• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів документальних перевірок дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи

Державна фіскальна служба України | Наказ, Журнал, Форма типового документа, Зразок, Повідомлення, Рекомендації від 12.10.2016 № 856
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Наказ, Журнал, Форма типового документа, Зразок, Повідомлення, Рекомендації
  • Дата: 12.10.2016
  • Номер: 856
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Наказ, Журнал, Форма типового документа, Зразок, Повідомлення, Рекомендації
  • Дата: 12.10.2016
  • Номер: 856
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
НАКАЗ
12.10.2016 № 856
Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів документальних перевірок дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи
Відповідно до підпункту 88 пункту 4, підпунктів 6, 7 пункту 5 Положення про Державну фіскальну службу України , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2014 року № 236, з метою належної організації роботи з проведення та реалізації матеріалів документальних перевірок дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методичні рекомендації щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів документальних перевірок дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи (далі - Методичні рекомендації), що додаються.
2. Визнати таким, що втратив чинність, наказ Міністерства доходів і зборів України від 16.01.2014 № 23 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо порядку оформлення документів у ході проведення документальних перевірок дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи, а також реалізації їх матеріалів".
3. Департаменту моніторингу доходів та обліково-звітних систем (Чмерук М.О.) забезпечити внесення цього наказу до Репозиторія звітної і статистичної інформації Державної фіскальної служби України відповідно до наказу ДФС від 07.10.2014 № 168.
Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.
ГоловаР.М. Насіров
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ ДФС
12.10.2016 № 856
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів документальних перевірок дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи
I. Загальні положення
1.1. Методичні рекомендації щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів документальних перевірок дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи (далі - Методичні рекомендації) розроблено відповідно до вимог Митного кодексу України (далі - Митний кодекс), Податкового кодексу України (далі - Податковий кодекс), інших нормативно-правових актів, що стосуються податкового та митного законодавства, та рекомендуються для застосування посадовими особами органів Державної фіскальної служби України (далі - ДФС) при організації та проведенні документальних перевірок дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи (далі - документальні перевірки) платників податків - юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, постійних представництв та представництв нерезидентів, фізичних осіб - підприємців (далі - платники податків), оформленні документів у ході цих перевірок та реалізації їх матеріалів.
1.2. У частині, що відповідає положенням Митного кодексу, можливе застосування цих Методичних рекомендацій при проведенні документальних невиїзних перевірок громадян (які не є громадянами-підприємцями).
1.3. Методичні рекомендації не є вичерпними і можуть змінюватись та/або доповнюватись у випадках, якщо такі зміни чи доповнення затверджуються відповідними наказами ДФС.
1.4. Методичні рекомендації не поширюються на перевірки своєчасності сплати узгоджених грошових зобов'язань та фіксацію виявлених порушень з метою притягнення платника податків до відповідальності, передбаченої статтями 120, 126 Податкового кодексу .
1.5. Взаємодія структурних підрозділів та органів ДФС здійснюється на всіх етапах організації, проведення, оформлення та реалізації матеріалів документальних перевірок.
У разі виникнення спірних питань щодо взаємодії підрозділів, що здійснюють (очолюють) документальні перевірки, з іншими структурними підрозділами, які беруть участь у проведенні перевірки або забезпечують її супроводження, керівники органів ДФС, підрозділи яких здійснюють (очолюють) документальні перевірки, забезпечують координацію такої взаємодії та несуть відповідальність за її належну організацію.
1.6. Підрозділи органів ДФС, які проводять документальні перевірки.
Проведення перевірок здійснюють посадові особи відповідних структурних підрозділів ДФС, головних управлінь ДФС в областях, м. Києві, Офісу великих платників податків ДФС (далі - ОВПП), до функцій яких належить проведення документальних перевірок дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи (далі - уповноважені органи ДФС):
підрозділів аудиту;
підрозділів податків і зборів з фізичних осіб;
у порядку, передбаченому у підпункті 2.3.3 пункту 2.3 розділу II цих Методичних рекомендацій, можуть залучатись до проведення документальних перевірок посадові особи:
підрозділів інформаційних технологій;
підрозділів погашення боргу.
До проведення документальних перевірок у порядку, встановленому у підпункті 2.3.4 пункту 2.3 розділу II цих Методичних рекомендацій, можуть залучатись посадові особи:
підрозділів митниць ДФС, до повноважень яких належить здійснення:
контролю за правильністю визначення митної вартості товарів,
контролю за класифікацією товарів згідно з УКТЗЕД,
контролю за дотриманням вимог митних режимів,
контролю за визначенням країни походження товарів,
контролю за законністю отримання пільг в оподаткуванні, повноти сплати митних платежів/правомірності застосування умовного повного/часткового звільнення від оподаткування митними платежами відповідно до заявленого митного режиму,
відбору проб (зразків) товарів та накладення митного забезпечення;
експерти Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень ДФС, до повноважень яких належить проведення дослідження (аналізу, експертизи) або, у разі необхідності, участь у відборі проб (зразків) товарів (далі - експерти СЛЕД ДФС).
1.7. Підрозділи органів ДФС, які здійснюють супроводження та інформаційно-аналітичне забезпечення проведення перевірок.
