• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про організацію проведення дозиметричної паспортизації населених пунктів

Міністерство надзвичайних ситуацій України | Наказ, План, Програма, Рекомендації від 27.07.2011 № 764
Реквізити
  • Видавник: Міністерство надзвичайних ситуацій України
  • Тип: Наказ, План, Програма, Рекомендації
  • Дата: 27.07.2011
  • Номер: 764
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство надзвичайних ситуацій України
  • Тип: Наказ, План, Програма, Рекомендації
  • Дата: 27.07.2011
  • Номер: 764
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ УКРАЇНИ
Н А К А З
27.07.2011 N 764
Про організацію проведення дозиметричної паспортизації населених пунктів
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій N 814 від 09.08.2011 )
На виконання Указу Президента України від 11 жовтня 2010 р. N 937 "Про заходи, пов'язані з 25-ми роковинами Чорнобильської катастрофи" в частині перегляду меж зон радіоактивного забруднення
НАКАЗУЮ:
1. Провести у 2011 році дозиметричну паспортизацію населених пунктів, віднесених до радіоактивного забруднення.
2. Затвердити:
2.1. План організаційно-методичного супроводу проведення у 2011-2012 роках дозиметричної паспортизації населених пунктів України, які згідно із законодавством віднесено до зон радіоактивного забруднення.
2.2. Методичні рекомендації та Програму робіт з дозиметричної паспортизації населених пунктів України, які згідно із законодавством віднесено до зон радіоактивного забруднення, що додаються.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Голову Державного агентства України з управління зоною відчуження В.Холошу.
Міністр В.Балога
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МНС
27.07.2011 N 764
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо проведення робіт з дозиметричної паспортизації населених пунктів України, які згідно із законодавством віднесено до зон радіоактивного забруднення
1. Дозиметрична паспортизація згідно зі статтею 2 Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" здійснюється щороку в населених пунктах, які за актами законодавства України складають перелік населених пунктів, що віднесено до зон радіоактивного забруднення.
2. Методичні засади паспортизації визначаються Інструктивно-методичними вказівками: "Радіаційно-дозиметрична паспортизація населених пунктів території України, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок аварії ЧАЕС", затвердженими Міністерством охорони здоров'я України (далі - Методика).
За цією Методикою здійснюється оцінка розрахункової ефективної дози опромінення людини у населеному пункті, який згідно із законодавством належить або може належати до однієї із зон радіоактивного забруднення (далі - Паспортна доза)
3. Обстеженню підлягають населені пункти, в яких протягом п'яти років отримано не менше 10 оцінок вмісту радіонуклідів у молоці та картоплі місцевого виробництва (у кожному із продуктів) та 30 вимірювань активності радіонуклідів в організмі осіб, які мешкають у цьому населеному пункті, за допомогою лічильника випромінення людини (далі - ЛВЛ).
4. Щороку у кожному населеному пункті здійснюються оцінки вмісту радіонуклідів у продуктах харчування місцевого виробництва. Вимірювання активності радіонуклідів в організмі осіб (які мешкають у цьому населеному пункті) за допомогою ЛВЛ щороку здійснюються в населених пунктах, які віднесено до зони безумовного (обов'язкового) відселення, а також тих, де Паспортна доза перевищує 1 мілізіверт за рік. В інших населених пунктах, віднесених до 3-ї та 4-ї зон, вимірювання за допомогою ЛВЛ виконуються раз у п'ять років.
Таблиця 1. Кількість визначень радіологічних характеристик у населених пунктах
ЗонаМолокоКартопляВимірювання за
допомогою ЛВЛ
Cs-137Sr-90Cs-137Sr-90Cs-137
123456
безумовного
(обов'язкового)
відселення (2-а)
10252100
гарантованого
добровільного
відселення (3-я)
10252100*
посиленого
радіоекологічного
контролю (4-а)
5252100*
_______________
* За умови, що за останні п'ять років Паспортна доза була не менше ніж 1 мілізіверт на рік.
( Пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій N 814 від 09.08.2011 )
5. Відбір проб молока (не менше 1 літра) в населених пунктах 2-ї та 3-ї зон здійснюється у пасовищний (5 проб) та стійловий (5 проб) періоди відгодівлі тварин. У 4-й зоні - 5 проб у пасовищний період.
Визначення стронцію-90 виконується для об'єднаної (з 2-5 рядових) проби і після вимірювання цезію-137.
6. Відбір проб картоплі (не менше 1 кілограма) в населених пунктах усіх зон здійснюється у серпні - вересні.
7. При відборі проб продуктів харчування місцевого виробництва передбачається грошова компенсація у розмірі не вище 5 гривень за кілограм картоплі або літр молока. Загальні витрати на транспортування проб до лабораторії, де виконуватиметься їх аналітичне дослідження, не повинні перевищувати 10 гривень за пробу. Розрахунки грошової компенсації та витрат на транспортування проб затверджуються одним із керівників районної державної адміністрації.
