• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Кодексу доброчесної поведінки

Державне агентство автомобільних доріг України | Наказ, Кодекс від 03.07.2015 № 150
Реквізити
  • Видавник: Державне агентство автомобільних доріг України
  • Тип: Наказ, Кодекс
  • Дата: 03.07.2015
  • Номер: 150
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державне агентство автомобільних доріг України
  • Тип: Наказ, Кодекс
  • Дата: 03.07.2015
  • Номер: 150
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНЕ АГЕНТСТВО АВТОМОБІЛЬНИХ ДОРІГ УКРАЇНИ
НАКАЗ
03.07.2015 № 150
Про затвердження Кодексу доброчесної поведінки
З метою запобігання і протидії корупційним правопорушенням в Державному агентстві автомобільних доріг України (далі - Укравтодор), забезпечення виконання статей 37 - 40 Закону України "Про запобігання корупції" від 14.10.2014 № 1700-VII, підпункту 4 пункту 2 розділу III Державної програми щодо запобігання і протидії корупції на 2011 - 2015 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 28.11.2011 № 1240,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Кодекс доброчесної поведінки державних службовців центрального апарату Укравтодору та посадових осіб юридичних осіб публічного права, які належать до сфери його управління (далі - Кодекс), що додається.
2. Керівникам самостійних структурних підрозділів центрального апарату Укравтодору, керівникам Служб автомобільних доріг в областях забезпечити виконання норм Кодексу.
2.1. Голові Правління ПАТ "ДАК "Автомобільні дороги України", керівникам державних підприємств та організацій, що належать до сфери управління Укравтодору, рекомендувати використовувати модель поведінки службовців, яка запропонована зазначеним Кодексом.
2.2. Керівникам Служб автомобільних доріг в областях надавати щокварталу, до 20 числа останнього місяця звітного кварталу, головному спеціалістові з антикорупційної роботи Укравтодору поточні звіти про стан виконання цього Кодексу, включивши їх до квартальних звітів щодо виконання Плану заходів щодо запобігання і протидії корупційним правопорушенням в Укравтодорі на поточний рік.
3. Покласти персональну відповідальність за виконання Кодексу на керівників самостійних структурних підрозділів центрального апарату Укравтодору, керівників Служб автомобільних доріг в областях.
4. Управлінню адміністративної та кадрової роботи центрального апарату Укравтодору (Яценко О.Б.), керівникам Служб автомобільних доріг в областях забезпечити ознайомлення службовців з Кодексом під особистий розпис.
5. Головному спеціалістові з антикорупційної роботи забезпечити оприлюднення зазначеного наказу та Кодексу на офіційному веб-сайті Укравтодору (www.ukravtodor.gov.ua) у рубриці "Запобігання і протидія корупції".
6. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
ГоловаС. Підгайний
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Голови Державного
агентства автомобільних
доріг України
03.07.2015 № 150
КОДЕКС
доброчесної поведінки державних службовців центрального апарату Укравтодору та посадових осіб юридичних осіб публічного права, які належать до сфери його управління
Кодекс доброчесної поведінки державних службовців центрального апарату Державного агентства автомобільних доріг України та посадових осіб юридичних осіб публічного права, які належать до сфери його управління (далі - Кодекс), окреслює загальні правила доброчесної поведінки державних службовців Державного агентства автомобільних доріг України (далі - Укравтодору), визначає морально-етичні принципи і норми професійної діяльності, запобігання та протидії конфлікту інтересів, що є гарантією високої якості та ефективності службової діяльності державних службовців центрального апарату Укравтодору і посадових осіб юридичних осіб публічного права, які належать до сфери його управління.
Кодекс ґрунтується на положеннях Конституції України, Закону України "Про державну службу" , нормах розділу V "Запобігання та врегулювання конфлікту інтересів", частини другої статті 37 розділу VI "Правила етичної поведінки" Закону України "Про запобігання корупції" від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII , Загальних правилах поведінки державного службовця, які затверджені наказом Головного управління державної служби України від 04.08.2010 № 214, Міжнародного кодексу поведінки державних посадових осіб (Резолюція 51/59 Генеральної Асамблеї ООН від 12 грудня 1996 р.), Модельного кодексу поведінки для державних службовців (додаток до Рекомендацій № R (2000) Комітету міністрів Ради Європи від 11 травня 2000 р. щодо кодексів поведінки для державних службовців).
