• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Системи управління охороною праці в рибному господарстві

Державний комітет рибного господарства України  | Наказ від 11.05.1999 № 69 | Документ не діє
Реквізити
  • Видавник: Державний комітет рибного господарства України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 11.05.1999
  • Номер: 69
  • Статус: Документ не діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державний комітет рибного господарства України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 11.05.1999
  • Номер: 69
  • Статус: Документ не діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ РИБНОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ
Н А К А З
N 69 від 11.05.99
м.Київ

Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
9 грудня 1999 р.
за N 851/4144
( Наказ втратив чинність на підставі Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства N 376 від 27.06.2012 )
Про затвердження Системи управління охороною праці в рибному господарстві
Відповідно до пункту 22 Положення про Державний комітет рибного господарства України, затвердженого Указом Президента України від 06.11.97 N 1250/97,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Систему управління охороною праці в рибному господарстві, що додається.
2. Управлінню флоту, безпеки мореплавства і охорони праці (Дмитришин П.О.) подати Систему управління охороною праці в рибному господарстві до Міністерства юстиції на державну реєстрацію.
3. Керівникам підприємств, організацій, Базовому учбово-тренажерному центру:
3.1. Вжити заходів щодо вивчення керівниками, фахівцями та працівниками підприємств, організацій вимог Системи управління охороною праці в рибному господарстві.
3.2. Надалі керуватися вимогами Системи управління охороною праці в рибному господарстві та забезпечити контроль за її виконанням посадовими особами і працівниками.
4. Вважати таким, що втратив чинність, керівний нормативний документ "Управление охраной труда в рыбном хозяйстве и рыбной промышленности Украины", схвалений постановою колегії Державного Комітету України рибного господарства і рибної промисловості і Президії ЦК профспілки робітників рибного господарства від 08.12.92, протокол N 3.
5. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Першого заступника Голови Комітету Бондаренка В.І.
Голова Комітету М.М.Шведенко
Затверджено
Наказ Державного комітету
рибного господарства України
11.05.99 N 69
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
9 грудня 1999 р.
за N 851/4144
Система управління охороною праці в рибному господарстві
1. Загальні положення
1.1. Дія цього нормативного документа поширюється на всі органи управління, об'єднання підприємств, судна і підприємства рибного господарства незалежно від форми власності.
1.2. Система управління охороною праці (далі - СУОП) в рибному господарстві - це сукупність взаємозв'язаних правових, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних, соціально-економічних, лікувально-профілактичних заходів та управлінських рішень, спрямованих на запобігання аваріям, нещасним випадкам, професійним захворюванням та створення безпечних умов праці в районах промислу й на виробництві.
1.3. При здійсненні виробничої діяльності в рибній галузі СУОП охоплює безпеку мореплавства, виробничу санітарію, гігієну й безпеку праці, техногенну безпеку, надзвичайні ситуації в районах промислу й на виробництві.
1.4. Вимоги цієї СУОП є обов'язковими для всіх працівників при організації та виконанні робіт, які пов'язані з:
проектуванням, будівництвом, реконструкцією, технічним переоснащенням, експлуатацією й ремонтом будівель, споруд, об'єктів інженерного забезпечення, суден і плавзасобів;
конструюванням, виготовленням, монтажем, експлуатацією й ремонтом устаткування, машин і механізмів, знарядь лову;
розробкою й веденням: технологічних процесів, переходів у морі, промислу;
забезпеченням санітарного й епідемічного благополуччя населення та охорони довкілля.
1.5. СУОП в рибному господарстві (додатки 13) є цільовою підсистемою загальної системи управління рибною галуззю.
СУОП повинна в процесі організації та функціонування виробничих процесів забезпечувати підготовку, прийняття й реалізацію рішень щодо здійснення організаційних, технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів, спрямованих на забезпечення:
а) працездатності та здоров'я людини в процесі праці на виробництві;
б) санітарного та епідемічного благополуччя населення, що споживає продукцію рибної галузі;
в) охорони довкілля.
1.6. Метою галузевої СУОП на підприємствах, в установах і організаціях (далі - підприємства) рибного господарства незалежно від їхніх форм власності та видів виробничої діяльності є:
а) формування безпечних і здорових умов праці;
б) ергономізація параметрів виробничого середовища;
в) ліквідація небезпечних і шкідливих виробничих факторів;
г) мінімізація психофізичних факторів важкості та напруженості праці.
1.7. Відповідно до Закону України "Про охорону праці" державне управління охороною праці на підприємствах та суднах рибного господарства незалежно від їхніх форм власності та видів виробничої діяльності здійснюють:
Державний комітет рибного господарства України;
міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, що вповноважені контролювати і вирішувати питання з охорони праці.
1.8. СУОП регламентує:
а) створення професійних служб охорони праці в Держкомрибгоспі, у виробничих об'єднаннях, на підприємствах, у судновласників;
б) розробку і закріплення функціональних обов'язків з охорони праці за всіма службами, підрозділами, посадовими особами, працівниками й членами екіпажів;
в) прийняття й реалізацію управлінських рішень з охорони праці;
г) установлення взаємодії посадових осіб, що є учасниками управління охороною праці.
1.9. Основними принципами функціонування галузевої системи управління охороною праці на підприємствах і суднах є:
а) нерозривний зв'язок процесу виробництва з засобами та заходами щодо поліпшення безпеки, гігієни праці та виробничого середовища;
б) координація діяльності всіх суб'єктів управління з метою виконання поставлених завдань і заходів щодо створення здорових і безпечних умов праці.
