• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про заходи щодо підвищення рівня екологічної безпеки у вугільнодобувних регіонах

Міністерство вугільної промисловості України | Наказ від 22.05.2006 № 290
Реквізити
  • Видавник: Міністерство вугільної промисловості України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 22.05.2006
  • Номер: 290
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство вугільної промисловості України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 22.05.2006
  • Номер: 290
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ВУГІЛЬНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ
Н А К А З
22.05.2006 N 290
Про заходи щодо підвищення рівня екологічної безпеки у вугільнодобувних регіонах
За відсутності достатнього контролю за процесом формування та експлуатації породних відвалів вугільних шахт та збагачувальних фабрик з боку керівників підприємств, екологічна ситуація у вугледобувних регіонах значно ускладнюється внаслідок самозапалювання відвальної маси.
На даний час у вугільній галузі налічується 936 породних відвалів (193 діючих і 743 - недіючих), із яких 34 відвали (21 - плоскі і 13 - конічні) мають осередки горіння. Також продовжують горіти 131 недіючий породний відвал, більшість з яких конічні.
Вугільні і спеціалізовані підприємства галузі постійно проводять роботи з гасіння відвалів, що горять, але інтенсивність цих робіт повинна бути значно більшою, ніж є на сьогодні.
Наприклад, впродовж 2005 року роботи з гасіння велись тільки на 26 відвалах, на що витрачено 13,78 млн. грн.
Відповідно до Закону України "Про відходи", Земельного кодексу України та з метою розгляду стану і безпеки породних відвалів та прийняття рішень Мінвуглепромом у квітні 2006 року проведено дві наради з фахівцями галузевих інститутів та керівниками управлінь з профілактики, гасіння породних відвалів та рекультивації земель.
Для здійснення постійного моніторингу стану довкілля у вугільних регіонах, розроблення відповідних заходів щодо покращення цього стану, забезпечення дотримання норм екологічної безпеки та вимог природоохоронного законодавства, відновлення роботи спеціалізованих державних підприємств з профілактики, гасіння породних відвалів та рекультивації земель
НАКАЗУЮ:
1. Керівникам державних підприємств та господарських товариств, що належать до сфери управління Міністерства вугільної промисловості:
1.1. Забезпечити у термін до 01.07.06 приведення паспортів і проектів формування та гасіння породних відвалів у відповідність до вимог чинного законодавства України.
1.2. Передбачити переробку, утилізацію чи інше використання відходів (породні відвали, шламонакопичувачі, накопичувачі шахтних вод тощо) спеціалізованими підприємствами, які належать до сфери управління Мінвуглепрому.
1.3. В термін до 01.06.06 розробити і затвердити плани проведення робіт з рекультивації та озеленення породних відвалів на 2006 рік та погодити їх з Мінвуглепромом.
1.4. Забезпечити контроль за дотриманням екологічної безпеки в місцях розміщення та зберігання відходів I-III класів небезпеки.
1.5. Забезпечити виконання робіт з гасіння породних відвалів у повному обсязі, згідно з паспортами та вимогами чинного законодавства з залученням спеціалізованих підприємств.
1.6. Розробити у термін до 01.11.06 заходи щодо зменшення інтенсивності горіння породних відвалів, що відносяться до сфери їхньої діяльності, та узгодити їх з НДІГС "Респіратор".
2. Керівникам спеціалізованих підприємств з профілактики, гасіння породних відвалів та рекультивації земель:
2.1. Розробити перспективні комплексні плани щодо проведення робіт з профілактики, переробки, гасіння породних відвалів та рекультивації земель, затвердити їх керівником підприємства та погодити з Мінвуглепромом.
2.2. Щокварталу надавати Мінвуглепрому звіти щодо стану виконання робіт з профілактики, переробки, гасіння породних відвалів та рекультивації земель.
3. Відділу охорони довкілля, екологічної безпеки та дегазації (Торопчин О.С.):
3.1. Розробити разом з НДІГС "Респіратор": систему збору інформації про стан породних відвалів та рівень викидів забруднюючих речовин породними відвалами, що горять, у місячний термін; програму робіт, спрямованих на зниження екологічного ризику, існуючого внаслідок експлуатації породних відвалів, в напрямах у термін до 15.12.06.
3.2. Здійснити в термін до 01.12.06 перевірку за участю НДІГС "Респіратор" (Чумак О.С.) відповідності проектів формування та гасіння породних відвалів вимогам НПАОП 10.0-1.01-05 "Правила безпеки у вугільних шахтах", КД 12.09.0801-05 "Посібник із запобігання самозапалювання, гасіння, розбирання та рекультивації породних відвалів вугільних шахт і збагачувальних фабрик".
3.3. Організувати проведення на базі НДІГС "Респіратор" (Чумак О.С.) системного аналізу новітніх досліджень, спрямованих на зниження рівня забруднюючого впливу породних відвалів на навколишнє середовище.
3.4. Організовувати розроблення пріоритетних науково-дослідних робіт, спрямованих на вирішення питань екологічної безпеки, пов'язаних з експлуатацією породних відвалів.
4. Заборонити передачу відходів (породні відвали, шламонакопичувачі, накопичувачі шахтних вод тощо) стороннім організаціям без дозволу Мінвуглепрому.
5. Заборонити без дозволу Мінвуглепрому і Мінприроди України та погодження з територіальними установами Держсанепідемслужби приймати від сторонніх організацій (в тому числі закордонних) на зберігання, складування та захоронення на поверхні або у виробленому просторі шахт, в тому числі тих, що ліквідуються, відходів I-III класів небезпеки.
6. Визначити Науково-дослідний інститут гірничорятувальної справи та пожежної безпеки (НДІГС) "Респіратор" (Чумак О.С.) головною науковою установою для здійснення координації досліджень з питань пожежобезпечного формування, діагностики та гасіння породних відвалів та покласти на нього нижче наведені функції:
- здійснення моніторингу стану породних відвалів та рівню викидів забруднюючих речовин породними підвалами, що горять, за формами, погодженими з Мінвуглепромом;
- розроблення способів та технічних засобів попередження самозапалювання та гасіння породних відвалів;
- розроблення способів та технічних засобів визначення теплового стану породних відвалів та оцінки викидів шкідливих речовин;
- узгодження проектів формування та гасіння породних відвалів.
7. Заступнику міністра Францишку О.К. відповідно до затвердженої щорічної Комплексної програми забезпечити фінансування науково-дослідних робіт та природоохоронних заходів, що виконуються за рахунок бюджетних коштів.
8. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника міністра Сабиніна А.В.
Міністр В.Тополов