• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про організацію діяльності прокурорів у цивільному та арбітражному судочинстві

Генеральна прокуратура України  | Наказ від 15.07.1996 № 7 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Генеральна прокуратура України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 15.07.1996
  • Номер: 7
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Генеральна прокуратура України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 15.07.1996
  • Номер: 7
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ГЕНЕРАЛЬНА ПРОКУРАТУРА УКРАЇНИ
Н А К А З
N 7 від 15.07.96
м.Київ
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Генерального прокурора N 8 від 28.10.98 )
Про організацію діяльності прокурорів у цивільному та арбітражному судочинстві
Враховуючи важливість діяльності органів прокуратури по захисту цивільно-правовими засобами прав громадян, інтересів держави і суспільства та з метою підвищення її ефективності, рівня організації і відповідальності прокурорів,
НАКАЗУЮ:
1. Цивільно-судовому управлінню, Головному управлінню військових прокуратур Генеральної прокуратури України, прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, міським, районним, міжрайонним, військовим та іншим прирівняним до них прокурорам:
1.1. Вважати діяльність прокурорів у цивільному і арбітражному судочинстві дійовим засобом зміцнення законності і попередження правопорушень, які виникають із цивільних, господарських, адміністративних та інших правовідносин.
1.2. Вживати в межах своєї компетенції заходи, спрямовані на повне, своєчасне використання повноважень для пред'явлення в загальні і арбітражні суди позовів (заяв) на захист прав і законних інтересів громадян, державних і суспільних інтересів, брати участь у їх розгляді судами і перегляді незаконних судових постанов.
1.3. Звертати особливу увагу на відшкодування шкоди, завданої державі, державним підприємствам, установам і організаціям. У випадках, коли втрачено можливість пред'явити позов до винних у заподіянні шкоди, порушувати у судах справи про стягнення збитків з посадових осіб, які не вжили невідкладних заходів для їх відшкодування.
2. Дотримуватись вимог ст. 137 ЦПК України та ст. 54 АПК України щодо форми і змісту позовів (заяв), посилатись на законодавчі і підзаконні акти, якими регулюються дані правовідносини, і на конкретні докази. Долучати до позовів усі необхідні матеріали, при потребі доповнювати докази в процесі досудової підготовки чи під час розгляду справи.
2.1. Одночасно з пред'явленням позовів (заяв) вживати заходів для реального забезпечення позовних вимог у порядку, встановленому чинним законодавством, добиватись реалізації судами цих заходів.
2.2. Дотримуватись вимог закону щодо підсудності спорів, особливо стосовно відокремлених підрозділів, юридичних осіб та суб'єктів господарювання інших країн, реагувати на факти безпідставного повернення позовів судами.
2.3. Одночасно зі зверненням з позовом (заявою) до суду не за місцем знаходження прокуратури копію позову (заяви) надсилати відповідному прокуророві для забезпечення участі прокурора у розгляді справи і письмово інформувати про це суд, до якого направляється позов (заява). Прокурору, який забезпечував участь у суді, негайно повідомляти прокурора, який направив позов, про результати його розгляду. Про рішення Вищого арбітражного суду України у справах за позовами прокурорів повідомляє прокурорів цивільно-судове управління Генеральної прокуратури України.
2.4. Управлінням і відділам Генеральної прокуратури України, прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя та прирівняних до них при виявленні підстав для захисту в судовому порядку прав громадян, державних і суспільних інтересів своєчасно збирати необхідні докази, готувати проекти позовів (заяв) у звичайні і арбітражні суди, передавати їх у цивільно-судові підрозділи.
2.5. Цивільно-судовому управлінню Генеральної прокуратури України, цивільно-судовим підрозділам прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя і прирівняним до них при достатності доказів і підстав у відповідності з чинним законодавством належно оформляти позови (заяви) та матеріали, що до них додаються, і направляти їх за підписом керівників прокуратур у суди.
3. Забезпечити обов'язкову участь прокурора у розгляді судами всіх справ, порушених за позовами та заявами прокурора, а також у випадках, коли це передбачено законом чи визнано за необхідне судом.
В арбітражних судах цей обов'язок виконувати цивільно-судовим підрозділам обласних і прирівняних прокуратур за місцем знаходження арбітражного суду.
Участь у розгляді справ за позовами (заявами) прокурорів у Вищому арбітражному суді України здійснювати працівникам цивільно-судового управління Генеральної прокуратури України.
3.1. Активно використовувати надані законом повноваження на участь у розгляді всякої справи та на вступ у справу в будь-якій стадії процесу, якщо цього вимагає захист прав і законних інтересів громадян, держави та суспільства. Про намір вступити у розгляд справи, порушеної з ініціативи інших осіб, завчасно повідомляти суд письмово або усно під час відкриття судового засідання.
3.2. Ретельно готуватися до судових процесів, брати активну участь у збиранні та дослідженні доказів, з'ясуванні фактичних обставин справи, при наявності підстав заявляти перед судом клопотання про постановлення окремих ухвал. Дотримуватись судової етики. Міркування у судовому засіданні, в тому числі по суті спору, який вирішується судом, висловлювати у відповідності з законом та матеріалами справи. Виходити з вимог закону про те, що у справах, порушених за позовом (заявою) прокурора, обов'язок доказування покладається на прокурора.
