• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про господарсько-фінансову діяльність у 2002 році, реформування відносин власності та заходи щодо підвищення ефективності господарювання організацій і підприємств споживчої кооперації України

Центральна спілка споживчих товариств України | Постанова від 03.04.2003
Реквізити
  • Видавник: Центральна спілка споживчих товариств України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 03.04.2003
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Центральна спілка споживчих товариств України
  • Тип: Постанова
  • Дата: 03.04.2003
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
РАДА ЦЕНТРАЛЬНОЇ СПІЛКИ СПОЖИВЧИХ ТОВАРИСТВ УКРАЇНИ
VI збори XVII скликання
П О С Т А Н О В А
03.04.2003
Про господарсько-фінансову діяльність у 2002 році, реформування відносин власності та заходи щодо підвищення ефективності господарювання організацій і підприємств споживчої кооперації України
Збори Ради відмічають, що правління Укоопспілки, кооперативних організацій і підприємств у 2002 році працювали в умовах поглиблення курсу ринкових перетворень у державі, зростання валового внутрішнього продукту, обсягів промислової і сільськогосподарської продукції, доходів населення.
Правління Укоопспілки постійно зосереджувало увагу на виконання рішень XVII та XVIII (позачергового) з'їздів споживчої кооперації України, Програми завершення розмежування та закріплення власності в системі.
У звітному періоді, вперше за останні роки, система закінчила діяльність без збитків, отримано майже півмільйона гривень прибутку, продовжувався приріст обсягів обороту в торгівлі, громадському харчуванні, заготівлях, сфері платних послуг населенню. Значно зросла кількість рентабельних підприємств і організацій. З прибутками і без збитків працювали Кримспоживспілка та 15 облспоживспілок. Скорочені витрати у торгівлі і заготівлях, непродуктивні втрати. Досягнуто приросту власних оборотних коштів і пайового капіталу. Зменшена кредиторська і дебіторська заборгованість. Краще вирішувалися питання соціально-економічного захисту кооператорів. На 25 відсотків зросла середньомісячна заробітна плата, майже наполовину зменшено борги з її виплати.
Правління Укоопспілки значну увагу приділяло поліпшенню роботи з кадрами. Проведені семінарські заняття з головами правлінь, головними бухгалтерами, фінансовими і юридичними працівниками, працівниками контрольно-ревізійної служби обласних і районних споживспілок, районних споживчих товариств.
Поліпшенню діяльності споживчої кооперації сприяли Укази Президента України щодо розвитку кооперативного руху та соціальної сфери села, реалізації комплексних заходів, розроблених органами державної влади та споживчої кооперації.
Правління і апарат Укоопспілки, науковці системи брали активну участь у розробленні Господарського і Цивільного кодексів України. У цих законодавчих актах чітко визначено поняття власності споживчої кооперації як однієї з форм колективної власності. Закріплено право пайовика на частку в майні споживчого товариства. Уперше споживчі товариства віднесені до непідприємницьких кооперативів.
Проте підсумки за звітний рік свідчать про наявність у роботі кооперативних організацій і підприємств багатьох недоліків і невикористаних резервів, що підтвердив розгляд на засіданнях правління Укоопспілки господарсько-фінансової діяльності Кримспоживспілки, облспоживспілок.
У минулому році скоротили обсяг роздрібного товарообороту 9 облспоживспілок. Особливе занепокоєння викликає стан справ у торговельній галузі Волинської, Івано-Франківської, Миколаївської, Одеської, Сумської та Херсонської облспоживспілок.
У цих та деяких інших споживспілках, незважаючи на неодноразові вимоги правління і Ради Укоопспілки, не визначилися з кількістю об'єктів роздрібної мережі, необхідної для задоволення попиту пайовиків і членів їх сімей. Багато закритих магазинів у системі Кіровоградської, Луганської, Харківської, Полтавської, Черкаської і Чернігівської облспоживспілок. Невиправдано стримується вирішення питання проведення ефективної асортиментної політики та формування товарних ресурсів через власну оптову ланку, що призводить до зменшення продажу товарів населенню. Торік скоротили продаж продуктів харчування Кримська, Івано-Франківська, Херсонська, Черкаська та Чернігівська споживспілки.