До супроводження та інформаційно-аналітичного забезпечення проведення перевірок можуть залучатися посадові особи уповноваженого органу ДФС або іншого органу ДФС:
посадові особи підрозділів територіальних органів ДФС, на які покладено здійснення:
юридичної роботи,
моніторингу доходів та обліково-звітних систем,
інформаційних технологій,
погашення боргу;
посадові особи підрозділів митниці ДФС, на які покладено здійснення:
контролю за правильністю визначення митної вартості товарів,
контролю за класифікацією товарів згідно з УКТЗЕД,
контролю за дотриманням вимог митних режимів,
контролю за визначенням країни походження товарів,
контролю за законністю отримання пільг в оподаткуванні, повноти сплати митних платежів/правомірності застосування умовного повного/часткового звільнення від оподаткування митними платежами відповідно до заявленого митного режиму,
відбору проб (зразків) товарів та накладення митного забезпечення,
юридичної роботи;
експерти СЛЕД ДФС.
1.8. У цих Методичних рекомендаціях терміни і поняття вживаються у значеннях, наведених у Митному кодексі, або у значеннях, наведених у Податковому кодексі, якщо вони відсутні у Митному кодексі.
II. Організація проведення документальних перевірок
2.1. Організація роботи при виявленні та аналізі ризиків щодо порушень митного законодавства у діяльності платників податків
2.1.1 Під час опрацювання ризиків щодо порушень митного законодавства платниками податків рекомендується аналізувати:
інформацію про обсяги експортно-імпортних операцій, джерела придбання товарів;
класифікаційні рішення, прийняті всіма митницями ДФС;
рішення щодо коригування митної вартості, прийняті всіма митницями ДФС;
дані моніторингу електронних копій митних декларацій;
інформацію, що стосується товарів, митне оформлення яких завершено, отриману від платників податків (у тому числі від виробників таких товарів);
інформацію щодо пов'язаних осіб з платником податків;
інформацію, отриману з висновків акредитованих відповідно до законодавства експертів;
отримані від уповноважених органів іноземних держав відповіді на запити щодо підтвердження автентичності документів, наданих при митному оформленні, щодо відомостей про вартісні, кількісні або якісні характеристики, країни походження, складу товару та інших відомостей;
інформацію, отриману від митниць ДФС або структурного підрозділу ДФС стосовно автентичності документів, наданих при митному оформленні, щодо відомостей про вартісні, кількісні або якісні характеристики, країни походження, складу товару та інших відомостей (у тому числі за запитами інших уповноважених органів ДФС);
інформацію щодо наявності фактів завищення (заниження) митної вартості товарів при їх ввезенні (вивезенні) на митну територію України, наявність фактів (рішень) коригування митної вартості, класифікації таких товарів тощо;
інформацію щодо наявності фактів безпідставного застосування пільг зі сплати митних платежів при імпорті та експорті товарів;
матеріали попередніх перевірок та зустрічних звірок такого платника податків у частині раніше виявлених порушень вимог законодавства при здійсненні зовнішньоекономічних операцій, у тому числі фактів порушень митних правил, інформацію про визначені суми грошових зобов'язань (у тому числі щодо застосованих штрафних (фінансових) санкцій);
матеріали про діяльність платника податків, отримані від правоохоронних та інших органів державної влади;
інформацію, отриману від митниць ДФС, уповноважених органів ДФС або структурних підрозділів ДФС, щодо діяльності платника податків, у тому числі зовнішньоекономічної, проведеної претензійно-позовної роботи тощо;
інформацію, наявну у автоматизованій системі аналізу та управління ризиками (АСАУР), у тому числі стосовно згенерованих АСАУР митних формальностей за кодами 701-5, 702-5, 703-3, 704-1, 705-1;
податкову інформацію;
іншу, отриману у порядку та обсягах, визначених Податковим кодексом та Митним кодексом, інформацію щодо платника податків, яка може бути використана під час аналізу діяльності, з метою визначення можливих ризиків порушень платником податків чинного законодавства та питань, що підлягають перевірці.
2.1.2. Для аналізу ризиків щодо порушень митного законодавства та відбору платників податків до проведення документальних перевірок в частині аналізу спрацювань АСАУР під час митного контролю посадовим особам відповідних підрозділів уповноваженого органу ДФС доцільно щонайменше раз на місяць переглядати інформацію про згенеровані АСАУР митні формальності за кодами 701-5, 702-5, 703-3, 704-1, 705-1 щодо необхідності проведення документальних перевірок. Для відбору митних декларацій, по яких АСАУР згенеровано митні формальності за кодами 701-5, 702-5, 703-3, 704-1, 705-1, можливо використовувати звіт в автоматизованій системі митного оформлення "Інспектор" ("звіти" - "АСАУР" - "Реєстр ВМД з ФМК").
2.1.3. Для забезпечення належної організації роботи з аналізу ризиків щодо порушень митного законодавства при проведенні доперевірочного аналізу та формуванні доказової бази під час здійснення документальної перевірки, а також у разі потреби отримання, підтвердження або спростування даних від уповноважених органів іноземних держав, зазначених у наявних документах про товари (їх кількість, вартість, походження тощо), підрозділи, що здійснюють документальні перевірки (які організовують (очолюють) перевірку), направляють відповідним підрозділам, зазначеним в пункті 1.7 розділу I цих Методичних рекомендацій (в тому числі митницям ДФС), запити щодо надання необхідної інформації та документів та/або щодо забезпечення доступу до них відповідним посадовим особам підрозділів, до функцій яких віднесено проведення документальних перевірок, з метою опрацювання та відбору необхідних матеріалів для подальшого залучення їх копій до матеріалів аналізу та документальної перевірки.
