• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо розрахунку сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування особами, які провадять незалежну професійну діяльність

Державна фіскальна служба України | Лист від 19.04.2016 № 122/6/19-00-13-01-16/3812
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Лист
  • Дата: 19.04.2016
  • Номер: 122/6/19-00-13-01-16/3812
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Лист
  • Дата: 19.04.2016
  • Номер: 122/6/19-00-13-01-16/3812
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ГУ ДФС у Тернопільській області
Лист
19.04.16 № 122/6/19-00-13-01-16/3812
Головне управління ДФС у Тернопільській області розглянуло Ваше звернення щодо розрахунку сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування особами, які провадять незалежну професійну діяльність, і повідомляє наступне.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'яз­кове державне соціальне страхування (далі — єдиний внесок), платники, умови та порядок його нараху­вання і сплати регулюються Законом України від 08.07.2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" із змінами та доповненнями (далі – Закон).
Відповідно до п. 5 частини першої ст. 4 За­кону платниками єдиного внеску є особи, які про­вадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну прак­тику, в тому числі адвокатську нотаріальну діяль­ність, або особи, які провадять релігійну (місіонер­ську) діяльність, іншу подібну діяльність (далі — особи, які провадять незалежну професійну діяль­ність) та отримують дохід від цієї діяльності.
Абзацом першим частини другої ст. 7 Закону визначено, що базою нарахування єдиного внеску для осіб, зазначених у п. 5 частини першої ст. 4 зазначеного Закону, є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає оподат­куванню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути мен­шою за розмір мінімального страхового внеску за мі­сяць, у якому отримано дохід (прибуток).
База оподаткування податком на доходи фізичних осіб для доходів, отриманих від провадження неза­лежної професійної діяльності, регламентується роз­ділом IV Податкового кодексу. Згідно з п. 164.1 ст. 164 Податкового кодексу чистий річний оподатковува­ний дохід визначається відповідно до п. 178.3 ст. 178 цього Кодексу, згідно з яким оподатковуваним дохо­дом вважається сукупний чистий дохід, тобто різ­ниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.
Слід зауважити, що якщо особами, які провадять незалежну професійну діяльність, у звітному році або окремому місяці звітного року не було отримано дохід (прибуток), їм надається право у разі необхід­ності самостійно визначити базу нарахування.
Отже, особи, які проводять незалежну профе­сійну діяльність, за бажанням з метою збереження страхового стажу у році або окремому місяці року, в якому ними не було отримано дохід (прибуток), можуть самостійно визначити базу нарахування єдиного внеску. У такому разі сума єдиного внеску не може бути меншою розміру мінімального страхо­вого внеску та більшою максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. Ця норма застосовується до доходу (прибутку), отриманого за 2015 рік.
Частиною одинадцятою ст. 8 Закону про ЄСВ пе­редбачено, що єдиний внесок для платників, зазна­чених у п. 5 частини першої ст. 4 цього Закону, тобто для осіб, які провадять незалежну профе­сійну діяльність, встановлюється в розмірі 34,7% (до доходу, отриманого у 2015 р.) визначеної п. 2 частини першої ст. 7 цього Закону бази нараху­вання єдиного внеску.
Відповідно до пунктів 2, 3 розділу III Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фіннасів України від 14.04.2015 року №435 особи, які провадять незалежну професійну діяльність, формують та подають самі за себе до фіскальних органів звіт один раз на рік до 1 травня року, що настає за звітним періодом. Звітним періодом є календарний рік. Звіт формується та подається згідно з таблицею 3 додатка 5 до По­рядку № 435.
Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 №449, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за №508/26953.
Відповідно до пп.3 п.5 розділу IV даної Інструкції, особи, які провадять незалежну професійну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності, сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року на підставі даних річної податкової декларації. При цьому враховується кількість календарних місяців, у яких отримано дохід. Базою для нарахування єдиного внеску є чистий оподатковуваний дохід (прибуток), зазначений у податковій декларації, поділений на кількість календарних місяців, протягом яких він отриманий.
Отже, у графі 2 таблиці 3 додатка 5 до Звіту з єди­ного внеску сума чистого доходу (прибутку) в ряд­ках календарних місяців зазначається як середньо­місячний річний оподатковуваний дохід, який ви­значається шляхом ділення річного чистого доходу (прибутку) на кількість календарних місяців, протя­гом яких його отримано. При цьому в місяцях, в яких дохід не отримувався (на підставі даних Книги обліку доходів і витрат), у таких графах про­ставляється прочерк (на паперових носіях), а у разі надсилання Звіту в електронній формі поле залиша­ється незаповненим.
Показник "Усього" графи 2 таблиці 3 додатка 5 до Звіту повинен збігатися з показником "Усього" графи 9 Книги обліку доходів і витрат та показником "Усього" графи 8 додатка Ф4 до Декларації (сторінки 14, 23 та 25).
Водночас повідомляємо, що відповідно до п.52.2 ст. 52 Податкового кодексу України податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Заступник начальникаС.С. Денисюк