8. Вимірювання мешканців населених пунктів за допомогою ЛВЛ здійснюються у групах населення з урахуванням кількості мешканців та їх вікової структури з дотриманням наступних умов (по можливості):
діти (віком до 14 років) - 30% від загальної чисельності, але не менше 20 осіб;
підлітки (віком 15-18 років) - 10%;
особи, зайняті у сільськогосподарському виробництві (польові роботи, тваринництво) - 30%;
інші групи населення (у тому числі - непрацюючі пенсіонери) - 30%.
Вимірювання здійснюються за допомогою пересувних (переносних) ЛВЛ.
У крайньому випадку за відсутності можливості виконати вимірювання у місцях проживання населення, районні державні адміністрації та органи місцевого самоврядування організують доставку мешканців до місця розташування стаціонарного ЛВЛ.
Компенсація транспортних витрат для перевезення людей до лабораторії з ЛВЛ здійснюватиметься після завершення процедури вимірювання і тільки на підставі розрахунків, затверджених одним із керівників районної державної адміністрації. Вартість оренди транспортних засобів має бути мінімізована і не повинна перевищувати загальної суми вартості проїзду мешканців населених пунктів до місця розташування стаціонарного ЛВЛ за транспортними тарифами, що діють у конкретній місцевості (районі).
9. У роботах з дозиметричної паспортизації мають бути задіяні усі організації (установи, підприємства), які мають Свідоцтва про атестацію аналітичних підрозділів (лабораторій, відділів, підприємств тощо) на право здійснювати вимірювання у галузі визначення вмісту радіонуклідів (далі - Підрозділ), які видано державними органами метрології та стандартизації і чинні протягом періоду проведення робіт з дозиметричної паспортизації.
10. Кожен Підрозділ, з яким обласна державна адміністрація уклала угоду про виконання робіт з визначення вмісту радіонуклідів у продуктах харчування місцевого виробництва, має направити до 5% проб, що аналізуються, для зовнішнього контролю до контролюючої організації (загалом для області - не менше 30 проб, а для Івано-Франківської, Сумської, Тернопільської, Хмельницької, Чернівецької областей кількість проб для зовнішнього контролю повинна бути не менше 10). На зовнішній контроль направляються проби, які пройшли процедуру внутрішнього лабораторного контролю, разом з результатами вимірювань (як основних, так і контрольних).
Угода з контролюючою організацією (установою, підприємством) про здійснення зовнішнього контролю укладається обласною державною адміністрацією (далі - ОДА). (Установи, які за дорученням МНС України мають право здійснювати зовнішній контроль якості робіт з дозиметричної паспортизації та вимірювань, визначено Програмою організаційно-методичного супроводу проведення дозиметричної паспортизації у 2011-2012 роках).
11. Зовнішній контроль вимірювань за допомогою ЛВЛ здійснюється організаціями, визначеними МНС України.
12. ОДА для виконання робіт з дозиметричної паспортизації можуть укладати угоди порайонно або для групи районів.
13. Вартість робіт з дозиметричної паспортизації обраховується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2003 року "Про затвердження тарифів (прейскурантів) на роботи і послуги, що виконуються і надаються за плату установами та закладами державної санітарно-епідеміологічної служби"редакції від 17 жовтня 2007 року) .
Оскільки процедурою зовнішнього контролю передбачається подвійне вимірювання кожної проби, при розрахунку вартості цього виду угод використовується подвійний тариф. Вартість внутрішнього контролю у рекомендованих тарифах вже враховано.
За незадовільних результатів зовнішнього контролю, тобто, якщо розбіжність між результатами контролюючої лабораторії та основним виконавцем робіт перевищуватиме 20%, то основний виконавець перероблює всі вимірювання за власний кошт.
14. Розподілу коштів для здійснення робіт з дозиметричної паспортизації передують подання ОДА з обгрунтуванням обсягів робіт та їх вартості.
15. Результати вимірювань, які отримано під час дозиметричної паспортизації, у тому числі матеріали зовнішнього контролю якості робіт, повинні передаватися для узагальнення до Центральної геофізичної обсерваторії МНС України та для розрахунку паспортних доз до НЦРМ (ІРЗ) АМН України на паперових та електронних носіях. Файли направляти у форматах:
Microsoft Word (.doc або.rtf) та Microsoft Excel (.xls).
