2.3. Особливості гасіння лісових пожеж.
Лабораторно-практична робота № 2.
Верхові та низові лісові пожежі. Способи та засоби гасіння лісових пожеж. Підручні засоби для гасіння низових лісових пожеж.
Тема 2.2.4. Організація життєзабезпечення постраждалого населення.
Створення і підтримання умов, мінімально необхідних для збереженняжиття і здоров'я населення в зонах надзвичайних ситуацій, на маршрутах евакуації і в місцях розміщення евакуйованого населення.
Норми і нормативи забезпечення населення водою, продуктами харчування, предметами першої необхідності, місцем для тимчасового проживання, виробами медичного призначення, лікарськими засобами та комунально-побутовими послугами, а також транспортне та інформаційне забезпечення.
Лабораторно-практична робота № 3.
Сили та засоби життєзабезпечення.Алгоритм дій, які може виконувати доброволець для організації життєзабезпечення.
2.3. Засоби зв'язку
№ з/пТемаКількість годин
всьогоз них на лабораторно-практичні роботи
2.3.1Засоби зв'язку11
Всього11
Тема 2.3.1. Засоби зв'язку.
Лабораторно-практична робота 1.
Основні типи радіостанцій, які використовуються для зв'язку між підрозділами аварійно-рятувальних служб, місцевих і добровільних пожежних команд та рятувальниками (добровольцями). Ознайомлення з організацією радіозв'язку в підрозділах аварійно-рятувальних служб, місцевих і добровільних пожежних команд, правилами ведення зв'язку, порядком роботи з переносними радіостанціями.
2.4. Засоби індивідуального захисту
№ з/пТемаКількість годин
всьогоз них на лабораторно-практичні роботи
2.4.1Загальні відомості про засоби індивідуального захисту22
Всього22
Тема 2.4.1. Загальні відомості про засоби індивідуального захисту.
Лабораторно-практична робота 1.
Засоби індивідуального захисту шкіри, органів дихання та зору: типи, призначення, будова.
Ознайомлення з будовою апаратів на стисненому повітрі. Відпрацювання вправ із проведення перевірок № 1, 2 апаратів на стисненому повітрі та проведення оперативної перевірки з доповіддю командиру ланки.
Ознайомлення з будовою апаратів повітряних ізолюючих модульних. Відпрацювання вправ з проведення перевірок № 1, 2 апаратів повітряних ізолюючих модульних та проведення оперативної перевірки з доповіддю командиру ланки.
Ознайомлення з принципом дії та правилами користування засобами індивідуального захисту від радіаційного, хімічного та бактеріального (біологічного) зараження.
Модуль ІІІ.СПЕЦІАЛЬНА ПІДГОТОВКА
№ з/пТемаКількість годин
всьогоз них на лабораторно-практичні роботи
3.1Організація роботи із забезпечення безпеки на водних об'єктах43
3.2Порядок дій членів добровільних формувань цивільного захисту під час виникнення надзвичайних ситуацій, пов'язаних із ртутьвмісними речовинами21
Всього64
Тема 3.1. Організація роботи із забезпечення безпеки на водних об'єктах.
Сутність рятувальної діяльності на водних об'єктах України. Основи рятування на воді.
Загальні положення Правил охорони життя людей на водних об'єктах України. Основи рятування на воді. Небезпека під час купання та плавання. Правила надання допомоги на воді. Причини утоплення. Мускульні судоми. Техніка рятування на воді. Індивідуальна рятувальна техніка. Способи пірнання до потерпілого, звільнення від захоплень. Транспортування та транспортувальні захвати.
Лабораторно-практична робота 1.
Організація та проведення рятувальних робіт на водних об'єктах за допомогою рятувальних засобів та надання домедичної допомоги. Способи транспортування потерпілих.