Підрозділи, яким адресовано запит, у зазначені в запиті терміни, а у разі наявності інформації про те, що запит направлено під час проведення перевірки, не пізніше 3 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту, надають службовою запискою всю наявну у них запитувану інформацію щодо діяльності такого платника податків, дані щодо аналізу ризиків у його діяльності, необхідні документи та належним чином завірені копії документів (з переліком наданих документів та інформації).
У разі великого документообігу, за узгодженням з органом ДФС, який надав запит, електронні копії документів, зазначених у цьому пункті, можуть бути направлені засобами електронного зв'язку.
Копіювання та завірення належним чином копій документів забезпечується структурними підрозділами територіальних органів ДФС, в яких такі документи зберігаються (у тому числі митницями ДФС).
2.1.4. У разі самостійного виявлення (отримання) митницею ДФС (крім підрозділів боротьби з митними правопорушеннями митниць ДФС) або іншими територіальними органами ДФС фактів порушень платником податків законодавства з питань державної митної справи отримана інформація протягом 5 робочих днів з дня її отримання (виявлення) направляється до відповідного уповноваженого органу ДФС для розгляду питання щодо вжиття відповідних заходів.
2.1.5. Підрозділи боротьби з митними правопорушеннями митниць ДФС у разі отримання (виявлення) інформації про порушення платником податків законодавства з питань державної митної справи у межах компетенції здійснюють перевірку такої інформації та при підтвердженні митних ризиків передають її разом із напрацьованими матеріалами у терміни до 10 робочих днів, наступних за днем отримання (виявлення) цієї інформації, до відповідних територіальних органів ДФС (з урахуванням місця обліку платників податків та закріплених функцій) для розгляду, опрацювання та проведення, у разі необхідності, документальної перевірки.
2.2. Відбір платників податків до документальних перевірок, визначення виду перевірки та формування програми перевірки
2.2.1. Відбір платників податків для проведення документальних перевірок доцільно здійснювати працівникам відповідних підрозділів, що здійснюють (очолюють) документальні перевірки уповноваженого органу ДФС, на підставі проведеного аналізу ризиків щодо порушення митного законодавства згідно з пунктом 2.1 цих Методичних рекомендацій за результатами:
застосування критеріїв відбору платників податків - учасників зовнішньоекономічної діяльності, відповідно до Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Мінфіну від 02.06.2015 № 524, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 24.06.2015 за № 751/27196 (у редакції наказу Мінфіну від 04.08.2016 № 723) (далі - Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків) (при організації проведення планових документальних перевірок);
аналізу інформації щодо наявності обставин для проведення позапланових виїзних документальних перевірок згідно з частиною сьомою статті 346 Митного кодексу ;
аналізу інформації щодо наявності підстав для проведення невиїзних документальних перевірок згідно з частиною другою статті 351 Митного кодексу ;
виникнення інших обставин для проведення документальних перевірок (звернення платника податків із заявою про проведення перевірок, визначених Митним кодексом, призначення перевірки відповідно до кримінального процесуального законодавства, тощо) (частина десята статті 346 Митного кодексу ).
2.2.2. При відборі платників податків до проведення документальних перевірок враховуються: розміри (вірогідні розміри) недоборів митних платежів у зв'язку із встановленими порушеннями (ризиками порушень) митного законодавства, строки давності для визначення податкових зобов'язань та інші обставини, передбачені законодавством.
2.2.3. Перелік питань, які повинні бути перевірені під час документальної перевірки та будуть включені до програми перевірки, формуються під час аналізу ризиків щодо порушення митного законодавства та у процесі відбору платників податків до документальних перевірок.
2.3. Формування робочої групи з проведення документальної перевірки та взаємодія структурних підрозділів та органів ДФС під час організації перевірок
2.3.1. З метою забезпечення проведення документальної перевірки та належної взаємодії між посадовими особами відповідних структурних підрозділів уповноваженого органу ДФС та інших органів ДФС для проведення кожної документальної перевірки залежно від предмета перевірки формується робоча група з проведення документальної перевірки із залученням працівників підрозділів, визначених у пункті 1.6 розділу I цих Методичних рекомендацій (далі - робоча група з проведення перевірки).
2.3.2. Обґрунтовані пропозиції щодо формування складу робочої групи оформлюються доповідною запискою за підписом керівника відповідного структурного підрозділу уповноваженого органу ДФС, який очолює перевірку відповідно до плану-графіка проведення перевірок (для планових перевірок) або має інформацію, що може слугувати підставою для проведення такої документальної перевірки відповідно до чинного законодавства (для позапланових та невиїзних документальних перевірок).
Доповідна записка надається на розгляд керівнику уповноваженого органу ДФС (особі, яка виконує його обов'язки), який приймає рішення про доцільність проведення такої перевірки (для позапланових) та визначає підрозділ, який буде здійснювати (очолювати) цю перевірку (у тому числі відповідну посадову особу - керівника робочої групи), відповідати за її організацію, повідомлення платника податків про її проведення (для планових та невиїзних документальних перевірок), повідомлення або координацію дій залучених до перевірки працівників органів ДФС, направлення запитів (повідомлень) до відповідних структурних підрозділів та органів ДФС, визначених в пункті 1.7 розділу I цих Методичних рекомендацій, а також реалізацію матеріалів перевірки.
