• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про погашення бюджетною установою заборгованості минулих періодів

Головне контрольно-ревізійне управління України  | Лист від 26.02.2004 № 12-14/79
Реквізити
  • Видавник: Головне контрольно-ревізійне управління України
  • Тип: Лист
  • Дата: 26.02.2004
  • Номер: 12-14/79
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Головне контрольно-ревізійне управління України
  • Тип: Лист
  • Дата: 26.02.2004
  • Номер: 12-14/79
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ГОЛОВНЕ КОНТРОЛЬНО-РЕВІЗІЙНЕ УПРАВЛІННЯ УКРАЇНИ
Л И С Т
26.02.2004 N 12-14/79
Про погашення бюджетною установою заборгованості минулих періодів
ГоловКРУ України розглянуло Ваш запит від 28.01.2004 р. N 1012 про надання роз'яснення щодо погашення бюджетною установою заборгованості минулих періодів і повідомляє.
Пунктом 46 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 р. N 228, передбачено, що установи мають право брати зобов'язання щодо видатків загального фонду бюджету відповідно до кошторису і плану асигнувань виходячи з потреби у забезпеченні виконання пріоритетних заходів та з урахуванням здійснення платежів для погашення зобов'язань минулих періодів, якщо інше не передбачено законодавством.
Обсяг бюджетних зобов'язань, узятих установою протягом року, повинен забезпечити зменшення рівня заборгованості за бюджетними зобов'язаннями минулих періодів та недопущення виникнення заборгованості за бюджетними зобов'язаннями у поточному році.
Щодо покриття за рахунок коштів, виділених на фінансування поточних видатків, заборгованості минулих періодів, слід зауважити, що при визначенні обсягів видатків бюджетної установи першочерговим є забезпечення бюджетними коштами видатків на оплату праці з нарахуваннями, а також на господарське утримання установ. Під час визначення видатків у проектах кошторисів установи повинен забезпечуватися суворий режим економії коштів і матеріальних цінностей. До кошторисів можуть включатися тільки видатки, передбачені законодавством, необхідність яких обумовлена характером діяльності установи. Видатки на придбання обладнання, капітальний ремонт приміщень тощо, які не є першочерговими, можуть передбачатися лише за умови забезпечення коштами невідкладних витрат та відсутності заборгованості. При цьому видатки на заробітну плату з коштів спеціального фонду обчислюються залежно від обсягу діяльності, що провадиться за рахунок цих коштів, із застосуванням встановлених законодавством норм, які використовуються установами аналогічного профілю.
Міністерство фінансів має право визначати на кожний рік порядок врахування у кошторисах обсягів заборгованості, яка виникла внаслідок непогашення бюджетних зобов'язань установ.
Розподіл видатків спеціального фонду проекту кошторису проводиться виключно в межах і за рахунок відповідних надходжень, запланованих на цю мету в зазначеному фонді.
Видатки спеціального фонду кошторису за рахунок власних надходжень плануються у такій послідовності: за встановленими напрямами використання, на погашення заборгованості установи з бюджетних зобов'язань за спеціальним та загальним фондом кошторису та на проведення заходів, пов'язаних з виконанням основних функцій, які не забезпечені (або частково забезпечені) видатками загального фонду.
Відповідальність за виникнення заборгованості, що склалася за видатками спеціального фонду, несе виключно розпорядник, з вини якого вона утворилась.
Крім того, напрями використання власних надходжень встановлюються законами про державний бюджет на відповідний рік.
Наприклад, статтею 84 Закону України від 27.11.2003 р. N 1344 "Про Державний бюджет України на 2004 рік" передбачено: "Якщо обсяги власних надходжень бюджетних установ перевищують відповідні витрати, встановлені додатком 3 до цього Закону або рішенням про місцевий бюджет, розпорядник бюджетних коштів передбачає спрямування таких сум у першу чергу на погашення заборгованості з оплати праці, нарахувань на заробітну плату, комунальних послуг та енергоносіїв.
У разі якщо відсутня така заборгованість, розпорядник бюджетних коштів спрямовує:
50 відсотків коштів на заходи, які здійснюються за рахунок відповідних надходжень;
50 відсотків коштів на заходи, які необхідні для виконання основних функцій, але не забезпечені коштами загального фонду бюджету за відповідною бюджетною програмою (функцією).
При цьому розпорядник бюджетних коштів здійснює коригування обсягів взятих бюджетних зобов'язань по загальному фонду бюджету для проведення видатків по цих зобов'язаннях із спеціального фонду бюджету".
Відповідно до вищевикладеного, бюджетна установа має право брати зобов'язання щодо видатків загального фонду бюджету на погашення заборгованості минулих періодів відповідно до затвердженого головним розпорядником бюджетних коштів кошторису і плану асигнувань. При цьому спрямовувати кошти, виділені на фінансування поточних видатків, на погашення заборгованості минулих періодів без внесення змін у встановленому порядку до її кошторису не допускається.
Водночас, звертаємо увагу на те, що частиною 6 статті 51 Бюджетного кодексу встановлено: "будь-які зобов'язання, взяті фізичними та юридичними особами за коштами Державного бюджету України без відповідних бюджетних асигнувань або ж з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом про Державний бюджет України, не вважаються бюджетними зобов'язаннями. Витрати державного бюджету на покриття таких зобов'язань не можуть здійснюватися".
З повагою,
заступник голови

С.Бєльчик