• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо правомірності використання повернутої в касу бюджетної установи невикористаної підзвітної суми

Головне контрольно-ревізійне управління України  | Лист від 30.04.2004 № 12-14/169
Реквізити
  • Видавник: Головне контрольно-ревізійне управління України
  • Тип: Лист
  • Дата: 30.04.2004
  • Номер: 12-14/169
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Головне контрольно-ревізійне управління України
  • Тип: Лист
  • Дата: 30.04.2004
  • Номер: 12-14/169
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ГОЛОВНЕ КОНТРОЛЬНО-РЕВІЗІЙНЕ УПРАВЛІННЯ УКРАЇНИ
Л И С Т
30.04.2004 N 12-14/169
Щодо правомірності використання повернутої в касу бюджетної установи невикористаної підзвітної суми
ГоловКРУ України розглянуло Ваш лист від 05.04.2004 р. N 1134 щодо правомірності використання бюджетною установою невикористаної підзвітної суми на поточні витрати, не повертаючи її до банку, і повідомляє.
Порядок ведення касових операцій юридичними особами (крім установ банків і підприємств поштового зв'язку) незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, їх відокремленими підрозділами, представництвами іноземних організацій і фірм, які здійснюють підприємницьку діяльність (далі - підприємства), а також зареєстрованими у встановленому порядку фізичними особами, які є суб'єктами підприємницької діяльності без створення юридичної особи (далі - підприємці), які здійснюють операції з готівкою в національній валюті, регулюється Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 19.02.2001 р. N 72 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15.03.2001 р. за N 237/5428 (із змінами, далі - Положення N 72), та є обов'язковим для виконання зазначеними юридичними і фізичними особами.
Відповідно до чинного законодавства, ГоловКРУ не наділено повноваженнями щодо надання роз'яснень з питань, викладених у Вашому листі, у зв'язку з чим пропонуємо Вам звернутися з запитом до Національного банку України.
Водночас інформуємо, що відповідно до п.2.13 Положення N 72 підприємства (підприємці), які мають поточні рахунки в установах банків, одержують готівку з цих рахунків за грошовим чеком (з чітким формулюванням суті операцій, що буде здійснюватися) у межах наявних коштів і витрачають її виключно на цілі, які визначені в грошовому чеку та не суперечать чинному законодавству.
Пунктом 2.14 Положення N 72 встановлено, що суми готівки, одержані в установі банку і не використані за призначенням протягом установлених строків, повертаються підприємством в установу банку не пізніше наступного робочого дня установи банку та підприємства або можуть залишатися в його касі (у межах установленого ліміту) і видаватися на ті самі цілі.
Відповідно до пп.5.1.3 Положення N 72, відповідальність за дотримання порядку ведення операцій з готівкою покладається на підприємців та керівників підприємств. Особи, винні в порушенні порядку ведення операцій з готівкою, притягуються до відповідальності в установленому чинним законодавством порядку.
Статтею 164-2 "Порушення законодавства з фінансових питань" Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено, що порушення правил ведення касових операцій тягнуть за собою накладення штрафу від восьми до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з правопорушень, зазначених у частині першій цієї статті, - тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Слід зазначити, що згідно з п.2.17 Положення N 72 до підприємств (підприємців) застосовуються штрафні санкції згідно з чинним законодавством України за:
перевищення встановлених лімітів каси;
неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне оприбуткування) у касах готівки;
перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів;
витрачання готівки з виручки на виплати, що пов'язані з оплатою праці, за наявності податкового боргу;
використання одержаних в установі банку готівкових коштів не за цільовим призначенням;
проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа, який підтверджував би сплату покупцем готівкових коштів.
Згідно з пп.5.1.3 Положення N 72, у разі виявлення порушень установленого порядку ведення операцій з готівкою органи державної податкової служби України застосовують до порушників штрафні санкції на підставі подання контролюючих органів згідно з Указом Президента України від 12.06.95 р. N 436 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" (із змінами, далі - Указ N 436).
Так, відповідно до пункту 1 Указу N 436, у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу:
за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день;
за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми;
за витрачання готівки з виручки від реалізації продукції (робіт, послуг) та інших касових надходжень (крім коштів, отриманих із кас установ банків) на виплати, що пов'язані з оплатою праці (за винятком екстрених (невідкладних) обставин - соціальних виплат громадянам на поховання, допомоги при народженні дитини, одиноким та багатодітним матерям, на лікування в разі хвороби, компенсацій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи), за наявності податкової заборгованості - в розмірі здійснених виплат;
за перевищення встановлених строків використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів - у розмірі 25 відсотків виданих під звіт сум;
за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, - у розмірі сплачених коштів;
за використання одержаних в установі банку готівкових коштів не за цільовим призначенням - у розмірі витраченої готівки.
Штрафні санкції, передбачені Указом N 436, застосовуються до осіб, зазначених у статті 1 цього Указу, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань.
Контроль за додержанням особами, зазначеними у статті 1 Указу N 436 (крім банків), норм з регулювання обігу готівки в національній валюті, що встановлюються Національним банком України, здійснюють органи державної податкової служби, державної контрольно-ревізійної служби. Міністерства внутрішніх справ України та фінансові органи, а банками - Національний банк України.
Отже, за порушення встановленого порядку ведення касових операцій службові особи підприємств, установ та організацій притягуються до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу, а до юридичних і фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу.
Заступник голом С.Бєльчик