2.3.3. За рішенням керівника (заступника керівника) уповноваженого органу ДФС до участі у проведенні документальних перевірок можуть залучатися працівники:
підрозділів інформаційних технологій органів ДФС для забезпечення опрацювання документів платників податків в електронній формі;
підрозділів погашення боргу (при проведенні перевірок платників податків, які мають податковий борг або щодо яких суми очікуваних донарахувань перевищують вартість наявного майна платників податків, для визначення джерел погашення податкового боргу, в тому числі встановлення третіх осіб, відповідальних за погашення податкового боргу таких платників).
2.3.4. До складу робочої групи з проведення перевірки, враховуючи напрям перевірки та місцезнаходження платника податків, також можливе залучення посадових осіб визначених у пункті 1.6 розділу I цих Методичних рекомендацій структурних підрозділів:
інших територіальних органів, в тому числі митниць ДФС та експертів СЛЕД ДФС (за письмовим погодженням з керівником відповідного органу ДФС або особою, яка виконує його обов'язки);
структурних підрозділів ДФС (за письмовим погодженням керівника (або особи, яка виконує його обов'язки) відповідного структурного підрозділу ДФС (Департаменту аудиту, Департаменту податків і зборів з фізичних осіб).
2.3.5. При виникненні спірних питань щодо залучення до документальної перевірки, яка проводиться територіальним органом ДФС, посадових осіб іншого територіального органу ДФС (у тому числі митниці ДФС), ОВПП, СЛЕД ДФС або залучення до перевірки посадових осіб відповідних структурних підрозділів ДФС - таке залучення здійснюється за письмовим рішенням (погодженням) керівника (або особи, яка виконує його обов'язки) відповідного структурного підрозділу ДФС (Департаменту аудиту, Департаменту організації митного контролю, Департаменту податків і зборів з фізичних осіб), СЛЕД ДФС.
2.3.6. З метою одночасного початку проведення планової виїзної документальної перевірки за 20 календарних днів (при здійсненні перевірок у першому місяці кварталу згідно із затвердженим планом-графіком - протягом 2 робочих днів від дня його отримання) до 1 числа місяця включення платника податків до плану-графіка структурні підрозділи територіальних органів ДФС (у тому числі ОВПП), які очолюють перевірки згідно з планом-графіком, інформують підрозділ, що здійснює документальні перевірки дотримання законодавства України з питань державної митної справи, органу ДФС, у якому платника податків взято на облік як суб'єкта ЗЕД відповідно до наказу Міндоходів від 15.11.2013 № 688 "Про організацію роботи щодо ведення обліку митних платежів у перехідний період" та Алгоритму взяття на облік суб'єктів, що включені до реєстру осіб, які здійснюють операції з товарами), про дату початку, строк перевірки та період, який перевіряється при проведенні планової виїзної документальної перевірки (тільки платників податків, які здійснювали зовнішньоекономічну діяльність).
2.3.7. Підрозділ, який здійснює (очолює) перевірку згідно з планом-графіком у частині дотримання законодавства України з питань державної митної справи, готує відповідний запит та інформує про проведення цієї перевірки за 15 календарних днів до дня запланованого її початку:
зазначені в пункті 1.6 розділу I цих Методичних рекомендацій відповідні підрозділи (у разі необхідності - інші органи ДФС) - для включення їх працівників до складу робочої групи з проведення перевірки;
зазначені в пункті 1.7 розділу I цих Методичних рекомендацій відповідні підрозділи (у разі необхідності - інші органи ДФС) - про необхідність надання інформації та документів стосовно питань, що виникають в ході її проведення, роз'яснень та консультацій органів ДФС, судової практики та іншої інформації, що може бути використана під час здійснення перевірки та при оформленні її результатів.
Такий запит підписується керівником відповідного структурного підрозділу (для інформування структурних підрозділів у межах цього органу ДФС) або керівником (заступником керівника) органу ДФС (для інформування інших органів ДФС).
2.3.8. При організації документальної виїзної позапланової та документальної невиїзної перевірки платника податків, щодо якого необхідно залучити до перевірки посадових осіб підрозділів або отримати додаткову інформацію від підрозділів, зазначених у пунктах 1.6 та 1.7 розділу I цих Методичних рекомендацій (у тому числі інших органів ДФС), підрозділ, що здійснює (очолює) таку документальну перевірку, готує відповідний запит та інформує у визначеному підпунктом 2.3.7 цього пункту порядку про проведення цієї перевірки зазначені підрозділи (органи ДФС) протягом 2 робочих днів з дня прийняття рішення про проведення перевірки, але не пізніше 5 робочих днів до дня запланованого початку перевірки.
2.3.9. При надходженні запиту від підрозділу (органу ДФС), що здійснює (очолює) документальну перевірку, керівники структурних підрозділів (органів ДФС), повідомляють про участь (обґрунтовану відмову від участі) посадових осіб підпорядкованих підрозділів у проведенні (супроводі) відповідної перевірки: документальної планової перевірки - протягом 10 календарних днів з дня отримання запиту, документальної невиїзної та позапланової перевірки - протягом 2 робочих днів з дня отримання запиту.