1.10. Об'єктами управління охороною праці є:
а) діяльність функціональних служб і структурних підрозділів Держкомрибгоспу, об'єднань, судновласників, підприємств, суден щодо забезпечення на робочих місцях вимог нормативно-правових актів про охорону праці;
б) виробничі процеси й середовище, технологічне устаткування, судна флоту, плавзасоби, будівлі, споруди й територія промислових підприємств.
1.11. Суб'єктами управління є робітники, члени екіпажів, особи командного складу суден, судновласники, службовці, спеціалісти, керівники структурних підрозділів, підприємств, об'єднань, Держкомрибгоспу.
1.12. Управління охороною праці на галузевому рівні здійснюють Держкомрибгосп та виробничі об'єднання підприємств, створені за галузевим принципом, судновласники.
1.13. Управління охороною праці на підприємстві здійснює його керівник (власник), на судні - капітан.
1.14. Підготовку управлінських рішень з питань охорони праці здійснюють:
1.14.1. На рівні Держкомрибгоспу - служба охорони праці Комітету.
1.14.2. На рівні виробничого об'єднання, судновласника - служба охорони праці об'єднання, судновласника.
1.14.3. На рівні підприємства - служба охорони праці підприємства.
1.14.4. На рівні судна - начальники (старший командний склад) суднових служб.
1.15. Загальна структура служби охорони праці в рибному господарстві визначається керівником Держкомрибгоспу та включає:
а) службу охорони праці Держкомрибгоспу;
б) службу охорони праці у складі апарату виробничих об'єднань (акціонерне товариство, асоціація, компанія, рибколгоспспілка, об'єднання);
в) служби охорони праці підприємств і організацій, що підпорядковані безпосередньо Держкомрибгоспу;
г) служби охорони праці підприємств і організацій, що входять до складу виробничих об'єднань.
1.16. На суднах згідно зі Статутом флоту рибної промисловості України, затвердженим наказом Держкомрибгосппрому від 10.06.93 N 43:
а) функції служби охорони праці виконують начальники (вищий командний склад) суднових служб;
б) особи командного складу судна забезпечують виконання правил: охорони праці, технічної експлуатації, пожежної безпеки, санітарних, охорони довкілля, безпеки мореплавства;
в) розпорядження капітана (за його відсутності - старшого помічника) з питань безпеки мореплавства й охорони праці підлягають незаперечному і своєчасному виконанню всіма особами, які перебувають на судні;
г) судновласник забезпечує кожне судно положеннями, інструкціями та іншими нормативними актами про охорону праці, що потрібні в районах плавання й промислу.
1.17. Обов'язки з охорони праці для посадових осіб, працівників, осіб командного складу, спеціалістів і членів суднових екіпажів повинні вноситися до їх посадових інструкцій та затверджуватися наказами (розпорядженнями) по Держкомрибгоспу, об'єднанню, підприємству, судновласника.
1.18. Керівники (та їх заступники) виробничих об'єднань, підприємств, структурних підрозділів, цехів, дільниць, змін, судновласники, капітани суден та керівники суднових служб за невиконання покладених на них обов'язків з питань охорони праці несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.
2. Основні функції та завдання управління охороною праці
2.1. Управління охороною праці полягає в збиранні та аналізі інформації, виявленні відхилень параметрів умов і безпеки праці від установлених норм, здійсненні керівних дій, які спрямовані на створення безпечних умов праці.
2.2. У СУОП організація й координація робіт з питань охорони праці передбачає:
а) взаємодію Держкомрибгоспу і його структурних підрозділів з підвідомчими об'єднаннями, підприємствами, установами, організаціями, судновласниками в галузі охорони праці та безпеки мореплавства;
б) забезпечення виконання планів робіт з охорони праці та вимог, які містяться в положеннях, правилах, стандартах, інструкціях та інших нормативних документах з охорони праці;
в) дотримання вимог охорони праці на стадії проектування, будівництва, реконструкції та приймання в експлуатацію об'єктів виробничого призначення;
г) забезпечення: безпечної експлуатації виробничого обладнання, будівель, споруд, суден, плавзасобів і знарядь лову, безпеки виробничих процесів;
ґ) контроль службами охорони праці всіх рівнів управління при функціонуванні СУОП;
д) забезпечення своєчасного розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, аналіз та ліквідацію причин їх виникнення, розробку й реалізацію заходів щодо запобігання їм.
2.3. Галузеві органи управління в межах своїх повноважень розв'язують такі основні завдання з питань охорони праці:
навчання працівників і членів екіпажу безпечним методам праці та пропаганда охорони праці;
забезпечення безпечності виробничого устаткування;
забезпечення безпечності технологічних процесів;
забезпечення безпечності будівель, споруд, суден, плавзасобів, знарядь лову;
нормалізація санітарно-гігієнічних умов праці;
забезпечення працівників засобами індивідуального та колективного захисту;
забезпечення оптимальних режимів праці та відпочинку працівників;
організація лікувально-профілактичного обслуговування працівників;
санітарно-побутове обслуговування працівників;
професійний відбір працівників з окремих професій;
забезпечення дотримання працівниками підприємств і членами екіпажів суден вимог норм, інструкцій і правил з охорони праці та безпеки мореплавства.
2.4. Безпека виробничого устаткування повинна здійснюватися:
а) при виготовленні - виконанням усіх установлених конструктивних вимог безпеки, авторським наглядом за додержанням проектних рішень, наявністю сертифікатів;
б) при експлуатації - приведенням у відповідність до вимог нормативних документів з охорони праці, виконанням приписів органів державного нагляду, своєчасним проведенням регламентних робіт, заміною новим більш безпечним устаткуванням.
2.5. Для будівель, споруд, суден, плавзасобів, знарядь лову безпека повинна досягатися дотриманням вимог охорони праці при їх проектуванні, будівництві, реконструкції, технічному переоснащенні, експлуатації, обслуговуванні та ремонті.
