• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо сплати рентної плати за користування надрами

Державна фіскальна служба України | Лист від 26.09.2016 № 21069/10/26-15-12-03-18
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Лист
  • Дата: 26.09.2016
  • Номер: 21069/10/26-15-12-03-18
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Лист
  • Дата: 26.09.2016
  • Номер: 21069/10/26-15-12-03-18
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ГУ ДФС у м. Києві
Лист
26.09.2016 № 21069/10/26-15-12-03-18
Головне управління ДФС у м. Києві розглянуло лист ТОВ "_", щодо сплати рентної плати за користування надрами в межах своїх повноважень повідомляє.
Відповідно до пп.252.1.1 п.252.1 ст. 252 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями) (далі – Податковий кодекс) платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр.
Крім того, платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин в частині видобування підземних вод є землевласники та землекористувачі, крім суб'єктів підприємництва, які відповідно до законодавства відносяться до фермерських господарств, що провадять господарську діяльність з видобування підземних вод на підставі дозволів на спеціальне водокористування відповідно до пп.252.1.4 п.252.1 ст. 252 Податкового кодексу.
Підпунктом 252.20 ст. 252 Податкового кодексу затверджена, ставка рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин для підземних вод у відсотках від вартості товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини).
Об’єктом оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин по кожній наданій у користування ділянці надр, що визначена у відповідному спеціальному дозволі, є обсяг товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин у податковому (звітному) періоді, приведеної у відповідність із стандартом, встановленим галузевим законодавством відповідно до п. 252.3 ст. 252 Податкового кодексу.
Водночас до об’єкта оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин не належать не включені до державного балансу запасів корисних копалин корисні копалини місцевого значення і торф, видобуті землевласниками та землекористувачами для власного споживання, якщо їх використання не передбачає отримання економічної вигоди з передачею чи без передачі права власності на них, загальною глибиною розробки до двох метрів, і прісні підземні води до 20 метрів відповідно до п.п. 252.4.1 п. 252.4 ст. 252 Податкового кодексу .
Таким чином, суб’єкти господарювання, що здійснюють видобування підземних вод (із свердловини, криниці тощо) на підставі отриманого дозволу на спеціальне водокористування, є платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, у т. ч. у разі використання води для власних господарських потреб або передачі її для потреб населення, за винятком тих суб’єктів господарювання, що на підставі дозволів на спеціальне водокористування, без отримання дозволів на користування надрами (законодавчо не передбачено), видобувають прісні підземні води загальною глибиною розробки до 20 метрів, використання яких не передбачає отримання економічної вигоди.
Враховуючи зазначене, суб’єкт господарювання, яке здійснює видобування підземних вод на підставі отриманого дозволу на спеціальне водокористування, має проводити обчислення рентної плати за користування надрами та у встановлений термін вносити її до бюджету за місцезнаходженням ділянки надр, подавати відповідну податкову звітність. Податкова декларація з рентної плати (далі – Податкова декларація) затверджена наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2015 №719. Невід’ємною частиною Податкової декларації є додатки. Розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин здійснюється за формою Додатку 1 до Податкової декларації.
Крім того, у разі використання обсягів води для різних господарських потреб, такий водокористувач є платником рентної плати за спеціальне використання води.
Підпунктом 258.1.1 п.258.1 ст. 258 Податкового кодексу передбачено, що платник рентної плати несе відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання контролюючим органам відповідних податкових декларацій згідно із нормами Кодексу та інших законодавчих актів.
Аналогічні роз’яснення з зазначеного питання розміщені на офіційному WEB-порталі ДФС України (www.sfs.gov.ua) в банері "Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс" (категорія 121 та 130).
Слід зазначити, що ст. 36 Податкового кодексу встановлено, що платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати відповідність проведення ними операцій.
Оцінка правомірності відображення в податковому обліку господарських операцій може бути здійснена лише в межах податкової перевірки у відповідності до вимог Кодексу.
Згідно із п.52.2 ст. 52 Податкового кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Звертаємо увагу, що листи ГУ ДФС у м. Києві не є нормативно-правовими актами, а мають лише інформаційний характер і не встановлюють правових норм та діють до набрання чинності нормативно-правових актів, що змінюють відповідні правовідносини.
Заступник начальникаЕ.М. Пруднікова