Одночасно направляється наявна у базах даних інформація щодо встановлених ризиків у діяльності платника податків, яка може свідчити про ймовірне заниження платником податків митних платежів або ухилення від сплати податків, щодо платників податків, які знаходяться у розшуку, збанкрутували, щодо яких розпочаті кримінальні провадження (за наявності таких відомостей), наявності податкового боргу платника податків тощо.
Листування доцільно здійснювати засобами Інформаційної системи ДФС в електронному вигляді. За необхідності надання відповідних документів у паперовому вигляді такі документи можуть надаватись додатково.
2.3.10. При організації документальних перевірок з метою дотримання вимог абзацу першого п. 50.2 ст. 50 Податкового кодексу щодо запобігання внесенню платником податків змін до митних декларацій, які перевіряються, підрозділи, що здійснюють (очолюють) документальні перевірки, не пізніше 3 робочих днів до дня її початку інформують відповідні митниці ДФС, якими здійснювалось митне оформлення товарів платника податків, що перевіряється, про початок, терміни проведення перевірки та період, що буде охоплений такою перевіркою.
2.3.11. У разі виникнення в ході документальної виїзної перевірки необхідності введення до складу робочої групи з проведення перевірки нових або заміни посадових осіб органів ДФС, які проводять перевірку, таке додаткове залучення або заміну рекомендується здійснювати за рішенням керівника органу ДФС, який призначив перевірку, на підставі доповідної записки керівника робочої групи на ім'я керівника цього органу ДФС (або особи, яка виконує його обов'язки) та з дотриманням передбачених цим пунктом рекомендацій щодо погодження цього рішення.
2.4. Прийняття рішення про проведення документальних перевірок та повідомлення платників податків про їх проведення
2.4.1. Рішення про проведення документальної перевірки відповідно до частини першої статті 346, частини третьої статті 351 Митного кодексу оформлюється наказом:
1) ДФС - для проведення документальних перевірок платників податків посадовими особами відповідного структурного підрозділу ДФС із залученням (або без залучення) посадових осіб територіальних органів ДФС (у тому числі митниць ДФС), ОВПП, експертів СЛЕД ДФС;
2) ГУ ДФС в областях, м. Києві - для проведення документальних перевірок платників податків із залученням посадових осіб відповідного територіального органу ДФС, інших територіальних органів ДФС (у тому числі митниць ДФС), експертів СЛЕД ДФС, посадових осіб відповідного структурного підрозділу ДФС;
3) ОВПП - для проведення документальних перевірок платників податків із залученням посадових осіб ОВПП (його відокремлених підрозділів), посадових осіб інших територіальних органів ДФС (у тому числі митниць ДФС), експертів СЛЕД ДФС, посадових осіб відповідного структурного підрозділу ДФС.
2.4.2. У наказі про проведення документальної перевірки зазначається: номер, дата наказу, найменування органу ДФС, який буде здійснювати (очолювати) перевірку, основні реквізити та місцезнаходження платника податків, перевірка якого проводиться, мета, вид перевірки, підстави для проведення перевірки, дати початку та закінчення перевірки, період, за який проводитиметься перевірка тощо.
2.4.3. Відповідно до пункту 1 частини другої статті 347 Митного кодексу наказом про проведення документальної виїзної перевірки затверджується програма цієї перевірки. При цьому заходи, зазначені у програмі, досліджуються під час перевірки із наступним відображенням в акті (довідці) перевірки, копія програми перевірки додається до акта (довідки) перевірки окремим додатком.
2.4.4. Наказ про проведення перевірки, призначеної відповідно до кримінального процесуального законодавства, видається керівником уповноваженого органу ДФС або особою, яка виконує його обов'язки, на підставі відповідного документа, передбаченого кримінальним процесуальним законодавством.
2.4.5. З метою дотримання вимог частини шостої статті 346 та частини четвертої статті 351 Митного кодексу уповноважений орган ДФС, формує письмове повідомлення про проведення документальної планової виїзної перевірки та документальної невиїзної перевірки. Рекомендований зразок форми такого повідомлення наведено у додатку 1 до цих Методичних рекомендацій (додається).
Повідомлення про проведення документальної планової виїзної перевірки та документальної невиїзної перевірки засвідчується підписом керівника (або заступника керівника) уповноваженого органу ДФС, завіряється печаткою цього органу та реєструється у Журналі реєстрації повідомлень про проведення перевірок платників податків, зразок форми якого наведено у додатку 4 до Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затверджених наказом ДФС від 31.07.2014 № 22, із змінами (далі - Методичні рекомендації № 22).
2.4.6. У разі проведення документальної планової виїзної перевірки, структурний підрозділ, який буде здійснювати (очолювати) цю перевірку, забезпечує вручення керівнику платника податків або уповноваженій ним особі під розписку або надсилання рекомендованим листом з повідомленням про вручення зазначеного у підпункті 2.4.5 цього пункту повідомлення не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки разом із копією наказу про проведення цієї перевірки.
У разі проведення документальної невиїзної перевірки, структурний підрозділ, який буде здійснювати (очолювати) цю перевірку, забезпечує до початку такої перевірки вручення керівнику платника податків або уповноваженій ним особі під розписку або надсилання рекомендованим листом з повідомленням про вручення зазначеного у підпункті 2.4.5 цього пункту повідомлення із зазначенням дати початку та місця проведення перевірки.