Розділ I. Загальні положення
Стаття 1. Суб'єкти Кодексу
1. Цей Кодекс є системою задекларованих принципів, моральних і професійних цінностей та правил поведінки державних службовців центрального апарату Укравтодору і посадових осіб юридичних осіб публічного права, які належать до сфери його управління (далі - службовці), щодо яких службовці добровільно взяли зобов'язання їх дотримання у професійній діяльності.
2. Положення цього Кодексу поширюються на:
- державних службовців центрального апарату Укравтодору,
- посадових осіб юридичних осіб публічного права, які належать до сфери управління Укравтодору;
- осіб, які постійно або тимчасово обіймають посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків юридичних осіб публічного права, які належать до сфери управління Укравтодору.
Суб'єкти, на яких поширюється дія цього Кодексу, визначені згідно Закону України "Про запобігання корупції" відповідно до підпункту "в" пункту 1, підпункту "а" пункту 2, пункту 3 частини першої статті 3 цього Закону (далі - службовці, державні службовці).
Стаття 2. Загальні норми
1. Службовці у своїй повсякденній діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами, цим Кодексом та загальними морально-етичними нормами поведінки у суспільстві.
Норми Кодексу є загальними та обов'язковими для виконання службовцями Укравтодору. Положення Кодексу в повному обсязі застосовуються до службовців, які перебувають у відпустках, відрядженні та на лікуванні.
2. Під час прийняття на службу (роботу) службовець вивчає положення цього Кодексу та під особистий підпис бере зобов'язання дотримуватися його вимог, про що робиться відповідний запис у особовій справі службовця Укравтодору.
3. Службовець повинен вживати необхідних заходів щодо відповідності етичним вимогам та стандартам, визначеним цим Кодексом, стандартами Міжнародного кодексу поведінки державних посадових осіб (Резолюція 51/59 Генеральної Асамблеї ООН від 12 грудня 1996 р.), Модельного кодексу поведінки для державних службовців Ради Європи.
4. У разі недотримання службовцем вимог цього Кодексу до нього застосовуються відповідні заходи згідно із законами України.
5. Дотримання службовцями норм Кодексу підлягає обов'язковому врахуванню під час проведення атестації, зарахування до кадрового резерву, призначення на нову посаду та надання службової характеристики.
Стаття 3. Вимоги Кодексу
1. Виконуючи свої обов'язки, службовець повинен:
а) підтримувати високі стандарти службової діяльності шляхом:
- свідомого та чесного служіння українському народові;
- сумлінного та високопрофесійного виконання своїх службових обов'язків;
- неухильного додержання вимог Конституції та законів України;
- ввічливо та об'єктивно ставитися до громадян, швидко реагувати на їх потреби;
- з повагою ставитися до колег по роботі, у стосунках з ними додержуватися взаємоповаги, щирості, доброзичливості, товариської допомоги та вимогливості;
в) підтримувати найвищі стандарти етики:
- поводити себе гідно та чесно, уникати конфліктних ситуацій;
- не намагатися скористатися службовим становищем для набуття будь-яких привілей та прибутків, зокрема ніколи не застосовувати посадові повноваження для прийняття рішень з мотивів користі;
- дотримуватися рекомендацій Кодексу щодо запропонованих подарунків або гостинності;
- вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів та заходів його врегулювання та запобігання.
Розділ II. Морально-етичні принципи професійної діяльності
Стаття 4. Служіння українському народові
1. Службовці зобов'язані віддано служити українському народові, при цьому усвідомлюючи, що його служба передбачає:
сумлінне ставлення до виконання покладених службових обов'язків;
свідоме підпорядкування власних інтересів державним пріоритетам та суспільним вимогам;
професійне та ефективне виконання службових обов'язків згідно з Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами;
виконання обов'язків на основі дотримання прав і свобод людини та громадянина;
повагу до гідності людини, виявлення поваги та людяності.