2.6. Безпека виробничих процесів повинна забезпечуватися приведенням їх у відповідність до вимог стандартів, норм і правил з охорони праці, технологічних регламентів, іншої нормативно-технічної документації, виконанням приписів органів державного нагляду, а також упровадженням нових безпечних технологічних процесів, засобів механізації, дистанційного управління й автоматики.
2.7. Нормалізація санітарно-гігієнічних умов праці здійснюється усуненням причин появи небезпечних і шкідливих виробничих факторів на робочих місцях та використанням засобів індивідуального й колективного захисту.
2.8. Забезпечення засобами індивідуального захисту (надалі ЗІЗ) має здійснюватися у відповідності до діючих норм і встановленого порядку їх видачі, користування й зберігання.
2.9. Санітарно-побутове обслуговування повинно передбачати забезпечення працюючих допоміжними приміщеннями й санітарно-побутовими пристроями і обладнанням згідно з діючими нормами й правилами.
2.10. Організація лікувально-профілактичного обслуговування працюючих повинна включати попередні (при оформленні на роботу) й періодичні медичні огляди працівників, лікувально-профілактичне харчування та проведення заходів з попередження захворювань працівників.
2.11. При професійному відборі має встановлюватися фізична і психофізіологічна придатність працівників окремих спеціальностей (плавсклад суден флоту рибного господарства, водолази, водії транспортних засобів, верхолази, електромонтери, електромеханіки тощо) для безпечного виконання робіт.
2.12. Забезпечення оптимальних режимів праці та відпочинку повинно передбачатися для всіх працюючих з урахуванням тяжкості й напруженості їхньої роботи, наявності небезпечних і шкідливих виробничих факторів.
2.13. Надання працівникам пільгових режимів праці та відпочинку, а також доплат за роботу з важкими і шкідливими, особливо важкими і особливо шкідливими умовами праці має здійснюватися у відповідності до нормативних документів, прийнятих центральними органами виконавчої влади.
2.14. Усі працівники підприємств і члени екіпажів суден повинні знати й дотримуватися вимог, що регламентуються нормативними документами з охорони праці, безпеки мореплавства, пожежної безпеки, правилами охорони довкілля, санітарними правилами, технічною й технологічною документацією.
2.15. Організаційно-методичну роботу з управління охороною праці на всіх рівнях, стадіях виробництва, підготовку управлінських рішень і контроль за їх виконанням здійснює служба охорони праці, що безпосередньо підпорядковується керівнику виробничого об'єднання, підприємства, судновласнику, а на суднах у районах плавання і промислу - керівники штабу промислового району, капітани суден, начальники (старший командний склад) суднових служб.
2.16. Контроль за функціонуванням СУОП повинен передбачати: перевірку організації охорони праці та безпеки мореплавства; перевірку стану умов праці працівників; виявлення відхилень від вимог нормативних документів з охорони праці; перевірку виконання службами й підрозділами, працівниками й членами екіпажів своїх обов'язків щодо охорони праці; прийняття ефективних заходів для усунення виявлених недоліків.
2.17. Відомчий контроль за функціонуванням СУОП здійснюють Держкомрибгосп, галузеві об'єднання, керівники (власники) підприємств, судновласники, капітани суден.
2.18. Нагляд і контроль за станом охорони праці здійснюють:
а) Держкомрибгосп, який забезпечує:
державний нагляд за безпекою мореплавства суден флоту рибного господарства незалежно від форм власності;
відомчий контроль за виконанням законодавчих та інших нормативних актів про охорону праці стосовно підпорядкованих йому об'єднань, підприємств, установ і організацій, судновласників;
б) служби охорони праці; керівники відділів, дільниць, цехів, підприємств, об'єднань (з залученням уповноважених з питань охорони праці від трудових колективів та профспілок); комісії з охорони праці - контроль за станом охорони праці в об'єднаннях, на підприємствах;
в) судновласники, капітани суден та начальники (вищий командний склад) суднових служб - контроль за станом охорони праці на суднах;
г) трудові колективи через вибраних ними уповноважених; професійні спілки в особі своїх виборних органів і представників - громадський контроль за дотриманням законодавства про охорону праці.
2.19. Профспілкові органи та організації здійснюють громадський контроль за станом охорони праці на підприємствах, суднах, де працюють члени їхньої профспілки.
2.20. Особи, які здійснюють державний нагляд, відомчий або внутрішній контроль за станом охорони праці, складають приписи або акти перевірки стану справ з охорони праці, де визначаються заходи щодо усунення виявлених недоліків і порушень вимог нормативних актів з охорони праці та безпеки мореплавства.
2.21. Облік умов і безпеки праці на підприємстві, в об'єднанні, на суднах організовує служба охорони праці підприємства, об'єднання, судновласника за формами, затвердженими Держкомстатом, Держнаглядохоронпраці та Міністерством охорони здоров'я.
2.22. Галузеві підприємства, установи й організації всіх форм власності, судновласники повинні проводити розслідування і облік нещасних випадків, хронічних професійних захворювань, отруєнь та аварій згідно з Положенням про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на підприємствах, в установах і організаціях (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17.06.98 N 923.
2.23. Аналіз умов і безпеки праці забезпечують служби охорони праці Держкомрибгоспу, галузевих виробничих об'єднань, підприємств, судновласників.
2.24. Основою для аналізу та оцінки показників умов та безпеки праці є Єдина державна система показників умов і безпеки праці, дані про травматизм на виробництві, в районах плавання й промислу та професійні захворювання, пожежі, дорожньо-транспортні пригоди й аварії.
