• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Методичних рекомендацій щодо здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення при притягненні до відповідальності порушників земельного законодавства

Державний комітет України по земельних ресурсах , Державні інспекції України | Наказ, Рекомендації від 11.05.2005 № 40
Реквізити
  • Видавник: Державний комітет України по земельних ресурсах , Державні інспекції України
  • Тип: Наказ, Рекомендації
  • Дата: 11.05.2005
  • Номер: 40
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державний комітет України по земельних ресурсах , Державні інспекції України
  • Тип: Наказ, Рекомендації
  • Дата: 11.05.2005
  • Номер: 40
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ ПО ЗЕМЕЛЬНИХ РЕСУРСАХ
ДЕРЖАВНА ІНСПЕКЦІЯ З КОНТРОЛЮ ЗА ВИКОРИСТАННЯМ
І ОХОРОНОЮ ЗЕМЕЛЬ
Н А К А З
11.05.2005 N 40
Про затвердження Методичних рекомендацій щодо здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення при притягненні до відповідальності порушників земельного законодавства
Відповідно до Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", Положення про Державну інспекцію з контролю за використанням і охороною земель, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2002 N 1958 (із змінами), наказу Держкомзему України від 18.05.2004 N 147 "Про затвердження Інструкції з оформлення органами Державного комітету України по земельних ресурсах матеріалів про адміністративні правопорушення", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.06.2004 за N 710/9309,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Методичні рекомендації щодо здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення при притягненні до відповідальності порушників земельного законодавства (додаються).
2. Начальнику Управління методичного та нормативно-правового забезпечення (Шумейку С.Г.) забезпечити тиражування та розсилку наказу інспекційним органам Держкомзему України, а також вивчення норм, зазначених у Методичних рекомендаціях, під час проведення навчань з інспекторським складом у квітні - червні 2005 року.
3. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.
Начальник О.М.Нечипоренко
ЗАТВЕРДЖЕНО
наказом Держземінспекції
України
11.05.2005 N 40
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення при притягненні до відповідальності порушників земельного законодавства
1. Загальні положення
1.1. Методичні рекомендації роз'яснюють порядок дій державних інспекторів з контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель та її територіальних органів (далі - інспекційні органи Держкомзему України) при виявленні порушень земельного законодавства та притягненні до адміністративної та дисциплінарної відповідальності громадян України (у тому числі посадових осіб, неповнолітніх, військовослужбовців та інших осіб, на яких поширюється дія дисциплінарних статутів), а також іноземців та осіб без громадянства.
1.2. Методичні рекомендації розроблені в доповнення до Інструкції з оформлення органами Державного комітету України по земельних ресурсах матеріалів про адміністративні правопорушення, яка затверджена наказом Держкомзему України від 18.05.2004 N 147, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 09.06.2004 за N 710/9309.
1.3. Методичні рекомендації носять рекомендаційний характер.
2. Поняття адміністративного правопорушення
2.1. Відповідно до статті 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
2.2. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності до закону (ст. 7 КУпАП).
2.3.Не є адміністративним правопорушенням дія, яка хоч і передбачена КУпАП або іншими законами, що встановлюють відповідальність за адміністративні правопорушення, але вчинена в стані:
крайньої необхідності,тобто для усунення небезпеки, яка загрожує державному або громадському порядку, власності, правам і свободам громадян, установленому порядку управління, якщо ця небезпека за даних обставин не могла бути усунута іншими засобами і якщо заподіяна шкода є менш значною, ніж відвернена шкода (ст. 18 КУпАП);
необхідної оборони, тобто при захисті державного або громадського порядку, власності, прав і свобод громадян, установленого порядку управління від протиправного посягання шляхом заподіяння посягаючому шкоди, якщо при цьому не було допущено перевищення меж необхідної оборони. Перевищенням меж необхідної оборони визнається явна невідповідність захисту характерові і суспільній шкідливості посягання (ст. 19 КУпАП).