2. Поведінка службовців має відповідати очікуванням громадськості й забезпечувати довіру суспільства та громадян, сприяти реалізації прав і свобод людини і громадянина, визначених Конституцією України і законами України.
Службовець має дбати про позитивний авторитет Укравтодору, органів державної влади і державної служби в цілому, дорожити своїм ім'ям та статусом.
Стаття 5. Соціальна справедливість, пріоритет прав людини і громадянина
1. Службовці зобов'язані:
постійно вдосконалювати організацію своєї роботи на засадах справедливості;
не допускати формалізму в роботі, особливо під час розгляду звернень громадян;
у межах визначеної законом компетенції сприяти повному та оперативному розв'язанню питань, з якими звертаються громадяни;
дотримуватися конституційного принципу, за яким правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством;
діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України;
сприяти дотриманню вимог чинного законодавства України.
Стаття 6. Демократизм і законність
1. Службовці зобов'язані:
дотримуватися Конституції України, законів України "Про державну службу", "Про запобігання корупції", інших законодавчих та нормативних актів, прав та захищених законом інтересів громадян;
забезпечувати виконання покладених на Укравтодор завдань і функцій та повною мірою використовувати надані йому права;
сприяти утвердженню та практичній реалізації принципів верховенства права, не застосовувати заходів та методів, що суперечать чинному законодавству України;
забезпечувати прозорість процедур прийняття управлінських та адміністративних рішень;
не залишати поза увагою жоден факт порушення закону, забезпечувати своєчасне інформування про це своє керівництво.
2. Службовці не повинні:
допускати впливу на виконання своїх службових обов'язків особистих інтересів, інтересів членів своєї сім'ї або інших осіб;
використовувати методи обману щодо своїх співробітників.
3. Проходження служби в Укравтодорі та Службах автомобільних доріг у областях не сумісне з корумпованістю і хабарництвом.
Стаття 7. Нейтральність та неупередженість
1. Службовці при виконанні своїх службових повноважень повинні дотримуватися політичної нейтральності (стаття 40 Закону України "Про запобігання корупції" ), уникати демонстрації у будь-якому вигляді власних політичних переконань або поглядів, не використовувати службові повноваження в інтересах політичних партій чи їх осередків або окремих політиків.
Державний службовець, як і інші громадяни, має право на приватне життя і повинен поважати приватне життя інших державних службовців.
2. Службовці можуть бути членами об'єднань громадян, статутні положення яких не суперечать засадам діяльності, і брати участь у їх роботі у вільний від виконання службових обов'язків час.
3. Під час виконання службових обов'язків службовці зобов'язані будувати свої стосунки з громадянами на основі довіри, поваги та неупереджено ставитися до різних політичних і релігійних переконань.
4. У процесі збирання, оцінювання і надання інформації робити зважену оцінку всіх обставин, ставитися до справи неупереджено та не допускати, щоб особиста упередженість або тиск збоку могли позначитися на об'єктивності зроблених оцінок і висновків.
Стаття 8. Ефективність
1. Службовці зобов'язані:
мати високий рівень професійної підготовки, знати вимоги чинного законодавства відповідно до покладених завдань та функцій згідно з посадовою інструкцією та вміло застосовувати їх під час виконання службових обов'язків;
правильно оцінювати свої професійні можливості брати на себе додатково лише ті зобов'язання, для виконання яких є достатні знання, навички та професійний досвід;
під час виконання службових обов'язків проявляти ініціативу, творчість і принциповість, раціонально використовувати ввірені йому службове майно.
