• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Методичні рекомендації щодо відбору проб та зразків кави та прянощів

Державна митна служба України  | Витяг, Рекомендації, Наказ від 06.09.2011 № 161
Реквізити
  • Видавник: Державна митна служба України
  • Тип: Витяг, Рекомендації, Наказ
  • Дата: 06.09.2011
  • Номер: 161
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна митна служба України
  • Тип: Витяг, Рекомендації, Наказ
  • Дата: 06.09.2011
  • Номер: 161
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Центральне митне управління лабораторних
досліджень та експертної роботи
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ ЦМУЛДЕР Держмитслужби
06.09.2011 N 161
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо відбору проб та зразків кави та прянощів
1. Сфера застосування
Дані методичні рекомендації застосовуються при взятті проб та зразків кави та прянощів, що переміщуються через митний кордон України, та визначають процедуру і методи відбору проб та зразків зазначених товарів для проведення досліджень (аналізу, експертизи) з метою їх подальшої класифікації за УКТЗЕД.
2. Нормативні посилання
При укладанні цих методичних рекомендацій використані наступні законодавчі та нормативні документи:
1. ДСТУ ISO 4072:2005 Кава зелена у мішках. Відбирання проб.
2. ДСТУ ISO 948:2007 Прянощі та приправи. Відбирання проб.
3. ГОСТ 15113.0-77 Концентраты пищевые. Правила приемки, отбор и подготовка проб.
4. Митний кодекс України (Закон України від 11.07.02 N 92-IV зі змінами й доповненнями).
5. Постанова Кабінету Міністрів України від 12.12.2002 N 1862 "Про затвердження Порядку взяття (надання) проб і зразків товарів, проведення досліджень (аналізу, експертизи) з метою їх митного оформлення, а також розпорядження зразками" (зі змінами й доповненнями).
6. ISO/PRF 6666 Coffee sampling - Triers for green coffee or raw coffee and parchment coffee.
7. Наказ Державної митної служби України від 23.12.2002 N 719 "Про затвердження Нормативів відбору проб і зразків товарів для проведення досліджень (аналізу, експертизи) митними лабораторіями" (у редакції наказу Державної митної служби України від 14.09.2007 N 760) .
8. Порядок взаємодії митних органів із Центральним митним управлінням лабораторних досліджень та експертної роботи при проведенні митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, затверджений наказом Державної митної служби України від 14.01.2009 N 19.
3. Терміни та визначення понять
Товар - будь-яке рухоме майно (у тому числі валютні цінності, культурні цінності), електрична, теплова та інші види енергії, а також транспортні засоби, за винятком транспортних засобів, що використовуються виключно для перевезення пасажирів і товарів через митний кордон України [1, 2, 3].
Партія - кількість товару однорідного за якістю та найменуванням, виготовленого протягом визначеного інтервалу часу в одних і тих же умовах, призначеного для імпорту/експорту, оформленого одним документом, що засвідчує якість та однією вантажно-митною декларацією, яку відправляють чи отримують в один і той самий час [1, 2, 3].
Вибірка - кількість одиниць товару, які відбирають для перевірки від загальної кількості товарних одиниць [1, 2, 3].
Об'єм вибірки - кількість товару, що відбирають з кожної партії [1, 2, 3].
Зразок - окрема одиниця досліджуваного об'єкта (товару) [1, 2, 3].
Проба - частина товару, що відібрана з партії, тотожна за складом та іншими ознаками всій партії товару [1, 2, 3].
Точкова проба - проба, відібрана від партії продукції з одного місця і за один прийом. Вона характеризує якість товару в одному об'єкті чи тарному місці або на певному заданому рівні резервуару чи транспортного засобу [1, 2, 3].
Об'єднана проба - проба, що складається із сукупності точкових проб, ретельно перемішаних, відібраних у відповідному порядку та об'єднаних у вказаному співвідношенні, для якої характерні середні значення характеристик товару [1, 2, 3].
Середня проба - частина об'єднаної проби, виділена методом усереднення; середня проба складається із двох рівноцінних проб - аналітичної та контрольної [1, 2, 3].
Аналітична (досліджувана) проба - частина об'єднаної проби, яка використовується для лабораторного дослідження [1, 2, 3].
Контрольна проба - частина середньої проби, яка зберігається в лабораторії протягом двох місяців і використовується для арбітражних досліджень [1, 2, 3].