Організація та проведення рятувальних робіт на водних об'єктах за допомогою легкого моторного човна, веслового човна. Надання допомоги потопаючому різними методами. Словесний метод. Підплив до потопаючого. Захват і транспортування потопаючого на берег. Самозахист плавця-рятувальника. Витягання з дистанційною подачею рятувальних засобів. Рятування потопаючого на мілководді. Надання допомоги втомленому плавцю.
Тема 3.2. Порядок дій членів добровільних формувань цивільного захиступід час виникнення надзвичайних ситуацій, пов'язаних із ртутьвмісними речовинами.
Небезпека, пов'язана із походженням ртутьвмісних матеріалів.
Принципи демеркуризації (знешкодження).
Знешкодження ртутьвмісних матеріалів. Заходи безпеки.
Лабораторно-практична робота 1.
Засоби демеркуризації та порядок їх використання. Організація робіт з демеркуризації в приміщеннях.
Модуль ІV.ДОМЕДИЧНА ДОПОМОГА В ЕКСТРЕМАЛЬНИХ СИТУАЦІЯХ
№ з/пТемаКількість годин
всьогоз них на лабораторно-практичні роботи
4.1.1Основи анатомії та фізіології людини1
4.1.2Принципи надання першої допомоги: оглядмісця події(оцінка безпечного доступу, оцінка стану постраждалого)10,5
4.1.3Порушення основних життєво важливих функцій організму. надання першої допомоги постраждалому, що знаходиться без свідомості та дихає, непритомність, відсутність дихання, порушення прохідності дихальних шляхів32,5
4.1.4Травми, рани, кровотеча32,5
4.1.5Опіки та відмороження10,5
4.1.6Гострі отруєння1
Всього106
Тема 4.1.1. Основи анатомії та фізіології людини.
Кістково-м'язова система. Дихальна система. Серцево-судинна система.
Тема 4.1.2. Знайомство з місцем події, обстеження постраждалого.
Огляд місця події. Зовнішній огляд постраждалого.
Тема 4.1.3. Порушення основних життєво важливих функцій організму. Принципи надання першої допомоги у разі втрати свідомості.
Принципи надання домедичної допомоги у разі втрати свідомості. Порушення дихання. Серцево-легенева реанімація.
Тема 4.1. 4. Травми.
Травматичні пошкодження. Транспортна іммобілізація. Рани, кровотечі. Зупинка кровотечі, накладання пов'язок.
Тема 4.1.5. Термічні ураження
Опіки та перегрівання. Відмороження та переохолодження.
Тема 4.1.6. Гострі отруєння.
Отруєння токсичними речовинами. Отруєння продуктами харчування.
4. ОРІЄНТОВНИЙ ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ ДО ЗАЛІКУ
Основні організаційно-методичні вимоги, що пов'язані із забезпеченням охорони життя людей в умовах надзвичайних ситуацій.
Поняття "волонтер", призначення волонтерів, їх мотивація.
Поняттяпожежної та техногенної безпеки.
Джерела небезпеки виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру.
Види пожежної охорони та завдання пожежно-рятувальних підрозділів місцевої ідобровільної пожежної охорони.
Система оповіщення населення про загрозу та виникнення надзвичайних ситуацій.
Органи з евакуації, їх функції та завдання.
Заходи просвітницької роботи з різними категоріями населення.
Екстремальні ситуації, їх вплив на членів добровільних формувань цивільного захистута постраждалих.
Особливості спілкування в екстремальних ситуаціях.
Ручний немеханізований інструмент і його технічне обслуговування.
Види пожежних рукавів та їх групи.
Тактико-технічна характеристика триколінної висувної драбини.
Класифікація вогнегасників.
Призначення, будова вуглекислотних вогнегасників.
Призначення, будова, технічна характеристика порошкових вогнегасників.
Призначення, будова, технічна характеристика повітряно-пінних вогнегасників.
Призначення та будова пожежного гідранта.
Основні фактори пожежі, які впливають на людей.