Стаття 9. Прозорість і відкритість
1. Службовці зобов'язані:
взаємодіяти з органами державної влади, органами місцевого самоврядування та об'єднаннями громадян під час здійснення покладених на Укравтодор завдань та функцій, дотримуватися принципу відкритості для демократичного громадського контролю;
дотримуватися прав і свобод громадян під час реалізації встановлених функцій;
відповідно до специфіки покладених повноважень забезпечити інформування громадськості про діяльність Укравтодору та Служб автомобільних доріг у областях через його офіційний веб-сайт.
Стаття 10. Корпоративність
1. Службовці повинні:
постійно дбати про високий імідж Укравтодору;
примножувати кращі традиції Укравтодору та Служб автомобільних доріг у областях, свого колективу та підрозділу Укравтодору, бути принциповим і вимогливим до себе, товаришів по службі та громадян, поважати їх права, законні інтереси, честь, гідність та репутацію;
відстоювати професійну честь і гідність як особисту, так і товаришів по службі; не допускати розповсюдження завідомо недостовірної інформації та упередженої критики на адресу службовців та працівників Укравтодору;
2. Службовці повинні проявляти тактовність у спілкуванні.
3. Службовці мають з належною повагою ставитись до прав, обов'язків та законних інтересів громадян, їх об'єднань, а також юридичних осіб, додержуватися загальновизнаних етичних норм поведінки, культури спілкування (уникати нецензурної лексики, не допускати використання підвищеної інтонації під час спілкування), не повинні проявляти свавілля або байдужість до їхніх правомірних дій та вимог, допускати прояви бюрократизму, відомчості та місництва, нестриманості у висловлюваннях та не вчиняти дій, що дискредитують орган державної влади або ганьблять репутацію державного службовця.
Стаття 11. Об'єктивність та незалежність
1. Службовці не повинні проявляти упередженість, що може виникати в результаті родинних або інших зв'язків.
2. Виконуючи свої посадові обов'язки, службовці повинні зберігати достатню незалежність у службовій діяльності; давати об'єктивне експертне оцінювання питанням за посадою, щоб не було підстав для сумніву в його порядності та чесності.
Стаття 12. Етичні правила поведінки посадової особи центрального апарату Укравтодору та посадової особи юридичних осіб публічного права, які належать до сфери управління Укравтодору
1. Посадова особа центрального апарату Укравтодору та посадової особи юридичних осіб публічного права, які належать до сфери його управління Укравтодору повинна бути справедливою в оцінці роботи підлеглих службовців та працівників Укравтодору, застосовувати моральне і матеріальне стимулювання;
давати вказівки та доручення підпорядкованим службовцям Укравтодору відповідно до посадових обов'язків, чинного законодавства, з урахуванням їх рівня знань, досвіду та професійних навичок;
принципово реагувати на факти неналежної поведінки підлеглих службовців, у тому числі за повідомленнями (зверненнями) громадян;
запобігати виникненню конфлікту інтересів у службовців, а у разі виникнення - сприяти його оперативному розв'язанню відповідно до вимог чинного законодавства України (згідно з розділом V Закону України "Про запобігання корупції" ).
2. Після отримання інформації від службовців щодо порушення вимог Кодексу, отримання подарунків та гостинності керівник зобов'язаний вжити вичерпних заходів щодо врегулювання ситуації.
3. Керівник не має права використовувати владу поза межами посадових повноважень для примусу виконання підлеглими протиправних дій.
Розділ III. Обмеження щодо використання службового становища
Стаття 14. Обмеження щодо використання повноважень
1. Службовці не мають права сприяти фізичним та юридичним особам у їх діяльності з метою одержання неправомірної вигоди - грошових коштів або іншого майна, переваг, пільги, послуг, нематеріальних активів, будь-яких інших вигод нематеріального чи негрошового характеру.
2. Державні службовці центрального апарату Укравтодору, державні службовці Служб автомобільних доріг у областях не мають права займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю (стаття 25 Закону України "Про запобігання корупції" ).
Стаття 15. Використання інформації про діяльність Укравтодору, його підрозділів
1. Службовці зобов'язані не допускати порушень чинного законодавства з питань охорони державної таємниці. За порушення вимог законодавства про державну таємницю службовці несуть дисциплінарну, адміністративну та кримінальну відповідальність.