2.25. Основними показниками ефективного функціонування СУОП на всіх рівнях є:
а) рівень виробничого травматизму;
б) рівень профзахворювань;
в) рівень захворювань, пов'язаних з умовами праці;
г) чисельність осіб, які працюють у незадовільних умовах праці;
ґ) кількість обладнання, що не відповідає вимогам нормативних актів про охорону праці;
д) кількість технологічних процесів, що не відповідають вимогам нормативних актів про охорону праці;
е) кількість аварійних будівель, споруд, суден, плавзасобів;
є) забезпеченість засобами індивідуального й колективного захисту;
ж) забезпеченість санітарно-побутовими приміщеннями;
з) витрати на поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища;
и) витрати на повне відшкодування шкоди потерпілим від нещасних випадків та профзахворювань (або витрати на соціальне страхування від нещасних випадків та профзахворювань);
і) витрати на розслідування та ліквідацію наслідків аварій і надзвичайних ситуацій, нещасних випадків і профзахворювань.
2.26. Облік, аналіз і оцінка показників стану охорони праці та функціонування СУОП повинні бути направлені на розроблення й прийняття, з урахуванням інформації про фактичний стан умов і охорони праці, ефективних управлінських рішень керівниками всіх рівнів.
3. Функції Держкомрибгоспу, виробничого об'єднання, підприємства, судновласника щодо управління охороною праці
3.1. Функції Держкомрибгоспу України з питань охорони праці
Державний комітет рибного господарства України:
3.1.1. Здійснює державний нагляд за безпекою мореплавства флоту рибного господарства; забезпечує виконання зобов'язань за міжнародними конвенціями з питань збереження людського життя на морі, запобігання забрудненню навколишнього природного середовища підприємствами й флотом галузі.
3.1.2. Розробляє й затверджує спеціальні правила експлуатації, реєстрації, обліку й технічного нагляду за суднами флоту рибного господарства, нормативні акти з питань безпеки мореплавства, охорони праці, екологічної та пожежної безпеки, радіозв'язку, експлуатації рибних портів і роботи служби капітана порту.
3.1.3. Створює:
а) службу охорони праці Держкомрибгоспу;
б) галузевий фонд охорони праці;
в) галузеві навчально-методичні центри, навчально-тренажерні центри, навчально-тренажерні судна, факультети й курси підвищення кваліфікації;
г) постійно діючу комісію з перевірки знань з питань охорони праці Держкомрибгоспу;
ґ) постійно діючі Державні кваліфікаційні комісії плавскладу морських суден Держкомрибгоспу.
3.1.4. Опрацьовує:
а) структурну схему галузевої системи управління охороною праці;
б) схему сповіщення про надзвичайні ситуації в структурі Держкомрибгоспу;
в) порядок взаємодії підпорядкованих об'єднань, підприємств та структурних підрозділів у вирішенні завдань управління охороною праці;
г) положення про службу охорони праці Держкомрибгоспу з узгодженням його з Держнаглядохоронпраці;
ґ) положення про постійно діючу Державну кваліфікаційну комісію плавскладу морських суден Держкомрибгоспу.
3.1.5. Визначає обов'язки з питань охорони праці для посадових осіб Держкомрибгоспу, керівників галузевих об'єднань, керівників підприємств, організацій, установ, судновласників і капітанів суден, з якими укладаються контракти.
3.1.6. Організовує:
а) розробку та функціонування галузевої системи управління охороною праці;
б) розробку та перегляд державних галузевих нормативних актів про охорону праці;
в) проведення навчання та перевірку знань з питань охорони праці, техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій в районах плавання, промислу й на виробництві для осіб командного складу й спеціалістів флоту рибного господарства, керівників об'єднань, підприємств, а також керівників і фахівців структурних підрозділів центрального апарату;
г) забезпечення об'єднань, підприємств, установ, організацій, судновласників нормативними актами та інформаційними матеріалами з питань охорони праці;
ґ) розробку та виробництво засобів індивідуального та колективного захисту працюючих;
д) проведення галузевих нарад, семінарів, оглядів та конкурсів з питань охорони праці;
е) вивчення та поширення вітчизняного та зарубіжного досвіду організації роботи з охорони праці, пропаганди безпечних методів праці.
3.1.7. Забезпечує разом з експертно-технічними центрами Держнаглядохоронпраці якісне проведення експертизи проектів на їх відповідність нормативним актам про охорону праці.
3.1.8. Надає допомогу об'єднанням, судновласникам, підприємствам у проведенні:
а) сертифікації виробничого обладнання й технологічних процесів;
б) атестації робочих місць на відповідність їх нормативним актам про охорону праці;
в) складання санітарно-технічних паспортів умов праці;
г) розслідування нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві;
ґ) організації медичних оглядів та професійного відбору працівників окремих професій.
3.1.9. Проводить єдину науково-технічну політику та методичне керівництво з питань охорони праці та безпеки мореплавства.
3.1.10. Укладає з відповідними профспілками угоди з питань поліпшення умов та безпеки праці.
3.1.11. Здійснює розробку та реалізацію галузевих програм поліпшення стану безпеки, гігієни праці, виробничого середовища та угод, що укладаються з відповідними галузевими профспілками.
3.1.12. Погоджує плани навчання з питань охорони праці, техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій в районах плавання, промислу й на виробництві, яке здійснюють галузеві навчально-методичні заклади.
3.1.13. Затверджує плани проведення обстежень об'єднань, підприємств, суден фахівцями служби охорони праці та профільного управління Держкомрибгоспу.
3.1.14. Координує роботу інспекцій, служб, відділів, секторів та інших підрозділів, відповідальних за безпеку мореплавства, плавання на внутрішніх водоймах, пожежну безпеку, зв'язок та охорону праці в об'єднаннях, підприємствах, установах, учбових закладах, рибколгосп-спілках та інших організаціях рибної галузі незалежно від форм власності.
