• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Мобілізовані ФОП на час служби звільнені від сплати податків: як скористатися новими нормами

Державна податкова служба України | Розяснення від 11.07.2025
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Розяснення
  • Дата: 11.07.2025
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна податкова служба України
  • Тип: Розяснення
  • Дата: 11.07.2025
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Розяснення
від 11.07.2025 р.
Мобілізовані ФОП на час служби звільнені від сплати податків: як скористатися новими нормами
Самозайняті фізичні особи, які були мобілізовані або підписали контракт на військову службу, звільняються від сплати податків і подання звітності на час служби. Набрали чинності відповідні зміни до Податкового кодексу (Закон N 4505-IX).
Податки, які не сплачуватимуться:
- податок на доходи фізичних осіб,
- єдиний податок,
- військовий збір,
- ЄСВ, якщо ФОП не має найманих працівників.
Звільнення застосовується автоматично на підставі даних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (дати мобілізації, укладення контракту, демобілізації) з першого числа місяця мобілізації або укладення контракту, але не раніше 24 лютого 2022 року.
Що робити ФОП:
- якщо інформація про мобілізацію, контракт або демобілізацію вже є в Реєстрі - заяву подавати не потрібно;
- якщо даних у Реєстрі немає - можна подати заяву й копії підтверджуючих документів самостійно до податкової.
ДПС послідовно ініціювала вирішення податкових питань мобілізованих ФОП і ветеранів та створила у територіальних органах робочі групи. Для зручності і можливості отримати консультацію щодо нових норм всі "гарячі лінії" продовжують працювати.
Контакти для самозайнятих захисників та їхніх родин:
https://tax.gov.ua/others/kontakti/garyachi-linii-terorganiv-dps-dlya-virishennya-pitan-mobiliz
Як діятиме звільнення:
ДПС не буде нараховувати авансові платежі з єдиного податку та військового збору на період мобілізації або дії контракту. Якщо такі суми вже були нараховані - вони підлягають анулюванню.
Якщо ФОП було виключено з реєстру платників єдиного податку через несплату податкових зобов'язань під час мобілізації або служби за контрактом - його буде поновлено автоматично.
Також мобілізовані фізичні особи - підприємці / особи, які провадять незалежну професійну діяльність / члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах, інформація щодо яких наявна в Реєстрі, мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати ЄСВ на весь строк їх військової служби, зокрема і військової служби за контрактом.
Крім того, за період мобілізації платника єдиного внеску або дії укладеного з такою особою контракту нараховані суми штрафних санкцій та пені підлягають скасуванню (анулюванню) за звітні періоди включно до першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому контролюючим органом отримані відомості про мобілізацію платника єдиного внеску.
Якщо ФОП має найманих працівників - він може уповноважити іншу особу виплачувати зарплату працівникам. ЄСВ у такому випадку нараховує уповноважена особа, а сплатити його ФОП може протягом 180 днів після демобілізації - без штрафів.
Звітність з ЄСВ подається ФОП протягом 150 днів після демобілізації, також без штрафів і пені.
Якщо виникли порушення до початку служби або під час неї (несвоєчасна сплата чи звітність) - ФОП звільняється від відповідальності, якщо виконає обов'язки у встановлені строки після демобілізації:
- звітність - до 150 днів,
- сплата - до 180 днів.
Довідково: Закон України від 18 червня 2025 року N 4505-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо розширення доступу пацієнтів до лікарських засобів, що підлягають закупівлі особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров'я, шляхом укладання договорів керованого доступу".