4. Не залишати без реагування незаконні і необгрунтовані рішення, ухвали чи постанови суду по справах, розглянутих з участю прокурора, своєчасно вносити на них касаційні (окремі) подання чи протести (по арбітражних справах), зазначаючи, який закон порушено судом при постановленні рішення (ухвали), і чітко викладати позицію щодо скасування або зміни судової постанови. Копію касаційного (окремого) подання в день направлення його до суду одночасно надсилати прокурору вищого рівня.
5. Цивільно-судовому управлінню та Головному управлінню військових прокуратур, Генеральної прокуратури України, цивільно-судовим підрозділам прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя та військовим прокурорам регіонів і Військово-Морських Сил України забезпечити участь своїх працівників у касаційній інстанції по справах, порушених за позовом (заявою) прокурора, чи по яких внесені касаційні (окремі) подання, а також по арбітражних справах при розгляді протестів прокурора.
6. Витребовувати з судів справи, рішення (ухвали) по яких набрали законної сили, у зв'язку із зверненням осіб, котрі брали участь у розгляді справи, або мають належним чином оформлені повноваження, за дорученням прокурорів вищого рівня, а також з власної ініціативи, якщо рішення суду у справі зачіпає інтереси громадян, держави чи суспільства.
6.1. Розглядаючи звернення щодо законності судових рішень (ухвал), які набрали законної сили, використовувати повноваження по проведенню перевірок доводів заявників, в тому числі для витребування додаткових документів та інших доказів.
6.2. У разі відсутності підстав для внесення протесту по витребуваній справі складати висновок, а заявникам надсилати відповіді з посиланням на встановлені судом обставини та закон. Відповіді на звернення громадян та юридичних осіб давати:
- в прокуратурах Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя та військових прокуратурах регіонів і Військово-Морських Сил України - прокурорам або їх заступникам;
- в Генеральній прокуратурі України - начальником управління або відділу, а в разі надходження повторного звернення - заступником Генерального прокурора України.
7. Використовувати право на внесення подань прокурорам вищого рівня про опротестування незаконних і необгрунтованих судових постанов у суд. Прокурорам вищого рівня при відмові у підтриманні подань складати мотивовані висновки, повідомляти про результати розгляду подань прокурорів, які їх внесли, зазначаючи підстави прийнятого рішення.
8. Прокурорам Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя та військовим прокурорам регіонів і Військово-Морських Сил України чи їх заступникам брати участь по справах, що розглядаються в порядку судового нагляду.
Цивільно-судовому управлінню, Головному управлінню військових прокуратур, Генеральної прокуратури України забезпечувати участь прокурора у розгляді справ порядком судового нагляду у Верховному Суді України і Вищому арбітражному суді України.
9. За наявності підстав використовувати право на внесення подання про перегляд судових постанов за нововиявленими обставинами.
10. Вживати в межах своєї компетенції заходів щодо своєчасного і повного виконання судових рішень по справах за позовами прокурорів. Не залишати без відповідного реагування факти невиконання або неналежного виконання судових постанов за позовами (заявами) прокурорів. У необхідних випадках ставити перед судом питання про зміну способу та порядку виконання судових рішень.
11. При здійсненні повноважень учасника цивільного та арбітражного судочинства вживати в межах своєї компетенції заходи до усунення порушень закону, від кого б вони не виходили, керуючись принципами законності, незалежності суддів, рівності фізичних та юридичних осіб перед законом і судом. За наявності порушень закону при здійсненні судочинства вживати заходів до їх усунення, а також використовувати право внесення подань до кваліфікаційних комісій про притягнення до дисциплінарної відповідальності тих суддів, які порушили закон.
12. Суворо дотримуватись вимог житлового законодавства про розгляді звернень про виселення громадян в адміністративному порядку. По зверненнях з цих питань проводити повні і всебічні перевірки, мати на увазі виключність адміністративного порядку виселення.
13. Цивільно-судовому управлінню, Головному управлінню військових прокуратур, Генеральної прокуратури України, цивільно-судовим підрозділам прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя та прирівняним до них систематично вивчати і спрямовувати діяльність підпорядкованих прокурорів по реалізації ними повноважень у цивільному і арбітражному судочинстві, вживати заходів для її удосконалення. Забезпечувати взаємодію в цій роботі з іншими підрозділами, науковими організаціями та навчальними закладами.
14. Оцінювати роботу прокурорів на цій ділянці з урахуванням активності і ефективності використання ними повноважень у цивільному та арбітражному судочинстві, дотримання положень цього наказу, в тому числі сукупності даних про своєчасність, повному, обгрунтованість та кількість пред'явлених позовів (заяв), якість підтримання їх у судах, ефективність реагування на незаконні і необгрунтовані судові постанови, реальне виконання судових рішень по справах за позовами прокурорів.
15. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Генерального прокурора України відповідно до розподілу обов'язків.
16. Наказ направити прокурорам автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, міським, районним. міжрайонним, військовим та прирівняним до них прокурорам.
17. Вважати такими, що втратили чинність наказ Генерального прокурора України N 6 від 04.04.92 "Про організацію діяльності прокурорів у цивільному та арбітражному судочинстві" та розпорядження Генерального прокурора України N 12 від 29.11.95 "Про порядок підготовки та оформлення заяв (позовів) Генерального прокурора України, прокурорів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя та прирівняних до них суди, арбітражні суди".
Генеральний прокурор України Г.Ворсінов