3.1.15. Здійснює державний контроль за безпекою мореплавства через інспекції державного портового нагляду рибних портів; координує дії, пов'язані з пошуком і рятуванням на морі, у відповідності до національних нормативних актів та міжнародних договорів.
3.1.16. Співробітничає на міжвідомчому та міжурядовому рівнях у сфері безпеки мореплавства, збереження людського життя на морі, зв'язку, попередження забруднення моря із суден.
3.1.17. Організовує розслідування аварійних морських випадків на флоті рибної галузі, контролює розслідування аварій капітанами морських рибних портів.
3.1.18. Здійснює оперативний облік: потерпілих внаслідок групових нещасних випадків; нещасних випадків із смертельними наслідками; загального травматизму. Забезпечує проведення аналізу виробничого травматизму, профзахворювань.
3.1.19. Проводить відомчий контроль за станом охорони праці в об'єднаннях, на підприємствах, суднах, що належать до його сфери управління.
3.1.20. Не рідше разу в півріччя заслуховує на колегіях звіти керівників об'єднань, підприємств, судновласників, капітанів суден про дієвість СУОП і в першу чергу тих, на підприємствах, суднах яких допущено зростання смертельних нещасних випадків та аварій.
3.1.21. Передає у встановленому порядку в компетентні органи матеріали про притягнення до відповідальності осіб, що допустили грубі порушення вимог законів України, відомчих нормативних актів про безпеку мореплавства та охорону праці.
3.1.22. За кожне півріччя інформує виробничі об'єднання, підприємства, судновласників про:
а) обставини, причини й наслідки надзвичайних ситуацій, аварій, пожеж, що мали місце в районах плавання, промислу й на виробництві;
б) узагальнені по галузі результати аналізу рівня виробничого травматизму, професійних захворювань та захворювань, пов'язаних з умовами праці;
в) причини і обставини нещасних випадків із смертельним наслідком, що сталися на підпорядкованих об'єктах, та пропоновані заходи щодо запобігання їм.
3.1.23. Заохочує трудові колективи та окремі особи за плідну роботу щодо розв'язання проблем охорони праці.
3.1.24. Здійснює облік умов і безпеки праці за формою N 1-УБ та подає зведені по Комітетові дані до Держнаглядохоронпраці.
3.2. Функції виробничого об'єднання, підприємства, судновласника з питань охорони праці
Виробниче об'єднання, підприємство, судновласник:
3.2.1. Створює:
а) службу охорони праці об'єднання, підприємства, судновласника;
б) методичний кабінет охорони праці згідно з вимогами ДНАОП 0.00-4.29-97 "Типове положення про кабінет охорони праці";
в) фонд охорони праці об'єднання, підприємства, судновласника;
г) учбово-курсовий комбінат (при потребі) для навчання з питань охорони праці.
3.2.2. Опрацьовує:
а) порядок взаємодії структурних підрозділів і служб, підприємств, суден при розв'язанні питань охорони праці;
б) схему сповіщення про надзвичайні ситуації в системі виробничого об'єднання, на підприємстві, в районі плавання й промислу, на суднах;
в) перспективні та поточні (річні) плани заходів з охорони праці.
3.2.3. Визначає посадові обов'язки з питань охорони праці для керівників структурних підрозділів і служб, для спеціалістів, працівників, членів екіпажів суден.
3.2.4. Проводить єдину науково-технічну політику та методичне керівництво з питань охорони праці в об'єднанні, на підприємстві, суднах.
3.2.5. Забезпечує розробку й реалізацію:
а) заходів, спрямованих на: поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища на підприємствах, суднах, плавзасобах; доведення умов і безпеки праці до нормативних вимог, підвищення існуючого рівня охорони праці;
б) розділу "Охорона праці" колективного договору та Угоди з охорони праці;
в) оперативних планів робіт з охорони праці для керівників структурних підрозділів, служби охорони праці та суднових служб.
3.2.6. Організовує:
а) розробку й перегляд нормативних актів про охорону праці, що діють у межах об'єднання, підприємства, на суднах і плавзасобах;
б) проведення навчання та перевірку знань з питань охорони праці, техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій в районах плавання, промислу й на виробництві для членів екіпажів, осіб командного складу й спеціалістів флоту, керівників і фахівців підприємства, його структурних підрозділів, апарату об'єднання;
в) забезпечення працівників підприємств, членів екіпажів суден нормативними актами та інформаційними матеріалами з питань охорони праці;
г) проведення експертизи проектної, конструкторської та технологічної документації з питань охорони праці;
ґ) вивчення та поширення вітчизняного та зарубіжного досвіду організації роботи з охорони праці; пропаганду безпечних методів праці;
д) проведення нарад, семінарів, конкурсів та оглядів з питань охорони праці;
е) повсякденний контроль за станом охорони праці службою охорони праці, керівниками підрозділів і робіт, іншими посадовими особами, начальниками суднових служб та адміністративно-громадський контроль.
3.2.7. Створює комісію об'єднання, підприємства, судновласника для перевірки знань посадових осіб, робітників, осіб командного складу, спеціалістів і членів екіпажів суден з питань охорони праці, забезпечує навчання та перевірку знань членів цієї комісії.
3.2.8. Визначає порядок і терміни проведення навчання, інструктажів та перевірки знань з охорони праці для посадових осіб, працівників, членів екіпажів суден.
3.2.9. Погоджує плани навчання з питань безпеки мореплавства, охорони праці, техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій в районах плавання, промислу й на виробництві, яке проводиться об'єднанням, підприємством, судновласником.
