• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про проект Податкового кодексу

Міністерство фінансів України  | Лист від 06.05.2000 № 31-3-3-3-8/1588
Реквізити
  • Видавник: Міністерство фінансів України
  • Тип: Лист
  • Дата: 06.05.2000
  • Номер: 31-3-3-3-8/1588
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство фінансів України
  • Тип: Лист
  • Дата: 06.05.2000
  • Номер: 31-3-3-3-8/1588
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
Л И С Т
N 31-3-3-3-8/1588 від 06.05.2000
м.Київ
Про проект Податкового кодексу
Міністерство фінансів на виконання пункту 3 протоколу наради у Першого віце-прем'єр-міністра України Ю. І. Єханурова від 24 квітня 2000 року з питань "Проблеми доопрацювання проекту Податкового кодексу України" доповідає.
Згідно статистичних даних, за останні роки загальна сума податкових надходжень по відношенню до валового внутрішнього продукту постійно падає. Так, з 1997 по 2000 рік податкові вилучення складали до загальної суми ВВП 23,3%, 21,4%, 19,8% та 18,9% відповідно, що при стабільних ставках податків пояснюється, в першу чергу, звуженням бази оподаткування, в тому числі через надання суб'єктам господарювання численних податкових пільг за галузевими та територіальними ознаками.
Зазначений процес фактично означає фінансування державою локальних програм та окремих категорій платників податків понад обсяги, визначені програмою діяльності Уряду. Тобто держава таким чином здійснює опосередковане інвестування економіки України.
Зважаючи на викладене, Податковий кодекс має стати законом, який визначить принципи економічної ефективності, забезпечить прозорість податкової системи держави та сприятиме розвитку національного виробництва.
Проте, слід зазначити, що в процесі визначення переліку податків та зборів (обов'язкових платежів), на яких має базуватися проект Податкового кодексу, необхідно виходити з того, що метою реформування податкової системи держави є не лише зменшення податкового навантаження на товаровиробника, але й забезпечення необхідного рівня податкових надходжень до бюджетів усіх рівнів.
З огляду на зазначене, а також з метою забезпечення стабільності процесу планування бюджету на наступний рік в умовах реформування податкової системи держави, проект Податкового кодексу України, на нашу думку, має об'єднати у єдиний та узгоджений законодавчий акт такі види податків та зборів (обов'язкових платежів):
Загальнодержавні:
1. Податок на доходи суб'єктів господарювання (податок на прибуток) (зі ставкою оподаткування 30 %).
2. Податок на доходи фізичних осіб (від 10 % до 30 %).
3. Податок на додану вартість (20 %).
4. Акцизний збір (відповідно до кожного виду підакцизного товару окремо).
5. Податок на нерухоме майно (під 1 % до 2 %).
6. Податок на транспортні засоби.
7. Державне мито (в залежності від типу документів та дій).
8. Ввізне мито.
9. Екологічний податок.
10. Податок за використання ресурсів (лісових, води, корисних копалин).
11. Плата за землю (відповідно до законодавства).
12. Рентні платежі.
13. Інші.
Місцеві:
1. Податок з реклами.
2. Курортний податок.
3. Ринковий збір.
4. Збір за паркування автотранспорту.
5. Готельний збір.
6. Плата за використання місцевої символіки.
7. Ліцензійні і дозвільні збори.
8. Інші.
На нашу думку, саме зазначений перелік податків та зборів (обов'язкових платежів) має стати предметом обговорення на наступній нараді в Кабінеті Міністрів України з питань доопрацювання проекту Податкового кодексу.
Що ж стосується питання включення зазначеного переліку в проект Бюджетної резолюції, то слід зазначити, що згідно статті 26 Закону України "Про бюджетну систему України" Бюджетна резолюція є спеціальною Постановою Верховної Ради України про основні напрями бюджетної політики на наступний рік. По суті, вона є загальним баченням Верховної Ради України процесу формування проекту бюджету та вимог до проекту Закону України про державний бюджет. В той же час, Бюджетна резолюція не носить "жорстко" обов'язкового характеру і тому, за наявністю вмотивованих обгрунтувань, в кінцевому підсумку може бути за окремими позиціями не виконана як з боку Кабінету Міністрів України при поданні проекту бюджету, так і з боку власне Верховної Ради України при його розгляді та затвердженні.
Крім того, слід зазначити, що відповідно до статті 1 Закону України "Про систему оподаткування" ставки податків та зборів (обов'язкових платежів) не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів з питань оподаткування.
Одночасно слід зазначити, що положення проекту Податкового кодексу переважно базуються на чинному законодавстві і вести мову про кардинальні зміни, які можуть суттєво вплинути на бюджет 2001 року виключно за рахунок переліку податків та зборів (обов'язкових платежів) або їх ставок, немає підстав.
З огляду на викладене, підготовку проекту звернення до Верховної Ради України про затвердження переліку податків та зборів (обов'язкових платежів), а також їх ставок, з тим, щоб зазначені вихідні дані стали складовою частиною Бюджетної резолюції, вважаємо недоцільним.
Однак, враховуючи необхідність формування реальних показників бюджету 2001 року на основі положень Податкового кодексу, вважали б за доцільне погодити Кабінетом Міністрів України перелік і ставки податків та зборів (обов'язкових платежів), наведених у цьому листі, як основу формування дохідної частини бюджету.
"Вісник законодавства України", N 20, 12 - 18 травня 2000 р.