2.5. Оформлення посвідчення на право проведення перевірки
2.5.1. Для проведення документальної виїзної перевірки (планової та позапланової) оформлюється посвідчення на право проведення перевірки із наведенням в ньому інформації відповідно до вимог частини першої статті 349 Митного кодексу . Рекомендований зразок форми посвідчення наведено у додатку 2 до цих Методичних рекомендацій (додається).
При цьому дату закінчення перевірки доцільно зазначати у посвідченні на право проведення перевірки відповідно до тривалості перевірки, визначеної у наказі про проведення перевірки. Фактичну дату закінчення перевірки доцільно зазначати у акті/довідці про проведення перевірки з урахуванням строку, який не включається у тривалість проведення перевірки відповідно до частини восьмої статті 346 Митного кодексу , строку продовження перевірки відповідно до частини дев'ятої статті 346 Митного кодексу , строку зупинення перевірки відповідно до частини одинадцятої статті 346 Митного кодексу .
2.5.2. Посвідчення на право проведення перевірки засвідчується підписом керівника уповноваженого органу ДФС, який видав наказ на проведення цієї перевірки, та печаткою такого органу (частина друга статті 349 Митного кодексу ).
2.5.3. Посвідчення на право проведення перевірки реєструється в органі ДФС, що його виписав, у Журналі обліку видачі направлень/посвідчень на право проведення перевірки посадовим особам органу державної фіскальної служби, зразок форми якого наведено у додатку 2 до Методичних рекомендацій № 22.
2.5.4. При продовженні строків проведення документальної перевірки доцільно вказувати у посвідченні на право проведення перевірки основні реквізити наказу та нові терміни завершення перевірки.
2.5.5. У разі виникнення в ході документальної виїзної перевірки необхідності введення до складу робочої групи з проведення перевірки нових або заміни посадових осіб органів ДФС, які проводять перевірку, доцільно оформлювати нове посвідчення на право проведення перевірки із зазначенням оновленого складу робочої групи та зазначенням терміну дії (відповідні дати) такого нового посвідчення.
При цьому забезпечується реєстрація нового посвідчення у визначеному підпунктом 2.5.3 цього пункту порядку та обов'язкове пред'явлення його для ознайомлення платнику податків під підпис (частина п'ята статті 349 Митного кодексу ). Попереднє посвідчення на право проведення перевірки вважається відкликаним (анульованим) з дати оформлення нового посвідчення.
III. Проведення документальних перевірок
3.1. Умови та порядок допуску посадових осіб органів ДФС до проведення перевірки
3.1.1. Умови допуску посадових осіб органів ДФС до проведення документальних планових або позапланових виїзних перевірок визначені у статті 349 Митного кодексу .
3.1.2. У разі відмови керівника платника податків або уповноваженої ним особи у допуску до проведення перевірки посадових осіб, уповноважених на проведення перевірки, складається акт (частина сьома статті 349 Митного кодексу ). Такий акт складається у довільній формі у двох примірниках.
3.1.3. Акти про відмову у допуску до проведення перевірки реєструються у Спеціальному журналі реєстрації актів, зразок форми якого наведено у додатку 6 до Методичних рекомендацій № 22.
При цьому після реєстрації один примірник акта залишається в органі ДФС, який здійснює (очолює) перевірку, другий примірник акта рекомендується вручити або надіслати керівнику платника податків або уповноваженій ним особі.
3.1.4. Посадові особи, що здійснюють документальну перевірку, не пізніше наступного робочого дня з дня складання акта про відмову в допуску до проведення перевірки, копію зазначеного акта та копії документів, що підтверджують факти відмови в допуску до проведення перевірки (листи, доповідні записки тощо), передають до підрозділу боротьби з митними правопорушеннями митниці ДФС, в зоні діяльності якої виявлено правопорушення, для надання правової оцінки щодо наявності ознак правопорушення, передбаченого статтею 474 Митного кодексу , та розгляду питання щодо наявності підстав для складання протоколу про порушення митних правил.
Підрозділ боротьби з митними правопорушеннями митниці ДФС протягом 10 робочих днів, наступних за днем отримання зазначених матеріалів, інформує відповідний уповноважений орган ДФС про прийняте рішення.
3.1.5. Відповідно до частини п'ятої статті 349 Митного кодексу при пред'явленні посадовими особами ДФС, які здійснюють перевірку, посвідчення на право проведення перевірки керівник платника податків або уповноважена ним особа розписується у посвідченні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.
3.1.6. У разі відмови керівника платника податків або уповноваженої ним особи розписатися в посвідченні на право проведення перевірки посадовими особами ДФС, які проводять документальну планову або позапланову перевірку, складається акт, який засвідчує факт відмови.
Такий акт реєструється у Спеціальному журналі реєстрації актів, зразок форми якого наведено у додатку 6 до Методичних рекомендацій № 22.
При цьому після реєстрації один примірник акта залишається в органі ДФС, який здійснює (очолює) перевірку, другий примірник акта рекомендується вручити або надіслати керівнику платника податків або уповноваженій ним особі.
Відповідно до частини шостої статті 349 Митного кодексу акт про відмову від підпису в посвідченні на право проведення перевірки є підставою для початку проведення такої перевірки.