3.2.10. Опрацьовує й затверджує:
а) план попередження надзвичайних ситуацій, у якому розглядаються можливі аварії та інші надзвичайні ситуації техногенного та природного походження, прогнозуються наслідки, визначаються заходи щодо їх попередження, терміни виконання, а також сили й засоби, що залучаються;
б) план або інструкцію ліквідації аварій, надзвичайних ситуацій, у яких перераховуються всі можливі аварії та інші надзвичайні ситуації, визначаються дії посадових осіб і працівників під час їх виникнення, обов'язки професійних аварійно-рятувальних формувань або працівників інших підприємств, установ, організацій, суден, які залучаються до ліквідації надзвичайних ситуацій.
3.2.11. Затверджує плани проведення обстежень підприємств, цехів, суден, плавзасобів фахівцями служби охорони праці та інших технічних підрозділів.
3.2.12. Забезпечує:
а) виробничі дільниці, суднові служби нормативними актами про охорону праці, попереджувальними плакатами та знаками безпеки;
б) систематичне обстеження виробничого устаткування та приведення його у відповідність до вимог нормативних актів про охорону праці, а в разі потреби - заміну новим безпечним устаткуванням;
в) своєчасне проведення планово-попереджувальних ремонтів устаткування;
г) відповідність технологічної документації та технологічних процесів вимогам нормативних актів про охорону праці;
ґ) упровадження засобів механізації та автоматизації виробничих процесів;
д) упровадження нових, більш безпечних технологічних процесів;
е) своєчасне проведення оглядів та планово-попереджувальних ремонтів виробничих будівель, споруд, суден, плавзасобів.
3.2.13. Комплектує служби, які здійснюють нагляд за експлуатацією та технічним станом будівель, споруд, суден, плавзасобів, знарядь лову.
3.2.14. Забезпечує проведення паспортизації умов праці, атестації робочих місць на відповідність їх нормативним актам про охорону праці та сертифікації устаткування й технологічних процесів.
3.2.15. Організовує впровадження організаційно-технічних заходів щодо забезпечення на робочих місцях гранично-допустимих концентрацій та норм шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища.
3.2.16. Забезпечує працівників засобами індивідуального захисту у відповідності до діючих норм і організовує їх видачу, використання та зберігання.
3.2.17. Забезпечує оптимальні режими праці та відпочинку для всіх працівників з урахуванням специфіки їхньої праці, в першу чергу для тих, хто працює з підвищеними фізичними та нервоемоційними навантаженнями, в умовах монотонності та під впливом небезпечних і шкідливих виробничих факторів.
3.2.18. Створює відповідні кімнати психологічного розвантаження та реабілітації.
3.2.19. Забезпечує проведення попередніх (при влаштуванні на роботу) та періодичних медичних оглядів працівників.
3.2.20. Забезпечує працівників лікувально-профілактичним харчуванням згідно з існуючими нормами.
3.2.21. Організовує проведення лікувально-профілактичних заходів щодо попередження захворювань працівників, створює (в разі потреби) кімнати здоров'я.
3.2.22. Забезпечує працівників санітарно-побутовими приміщеннями.
3.2.23. Організовує при прийнятті на роботу професійний відбір працівників, що будуть зайняті на виконанні робіт з підвищеною небезпекою, шляхом установлення їх фізіологічної та психологічної придатності для безпечного виконання робіт.
3.2.24. Залучає кваліфікованих спеціалістів з охорони праці для проведення робіт і надання допомоги об'єднанню, підприємству, суднам у вирішенні питань з охорони праці.
3.2.25. Організовує та бере участь у розслідуванні нещасних випадків, фактів хронічних професійних захворювань, отруєнь і аварій.
3.2.26. Заохочує трудові колективи та окремих працівників за плідну роботу щодо розв'язання проблем охорони праці в об'єднанні, на підприємстві, суднах.
3.2.27. Здійснює облік умов і безпеки праці за формами NN 1-ПВ, 1-УБ, 7-ТНВ, 1-ППО, 389-У-86 та своєчасно надає звіти відповідним органам управління.
3.2.28. Забезпечує організацію діловодства з питань охорони праці та зберігання документації згідно з Переліком термінів зберігання типових документів (розділ 5.5 "Охорона праці"), затвердженим наказом Головного архівного управління при Кабінеті Міністрів України від 31.03.97 N 11а.
4. Служби охорони праці рибогосподарського комплексу
4.1. Служба охорони праці Держкомрибгоспу України
Службою охорони праці Держкомрибгоспу є структурний підрозділ центрального апарату Комітету - Управління флоту, безпеки мореплавства і охорони праці, яке:
4.1.1. Здійснює координацію та методичне керівництво діяльністю підприємств та об'єднань галузі, судновласників з питань охорони праці, надає їм всебічну допомогу у вирішенні наукових, дослідно-конструкторських та виробничих питань, пов'язаних з забезпеченням необхідного рівня охорони праці та безпеки мореплавства.
4.1.2. Представляє галузь з доручених йому питань у: Держнаглядохоронпраці (з питань охорони та безпеки праці); Головному пожежному управлінні (з питань протипожежної охорони); органах СБУ, міліції, прокуратури (з питань розслідування нещасних випадків та аварій); інших державних та громадських організаціях.
4.1.3. Керує розробкою та забезпечує функціонування галузевої СУОП, що містить комплекс методичних вказівок і рекомендацій, які визначають та регламентують діяльність з забезпечення охорони праці в рибному господарстві.