2. Службовці повинні неухильно виконувати встановлені законодавством вимоги щодо використання усіх видів інформації, що стала йому відома чи яку він отримав під час виконання ним службових обов'язків.
3. Службовці не повинні:
поширювати інформацію про персональні дані, особисте та сімейне життя, домашню адресу та телефони товаришів по службі без дозволу останніх, крім випадків, передбачених законодавством України;
не допускати несанкціонованого витоку інформації, що містить державну чи службову таємницю, використання її у власних цілях чи на користь третіх осіб усупереч інтересам служби.
Стаття 16. Гарантії захисту прав службовців
1. Службовці мають право на:
належні, безпечні і здорові умови служби;
повне та своєчасне одержання грошового утримання, заробітної плати та додаткової винагороди за сумлінну службу;
захист від незаконного звільнення;
соціальний захист;
здійснення післядипломної освіти з метою підвищення загальноосвітнього та культурного рівня;
захист від необ'єктивного оцінювання результатів його служби, роботи;
захист від незаконного тиску з метою прийняття рішень, які суперечать нормам чинного законодавства України.
2. Службовці повинні утримуватись від будь-яких дій, що дискредитують Укравтодор, Служби автомобільних доріг у областях.
Розділ IV. Стандарти, яких мають дотримуватися службовці
Стаття 17. Виконання роботи
1. Від службовців вимагається:
суворо дотримуватися встановлених Правил внутрішнього трудового розпорядку;
раціонально використовувати робочий час: при мінімальних затратах робочого часу та державних ресурсів забезпечувати максимальне виконання доручених завдань;
належним чином виконувати функції, пов'язані зі своєю посадою згідно з посадовою інструкцією, у тому числі утримуватися від дій, які можуть завдати шкоди службі;
не займатися будь-якою сторонньою справою у робочий час.
Стаття 19. Поважне ставлення до державних ресурсів
1. Службовці повинні:
належним чином піклуватися про державні кошти та відомчу власність, не використовувати та не дозволяти використовувати їх не за призначенням;
інформувати свого безпосереднього керівника та відповідні органи влади про виявлення негосподарського ставлення до державних ресурсів.
Стаття 20. Стосунки з колегами
1. Службовці повинні:
виявляти належну повагу до своїх колег по службі (роботі), а також до їх вірувань та цінностей;
слідкувати за тим, щоб його поведінка щодо інших колег відповідала морально-етичним нормам;
підтримувати позитивні робочі стосунки, не дозволяти образ та залякувань.
2. Службовці не повинні дискримінувати своїх колег за статевою ознакою, расовою належністю, сексуальною орієнтацією, інвалідністю, віком, сімейним станом, релігійними віруваннями.
3. Службовці та працівники Укравтодору зобов'язані відстоювати професійну честь і гідність як особисту, так і своїх колег, не допускати розголошення недостовірної інформації та упередженої критики на їх адресу.
Стаття 21. Використання незаконного впливу
1. Службовцям не дозволяється:
використовувати можливості за посадою з метою отримання вигоди для себе або вигоди для тих, з ким він має особисті, сімейні, ділові або інші зв'язки.
2. Службовці не мають права використовувати будь-які не визначені нормативними актами важелі впливу на рішення, які стосуються проходження ним служби чи оцінки результату службової діяльності за його посадою.
Розділ V. Конфлікт інтересів
Стаття 22. Визначення реального та потенційного конфлікту інтересів
1. Реальний конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень;
потенційний конфлікт інтересів - наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об'єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
2. Приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.
Стаття 23. Запобігання конфлікту інтересів
1. Порядок запобігання та врегулювання конфлікту інтересів визначено розділом V Закону України "Про запобігання корупції" від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII.
На виконання вимог зазначеного Закону України службовці повинні вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів.
Службовці зобов'язані запобігати виникненню конфлікту інтересів, рішуче припиняти будь-які спроби отримання незаконних винагород, подяк, послуг, хабарів тощо.