Недостатньо використовуються можливості для розширення продажу непродовольчих товарів. Вкрай мала частка їх у товарообороті Волинської, Закарпатської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Луганської, Полтавської, Рівненської та Хмельницької облспоживспілок. Не скрізь задовольняється попит на будівельні матеріали, господарчі товари, засоби захисту рослин, сільськогосподарський інвентар.
Не використали сприятливі можливості для нарощування обороту об'єктів громадського харчування Волинська, Житомирська, Івано-Франківська, Кіровоградська, Луганська, Одеська, Сумська, Херсонська та Черкаська облспоживспілки. Недостатньо задіяні потужності закладів громадського харчування для розширення асортименту продукції та збільшення її продажу через роздрібну мережу.
Важливим суб'єктом господарювання споживчої кооперації та вагомим джерелом забезпечення населення продовольчими і непродовольчими товарами є ринки споживчої кооперації. Тільки в 2002 році на реконструкцію, переоснащення і будівництво ринків використано 26 млн. грн., ними перераховано до бюджетів різних рівнів майже 60 млн. грн.
Здійснено комплекс заходів для розвитку платних побутових послуг населенню. Краще за інших працюють у цій сфері: Полтавська облспоживспілка, яка за рік відкрила 140 таких об'єктів, Харківська - 100, Кримська, Луганська і Чернівецька споживспілки - по 50-70 об'єктів побуту кожна. Не виконують Програму розвитку сфери послуг Волинська, Івано-Франківська, Кіровоградська, Тернопільська облспоживспілки.
Важливою проблемою, яка протягом останніх років гостро стоїть перед споживчою кооперацією, є робота кооперативної промисловості. Більшість облспоживспілок зменшила виробництво товарів народного споживання, в тому числі хліба, хлібобулочних і макаронних виробів, харчової рибної продукції, розливу мінеральної води, олії, консервів.
Найбільший спад обсягів виробництва допустили Одеська, Кримська, Житомирська, Херсонська та Чернігівська облспоживспілки.
Заготівельний оборот у минулому році в цілому по системі зріс на 12 відсотків. Приросту досягли всі облспоживспілки, за винятком Одеської та Полтавської. Зросли закупки м'яса і м'ясопродуктів, молока, яєць, цукру, картоплі, хлібопродуктів, шкур та іншої сільськогосподарської продукції і сировини. Водночас наявні можливості в заготівельній галузі використовуються не повністю. Невиправдано скорочується мережа приймально-заготівельних пунктів та чисельність заготівельників, не запроваджується стимулювання здавальників м'яса виплатою дотацій. У Закарпатській, Кіровоградській, Луганській, Харківській і Херсонській облспоживспілках не працює більше половини наявних пунктів забою худоби, незначні закупки м'яса і мізерні суми дотацій. Суттєвого поліпшення потребує організація заготівель вторинної сировини.
Не відбулося позитивних зрушень у зовнішньоекономічній діяльності. Переважна більшість облспоживспілок, Укоопзовнішторг поставкою товарів на експорт займаються недостатньо.
Першочерговим та вкрай важливим завданням споживчої кооперації є оздоровлення фінансового стану та підвищення ефективності господарювання організацій і підприємств системи. Минулий рік без збитків закінчили роботу дві третини райспоживспілок і районних споживчих товариств, понад 80 відсотків підприємств. Зросли власні кошти в обороті, їх позитивне значення мають 18 облспоживспілок. Майже на мільйон гривень скорочені непродуктивні втрати.
Проте через низький рівень управління галузями діяльності та економічної роботи залишається досить гострим фінансовий стан багатьох кооперативних організацій і підприємств. Торік допустили збитки Волинська, Івано-Франківська, Кіровоградська, Миколаївська, Херсонська та Чернігівська облспоживспілки. Від реалізації товарів, сировини, продукції збиткові торгівля, громадське харчування, заготівлі і промисловість. Реалізоване накладання не перекриває витрат обертання, неефективно використовується матеріально-технічна база через незадовільне співвідношення необоротних та оборотних активів, багато об'єктів знаходяться у незавершеному будівництві.