4.1.4. Вирішує такі основні завдання:
а) проведення прогнозних оцінок потреби рибної галузі в технічних, фінансових, кадрових, інформаційних та наукових ресурсах для підтримки існуючого рівня безпеки мореплавства і охорони праці в об'єднаннях, на підприємствах, суднах, плавзасобах та його підвищення;
б) визначення потреб галузі в сучасних засобах виробництва, засобах колективного та індивідуального захисту;
в) відповідність законодавчої та нормативної бази вимогам конвенцій Міжнародної організації праці, Міжнародної морської організації;
г) підвищення якості засобів виробництва та забезпечення їх відповідності вимогам директив і стандартів Європейського співтовариства.
4.1.5. Розробляє з урахуванням пропозицій судновласників, підприємств та об'єднань рибної галузі, узгоджує з Держнаглядохоронпраці та контролює виконання галузевих програм:
а) з поліпшення стану охорони праці, запобігання надзвичайним ситуаціям, аваріям та нещасним випадкам, поліпшення стану виробничого середовища;
б) з розробки та перегляду діючих галузевих нормативно-технічних документів з охорони праці.
4.1.6. Виконує щорічну розробку й погодження з Держнаглядохоронпраці:
а) переліку державних нормативних актів про охорону праці, що підлягають опрацюванню (перегляду); попереджувальних плакатів, відео- і кінофільмів з питань охорони праці;
б) переліку державних нормативних актів про охорону праці, що підлягають перевиданню в поточному році.
4.1.7. З питань безпеки мореплавства забезпечує:
а) організацію розробки й перегляду спеціальних правил експлуатації, реєстрації, обліку та технічного нагляду за суднами флоту рибного господарства, нормативних актів про безпеку мореплавства, радіозв'язок, експлуатацію рибних портів;
б) координацію роботи інспекцій та інших підрозділів, що відповідають за безпеку мореплавства і плавання на внутрішніх водоймах;
в) розробку організаційно-технічних заходів щодо забезпечення портового нагляду, безпеки мореплавства і зв'язку;
г) виконання вимог міжнародних договорів та угод про безпеку мореплавства, збереження людського життя на морі та зв'язок;
ґ) організацію та участь у розслідуванні аварійних морських випадків на флоті рибної галузі; координацію дій, пов'язаних з пошуком та рятуванням на морі;
д) здійснення державного контролю за безпекою мореплавства й роботою інспекцій державного портового нагляду.
4.1.8. Надає допомогу судновласникам, об'єднанням та підприємствам галузі у:
а) проведенні сертифікації виробничого устаткування та засобів колективного захисту;
б) проведенні паспортизації умов праці на виробництві;
в) проведенні атестації робочих місць на відповідність їх нормативним актам про охорону праці;
г) забезпеченні підприємств і суден засобами індивідуального й колективного захисту;
ґ) створенні кабінетів охорони праці, кімнат здоров'я, психологічного розвантаження й реабілітації;
д) забезпеченні галузевою та міжгалузевою нормативною документацією з питань охорони праці та безпеки мореплавства, необхідними бланками документів та посвідчень, що використовуються в повсякденній роботі служб охорони праці та інспекцій портового нагляду.
4.1.9. Разом з підприємствами, об'єднаннями й судновласниками розробляє комплексні заходи щодо поліпшення стану охорони праці в галузі, які надалі включаються до галузевих та міжгалузевих програм поліпшення умов праці та виробничого середовища.
4.1.10. Координує науково-дослідні та проектно-конструкторські роботи з питань безпеки мореплавства і охорони праці, що виконуються дослідними установами галузі та інших міністерств при:
а) розробці та впровадженні у виробництво сучасного устаткування, машин, механізмів та технологічних процесів, засобів механізації та автоматизації, суден, плавзасобів, знарядь лову;
б) підготовці проектів, дослідних зразків та серійному виробництві сучасних систем та засобів, які сприяють поліпшенню безпеки мореплавства й праці, запобіганню нещасним випадкам, професійним захворюванням і аваріям;
в) розробці та налагодженні виробництва технічних засобів для визначення та автоматичного регулювання концентрації основних небезпечних та шкідливих речовин у виробничому середовищі.
4.1.11. Здійснює контроль та надає допомогу об'єднанням, підприємствам, судновласникам у визначенні аварійного стану будівель, споруд, суден, плавзасобів та розробці заходів щодо виводу їх з аварійного стану чи з експлуатації.
4.1.12. Забезпечує проходження навчання й перевірку знань з питань охорони праці начальників і посадових осіб управлінь та самостійних відділів Держкомрибгоспу, які організовують і контролюють виробничі процеси на флоті, в об'єднаннях і на підприємствах галузі та беруть участь у розв'язанні проблем охорони праці та безпеки мореплавства.
4.1.13. Веде оперативно-методичне керівництво роботою з охорони праці та безпеки мореплавства на суднах, підприємствах і об'єднаннях, що безпосередньо підпорядковані Держкомрибгоспу. Для вирішення окремих значних науково-технічних проблем формує тимчасові творчі колективи провідних фахівців галузі з охорони праці та безпеки мореплавства.
4.1.14. Організовує:
а) проведення навчання та перевірку знань з питань охорони праці судновласників, керівників об'єднань і підприємств, капітанів суден, спеціалістів служб охорони праці та членів комісій з перевірки знань з питань охорони праці;
б) перевірку умов та безпеки праці на суднах, підприємствах, в об'єднаннях галузі;
в) проведення з питань безпеки мореплавства і охорони праці навчань, семінарів, курсів підвищення кваліфікації, галузевих конкурсів інженерно-технічних рішень, обміну досвідом, розповсюдження інформації про НДР, рацпропозиції та винаходи в галузі;
г) розробку галузевих норм санітарно-побутового забезпечення працівників, членів екіпажів та нормативних актів щодо порядку проведення професійного відбору для окремих професій;
ґ) створення та функціонування комп'ютерної мережі управління та інформаційного забезпечення підприємств та об'єднань галузі з питань безпеки мореплавства і охорони праці, впровадження в практику роботи фахівців з охорони праці та суміжних професій нових комп'ютерних технологій праці;
д) заслуховування звітів керівників об'єднань, підприємств, судновласників, капітанів суден з питань безпеки мореплавства і охорони праці.