Вирішальні напрямки гасіння пожеж.
Способи та засоби гасіння лісових пожеж.
Правила ведення радіообміну.
Засоби індивідуального захисту органів дихання та зору.
Основні організаційно-методичні вимоги, що пов'язані із забезпеченням охорони життя людей на водних об'єктах України.
Специфічні особливості безпеки під час обслуговування рятувального спорядження. Правила безпечної роботи з легким моторним човном, весловим човном.
Характеристика і правила експлуатації комплекту спорядження № 1
Завдання й зміст роботи з охорони життя та попередження нещасних випадків на водних об'єктах.
Вимоги безпеки у місцях масового відпочинку людей на водних об'єктах.
Рятувальний жилет (бушлат, нагрудник): види, вимоги,характеристики, правила користування та догляду.
Рятувальний круг: призначення, типи, будова, вимоги, застосування, правила випробування на міцність і плавучість. Способи та порядок подавання рятувального круга потопаючому. Правила користування рятувальним кругом.
"Кінець Александрова": призначення, виготовлення, конструкція, складові частини. Правила подавання "Кінця Александрова".
Веслові човни. Легкі моторні човни, водні мотоцикли. Правила користування і керування ними.
Плавання й пірнання у комплекті спорядження № 1; правила безпеки.
Звільнення від захоплень потопаючого. Звільнення від захоплення за шию спереду,ззаду,за ноги.
Способи та правила безпеки буксирування потерпілого на воді.
Технічні характеристики і призначення предметів, якими повинна бути укомплектована рятувальна шлюпка (весловий човен).
Обов'язки плавця-рятувальника щодо додержання вимог нормативно-правових актів з охорони праці.
Небезпеки, пов'язані з ртутьвмісними матеріалами.
Принципи демеркуризації.
Засоби демеркуризації.
Порядок використання засобів демеркуризації.
Організація робіт з демеркуризації в приміщеннях.
Нейтралізація хімічних опіків, викликаних кислотою та лугами.
Принципи іммобілізації
Правила зупинки кровотечі
5. ПРИКЛАДИ ПРОБНИХ РОБІТ
Оперативне розгортання.
В'язання подвійної петлі на потерпілого.
Саморятування.
Встановлення пожежного автомобіля на пожежний гідрант.
Підйом по встановленій висувній триколінній драбині.
Приведення в дію вогнегасника.
Одягання бойового одягу.
Гасіння умовної пожежі.
Вправи в засобах індивідуального захисту.
Організація робіт із рятування людей.
Встановлення пожежної колонки на пожежного гідранта.
Змотування пожежних рукавів в одинарну, подвійну скатки та вісімкою.
Вправи з пожежними стволами.
Вправи із гасіння низових лісових пожеж.
Збір та виїзд по тривозі (вдягання бойового одягу та посадка в пожежний автомобіль).
Подавання рятувального круга потопаючому різними способами.
Подавання потопаючому "Кінця Александрова".
Обслуговування рятувальних засобів.
Керування весловим човном: вільне веслування, повертання, відштовхування, підрулювання, дії у разі дотику дна кілем човна тощо.
Легкі моторні човни. Правила користування.
Надання допомоги потопаючому: словесний метод.
Рятування на мілководді; рятування з використанням плавзасобів.
Надання домедичної допомоги постраждалому при відкритому переломі гомілки.
Транспортування потерпілого з травмою спини.
Постраждалий без свідомості та не дихає, порядок дії під час проведення реанімаційних заходів.
Постраждалий без свідомості та дихає, порядок дії під час проведення реанімаційних заходів
Зупинка кровотечі із передпліччя потерпілого.
Порядок дії при краш-синдромі.
Накладання пов'язки на рану з чужорідним тілом передпліччя руки.
Надання допомоги постраждалому з опіками суміжних частин тіла (живіт та верхня кінцівка).
Джерело інформаціі: http://www.dsns.gov.ua