2. Обставини, що можуть призвести до виникнення конфлікту інтересів, повинні бути усунуті до того, як службовець буде призначений на посаду.
Службовці зобов'язані невідкладно письмово повідомити свого безпосереднього керівника про:
наявність ситуації конфлікту інтересів у колективі;
погрози з боку посадових осіб, інших сторонніх осіб, пов'язаних з конфліктом інтересів;
надходження пропозицій, у тому числі усних, щодо надання різного роду послуг, винагород, подяк, інших благ для себе чи для третіх осіб за виконання (невиконання) службових обов'язків;
надходження наказу, доручення, вимоги тощо від керівника, які, на думку службовця, не відповідають вимогам чинного законодавства або виконання яких може призвести до порушення законних прав та інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, які віднесені до сфери управління Укравтодору;
можливості виникнення інших взаємин, що на думку службовця, не відповідатимуть морально-етичним принципам професійної діяльності.
3. У разі надходження письмової заяви від службовців стосовно пропонування останньому неправомірної вигоди, погроз на його адресу (або адресу третіх осіб) або іншого протиправного тиску, копія заяви надається головному спеціалістові з антикорупційної роботи Укравтодору з метою інформування Голови Укравтодору та повідомлення про такий факт правоохоронних органів для вжиття заходів реагування.
4. У разі неможливості врегулювання конфлікту інтересів службовці повинні клопотати про відсторонення від вирішення питань (виконання покладених завдань та функцій згідно з посадовою інструкцією), які викликають такий конфлікт.
Стаття 24. Заходи зовнішнього та самостійного врегулювання конфлікту інтересів
1. Зовнішнє врегулювання конфлікту інтересів (стаття 29 Закону України "Про запобігання корупції" ) здійснюється шляхом:
1) усунення особи від виконання завдання, вчинення дій, прийняття рішення чи участі в його прийнятті в умовах реального чи потенційного конфлікту інтересів;
2) застосування зовнішнього контролю за виконанням особою відповідного завдання, вчиненням нею певних дій чи прийняття рішень;
3) обмеження доступу особи до певної інформації;
4) перегляду обсягу службових повноважень особи;
5) переведення особи на іншу посаду;
6) звільнення особи.
2. Службовці, у яких реальний чи потенційний конфлікт інтересів, можуть самостійно вжити заходів щодо його врегулювання шляхом позбавлення відповідного приватного інтересу з наданням підтверджуючих документів безпосередньому керівникові або керівникові органу, до повноважень якого належить звільнення / ініціювання звільнення з посади.
Позбавлення приватного інтересу має виключати будь-яку можливість його приховування.
Розділ VI. Протидія одержанню винагороди (подарунків) та неправомірній вигоді
Стаття 24. Поняття винагороди (подарунку) та неправомірної вигоди
1. Подарунок - грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, які надають/одержують безоплатно або за ціною, нижчою мінімальної ринкової;
2. Неправомірна вигода - грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального чи негрошового характеру, які обіцяють, пропонують, надають або одержують без законних на те підстав.
Стаття 25. Заборона надання та отримання винагород (подарунків)
1. Згідно з частинами першою, другою статті 23 Закону України "Про запобігання корупції" службовцям забороняється безпосередньо або через інших осіб вимагати, просити, одержувати подарунки для себе чи близьких їм осіб від юридичних або фізичних осіб:
у зв'язку із здійсненням такими особами діяльності, пов'язаної із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування;
якщо особа, яка дарує, перебуває в підпорядкуванні такої особи.
2. Службовці можуть приймати подарунки, які відповідають загальновизнаним уявленням про гостинність, крім випадків, передбачених частиною першою цієї статті, якщо вартість таких подарунків не перевищує одну мінімальну заробітну плату, встановлену на день прийняття подарунка, одноразово, а сукупна вартість таких подарунків, отриманих з одного джерела протягом року, не перевищує двох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатної особи на 1 січня поточного року.