Голова Державного
агентства України
з управління зоною відчуження


В.Холоша
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МНС
27.07.2011 N 764
ПРОГРАМА
робіт з дозиметричної паспортизації населених пунктів, які згідно з актами законодавства віднесено до зон радіоактивного забруднення
Область, районКількість
населених
пунктів
Відбір та аналіз проб для
визначення вмісту
радіонуклідів (кількість
проб)
Кількість
вимірювань
з ЛВЛ
(людей)
МолокоКартопля
Cs-137Sr-90Cs-137Sr-90Cs-137
1234567
Вінницька894451784451782000
Гайсинський1470287028300
Немирівський1995389538400
Тиврівський945184518200
Томашпільський1050205020200
Тростянецький2104104100
Тульчинський1995389538400
Чечельницький945184518200
Шаргородський735143514200
Волинська16616603328303325500
Камінь-Каширський646401283201282000
Любешівський4747094235941600
Маневицький555501102751101900
Житомирська727 +
7* - 27
514514003500140017500
Володарсько-
Волинський
840164016200
Ємільчинський1198152385952382400
Коростенський1137002265652262300
Лугинський504451002501001500
Малинський1045252085202082000
Народицький80 +
4* - 16
6001283201283100
Новоград-
Волинський
362207218072800
Овруцький156 +
3* - 11
13002907252903500
Олевський615401223051221700
Івано-Франківська525102510200
Снятинський525102510200
Київська491 + 69*2725982245598211600
Білоцерківський231254611546500
Богуславський341706817068700
Бородянський4824096240961000
Броварський525102510100
Васильківський950184518200
Вишгородський572901142851141200
Іванківський815151624051621700
Кагарлицький291455814558600
Киево-
Святошинський
945184518200
Макарівський4522590225901000
Миронівський1995389538500
Обухівський201004010040500
Поліський51 + 11*3651022551021500
Рокитнянський1790348534500
Сквирський3156156100
Ставищенський735143514200
Таращанський18110369036500
Фастівський1050205020200
Чорнобильський58*-----
Ірпінська
міськрада
525102510200
м. Славутич110252200
Рівненська3393065678169567812500
Березнівський562801122801121200
Володимирецький686451363401362400
Дубровицький595901182951182400
Зарічненський525201042601042000
Рокитнівський3939078195782000
Сарненський656401303251302500
Сумська1165225522300
Шосткинський745143514200
Ямпільський4208208100
Тернопільська1050205020300
Заліщицький15252100
Чортківський945184518200
Хмельницька945184518200
Кам'янець-
Подільський
4208208100
Чемеровецький525102510100
Черкаська1035352065152062700
Городищенський2102102100
Жашківський4208208100
Звенигородський1375266526300
Канівський1790348526400
Катеринопільський221104411044500
Корсунь-
Шевченківський
1365266526300
Лисянський950184518200
Маньківський2104104100
Тальнівський1155225522300
Уманський3156156100
Христинівський15252100
Черкаський15252100
Шполянський525102510100
Чернівецька1475287028400
Заставнівський735143514200
Кіцманський740143514200
Чернігівська253158050612655065900
Козелецький4021580200801000
Корюківський301656015060800
Новгород-
Сіверський
4208208100
Ріпкинський724401443601441500
Семенівський553451102751101200
Сосницький740143514200
Чернігівський4535590225901100
Усього по зонах2217
Примітки: *в населених пунктах, віднесених до зони відчуження, дозпаспортизація не проводиться.
Голова Державного
агентства України
з управління зоною відчуження


В.Холоша
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МНС України
27.07.2011 N 764
ПЛАН
організаційно-методичного супроводу проведення дозиметричної паспортизації у 2011-2012 роках
N
п/п
ЗахідТермін
виконання
ВиконавціОбсяги
фінансування
Джерело
фінансування
123456
1Проведення контролю
якості визначення
цезію-137 та стронцію-
90 під час проведення
дозиметричної
паспортизації в
областях. (Оцінка
якості виконання
аналітичних досліджень
організаціями, які
залучено до
дозиметричної
паспортизації населених
пунктів, що віднесені
до зон радіоактивного
забруднення)
Вересень -
грудень
2011 року
ДНДУ
"Чорнобильський
центр з проблем
ядерної
безпеки,
радіоактивних
відходів та
радіоекології"
360 тис.грн.МНС України
2Забезпечення
співставлення
лічильників
випромінювання людини,
що будуть
використовуватися
організаціями
(установами),
залученими ОДА для
проведення робіт з
дозиметричної
паспортизації населених
пунктів, що віднесені
до зон радіоактивного
забруднення, включаючи
модернізацію ЛВЛ ДУ
НЦРМ АМН України
Вересень -
грудень
2011 року
ДУ НЦРМ АМН
України
196 тис.грн.МНС України
3Узагальнення
(за 2000-2011 роки)
результатів
дозиметричної
паспортизації населених
пунктів, що згідно з
актами законодавства
віднесено до зон
радіоактивного
забруднення та
підготовка підсумкових
матеріалів
Вересень
2011 -
квітень
2012 року
Центральна
геофізична
обсерваторія
МНС України
195 тис.грн.МНС України
4Проведення незалежного
(зовнішнього) контролю
якості виконання робіт
з дозиметричної
паспортизації, які
здійснюються обласними
виконавцями цих робіт,
з виїздом на місце (до
12 областей)
Вересень -
грудень
2011 року
НЦРМ АМН
України
360 тис.грн.МНС України
5Аналіз та оброблення
даних, розрахунки
паспортних доз
населених пунктів за
результатами
дозиметричної
паспортизації,
проведеної у 2011 році
Вересень
2011 -
березень
2012 року
НЦРМ АМН
України
185 тис.грн.МНС України
6Підготовка проектів
експертних висновків
щодо віднесення
населених пунктів до
зон радіоактивного
забруднення територій
зон за результатами
дозиметричної
паспортизації
Березень -
квітень
2012 року
НЦРМ АМН
України
70 тис.грн.МНС України
Голова Державного
агентства України з управління
зоною відчуження


В.Холоша