• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо надання розяснення

Державний комітет України по земельних ресурсах  | Лист від 16.06.2006 № 6-8-959/494
Реквізити
  • Видавник: Державний комітет України по земельних ресурсах
  • Тип: Лист
  • Дата: 16.06.2006
  • Номер: 6-8-959/494
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державний комітет України по земельних ресурсах
  • Тип: Лист
  • Дата: 16.06.2006
  • Номер: 6-8-959/494
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ ПО ЗЕМЕЛЬНИХ РЕСУРСАХ
ДЕРЖАВНА ІНСПЕКЦІЯ З КОНТРОЛЮ ЗА ВИКОРИСТАННЯМ
І ОХОРОНОЮ ЗЕМЕЛЬ
Л И С Т
16.06.2006 N 6-8-959/494
N 495
Щодо надання роз'яснення
До Держземінспекції надійшли звернення Управління з контролю за використанням та охороною земель у Львівській області та Управління з контролю за. використанням та охороною земель у Полтавській області щодо надання роз'яснення стосовно повноважень державних інспекторів з контролю за використанням та охороною земель під час організації і здійснення державного контролю за проведенням державної землевпорядної експертизи містобудівної та землевпорядної документації. За результатами розгляду повідомляємо наступне.
Відповідно до Положення про Державну інспекцію з контролю за використанням та охороною земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2002 N 1958, і Типового положення про Управління з контролю за використанням та охороною земель у АР Крим, областях, містах Київ та Севастополь, затвердженого наказом Держкомзему України від 25.09.2005 N 285, Держземінспекція та її територіальні органи організовують і здійснюють державний контроль, зокрема, за проведенням державної землевпорядної експертизи містобудівної, землевпорядної документації.
Однак, Держземінспекція та її територіальні органи не мають права здійснювати державний контроль за проведенням державної землевпорядної експертизи містобудівної і землевпорядної документації (незважаючи на наявність таких повноважень у Положеннях про них) з наступних підстав:
2) процедура здійснення такого контролю не виписана у нормативно-правових актах (відсутній механізм здійснення контролю);
3) особа, яка здійснює контроль за проведенням державної землевпорядної експертизи містобудівної і землевпорядної документації, повинна мати рівень знань аналізу експертної інформації не нижчий ніж у особи, яка безпосередньо здійснює експертизу землевпорядної документації. Тому кожен державний інспектор, який би здійснював контроль у зазначеній сфері, повинен мати відповідну спеціальність, кваліфікацію і професійні знання, володіти навичками аналізу експертної інформації, а також мати практичний досвід у відповідній сфері не менше трьох років. Саме такі вимоги до експерта зазначені у статті 23 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації";
4) державний інспектор з контролю за використанням та охороною земель не має права вживати будь-яких заходів впливу реагування на порушення з боку органів (посадових осіб), які здійснюють експертизу (у нього немає відповідних повноважень). Тобто механізм усунення порушення при здійсненні експертизи чи за результатами її здійснення відсутній;
5) відповідно до статті 37 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" висновок експертизи може бути спростовано центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів (Держкомземом України), а відмова у спростуванні - оскаржена в суді. Суб'єктом спростування або оскарження висновку експертизи можуть бути замовники або розробники вказаної документації. Держземінспекція та її територіальні органи не мають відповідних повноважень.
На підставі вищевикладеного інформуємо, що на даний час Держземінспекція, її територіальні органи не мають права організовувати та здійснювати державний контроль за проведенням державної землевпорядної експертизи містобудівної і землевпорядної документації (незважаючи на наявність таких повноважень у Положеннях про них).
Стосовно повноважень Держземінспекції та її територіальних органів з приводу надання пропозицій Держкомзему України щодо анулювання ліцензій на проведення землевпорядних та землеоціночних робіт, повідомляємо наступне.
Відповідно до Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" від 01.06.2000 N 1775-III (із змінами) ліцензуванню підлягає господарська діяльність з проведення землевпорядних та землеоціночних робіт. Порядок ліцензування встановлено цим Законом.
Згідно із статтею 20 зазначеного Закону контроль за наявністю ліцензії у суб'єктів господарювання здійснюють спеціально уповноважений орган з питань ліцензування та інші органи виконавчої влади в межах їх повноважень шляхом проведення планових та позапланових перевірок.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.11.2000 р. N 1698 "Про затвердження переліку органів ліцензування" органом ліцензування господарської діяльності з проведення землевпорядних та землеоціночних робіт визначено Державний комітет України по земельних ресурсах. Для одержання ліцензії суб'єкт господарювання звертається до органу ліцензування із заявою встановленого зразка про видачу ліцензії.
Контроль за додержанням суб'єктами господарювання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності щодо проведення землевпорядних та землеоціночних робіт, згідно з пунктом 1.2 наказу Держпідприємництва та Держкомзему України від 18.03.2003 N 30/64 "Про затвердження Порядку контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження господарської діяльності щодо проведення землевпорядних та землеоціночних робіт", зареєстрованого у Мін'юсті України 27.03.2003 року за N 240/7561, здійснюють Державний комітет України по земельних ресурсах як орган ліцензування та Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва (і його територіальні органи) як спеціально уповноважений орган з питань ліцензування у межах своїх повноважень шляхом проведення планових і позапланових перевірок. Процедура, суб'єкти, терміни здійснення цих перевірок, оформлення їх результатів чітко регламентовано вищезазначеним наказом.
Оскільки Держземінспекція діє у складі Держкомзему України і йому підпорядковується, її фахівці можуть взяти участь у проведенні таких перевірок (взяти участь у роботі комісії з перевірки дотримання ліцензійних умов, створеної Держкомземом України) лише на виконання відповідного доручення Держкомзему.
За діяння щодо заняття господарською діяльністю без ліцензії передбачено адміністративну відповідальність за статтею 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення. У справах про вчинення даного правопорушення, відповідно до статті 255 Кодексу України про адміністративні правопорушення, протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені особи органів внутрішніх справ.
Тому у випадку виявлення державним інспектором з контролю за використанням і охороною земель факту здійснення господарської діяльності з проведення землевпорядних та землеоціночних робіт без ліцензії чи коли термін ліцензії закінчився, інспектор повинен надіслати матеріали перевірки до відповідних органів внутрішніх справ для вжиття заходів згідно з їх компетенцією.
Заступник начальника інспекції М.І.Мамчур