• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо розгляду звернення

Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності | Лист від 04.05.2016 № 5.2-32-685
Реквізити
  • Видавник: Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
  • Тип: Лист
  • Дата: 04.05.2016
  • Номер: 5.2-32-685
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності
  • Тип: Лист
  • Дата: 04.05.2016
  • Номер: 5.2-32-685
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ВИКОНАВЧА ДИРЕКЦІЯ ФОНДУ СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ З ТИМЧАСОВОЇ ВТРАТИ ПРАЦЕЗДАТНОСТІ
ЛИСТ
04.05.2016 № 5.2-32-685
Щодо розгляду звернення
Виконавча дирекцiя Фонду соцiального страхування з тимчасової втрати працездатностi '...' повiдомляє.
До запитання 1.
Вiдповiдно до частини першої статтi 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соцiальне страхування» вiд 23.09.99 р. № 1105 (далi - Закон № 1105) допомога по вагiтностi та пологах надається застрахованiй особi у розмiрi 100 вiдсоткiв середньої заробiтної плати (доходу), обчисленої у порядку, встановленому Кабiнетом Мiнiстрiв України, i не залежить вiд страхового стажу.
Згiдно iз пунктом 3 Порядку обчислення середньої заробiтної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соцiальним страхуванням '...' (в редакцiї постанови Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 26.06.2015 р. № 439) (далi - Порядок № 1266) середньоденна заробiтна плата обчислюється шляхом дiлення нарахованої за розрахунковий перiод (12 календарних мiсяцiв) заробiтної плати, на яку нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соцiальне страхування та/або страховi внески на вiдповiднi види загальнообов'язкового державного соцiального страхування (далi - єдиний внесок та/або страховi внески), на кiлькiсть календарних днiв зайнятостi (перiод перебування у трудових вiдносинах) у розрахунковому перiодi без урахування календарних днiв, не вiдпрацьованих з поважних причин, - тимчасова непрацездатнiсть, вiдпустка у зв'язку з вагiтнiстю та пологами, вiдпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку та шестирiчного вiку за медичним висновком, вiдпустка без збереження заробiтної плати (далi - поважнi причини).
Мiсяцi розрахункового перiоду (з першого до першого числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин, виключаються з розрахункового перiоду.
Пунктом 28 Порядку № 1266 визначено: якщо у розрахунковому перiодi перед настанням страхового випадку застрахована особа з поважних причин не мала заробiтку, середня заробiтна плата визначається виходячи з тарифної ставки (посадового окладу) або її частини, встановленої на день настання страхового випадку.
В свою чергу пунктом 5 Порядку № 1266 передбачено, що у разi коли середня заробiтна плата обчислюється вiдповiдно до пункту 28 цього Порядку, середньоденна заробiтна плата за один календарний день визначається шляхом дiлення тарифної ставки (посадового окладу) або її частини (у разi коли особа працює у режимi неповного робочого дня чи тижня) на середньомiсячну кiлькiсть календарних днiв (30, 44).
Отже, у випадку коли застрахована особа протягом 12 мiсяцiв, якi передували мiсяцю настання страхового випадку (видачi листка непрацездатностi у зв'язку з вагiтнiстю та пологами), не мала заробiтку з причини перебування у вiдпустцi по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку, середня заробiтна плата обчислюється шляхом дiлення тарифної ставки (посадового окладу), встановленої на день настання страхового випадку, на середньомiсячну кiлькiсть календарних днiв (30, 44).
До запитання 2.
Враховуючи позицiю, висловлену Мiнiстерством соцiальної полiтики України в листi вiд 16.09.2015 р. № 522/18/99-15 та виконавчою дирекцiєю Фонду соцiального страхування з тимчасової втрати працездатностi в листi вiд 25.08.2015 р. № 5.2-32-1380, положення пункту 28 Порядку № 1266 необхiдно застосовувати i у випадках обчислення середньої заробiтної плати для розрахунку суми допомоги по вагiтностi та пологах.
До запитання 3.
Вiдповiдно до частини першої статтi 21 Закону № 1105 страховий стаж - перiод (строк), протягом якого особа пiдлягала страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатностi та за який щомiсяця сплачено нею та роботодавцем або нею страховi внески в сумi не меншiй, нiж мiнiмальний страховий внесок, крiм випадкiв, передбачених абзацом другим цiєї частини.
Перiод вiдпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку, отримання виплат за окремими видами соцiального страхування, крiм пенсiй усiх видiв (за винятком пенсiї по iнвалiдностI), включається до страхового стажу як перiод, за який сплачено страховi внески виходячи з розмiру мiнiмального страхового внеску.
Отже, перiод перебування застрахованої особи у вiдпустцi для догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку зараховується до страхового стажу за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатностi, а тому у зазначеному вами випадку обмеження розмiру допомоги по вагiтностi та пологах, визначенi в абзацi другому частини четвертої статтi 19 Закону № 1105, не застосовуються.
Голова комiсiїВ. Сiтайло