3.2. Організація роботи у разі відсутності платника податків за місцезнаходженням
3.2.1. У разі коли при організації та проведенні документальних перевірок встановлено факт відсутності платника податків (або уповноважених ним осіб) за місцезнаходженням (місцем проживання), у той же день складається акт перевірки місцезнаходження платника податків (або уповноважених ним осіб).
3.2.2. Акт перевірки місцезнаходження платника податків реєструється у Спеціальному журналі реєстрації актів, який ведеться структурним підрозділом, до функцій якого віднесено реєстрацію вхідної та вихідної кореспонденції органу ДФС, зразок форми якого наведено у додатку 6 до Методичних рекомендацій № 22 (якщо інше не передбачено розпорядчими документами ДФС).
3.2.3. При встановленні відсутності платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання), посадовими особами уповноваженого органу ДФС, які здійснюють (очолюють) документальну перевірку, вживаються заходи згідно з розділом XII Порядку обліку платників податків і зборів , затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29 грудня 2011 року за № 1562/20300, зі змінами:
проводиться робота із з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження, місця проживання) платника податків, відповідальних та пов'язаних осіб;
готується та передається оперативним підрозділам запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків, стосовно якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання). До запиту додається акт перевірки місцезнаходження платника податків, а також інші матеріали (за наявності).
3.2.4. Оперативний підрозділ не пізніше 10 календарних днів з дня отримання запиту письмово повідомляє ініціатора запиту про проведену роботу та результати проведених заходів.
У разі необхідності термін виконання запиту може бути продовжений за рішенням керівника оперативного підрозділу до 30 календарних днів з дня отримання запиту, про що протягом 3 робочих днів з дня прийняття цього рішення повідомляється ініціатор запиту.
3.2.5. Після встановлення місцезнаходження платника податків, з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Податкового кодексу , вживаються заходи щодо організації проведення перевірки. При цьому Митним кодексом не передбачена у такому випадку обов'язковість повторного направлення копії наказу та повідомлення про проведення перевірки.
3.3. Проведення документальних перевірок
3.3.1. Підстави, порядок, строки проведення документальних перевірок, заходи, які вживаються під час проведення цих перевірок, визначені статтями 345 - 357 Митного кодексу .
3.3.2. При проведенні документальних перевірок платників податків посадовим особам органу ДФС, що здійснюють (очолюють) такі перевірки, необхідно забезпечити дотримання вимог статті 353 Митного кодексу щодо порядку надання документів платником податків, що перевіряється.
Слід врахувати, що відповідно до частини четвертої статті 353 Митного кодексу та Порядку оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами , затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.08.2015 № 727, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.10.2015 за № 1300/27745 (при проведенні документальних перевірок платників податків-юридичних осіб, далі - Порядок № 727), посадові особи, що проводять документальну перевірку для отримання документів (їх копій), пояснень, довідок подають платнику податків або уповноваженій ним особі письмові запити під її особистий підпис на другому примірнику таких запитів із зазначенням переліку документів (їх копій), пояснень, довідок, необхідних для проведення перевірки, та строку їх надання. Такі запити можуть бути подані не пізніше 5 робочих днів до закінчення строку перевірки.
Під час проведення виїзних документальних перевірок зазначені запити підписуються посадовими особами, що проводять цю перевірку, та вручаються (надсилаються) платнику податків або його законному представнику в порядку, встановленому статтею 58 Податкового кодексу .
3.3.3. У разі ненадання у визначений у запиті строк (відмови від надання) або надання не в повному обсязі документів (їх копій), пояснень, довідок та інформації, зазначених у такому запиті, посадові особи, які проводять перевірку, відповідно до частини п'ятої статті 353 Митного кодексу та Порядку № 727 (при проведенні документальних перевірок платників податків - юридичних осіб) складають акт у довільній формі, що фіксує такий факт.
При цьому слід врахувати, що у строк проведення виїзної документальної перевірки не включається період часу між врученням керівнику платника податків, що перевіряється, або уповноваженій ним особі письмової вимоги про надання документів та відомостей, необхідних для з'ясування питань перевірки, та наданням таких документів та відомостей (пункт 1 частини восьмої статті 346 Митного кодексу ).
3.3.4. Складені відповідно до підпункту 3.3.3 цього пункту акти реєструються у Спеціальному журналі реєстрації актів, зразок форми якого наведено у додатку 6 до Методичних рекомендацій № 22.
3.3.5. Посадові особи, які проводять перевірку, не пізніше наступного робочого дня з дня реєстрації акта, зазначеного у підпункті 3.3.3 цього пункту, копію цього акта та копії документів, які містять вимоги про надання документів, передають до підрозділу боротьби з митними правопорушеннями митниці ДФС, в зоні діяльності якої виявлено правопорушення, для надання правової оцінки щодо наявності ознак правопорушення, передбаченого статтею 474 Митного кодексу , та розгляду питання щодо наявності підстав для складання протоколу про порушення митних правил.
Підрозділ боротьби з митними правопорушеннями митниці ДФС протягом 10 робочих днів, наступних за днем отримання зазначених матеріалів, інформує відповідний уповноважений орган ДФС про прийняте рішення.
3.4. Взаємодія підрозділів та органів ДФС при направленні запитів та проведенні зустрічних звірок
3.4.1. Під час проведення документальних виїзних перевірок з метою з'ясування питань перевірки посадові особи органу ДФС, які її проводять, а також органи ДФС, яким направлені відповідні запити, мають право проводити зустрічні звірки.