4.1.15. Здійснює відомчий контроль за станом охорони праці та якістю виробничого середовища на суднах, плавзасобах, підприємствах, в об'єднаннях галузі з таких питань:
а) дотримання вимог діючого законодавства, галузевої СУОП та інших нормативних актів; наявність та виконання працівниками посадових інструкцій, правил та інструкцій з питань охорони праці;
б) виконання комплексних заходів з охорони праці та відповідних розділів колективних договорів підприємств;
в) облік та результати розслідування нещасних випадків, аварій і надзвичайних ситуацій на виробництві та в районах промислу;
г) забезпеченість працівників і членів екіпажів засобами індивідуального й колективного захисту, лікувально-профілактичним харчуванням, мийними засобами та санітарно-побутовими приміщеннями;
ґ) проведення вступного та поточних інструктажів з охорони праці з працівниками і членами екіпажів;
д) проходження попередніх і періодичних медичних і наркологічних оглядів плавскладом і працівниками, зайнятими на роботах зі шкідливими, важкими та специфічними умовами праці;
е) своєчасність, повнота та якість проведення паспортизації умов праці та атестації робочих місць;
є) належне виконання наказів, розпоряджень та директивних листів з питань охорони праці Держкомрибгоспу та Держнаглядохоронпраці.
4.1.16. Бере участь у:
а) розслідуванні нещасних випадків та аварій з тяжкими наслідками (за дорученням керівництва Держкомрибгоспу або запрошенням об'єднань, підприємств, судновласників);
б) розробці тих положень, правил, примірних інструкцій, інших нормативних документів та посібників з охорони праці та безпечного ведення робіт, що мають загальногалузеве значення;
в) впровадженні у виробництво досягнень науки та техніки, прогресивних технологій, що поліпшують умови праці чи виробниче середовище на підприємствах, суднах, плавзасобах;
г) забезпеченні судновласників, об'єднань і підприємств галузі потрібною кількістю засобів індивідуального та колективного захисту, захисними пристроями та іншим обладнанням, що поліпшує умови праці;
ґ) підготовці колегій Держкомрибгоспу, підготовці проектів наказів, розпоряджень та директивних листів з питань охорони праці;
д) проведенні щорічних підсумкових нарад з охорони праці судновласників, підприємств та об'єднань галузі;
е) створенні постійно діючої комісії Держкомрибгоспу з перевірки знань з питань охорони праці для посадових осіб центрального апарату Комітету, керівників об'єднань і підприємств, що безпосередньо підпорядковані Комітетові, та членів комісій з перевірки знань з питань охорони праці цих об'єднань і підприємств;
є) формуванні постійно діючих Державних кваліфікаційних комісій плавскладу морських суден Держкомрибгоспу України та в розробленні Положень про них.
4.1.17. Здійснює інспекторський відомчий контроль та аналіз стану справ з охорони праці, складає акти перевірки, з якими ознайомлює судновласників, керівництво підприємств, об'єднань та Держкомрибгоспу; в разі потреби видає обов'язкові для виконання приписи.
4.1.18. Веде аналіз та контроль за виконанням в установлений термін приписів, що надаються сторонніми контрольними органами судновласникам, підприємствам та об'єднанням галузі, виявляє основні закономірності та розробляє заходи для програм, що фінансуються з фонду охорони праці, для усунення виявлених недоліків або запобігання їм.
4.1.19. Співробітничає з державними, громадськими й міжнародними організаціями з питань охорони праці та безпеки мореплавства.
4.1.20. Веде оперативний облік та узагальнення даних щодо галузевого травматизму та аварій. Виявляє негативні тенденції та своєчасно повідомляє про них керівництво Держкомрибгоспу, підприємств та об'єднань галузі, судновласників. Забезпечує підприємства, організації та об'єднання галузі, керівництво Держкомрибгоспу інформацією про результати аналізу нещасних випадків, професійних захворювань, аварій і надзвичайних ситуацій для розробки й реалізації профілактичних заходів.
4.1.21. Організовує передачу в компетентні органи у встановленому порядку матеріалів про притягнення до відповідальності осіб, що допустили грубі порушення вимог чинного законодавства та нормативних актів про безпеку мореплавства та охорону праці.
4.1.22. Має право:
а) здійснювати безперешкодний доступ на підлеглі Держкомрибгоспу підприємства та судна;
б) знайомитися із звітами та іншими документами з питань безпеки мореплавства і охорони праці, з документацією щодо проектування, випробування, прийняття в експлуатацію виробничих об'єктів, суден та їхнього обладнання;
в) залучати фахівців центрального апарату (за узгодженням з керівництвом Комітету) і працівників підпорядкованих підприємств та інститутів як експертів для проведення розслідування аварій, нещасних випадків, вирішення питань безпеки мореплавства, зв'язку, охорони праці та попередження забруднення моря із суден;
г) вносити керівництву Держкомрибгоспу пропозиції: про відміну наказів та розпоряджень керівників підприємств, що суперечать чинному законодавству та нормативним актам; про розгляд на засіданні Колегії питань з безпеки мореплавства і охорони праці;
ґ) у будь-який час перевіряти судновласників, виробничі об'єднання і підприємства галузі, отримувати від посадових осіб необхідні документи та роз'яснення з питань безпеки мореплавства та охорони праці;
д) в особливих випадках вносити пропозиції про розривання контрактів з керівниками об'єднань, підприємств, капітанами суден за грубі порушення вимог з охорони праці та безпеки мореплавства.