На низькому рівні в багатьох кооперативних організаціях платіжно-розрахункова та претензійна робота. В Дніпропетровській, Івано-Франківській, Кіровоградській, Сумській, Херсонській, Хмельницькій і Чернігівській облспоживспілках прострочені борги від 3 до 5 млн. грн. Залишається значною дебіторська заборгованість.
Кооперативні організації і підприємства продовжують нести невиправдані непродуктивні втрати. Через порушення податкового законодавства та договірних відносин з постачальниками сплачено 3,5 млн. грн. штрафів, пені та неустойок, зокрема по 200-300 тис. грн. сплатили їх Херсонська, Івано-Франківська, Харківська, Черкаська, Чернігівська і Волинська споживспілки. Чималі втрати від крадіжок і пограбувань.
Відчутному поліпшенню фінансово-господарської діяльності сприяє реалізація Програми завершення розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України. В Програмі вже взяли участь понад 400 тис. членів споживчих товариств. Пайовий капітал зріс в 5,5 раза і досяг 71 млн. грн. Предметно займаються цією справою в Кримспоживспілці, Дніпропетровській, Сумській, Тернопільській, Хмельницькій і Чернівецькій облспоживспілках.
Проте в ряді споживспілок виконання Програми не набуло належного розвитку. В Житомирській, Івано-Франківській, Кіровоградській, Миколаївській, Херсонській в реалізації Програми взяли участь лише 6-20 відсотків пайовиків. Незадовільно ведеться робота з залучення пайовиків у число співвласників підприємств споживспілок. Значна частина пайовиків через відсутність предметної організаторської та роз'яснювальної роботи відмовилася від участі в ній, відбувається масове скорочення чисельності пайовиків.
Стримується робота з оформлення, отримання документів на право власності на кооперативні об'єкти, землекористування та реорганізації спільних підприємств в інші організаційно-правові форми. Потребує якісного поліпшення та подальшого удосконалення робота з кадрами. У багатьох кооперативних організаціях фахова підготовка спеціалістів не відповідає вимогам посад, які вони займають.
Не припинено скорочення чисельності працюючих, велика плинність кадрів, мало залучається молоді для роботи в системі. В Івано-Франківській, Полтавській, Сумській та деяких інших облспоживспілках допущено на значні суми заборгованість з виплати заробітної плати. Ще слабо розповсюджується досвід роботи передових організацій і підприємств.
Збори Ради Укоопспілки П О С Т А Н О В Л Я Ю Т Ь:
1. Правлінням кооперативних організацій усіх рівнів продовжити роботу щодо виконання і наполегливого втілення в життя рішень XVII та XVIII (позачергового) з'їздів споживчої кооперації України та Програми завершення розмежування і закріплення власності в системі, подальшого нарощування обсягів діяльності, підвищення доходності та ефективності господарювання в усіх галузях діяльності.
У торгівлі, громадському харчуванні і сфері послуг населенню
Вжити дійових заходів для подальшого підвищення ролі кооперативної оптової ланки у формуванні товарних ресурсів і централізованого товаропостачання роздрібних об'єктів торгівлі, удосконалення комерційної роботи налагодженням ефективних господарських зв'язків. Організувати через оптову ланку продаж, насамперед, високооборотних і рентабельних продовольчих і непродовольчих груп товарів.
Розробити та затвердити по кожному споживтовариству конкретні заходи з остаточного вирішення проблеми раніше закритих об'єктів торгівлі, громадського харчування, щонайпершого залучення їх до власної господарської діяльності, передачі в оренду, списання чи продажу тих, які в перспективі не будуть задіяні в системі.
Активізувати роботу на посилення конкурентоспроможності роздрібної торгової мережі системи за рахунок її переоснащення, сучасного оформлення фасадів та торгових залів, магазинів, наповнення їх широким універсальним товарним асортиментом, поліпшення культури обслуговування.