3.4.2. Підстави, порядок проведення та оформлення результатів зустрічних звірок регламентовано статтею 348 Митного кодексу та Порядком проведення органами Державної фіскальної служби України зустрічних звірок під час здійснення документальних виїзних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2015 № 1088, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 11.12.2015 за № 1543/27988.
3.4.3. Для проведення зустрічної звірки рекомендується оформлювати посвідчення на право проведення зустрічної звірки, зразок форми якого наведено у додатку 3 до цих Методичних рекомендацій (додається).
У посвідченні на право проведення зустрічної звірки зазначається інформація згідно з пунктом 2.5 розділу II цих Методичних рекомендацій, при цьому інформація щодо виду перевірки для зустрічної звірки не заповнюється.
Посвідчення на право проведення зустрічної звірки засвідчується підписом керівника органу ДФС, який здійснює зустрічну звірку, та печаткою такого органу (частина друга статті 349 Митного кодексу ).
Посвідчення на право проведення зустрічної звірки реєструється в органі ДФС, що його виписав. Зазначене посвідчення доцільно реєструвати у Журналі обліку видачі посвідчень на право проведення зустрічної звірки посадовим особам органу державної фіскальної служби, зразок форми якого наведено у додатку 4 до цих Методичних рекомендацій (додається).
3.4.4. При направленні та отриманні запитів про проведення зустрічних звірок та запитів щодо обміну податковою інформацією, отриманні податкової інформації за допомогою Інформаційної системи ДФС обов'язковим є дотримання вимог розділу 6 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної фіскальної служби зустрічних звірок, обміну податковою інформацією при здійсненні податкового контролю , затверджених наказом ДФС від 17.07.2015 № 511 (зі змінами), зокрема у частині використання для цих цілей ІС "Податковий блок" (за напрямом "Перевірки дотримання законодавства з питань державної митної справи"), формування контрольних звітних форм та проведення в Інформаційній системі ДФС оцінки виконання отриманих відповідей на запити.
При цьому формування запитів на проведення зустрічних звірок з питань державної митної справи засобами ІС "Податковий блок" здійснюється у загальному порядку шляхом додавання у перевірці документа "Запит на проведення зустрічної звірки" з вибором типу запиту "Перевірки дотримання законодавства з питань державної митної справи".
Усі види статистики щодо проведення зустрічних звірок з питань державної митної справи формуються в режимі "Звіти" - "Журнали" - "Журнали по зустрічних звірках" підсистеми "Податковий аудит".
3.5. Взаємодія підрозділів та органів ДФС під час відбору проб (зразків) товарів та проведення експертами СЛЕД ДФС досліджень (аналізів, експертиз)
3.5.1. Якщо при проведенні документальної перевірки виникла потреба у спеціальних знаннях у галузі науки, мистецтва, техніки, економіки та інших
галузях або використання спеціального обладнання і техніки, підрозділ уповноваженого органу ДФС, який здійснює (очолює) перевірку, направляє до СЛЕД ДФС запит про проведення дослідження (аналізу, експертизи) за підписом керівника або заступника керівника такого органу ДФС.
3.5.2. У разі необхідності експерти СЛЕД ДФС, у межах компетенції, можуть бути залучені до проведення контрольного аналізу сировини, матеріалів і продуктів переробки, контрольного запуску у виробництво сировини та матеріалів у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року № 429 "Про затвердження Порядку проведення контрольного аналізу сировини, матеріалів і продуктів переробки, контрольного запуску у виробництво сировини та матеріалів".
3.5.3. В ході документальної перевірки, для проведення дослідження (експертизи) згідно зі статтями 356, 357 Митного кодексу може бути здійснено взяття проб (зразків) товарів.
У разі прийняття рішення щодо необхідності взяття проб (зразків) товарів, підрозділ, що здійснює (очолює) документальну перевірку, звертається до керівника відповідної митниці ДФС із запитом за підписом керівника уповноваженого органу ДФС або особи, яка виконує його обов'язки, про направлення відповідних посадових осіб митниці ДФС для взяття проб (зразків) товарів. У запиті також зазначається інформація для підготовки митницею ДФС вмотивованого письмового рішення для проведення взяття проб (зразків) товарів.
Підрозділ, що здійснює (очолює) документальну перевірку, вживає організаційних заходів щодо взяття проб (зразків) товарів для проведення дослідження (експертизи) з метою створення умов для взяття проб (зразків) товарів для проведення експертизи, накладення митного забезпечення посадовими особами митниці ДФС (повідомлення платника податків про факт прибуття посадових осіб митниці ДФС, експертів СЛЕД ДФС та інших посадових осіб, які здійснюють документальну перевірку для вжиття відповідних заходів, визначення дати та часу здійснення цих заходів, та інших заходів у межах повноважень, встановлених Митним кодексом) та інформує платника податків про вжиті заходи.
3.5.4. Взяття проб (зразків) товарів для проведення дослідження (аналізу, експертизи) проводиться уповноваженими посадовими особами митниць ДФС на підставі вмотивованого рішення керівника цієї митниці ДФС або особи, яка виконує його обов'язки, у строк, визначений у запиті підрозділом, що здійснює (очолює) документальну перевірку.