3. Адміністративна відповідальність
3.1. Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені КУпАП ( 80731-10, 80732-10), настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальну відповідальність (ст. 9 КУпАП).
3.2. Адміністративній відповідальності підлягають особи,які досягли на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку (ст. 12 КУпАП).
3.3. До осіб віком від шістнадцяти до неповних вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені статтею 24 (1) КУпАП, а саме:
зобов'язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого;
застереження;
догана або сувора догана;
передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному або трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання.
3.4. Посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, які пов'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків (ст. 14 КУпАП).
3.5. Військовослужбовці і призвані на збори військовозобов'язані, а також особи рядового і начальницького складів органів внутрішніх справ несуть відповідальність за адміністративні правопорушення за дисциплінарними статутами. Інші, крім зазначених у частині першій ст. 15 КУпАП, особи, на яких поширюється дія дисциплінарних статутів або спеціальних положень про дисципліну, у випадках, прямо передбачених ними, несуть за вчинення адміністративних правопорушень дисциплінарну відповідальність, а в інших випадках - адміністративну відповідальність на загальних підставах.
3.6. Якщо до вчинення порушення земельного законодавства призвела дія чи бездіяльність осіб начальницького складу військових і оборонних об'єктів, органів внутрішніх справ, Державного департаменту України з питань виконання покарань, органів Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України чи інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України, державний інспектор з контролю за використанням та охороною земель (далі - державний інспектор) складає акт перевірки, у якому зазначаються виявлені порушення земельного законодавства, а також протокол про адміністративне правопорушення. При необхідності усунення наслідків виявленого правопорушення державний інспектор видає припис. Копія акта перевірки разом із копіями протоколу про адміністративне правопорушення та припису (у разі його видачі) направляються вищестоящій особі начальницького складу цих органів для притягнення винних до дисциплінарної відповідальності.
Якщо протягом місяця з моменту направлення матеріалів не отримано відповіді про вжиті до порушників заходи дисциплінарного впливу та інформації про усунення порушення, державний інспектор діє у відповідності до вимог нормативно-правових актів, які визначають порядок притягнення до відповідальності порушників земельного законодавства.
3.7. Іноземні громадяни і особи без громадянства, які перебувають на території України, підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах з громадянами України. Питання про відповідальність за адміністративні правопорушення, вчинені на території України іноземцями, які згідно з чинними законами та міжнародними договорами України користуються імунітетом від адміністративної юрисдикції України, вирішується дипломатичним шляхом (ст. 16 КУпАП) .
3.8. Особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення (ст. 8 КУпАП). Тобто застосовується законодавство, яке діяло на момент вчинення правопорушення, з врахуванням нових законодавчих актів, які пом'якшують або скасовують відповідальність.
3.9. Не підлягає адміністративній відповідальності особа, яка під час вчинення протиправної дії чи бездіяльності була в стані неосудності, тобто не могла усвідомлювати свої дії або керувати ними внаслідок хронічної душевної хвороби, тимчасового розладу душевної діяльності, слабоумства чи іншого хворобливого стану, що повинно бути підтверджено відповідними висновками органів Міністерства охорони здоров'я або інших органів згідно з вимогами чинного законодавства (ст. 20 КУпАП).
3.10. Якщо особа, піддана адміністративному стягненню, протягом року з дня закінчення виконання стягнення не вчинила нового адміністративного правопорушення, то ця особа вважається такою, що не була піддана адміністративному стягненню (ст. 39 КУпАП).