Особливу увагу приділяти організації торгівлі непродовольчими товарами, насамперед будівельними матеріалами, господарчими, парфумерно-косметичними товарами, мийними засобами тощо. Розвивати торгівлю друкованими, ювелірними виробами, товарами тривалого користування у розстрочку та на замовлення споживачів.
Правлінням споживспілок і споживчих товариств і надалі розвивати напрями більш ефективного використання матеріально-технічної бази галузі громадського харчування, застосування в закладах харчування форм і методів роботи, які відповідають ринковим взаємовідносинам. Продовжити роботу з відкриття кафетеріїв і відділів з продажу продукції власного виробництва в роздрібній мережі. Направити зусилля на підвищення якості страв та культури обслуговування населення. Активніше вирішувати питання організації харчування школярів.
Постійно в полі зору тримати роботу ринків з виконання програми благоустрою і реконструкції їх у сучасні торгово-сервісні комплекси, домогтися, щоб на кожному з них були створені торговельно-закупівельні пункти, а також об'єкти торгівлі, громадського харчування та з надання послуг населенню.
Пожвавити роботу з подальшого розвитку сфери послуг, забезпечити виконання завдань, визначених Програмою розвитку сфери послуг на 2001-2003 роки.
У заготівельно-виробничій діяльності
Для повного освоєння ресурсів сільськогосподарської продукції і сировини в господарствах населення та сільськогосподарських підприємствах здійснити заходи для встановлення довготермінових контактів з ними, укладання угод на закупівлю вирощеної продукції. Відновити роботу раніше ліквідованих райкоопзаготпромів, залучати до заготівель споживчі товариства, сільські магазини, ринки, заклади громадського харчування і переробної промисловості. Укласти договори на реалізацію закупленої сільгосппродукції й сировини внутрісистемним і позасистемним споживачам, переробним підприємствам. Брати участь у тендерах з продажу продукції Міністерству оборони, МВС, іншим бюджетним організаціям і установам. Активніше долучатися до поставок сільгосппродуктів за регіональним замовленням.
Розширити торгівлю сільськогосподарською продукцією. Підтримувати її стабільний асортимент та перероблених з неї продуктів у торговельній мережі та на ринках. Регулярно проводити в районних і обласних центрах сезонні та передсвяткові ярмарки з продажу сільськогосподарської продукції. Нарощувати заготівлі лікарсько-технічної сировини для поставки її Житомирському ЗАТ "Ліктрави".
Для збільшення виплат дотації власникам живності за рахунок коштів податку на додану вартість забезпечити закупівлю худоби переважно у живій вазі, для чого відновити роботу худобозабійнях пунктів. Організувати на них надання населенню послуг з забою худоби, кролів та птиці, забезпечити через засоби масової інформації широку рекламу про переробку живності на давальницьких засадах. Враховуючи економічну ефективність заготівель вторинної сировини, забезпечити отримання ліцензій і збільшення обсягів.
Вжити вичерпних заходів для виконання прийнятих бізнес-планів з виробництва товарів народного споживання у вартісному виразі і в натуральних показниках, розширення асортименту, підвищення якості й конкурентоспроможності продукції, оновлення матеріально-технічної бази, впровадження прогресивних енергоресурсозберігаючих технологій, сучасного зовнішнього оформлення, фасування, пакування забезпечення беззбиткової роботи підприємств. Визначитися з матеріально-технічною базою, що довгий час не використовується.
Організувати централізований завіз продукції власного виробництва у торговельну мережу, бюджетним організаціям, підприємцям навести порядок у розрахунках між торгівлею і виробничими підприємствами за поставлену продукцію, активізувати комерційну роботу, пошуки стабільних партнерів для збуту товарів народного споживання власного виробництва.
У фінансово-економічній роботі
Глибоко проаналізувати роботу кожної галузі, підприємства і організації. Забезпечити розгляд на чергових зборах Рад Кримспоживспілки, облспоживспілок та затвердження заходів і показників діяльності, які забезпечували б по кожній галузі, підприємству і організації беззбиткову роботу. Постійно здійснювати гнучку цінову політику, ефективніше використовувати трудові, фінансові і матеріальні ресурси.