4. Загальні положення
З метою здійснення митного контролю та митного оформлення товарів митним органом можуть братися проби товарів для дослідження (аналізу, експертизи) [4, 5]. Процедура взяття (надання) проб товарів для митного оформлення проводиться уповноваженою посадовою особою митного органу на підставі вмотивованого письмового розпорядження керівника цього митного органу або його заступника за умови обов'язкової присутності власника товару або декларанта чи уповноваженої ним особи.
Проби повинні максимально представляти товар у партії, з якої їх відбирають. Потрібно уважно стежити, щоб відбирання, готування, зберігання та транспортування проб не впливало на властивості продукту.
Проби потрібно брати в захищеному від вологого повітря, пилу та сажі місці.
Необхідно здійснити запобіжні заходи для захисту проб і продукту, з якого відбирають проби, від випадкових забруднень.
Приладдя для відбирання проб має бути чистим та сухим. Після відбору проб пробовідбірники одразу повинні бути очищенні.
5. Вимоги безпеки
Посадова особа митного органу, яка вповноважена проводити відбір проб і зразків товарів, повинна пройти підготовку щодо здійснення відбору і дотримання вимог техніки безпеки та пожежної безпеки під час відбору.
Відбір проб здійснюється з обов'язковим додержанням правил техніки безпеки, затверджених у встановленому порядку, правил та норм охорони праці, пожежної безпеки, виробничої санітарії, а також нормативно-технічної документації на конкретний товар.
6. Апаратура
Для проведення відбору проб використають наступні пристосування:
- інструменти для пробивання мішків або пробовідбірники для відбирання проб із мішків, мішкові щупи, циліндричні і конічні щупи, ручні совки;
- пробовідбірники для відбирання проб сипучих, рідких та пастоподібних продуктів: ручні совки, циліндричні, конічні, механічні пробовідбірники та інші види для відбирання точкових проб;
- пробовідбірник для кави: спеціальний пристрій для діставання зерен кави крізь стінку мішка без відкривання мішка, як визначено в [6].
- пристрої для змішування і розподілу: ділильні пристрої, лопати, пристрої для квартування.
Особливо важливо переконатися, щоб всі прилади та інструменти для відбирання проб були сухими і чистими.
7. Ємності (тара) для проб (зразків)
Аналітичну та контрольну пробу необхідно помістити в чисті, сухі, герметичні контейнери або придатні пакети, які не впливають на якість продукції, зокрема запах, смак і композицію. Контейнери для зберігання проб мають бути такого розміру, щоб вони майже повністю були заповнені пробою. Після заповнення, кожен контейнер для зберігання проб має бути герметично закорковано чи закрито іншим закупорювальним матеріалом.
Тара повинна бути достатньо міцною, щоб витримати усі непередбачувані обставини під час транспортування обраним способом, а також повинні забезпечувати збереженість проб (зразків) у незмінному стані в період зберігання.
8. Процедура відбору проб та зразків
Процедура відбору складається з таких етапів:
- перевірка партії товару на однорідність;
- відбір точкових проб від пакувальних одиниць;
- складання із точкових проб об'єднаної проби;
- відбір від об'єднаної проби середньої проби;
- розділення середньої проби на дві (досліджувану (аналітичну) та контрольну) відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України [5];
- пакування та маркування проб (зразків).
9. Загальні вимоги до процедури відбору проб та зразків
Відбір проб кави та прянощів проводять методом випадкового відбору. Застосування методу випадкового відбору виключає систематичні помилки, пов'язані з вибірковим контролем.
У випадку, коли товар розфасований для роздрібної торгівлі, то найменший пакунок вважають точковою пробою. При відборі зразків товарів, які постачаються в упакуваннях для роздрібної торгівлі, перевіряють зовнішній вигляд упаковок, їх однотипність, наявність захисного забезпечення виробника та його цілісність, однотипність маркування на упаковках. Далі, методом випадкового відбору з усієї партії, формують вибірку.
З вибірки у кількостях, вказаних в Нормативах відбору проб і зразків товарів для проведення досліджень (аналізу, експертизи), затверджених наказом Державної митної служби України [7].
У випадку відбору проб зеленої кави фасованої у мішки, кількість мішків, відібраних з партії для взяття з них точкових проб, повинна бути не меншою ніж 10, якщо у партії є від 10 до 100 мішків, і повинна бути не меншою ніж 10 % від загальної кількості, якщо у лоті є понад 100 мішків. Точкові проби потрібно брати із, будь-яким чином випадково вибраних, мішків, з різних місць купи, з використанням пробовідбірника для кави. 3 кожного мішка бажано брати зразки у трьох різних точках. Для того, щоб отримати об'єднану пробу достатньої маси, можливо потрібно буде взяти більше ніж три точкових проби з кожного мішка.