4. Оформлення матеріалів при проведенні перевірок та виявленні фактів порушень земельного законодавства
При плануванні та проведенні перевірок, оформленні актів перевірок, протоколів про адміністративні правопорушення, приписів та інших матеріалів щодо справ про адміністративні правопорушення посадові особи інспекторського складу органів Держкомзему України зобов'язані керуватись наказами Комітету з даних питань, а саме:
- від 12.12.2003 N 312 "Про затвердження Порядку планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.12.2003 за N 1223/8544;
- від 09.03.2004 N 67 "Про затвердження Положення про порядок оформлення, видачі і реєстрації приписів у разі виявлення порушень земельного законодавства", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18.03.2004 за N 340/8939;
- від 18.05.2004 N 147 "Про затвердження Інструкції з оформлення органами Державного комітету України по земельних ресурсах матеріалів про адміністративні правопорушення", зареєстрований в Міністерстві юстиції України 09.06.2004 за N 710/9309.
5. Провадження в справах про адміністративні правопорушення
5.1. Від імені органів земельних ресурсів розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право посадові особи, яким ці повноваження надані відповідно до ст. 238 (1) КУпАП.
5.2. Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності до закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст. 245 КУпАП).
5.3.Провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин (ст. 247 КУпАП):
відсутність події і складу адміністративного правопорушення;
недосягнення особою на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку;
неосудність особи, яка вчинила протиправну дію чи бездіяльність;
вчинення дії особою в стані крайньої необхідності або необхідної оборони;
видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення;
скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність;
закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП;
наявність по тому самому факту щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, або не скасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також порушення по даному факту кримінальної справи;
смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.
5.4. Справа про адміністративне правопорушення розглядається відкрито. З метою підвищення виховної і запобіжної ролі провадження в справах про адміністративні правопорушення такі справи можуть розглядатися безпосередньо в трудових колективах, за місцем навчання або проживання порушника (ст. 249 КУпАП ( 80732-10)).
5.5. Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами (ст. 251 КУпАП ( 80732-10)).
5.6. Посадова особа оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (ст. 252 КУпАП ( 80732-10)).
6. Підготовка до розгляду справи
6.1. Посадова особа при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання (ст. 278 КУпАП):
чи належить до її компетенції розгляд даної справи;
чи правильно складено протокол (в тому числі, чи складений він особою, яка має на це право) та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення;
чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду;
чи витребувані необхідні додаткові матеріали;
чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
6.2. У разі отримання посадовою особою органу Держкомзему України, яка має право розглядати справи про адміністративні правопорушення, замість протоколу про адміністративне порушення іншого документа, яким зафіксовано адміністративне правопорушення (акта про перевірку тощо), або протоколу про адміністративне правопорушення, що склала посадова особа, яка не має на це права відповідно до ст. 255 КУпАП, посадова особа органу Держкомзему повинна розглянути матеріали і прийняти рішення відповідно до чинного законодавства.
6.3. У разі отримання постанови прокурора про порушення адміністративного провадження, посадова особа органу Держкомзему України складає протокол про адміністративне правопорушення та розглядає справу по суті.
6.4. Якщо в протоколі відсутня відмітка про попередження порушника про час та місце розгляду справи або порушник відмовився від пояснень та підпису протоколу, посадова особа, в провадженні якої знаходяться матеріали про адміністративне правопорушення, повинна направити особі, відносно якої розглядається справа, повідомлення про місце та час розгляду справи. Повідомлення направляється рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
7. Розгляд справи
7.1. Справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення (ст. 276 КУпАП).
7.2. Справа про адміністративне правопорушення за статтями, підвідомчими для розгляду органам Держкомзему України, розглядається в п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи (ст. 277 КУпАП.
7.3. Розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється на засадах рівності перед законом всіх громадян незалежно від походження, соціального та майнового стану, расової та національної належності, статі, освіти, мови, ставлення до релігії, роду та характеру занять, місця проживання та інших обставин.
7.4. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи (ст. 268 КУпАП).