Важливим завданням кооперативних організацій є нарощування власних обігових коштів, забезпечення зміни співвідношення необоротних та оборотних активів. Необхідно чітко визначитися з нерухомим майном, що перебуває на консервації, має значний фізичний знос. Частину об'єктів, які не можуть бути використані за призначенням в системі, перепрофільовані, реконструйовані, здані в оренду або внесені до статутних капіталів інших суб'єктів господарювання, виставити на продаж. Продовжити роботу щодо визначення реальної вартості будівель і споруд.
Привести до реальної, справедливої вартості діючу нерухомість, яка потрібна для обслуговування пайовиків.
Активніше вивільняти обігові кошти з дебіторської заборгованості, встановити жорсткий контроль за своєчасними розрахунками з кредиторами. Постійно вивчати та своєчасно усувати причини, що породжують нестачі, грабунки та непродуктивні втрати, підвищити персональну відповідальність керівників і головних бухгалтерів за невжиття заходів щодо попередження цих явищ.
Вжити невідкладних заходів для виконання Програми розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації. Пожвавити роботу з залучення пайовиків до числа співвласників підприємств споживспілок. Постійно проводити індивідуальну роз'яснювальну роботу з кожним пайовиком, залучивши до цієї роботи працівників системи, кооперативний актив.
Надавати членам споживчих товариств певні переваги і пільги при їх обслуговуванні, застосовувати економічні стимули у формі кооперативних виплат та виплат на паї, дивідендів.
Широко пропагувати через засоби масової інформації кооперативну ідею, цінності та принципи кооперації, досвід передових кооперативних організацій у задоволенні потреб пайовиків.
Для реалізації Програми розмежування і закріплення власності, залучення населення до членства в споживчих товариствах, мобілізації системи на підвищення ефективності господарювання необхідно максимально використати звіти і вибори органів управління і контролю кооперативних організацій, які розпочинаються у вересні цього року.
До кінця поточного року завершити роботу з отримання документів на право власності на кооперативні об'єкти, землекористування, реорганізації спільних підприємств в інші організаційно-правові форми та реорганізувати всі спільні підприємства у підприємства споживспілок.
У роботі з кадрами і соціальні питання
Забезпечити виконання Концептуальних положень розвитку кадрового потенціалу і організації роботи з кадрами в системі на період до 2005 року.
Здійснити ефективні заходи для призупинення відпливу кваліфікованих кадрів із підприємств, організацій споживчої кооперації, забезпечення соціально-економічних умов для продуктивної праці та її мотивації, зростання заробітної плати працюючих і ліквідації заборгованості з неї.
З метою покращення кадрового забезпечення діяльності споживчої кооперації розширити підготовку в кооперативних вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації спеціалістів з фінансів, права, комп'ютерних технологій тощо. Прискорити розроблення навчально-методичної документації і відкриття на базі Львівської комерційної академії, Полтавського університету споживчої кооперації України, кооперативних технікумів, коледжів підготовку фахівців усіх освітньо-кваліфікаційних рівнів з напряму "Економіка і підприємництво" за спеціальністю "Комерційна діяльність".
Постійно зміцнювати ділові зв'язки з органами державної влади та місцевого самоврядування, принципово відстоювати інтереси споживчої кооперації і права членів споживчих товариств, повсякденно доводити необхідність системи як важливого сектора економіки нашої держави.
Взяти до відома, що правління Укоопспілки розглянуло на своєму засіданні наслідки господарсько-фінансової діяльності Кримспоживспілки, облспоживспілок, спільних і власних підприємств, звернуло увагу на недоліки та невикористані резерви, дало принципову оцінку роботі правлінь, їх голів та заступників голів з питань фінансів, головних бухгалтерів і голів ревізійних комісій.
2. Доручити правлінню Укоопспілки підготувати і направити від імені зборів Ради звернення до Президента, Верховної Ради та Кабінету Міністрів України з питань сприяння діяльності споживчої кооперації та захисту її майнових прав.
Голова зборів Ради В.В.Цап Секретар зборів Ради В.М.Униченко
"Вісті Центральної спілки споживчих товариств України",
N 16, 18 квітня 2003 р.