• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо застосування мінімального розміру орендного платежу при визначенні об’єкта оподаткування в результаті прийняття нового рішення міської ради

Державна фіскальна служба України | Лист від 27.04.2016 № 881
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Лист
  • Дата: 27.04.2016
  • Номер: 881
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Лист
  • Дата: 27.04.2016
  • Номер: 881
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ГУ ДФС у Закарпатській області
Лист
27.04.2016 № 881
Головне управління ДФС у Закарпатській області на виконання вимог ст. 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) розглянуло запит щодо застосування мінімального розміру орендного платежу при визначенні об’єкта оподаткування в результаті прийняття нового рішення міської ради та повідомляє наступне.
Договірні відносини, які виникають між орендарем та орендодавцем, регулюються Господарським кодексом України від 16 січня 2003 року № 436-IV зі змінами та доповненнями (далі – ГКУ).
Відповідно до ст. 283 ГКУ за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Істотними умовами договору оренди є: об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації); строк, на який укладається договір оренди; орендна плата з урахуванням її індексації; порядок використання амортизаційних відрахувань; відновлення орендованого майна та умови його повернення або викупу (ст. 284 ГКУ).
Орендна плата – це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством (ст. 286 ГКУ).
Згідно абзацу 2 п.п.170.1.2 п. 170.1 ст. ПКУ об’єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу за повний чи неповний місяць оренди. Мінімальна сума орендного платежу визначається за методикою, що затверджується Кабінетом Міністрів України, виходячи з мінімальної вартості місячної оренди одного квадратного метра загальної площі нерухомості з урахуванням місця її розташування, інших функціональних та якісних показників, що встановлюються органом місцевого самоврядування села, селища, міста, на території яких вона розташована, та оприлюднюється у спосіб, найбільш доступний для жителів такої територіальної громади. Якщо мінімальну вартість не встановлено чи не оприлюднено до початку звітного (податкового) року, об’єкт оподаткування визначається виходячи з розміру орендної плати, зазначеного в договорі оренди. Законом України від 24.12.2015 № 909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" (далі – Закон № 909) було внесено зміни до ПКУ, а саме:
Згідно п. 7 розділу ІІ (Додаткові примітки України) "Прикінцевих положень" Закону №909 рекомендовано органам місцевого самоврядування у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом переглянути прийняті на 2016 рік рішення щодо встановлення місцевих податків і зборів, визначених статтею 10 ПКУ.
Пунктом 4 розділу ІІ "Прикінцевих положень" Закону № 909 передбачено, що у 2016 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів на 2016 рік не застосовуються вимоги, встановлені пп. 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 ПКУ та Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Цей Закон набрав чинності з дня набрання чинності Законом України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" (п.1"Прикінцевих положень" Закону № 909).
Враховуючи викладене вище, об’єкт оподаткування визначається, виходячи з розміру орендної плати, зазначеної в договорі оренди, але не менше ніж мінімальна сума орендного платежу за повний чи неповний місяць оренди, встановленої органом місцевого самоврядування до початку звітного (податкового) року. При цьому, у 2016 році органи місцевого самоврядування мали можливість переглянути прийняті на 2016 рік рішення щодо встановлення місцевих податків і зборів у місячний строк з дня набрання чинності Законом № 909, тобто з 1 січня 2016 року.
Довідково повідомляємо, що інформаційно-довідковий департамент Державної фіскальної служби України надає відповіді на запитання платників податків з питань застосування податкового законодавства та порядку нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за телефоном 0-800-501-007 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів) з 8.00 до 20.00 (крім суботи та неділі) та в Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі на офіційному сайті Державної фіскальної служби України за адресою sfs.gov.ua
Перший заступник начальника
Головного управління
О.М. Гопа