• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо оподаткування нерухомого майна при передачі права власності на частину житла в рахунок аліментів

Державна фіскальна служба України | Лист від 05.10.2015 № 9299/C/99-99-17-03-03-14
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Лист
  • Дата: 05.10.2015
  • Номер: 9299/C/99-99-17-03-03-14
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Лист
  • Дата: 05.10.2015
  • Номер: 9299/C/99-99-17-03-03-14
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ЛИСТ
05.10.2015 № 9299/C/99-99-17-03-03-14
Щодо оподаткування нерухомого майна при передачі права власності на частину житла в рахунок аліментів
Державна фiскальна служба України розглянула звернення.... щодо оподаткування нерухомого майна при передачi права власностi на частину житла в рахунок алiментiв i в межах компетенцiї повiдомляє таке.
Вiдносини, якi виникають у сферi справляння податкiв i зборiв в Українi, регулюються Податковим кодексом України (далi — Кодекс).
Порядок оподаткування доходiв фiзичних осiб регламентується роздiлом IV Кодексу, вiдповiдно до пп. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платниками податку є, зокрема, фiзична особа — резидент (нерезидент), яка отримує доходи з джерела їх походження в Українi.
Оподаткування операцiй з продажу нерухомого майна регламентується ст. 172 Кодексу, вiдповiдно до п. 172.8 якої пiд продажем розумiється будь-який перехiд права власностi на об’єкти нерухомостi, крiм їх успадкування та дарування.
Згiдно iз п. 172.1 ст. 172 Кодексу дохiд, отриманий платником податку вiд продажу (обмiну) не частiше одного разу протягом звiтного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кiмнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну дiлянку, на якiй розташованi такi об’єкти, а також господарсько-побутовi споруди та будiвлi, розташованi на такiй земельнiй дiлянцI), а також земельної дiлянки, що не перевищує норми безоплатної передачi, визначеної ст. 121 Земельного кодексу України залежно вiд її призначення, та за умови перебування такого майна у власностi платника податку понад три роки, не оподатковується.
Умова щодо перебування такого майна у власностi платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину.
Пунктом 172.2 статтi 172 Кодексу визначено, що дохiд, отриманий платником податку вiд продажу протягом звiтного податкового року бiльш як одного з об’єктiв нерухомостi, зазначених у п. 172.1 ст. 172, або вiд продажу об’єкта нерухомостi, не зазначеного в п. 172.1 ст. 172, пiдлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною п. 167.2 ст. 167 ПКУ, тобто 5 вiдсоткiв.
Водночас згiдно з п. 172.9 ст. 172 Кодексу дохiд вiд операцiй з продажу (обмiну) об’єктiв нерухомостi, що здiйснюються фiзичними особами — нерезидентами, оподатковується згiдно iз цiєю статтею в порядку, встановленому для резидентiв, за ставками 15 (20) вiдс., визначеними в пунктi 167.1 статтi 167 цього Кодексу.
Вiдповiдно до частини першої ст. 190 Сiмейного кодексу України той iз батькiв, з ким проживає дитина, i той iз батькiв, хто проживає окремо вiд неї, з дозволу органу опiки та пiклування можуть укласти договiр про припинення права на алiменти для дитини у зв’язку з передачею права власностi на нерухоме майно (житловий будинок, квартиру, земельну дiлянку тощо).
Такий договiр нотарiально посвiдчується. Право власностi на нерухоме майно за таким договором виникає з моменту державної реєстрацiї цього права вiдповiдно до закону.
Якщо дитина досягла 14 рокiв, вона бере участь в укладеннi цього договору.
Згiдно iз ст. 2 Закону України вiд 01 липня 2004 року № 1952-IV "Про державну реєстрацiю речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далi — Закон № 1952) державна реєстрацiя речових прав на нерухоме майно (далi — державна реєстрацiя прав) — це офiцiйне визнання i пiдтвердження державою фактiв виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення вiдповiдного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Вiдповiдно до п. 13 ст. 15 Закону № 1952 порядок державної реєстрацiї прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а також порядок надання iнформацiї з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно затверджено постановою Кабiнету Мiнiстрiв України вiд 17 жовтня 2013 року № 868.
Пунктом 172.4 ст. 172 Кодексу передбачено, що пiд час проведення операцiй з продажу (обмiну) об’єктiв нерухомостi мiж фiзичними особами нотарiус посвiдчує вiдповiдний договiр за наявностi оцiночної вартостi такого нерухомого майна та документа про сплату податку до бюджету стороною (сторонами) договору та щокварталу подає до контролюючого органу за мiсцем розташування державної нотарiальної контори або робочого мiсця приватного нотарiуса iнформацiю про такий договiр, включаючи iнформацiю про його вартiсть та суму сплаченого податку в порядку, встановленому цим роздiлом для податкового розрахунку.
Отже, на пiдставi п. 172.8 ст. 172 Кодексу операцiя за договором про припинення права на алiменти для дитини у зв’язку з передачею права власностi на нерухоме майно (частини житла) вважається продажем, i таку операцiю з метою оподаткування слiд розглядати з урахуванням вимог ст. 172 Кодексу.
У разi якщо за вказаним договором Ви передаєте право власностi на нерухоме майно (частину житла), тобто продаєте його, за умови, що таке майно перебувало у власностi понад три роки i це єдиний продаж протягом звiтного податкового року нерухомого майна, зазначеного у п. 172.1 ст. 172 Кодексу, дохiд вiд такого продажу не оподатковується. При цьому умова щодо перебування такого майна у власностi понад три роки не розповсюджується, якщо це майно отримане Вами у спадщину.
Водночас у разi недотримання Вами зазначених умов дохiд вiд продажу частини житла оподатковується на загальних пiдставах.
З повагою,
Голова

Р. М. Насіров