У випадку відбору проб товарів нефасованих для роздрібної торгівлі кількість (п) пакувальних одиниць, узятих із партії для відбирання точкових проб, залежить від розміру партії і може бути знайдена відповідно до таблиці 1.
Таблиця 1
Кількість пакувальних одиниць, узятих для відбирання проб
Розмір партії (N)Кількість узятих пакувальних одиниць (n)
Від 1 до 5
пакувальних
одиниць
Усі пакувальні одиниці
Від 6 до 49
пакувальних
одиниць
5 пакувальних одиниць
Від 50 до 100
пакувальних
одиниць
10 % пакувальних одиниць
Понад 100
пакувальних
одиниць
Квадратний корінь від кількості пакувальних
одиниць, заокруглений до найближчого цілого
числа
Ці пакувальні одиниці, наскільки це можливо, потрібно відбирати з партії випадково застосовуючи, зокрема, таку процедуру.
Починаючи з будь-якої пакувальної одиниці, їх нумерують: від 1, 2, 3... до N-того. Відбирають із партії кожну r-ту пакувальну одиницю для взяття точкових проб. Величина r дорівнює:
r = N/n
де N - загальна кількість контейнерів у партії;
n - кількість контейнерів які необхідно відібрати (таблиця 1).
Якщо r - дробове число, то його величина дорівнює цілій частині цього числа.
Проби відбирають лише з непошкоджених, закритих пакувальних одиниць, за винятком тих випадків, коли необхідно вивчити вміст пошкоджених або відкритих пакувальних одиниць.
Пакувальні одиниці перед відкриванням повинні бути ззовні старанно очищені від забруднень.
Відбір проб необхідно проводити швидко, в умовах, що не впливають на властивості товарів (товару) і виключають можливість зміни складу проби, враховуючи агрегатний стан продукту, леткість, гігроскопічність, світлостійкість та ін.
10. Відбір точкових проб
При відборі точкових проб товарів не розфасованих для роздрібної торгівлі, перевіряють однорідність товару в пакувальній одиниці та за наявності технічних можливостей перемішують товар у пакувальній одиниці.
Для відбору точкових проб використовують пробовідбірники, при виборі яких враховують агрегатний стан товару, розмір пакувальної одиниці та розмір частинок товару.
З кожної пакувальної одиниці відбирають точкові проби з трьох рівнів: верхнього; середнього; нижнього.
Масу точкових проб визначають так, щоб маса об'єднаної проби, складеної з них, була достатньою для формування середньої проби.
11. Складання об'єднаної проби
Об'єднану пробу товару складають об'єднанням усіх точкових проб ретельно перемішуючи їх.
12. Виділення середньої проби
Для рідких матеріалів об'єднана проба є середньою.
Для пастоподібних матеріалів середню пробу виділяють з об'єднаної проби методом відбору.
Для сухих матеріалів середню пробу відбирають методом квартування - висипають та рівномірно розподіляють на плоскій чистій поверхні, насипаний матеріал ділять на чотири частини взаємно перпендикулярними лініями що перетинаються по центру. Дві довільні протилежні частини об'єднують та перемішують, а дві інші видаляють. Послідовним квартуванням пробу зменшують в два, чотири і т.д. разів до отримання необхідної кількості однорідного матеріалу.
Середню пробу ретельно перемішують в чистій сухій посудині. Потім зразу ж після перемішування беруть дві однорідні проби (досліджувана (аналітична) та контрольна) та поміщають в тару, що відповідає вимогам п. 7 даних Методичних рекомендацій.
Проби беруть в кількості, що відповідає Нормативам відбору проб і зразків товарів для проведення досліджень (аналізу, експертизи), затверджених наказом Державної митної служби України [7].
13. Підготовка проб та зразків для направлення на дослідження
Проби поміщають у чисту суху тару і щільно закривають кришкою або корком.
На кожну з відібраних проб накладають окреме митне забезпечення.
Тара з пробами (зразками) маркується етикетками (форма маркувальної етикетки згідно з наказом Держмитслужби) [8].
Маркувальні етикетки прикріплюють таким чином, щоб виключити можливість їх пошкодження під час транспортування, зберігання проби (зразка), а також під час зняття митного забезпечення.
При транспортуванні проб (зразків) до експертного підрозділу Центрального митного управління лабораторних досліджень та експертної роботи або іншої експертної установи (організації) необхідно забезпечити їх збереження у незмінному стані.
Автори: Зарічний І.М., Березовець В.В., Баган Т.М., Назарук Р.А.
WEB MD Office "НПО Поверхность",
www.master-d.com.ua