• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про деякі питання розпорядження майном, що переходить у власність держави

Державна митна служба України  | Лист від 11.04.2011 № 11.1/2-11.2/5958-ЕП
Реквізити
  • Видавник: Державна митна служба України
  • Тип: Лист
  • Дата: 11.04.2011
  • Номер: 11.1/2-11.2/5958-ЕП
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна митна служба України
  • Тип: Лист
  • Дата: 11.04.2011
  • Номер: 11.1/2-11.2/5958-ЕП
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА МИТНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
Л И С Т
11.04.2011 N 11.1/2-11.2/5958-ЕП
Начальникам регіональних
митниць, митниць
Начальникам служби фінансів,
бухгалтерського обліку
та звітності - головним
бухгалтерам регіональних
митниць, митниць
Про деякі питання розпорядження майном, що переходить у власність держави
Враховуючи зміни у законодавстві та з метою забезпечення належної організації роботи митних органів з питань розпорядження майном, що переходить у власність держави, Держмитслужбою повідомляється.
1. Щодо безоплатного передання майна
З 1 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України від 02.12.2010 N 2755-VI, який визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, а також випадки звільнення від оподаткування.
Відповідно до підпункту 197.1.26 пункту 197.1 статті 197 Податкового кодексу звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з безоплатної передачі зазначеного в цьому пункті майна (конфіскованого майна, знахідок, скарбів, майна, визнаного безхазяйним, майна, за яким не звернувся власник до кінця строку зберігання, та майна, що за правом успадкування чи на інших законних підставах переходить у власність держави (у тому числі майна, визначеного у статті 172 Митного кодексу України) ) у випадках, визначених законодавством, у володіння і користування державних органів, установ (організацій), які утримуються за рахунок бюджетних коштів, а також закладів, в яких виховуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей.
Однак, пунктом 197.5 статті 197 Податкового кодексу встановлено, що звільнення від оподаткування, передбачене пунктом 197.1 цієї статті, не поширюється на операції з підакцизними товарами, зазначеними в розділі VI цього Кодексу.
Згідно з пунктом 215.1 статті 215 Податкового кодексу до підакцизних товарів належать:
- спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво;
- тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну;
- нафтопродукти, скраплений газ; - автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли.
Пункт 213.3 статті 213 Податкового кодексу, яким визначаються випадки звільнення від оподаткування акцизним податком, не містить операцій з безоплатної передачі.
З огляду на наведене, Податковий кодекс України звільняє від оподаткування операції з безоплатного передання лише тих товарів, які не є підакцизними. Таким чином, оподаткування безоплатної передачі підакцизних товарів має здійснюватися на загальних підставах, тобто зі сплатою усіх належних податків і зборів.
Окремо маємо зазначити, з метою внесення змін до Податкового кодексу України в частині встановлення звільнення від оподаткування операцій з безоплатного передання вилучених в дохід держави (конфіскованих) легкових автомобілів, Держмитслужба у лютому місяці поточного року винесла на розгляд Уряду відповідне питання.
На виконання пункту 2 доручення Кабінету Міністрів України від 22.02.2011 N 41-Ю-003240/26П-2 Міністерством фінансів України за участі інших зацікавлених міністерств і відомств зроблено висновок, що звільнення від оподаткування операцій з безоплатного передання легкових автомобілів є недоцільним, оскільки це може призвести до численних зловживань при їх розподіленні та додаткових витрат з державного бюджету на здійснення контролю за цільовим їх використанням.
2. Щодо взаємодії з органами державної виконавчої служби
З метою удосконалення процедури виконавчого провадження Законом України від 04.11.2010 N 2677-VI викладено в новій редакції Закон України "Про виконавче провадження" (далі - Закон). Відповідно до пункту 1 Прикінцевих та перехідних положень цей Закон набирав чинності з 08.03.2011.
Сторони виконавчого провадження
Відповідно до частини третьої статті 8 Закону за виконавчим документом про стягнення в дохід держави коштів або про вчинення інших дій на користь чи в інтересах держави від її імені виступає орган, за позовом якого судом винесено відповідне рішення, або орган державної влади (крім суду), який відповідно до закону прийняв таке рішення.
Отже, згідно з положеннями Закону митні органи при конфіскації судом майна, що ними попередньо вилучалося, визначаються однією із сторін виконавчого провадження, а саме - стягувачами.
Таким чином, відтепер на митні органи розповсюджуватимуться всі права і обов'язки сторін виконавчого провадження, що свідчить про збільшення можливостей щодо контролю за діями державних виконавців при розпорядженні конфіскованим майном. Зокрема, у відповідності до частини першої статті 12 Закону сторони виконавчого провадження мають право ознайомлюватися з матеріалами виконавчого провадження, робити з них виписки, знімати копії, заявляти відводи у випадках, передбачених цим Законом, оскаржувати рішення, дії або бездіяльність державного виконавця з питань виконавчого провадження у порядку, встановленому цим Законом, подавати додаткові матеріали, заявляти клопотання, брати участь у провадженні виконавчих дій, давати усні та письмові пояснення, висловлювати свої доводи та міркування з усіх питань, що виникають у ході виконавчого провадження, у тому числі під час проведення експертизи, заперечувати проти клопотань, доводів та міркувань інших учасників виконавчого провадження та користуватися іншими правами, наданими законом.
Відкриття виконавчого провадження
Підстави для відкриття виконавчого провадження визначено статтею 19 Закону. Так, згідно з пунктом 1 частини першої цієї статті державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в статті 17 цього Закону, за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення.