7.5. Справа розглядається відкрито. В розгляді справи мають право приймати участь:
7.5.1. Потерпілий, тобто особа, якій адміністративним правопорушенням заподіяно моральну, фізичну або майнову шкоду. Він має право знайомитися з матеріалами справи, заявляти клопотання, оскаржувати постанову по справі про адміністративне правопорушення. Потерпілого може бути опитано як свідка (ст. 269 КУпАП).
7.5.2. Законні представники (батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, і потерпілого, які є неповнолітніми або особами, що через свої фізичні або психічні вади не можуть самі здійснювати свої права у справах про адміністративні правопорушення. Законні представники мають право представляти їх інтереси та знайомитися з матеріалами справи; заявляти клопотання; від імені особи, інтереси якої вони представляють, приносити скарги на рішення посадової особи, яка розглядає справу (ст. 270 КУпАП.
7.5.3. Захисник (адвокат), який має право знайомитися з матеріалами справи; заявляти клопотання; за дорученням особи, яка його запросила, від її імені приносити скарги на рішення посадової особи, яка розглядає справу, а також має інші права, передбачені законами України. Повноваження адвоката на участь у розгляді справи посвідчуються ордером, що його видає адвокатське об'єднання, або відповідною довіреністю на ведення справи (ст. 271 КУпАП.
7.5.4. Свідок, яким у справі про адміністративне правопорушення може бути викликана кожна особа, про яку є дані, що їй відомі які-небудь обставини, що підлягають установленню по даній справі. Він зобов'язаний з'явитися в зазначений час на виклик посадової особи, у провадженні якої перебуває справа, дати правдиві пояснення, повідомити все відоме йому по справі і відповісти на поставлені запитання (ст. 272 КУпАП).
7.5.5. Експерт, який призначається посадовою особою, в провадженні якого перебуває справа про адміністративне правопорушення, у разі, коли виникає потреба в спеціальних знаннях. Експерт зобов'язаний з'явитися на виклик посадової особи і дати об'єктивний висновок у поставлених перед ним питаннях. Він має право знайомитися з матеріалами справи, що стосуються предмета експертизи, заявляти клопотання про надання йому додаткових матеріалів, необхідних для дачі висновку; з дозволу органу (посадової особи), в провадженні якого перебуває справа про адміністративне правопорушення, ставити особі, яка притягається до відповідальності, потерпілому, свідкам запитання, що стосуються предмета експертизи; бути присутнім при розгляді справи (ст. 273 КУпАП.
7.5.6. Перекладач, який призначається посадовою особою, в провадженні якого перебуває справа про адміністративне правопорушення. Перекладач зобов'язаний з'явитися на виклик посадової особи і зробити повно й точно доручений йому переклад (ст. 274 КУпАП).
7.6. Розгляд справи розпочинається з представлення посадової особи, яка розглядає дану справу. Посадова особа, що розглядає справу, оголошує, яка справа підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обов'язки. Після цього оголошується протокол про адміністративне правопорушення. На засіданні заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішуються клопотання. У разі участі в розгляді справи прокурора заслуховується його висновок.
7.7. Посадова особа при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадській організації, трудовому колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ст. 280 КУпАП).
7.8. Посадова особа, яка розглядає справу, встановивши причини та умови, що сприяли вчиненню адміністративного правопорушення, вносить у відповідний державний орган чи орган місцевого самоврядування, громадську організацію або посадовій особі пропозиції про вжиття заходів щодо усунення цих причин та умов. В місячний термін з дня надходження пропозиції відповідні органи (посадові особи) повинні повідомити посадову особу, яка внесла пропозицію, про вжиті заходи (ст. 282 КУпАП.
8. Види адміністративних стягнень
8.1. Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП ( 80731-10)).
8.2. Посадові особи органів Держкомзему, яким згідно з вимогами ст. 238 (1) КУпАП надано право розглядати справи та накладати адміністративні стягнення, мають право застосовувати лише один із видів адміністративних стягнень, визначених у ст. 24 КУпАП - штраф.
8.3. Штраф є грошовим стягненням, що накладається на громадян і посадових осіб за адміністративні правопорушення у випадках і розмірі, встановлених КУпАП.