Передбачене цією частиною обмеження щодо вартості подарунків не поширюється на подарунки, які:
даруються близькими особами;
одержуються як загальнодоступні знижки на товари, послуги, загальнодоступні виграші, призи, премії, бонуси.
3. Службовці під час виконання службових обов'язків не мають права:
приймати прямо чи опосередковано винагороду (подарунки) за прийняття рішень, виконання дій, що входять до його повноважень, чи бездіяльність на свою користь чи інших осіб;
давати прямо чи опосередковано винагороди (подарунки) іншим особам, включаючи своїх керівників, за виконання останніми будь-яких дій або невиконання певних дій (бездіяльність) на свою користь чи інших осіб.
4. Службовці зобов'язані ставити до відома своїх близьких родичів про заборону приймати подарунки від осіб, які є або можуть бути у стосунках, пов'язаних з виконанням ним службових обов'язків.
5. Якщо службовець виявив подарунок на місці несення служби (роботи) чи у своєму службовому кабінеті, то він зобов'язаний невідкладно доповісти про факт виявлення подарунка своєму керівникові та діяти за його вказівками.
6. Службовці не мають права одержувати будь-яку неправомірну вигоду, блага від третьої сторони, які можуть певним чином розглядатися як обставини, що компрометують його службове становище, особисте судження чи чесність.
7. У разі, коли службовець одержує подарунки непредставницького характеру від людей, з якими він має службові взаємини, він повинен керуватися найвищими стандартами доброчесності: може приймати і залишати в себе подарунки незначної вартості. Слід відмовлятися від подарунків, що мають значну цінність;
8. У разі одержання службовцем подарунків під час відрядження, які є подарунками для державних органів, вони передаються на облік відповідному органу протягом п'яти днів після його повернення з компенсацією витрат, пов'язаних зі сплатою митних зборів, якщо такі були.
9. Службовці не мають права звертатися до фірм, організацій, установ, підприємств, з якими він співпрацює під час виконання своїх службових обов'язків, з метою одержання неправомірної вигоди.
10. Загальний порядок запобігання одержанню неправомірної вигоди або подарунка та поводження з ними визначено статтею 24 Закону України "Про запобігання корупції" .
Відповідно до частини першої вказаної статті цього Закону у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, незважаючи на приватні інтереси, службовці зобов'язані невідкладно вжити таких заходів:
1) відмовитися від пропозиції;
2) за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію;
3) залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників;
4) письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності), Голову Укравтодору, головного спеціаліста з антикорупційної роботи Укравтодору, спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції (Міністерство внутрішніх справ, Службу безпеки, органи Прокуратури, Національне антикорупційне бюро, Національне антикорупційне агентство).
Розділ VII. Внутрішній контроль за дотриманням норм Кодексу
Стаття 26. Відповідальність за порушення Кодексу етики
1. Виконання норм і правил цього Кодексу є обов'язковим для всіх службовців.
При прийнятті на службу обов'язкове ознайомлення службовців з текстом Кодексу.
Дотримання норм Кодексу етики враховується при проведенні щорічної оцінки та атестації службовців та працівників Укравтодору.
2. Порушення Кодексу етики є підставою для застосування заходів дисциплінарного впливу, передбачених Кодексом законів про працю України, а також Законами України "Про державну службу", "Про запобігання корупції".
Посадові особи, які здійснюють керівництво службовцями, чи контролюють їх роботу, зобов'язані вживати заходів щодо дотримання норм і правил Кодексу відповідно до законодавства та у межах встановлених повноважень.
Стаття 27. Запобігання порушенням норм Кодексу
1. Керівники структурних підрозділів зобов'язані запобігати проявам неетичної поведінки підлеглих службовців шляхом організації системної роботи з розвитку професійної етики службовців та контролю за дотриманням норм цього Кодексу, забезпечити проведення заходів попередження згідно з планами або програмою заходів щодо запобігання і протидії корупційним правопорушенням у системі Укравтодору, який затверджено відповідним наказом Укравтодору на поточний рік.
( Текст взято з сайту Укравтодору http://www.ukravtodor.gov.ua )