Під час пред'явлення виконавчого документа або його дубліката до виконання разом з ним (у разі виконання рішення про конфіскацію майна за постановою суду) подається копія протоколу вилучення майна, що підлягає конфіскації, або довідка про відсутність такого майна (пункт 2 частини четвертої статті 19 Закону) .
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 22 Закону виконавчі документи можуть бути пред'явлені до виконання в такі строки: посвідчення комісій по трудових спорах, постанови судів у справах про адміністративні правопорушення та постанови органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, - протягом трьох місяців.
Виконання рішення про конфіскацію майна
Новою редакцією Закону України "Про виконавче провадження" встановлено нові правила реалізації конфіскованого майна. Згідно з частиною другою статті 64 цього Закону реалізація конфіскованого майна здійснюється в порядку, встановленому цим Законом, а саме:
- реалізація арештованого майна, крім майна, вилученого з обігу згідно із законом, та майна, зазначеного в частині восьмій статті 57 цього Закону, здійснюється шляхом його продажу на прилюдних торгах, аукціонах або на комісійних умовах (частина перша статті 62 Закону);
- рухоме майно, вартість якого не перевищує сто п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, товари побутового вжитку, а також інше рухоме майно (у разі якщо стягувач не заперечує проти цього) реалізуються на комісійних умовах. Нерухоме майно, транспортні засоби, повітряні, морські та річкові судна реалізуються виключно на прилюдних торгах (аукціонах) (частина друга статті 62 Закону) ;
- не реалізоване на прилюдних торгах, аукціонах або на комісійних умовах протягом двох місяців майно підлягає уцінці державним виконавцем, що проводиться в десятиденний строк з дня визнання прилюдних торгів чи аукціону такими, що не відбулися, або закінчення двомісячного строку реалізації майна на комісійних умовах. Майно може бути уцінене не більш як на 30 відсотків. У разі нереалізації майна в місячний строк з дня проведення уцінки воно повторно уцінюється в такому самому порядку, але не більш як на 50 відсотків початкової вартості майна (частина п'ята статі 62 Закону) .
Порядок подальшого розпорядження конфіскованим майном, не реалізованим у порядку, визначеному статтею 62 цього Закону, та майном, яке не підлягає реалізації, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
3. Стан справ з розпорядження конфіскованим майном
Пунктом 4 доручення Президента України від 03.12.2001 N 1-14/1643 Державній митній службі України вказано постійно контролювати передачу Державній виконавчій службі України вилученого митними органами і конфіскованого судом майна, щоквартально проводити аналіз цієї діяльності, особливу увагу приділяти обсягу перерахованих до бюджету коштів.
За результатами узагальнення статистичної інформації митних органів встановлено, що залишки конфіскованого майна, яке підлягає передачі органам ДВС (за виключенням конфіскованих культурних цінностей, медикаментів, зброї та боєприпасів, розпорядження якими здійснюється митними органами в інший спосіб), станом на 01.04.2011 складають 90,5 млн грн. Натомість, обсяги переданого митними органами конфіскованого майна органам ДВС протягом I кварталу поточного року склали 44,6 млн. грн.
Найбільші залишки невилученого органами державної виконавчої служби конфіскованого майна зберігаються Київською обласною (15,7 млн грн.), Харківською обласною (10,4 млн грн.), Південною (8,5 млн грн.), Ягодинською (8,1 млн грн.), Чернівецькою обласною (6,9 млн грн.), Чопською (5,3 млн грн.) та Луганською (5,0 млн грн.) митницями.
За станом на 01.04.2011 від органів державної виконавчої служби надійшла інформація про перерахування до Державного бюджету коштів від реалізації конфіскованого майна на загальну суму 1,7 млн грн. (в тому числі 1,0 млн грн. - сума перерахованих податків та зборів), що від обсягів переданого тільки в поточному році конфіскованого майна складає близько 4 %.
З огляду на наведені показники, організація роботи митних органів та органів ДВС з питань розпорядження конфіскованим майном потребує покращення з метою своєчасного розпорядження таким майном та отримання якомога найбільшого відсотку виручки від його реалізації.
Відповідно до пункту 5 Порядку взаємодії органів державної виконавчої служби та митних органів при переданні майна, конфіскованого за рішеннями судів, та розпорядженні ним, затвердженого наказом Мін'юсту та Держмитслужби від 12.10.2009 N 1833/5/943, протягом першого кварталу року за участю керівників або уповноважених ними посадових осіб органів державної виконавчої служби, які задіяні в процесі розпорядження конфіскованим за рішенням суду майном, та митних органів, якими це майно було вилучено, проводиться робоча нарада, на якій розглядаються результати роботи в минулому році та виносяться в межах компетенції рішення для покращення взаємодії.
Враховуючи вищезазначене, з метою аналізу ефективності проведених митними органами робочих зустрічей та вжитих заходів у напрямку покращення взаємодії з органами ДВС, просимо направити відскановані копії протоколів проведених нарад, а також окреслити коло проблемних питань, які стримують розпорядження конфіскованим майном. Інформацію надіслати до Департаменту фінансів, бухгалтерського обліку та звітності у строк до 15.04.2011 одночасно з направленням Узагальненого акту щодо розпорядження конфіскованим майном за I квартал 2011 року.
Т.в.о. Голови Служби О.М.Дороховський
WEB MD Office "НПО Поверхность",
www.master-d.com.ua