8.4. До неповнолітніх віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років можуть бути застосовані заходи впливу, визначені у ст. 24 (1) КУпАП.
9. Накладення адміністративних стягнень
9.1. Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом (ст. 7 КУпАП ( 80731-10)).
9.2. Адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - два місяці з дня його виявлення. У разі відмови в порушенні кримінальної справи або закриття кримінальної справи, але при наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладеноне пізніш як через місяць з дня прийняття рішення про відмову в порушенні кримінальної справи або про її закриття (ст. 38 КУпАП).
9.3. Триваючими адміністративними проступками є проступки, пов'язані з тривалим, неперервним невиконанням обов'язків, передбачених правовою нормою. Такі протиправні дії припиняються виконанням регламентованих обов'язків або притягненням винної особи до відповідальності. Триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності).
9.4. При розгляді матеріалів, які направляються органами прокуратури, досудового слідства чи дізнання у випадках відмови у порушенні кримінальної справи, а також коли справа цими органами закрита, за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, посадова особа, яка розглядає справу про адміністративне правопорушення, повинна мати на увазі вимогу пункту 8 ст. 247 КУпАП про неможливість розпочати провадження в справі про адміністративне правопорушення, якщо є не скасована постанова про закриття справи по тому самому факту щодо особи, яка притягається до відповідальності. Попередня постанова про закриття справи підлягає обов'язковому скасуванню, і тільки потім можливо накладати адміністративне стягнення.
9.5. Стягнення за адміністративне правопорушення накладається в межах, установлених КУпАП та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність (ст. 33 КУпАП).
9.6. У відповідності до вимог ст. 34 КУпАП обставинами, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, визнаються:
щире розкаяння винного;
відвернення винним шкідливих наслідків правопорушення, добровільне відшкодування збитків або усунення заподіяної шкоди;
вчинення правопорушення під впливом сильного душевного хвилювання або при збігу тяжких особистих чи сімейних обставин;
вчинення правопорушення неповнолітнім;
вчинення правопорушення вагітною жінкою або жінкою, яка має дитину віком до одного року.
Законами України може бути передбачено й інші обставини, що пом'якшують відповідальність за адміністративні правопорушення. Посадова особа, яка вирішує справу про адміністративне правопорушення, може визнати пом'якшуючими і обставини, не зазначені в законі.
9.7. У відповідності до вимог ст. 35 КУпАП обставинами, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, визнаються:
продовження протиправної поведінки, незважаючи на вимогу повноважених на те осіб припинити її;
повторне протягом року вчинення однорідного правопорушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню;
вчинення правопорушення особою, яка раніше вчинила злочин;
втягнення неповнолітнього в правопорушення; вчинення правопорушення групою осіб; вчинення правопорушення в умовах
стихійного лиха або за інших надзвичайних обставин;
вчинення правопорушення в стані сп'яніння.
Посадова особа, яка накладає адміністративне стягнення, залежно від характеру адміністративного правопорушення може не визнати дану обставину обтяжуючою.
9.8. Посадові особи органів Держкомзему України, які уповноважені розглядати справи про адміністративні правопорушення (ст. 238 (1) КУпАП), можуть накладати адміністративні стягнення, передбачені КУпАП( 80731-10, 80732-10), у межах наданих їм повноважень і лише під час виконання службових обов'язків (ст. 217 КУпАП).
9.9. Порядок оскарження та опротестування постанов по справах про адміністративні правопорушення, контролю за їх виконанням та веденням діловодства у справах про адміністративні правопорушення визначено у Інструкції з оформлення органами Державного комітету України по земельних ресурсах матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Держкомзему України від 18.05.2004 N 147, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 09.06.2004 за N 710/9309.
Заступник начальника
Державної інспекції
з контролю
за використанням
і охороною земель




М.І.Мамчура